Successfully reported this slideshow.
We use your LinkedIn profile and activity data to personalize ads and to show you more relevant ads. You can change your ad preferences anytime.

Серце віддаю дітям (до100-річчя від дня народження Василя Сухомлинського)

53 views

Published on

Василь Сухомлинський — це великий педагог із маленького українського села, який запросив до своєї «школи радості» всіх небайдужих людей, готових беззастережно віддавати свої серця дітям. Завдяки його самовідданості, таланту і великій любові до дітей, звичайна сільська школа стала відомою всьому педагогічному світу.

Published in: Internet
 • Be the first to comment

 • Be the first to like this

Серце віддаю дітям (до100-річчя від дня народження Василя Сухомлинського)

 1. 1. Василь Сухомлинський
 2. 2. Народився Василь Сухомлинський 28 вересня 1918 року в селі Василівці Василівської волості Олександрійського повіту Херсонської губернії (тепер Онуфріївський район Кіровоградської області) в бідній селянській сім'ї. Батько його, Олександр Омелянович працював столяром і теслярем, майстрував колеса і музичні інструменти. Пізніше завідував колгоспною хатою-лабораторією, керував трудовим навчанням учнів (з деревообробної справи), був сільським кореспондентом.
 3. 3. Мати, Оксана Юдівна, працювала в колгоспі, займалася домашнім господарством, а зимовими вечорами сиділа над своїм шитвом і розказувала дітям казки (у сім'ї, крім Василя, було ще троє дітей — Іван, Сергій і Меланія). Через усе життя проніс Василь любов та повагу до своєї матусі. Сухомлинський вчив і своїх учнів гарно ставитися до матерів, любити і поважати їх, написавши про це багато оповідань для дітей.
 4. 4. Батьки ніколи не карали дітей, не вживали лайливих слів. Змалку в них виховували любов до книги. Тому, мабуть, усі їхні діти обрали професію вчителя. Особливий вплив на маленького Василька мав дід Сухомлинського Омелян. У діда була велика бібліотека. Помираючи, всі свої книжки він віддав Василеві. Ставши дорослим, Василь Олександрович часто згадував, як дід йому багато читав і його заохочував до читання, і ніколи не забував дідові слова: «Хто дітей любить, той добрий чоловік».
 5. 5. Літом Василько разом із батьками працював у колгоспі: помагав скирдувати солому, збирав колоски. Ріс хлопчик жвавим і допитливим. Змалку любив малювати. Але зошити, фарби й пензлі можна було придбати тільки зібравши лікарські рослини. Та бажання малювати було таке сильне, що хлопець цілими днями пропадав у лісі. За склянку насіння акації одержував два зошити, а за фарбами ходив пішки аж у Кременчук (тридцять п'ять кілометрів).
 6. 6. Василь Сухомлинський навчався у Василівській семирічці, де був одним із кращих учнів. Влітку 1934 року вступає на підготовчі курси при Кременчуцькому педінституті і того ж року стає студентом факультету мови та літератури цього вузу. Проте через хворобу змушений був перервати навчання в інституті. У 1938 році Сухомлинський закінчив навчання у Полтавському педагогічному інституті, де здобув кваліфікацію учителя української мови і літератури середньої школи.
 7. 7. Сімнадцятирічним юнаком Сухомлинський — учитель мови і літератури — переступив поріг школи і залишився в ній до кінця свого життя. Його любили батьки й діти. Понад тридцять п'ять років працював Василь учителем і директором школи. Тридцять два роки вів педагогічний щоденник, у якому записував свої спостереження за поведінкою дітей. А потім його роздуми виливалися на папір і ставали книгами, статтями.
 8. 8. Василь Сухомлинський – автор низки педагогічних праць: “Серце віддаю дітям”, “Народження громадянина”, “Як виховати справжню людину”, “Павлиська середня школа”, “Сто порад учителеві”, “Батьківська педагогіка” та інші. Загалом він написав 41 монографію, понад 600 наукових статей.
 9. 9. У педагогічній спадщині Сухомлинського провідне місце займає ідея гуманізму, людяності і доброчинності. Педагог переконливо стверджує, що виховання гуманізму, людяності повинно стати одним із завдань діяльності школи і вчителя і здійснюватися через творення людям добра. В центр виховного процесу Сухомлинський поставив особистість. Основою його концепції є повага і довіра до дитини, визнання її унікальності та права на власний вибір. Найголовнішим, найглибшим і найміцнішим надійним каменем педагогічної системи Сухомлинського, є виховання у кожного вихованця поваги до самого себе.
 10. 10. Для наймолодших він написав близько 1500 художніх мініатюр-казок, оповідань, легенд, притч, новел. Найчастіше звертався Сухомлинський до жанру казки, може, ще й тому, що любив у казковій формі оповідати дітям про всі речі .
 11. 11. 2 вересня 1970 року серце Василя Сухомлинського перестало битися. Втім, фізична смерть не поклала край життю його творчих надбань. Твори педагога відомі у виданнях різними мовами народів світу від болгарської до японської; його спадщина розглядається (вивчається) в провідних університетах і педагогічних інститутах Європи, окремі статті і уривки фундаментальних праць друкуються в педагогічних журналах Польщі, Німеччини, Чехії, Словаччини, Румунії, Австрії, Іспанії, Фінляндії та інших країнах.

×