Successfully reported this slideshow.
We use your LinkedIn profile and activity data to personalize ads and to show you more relevant ads. You can change your ad preferences anytime.

Dünyamizin eksen eği̇kli̇ği̇ ve sonuçlari

732 views

Published on

Coğrafya 9. Sınıf

Published in: Science
 • Be the first to comment

 • Be the first to like this

Dünyamizin eksen eği̇kli̇ği̇ ve sonuçlari

 1. 1. DÜNYAMIZIN EKSEN EĞİKLİĞİ VE SONUÇLARI Coğrafya 9. Sınıf
 2. 2. DÜNYAMIZIN EKSEN EĞİKLİĞİ
 3. 3. EKSEN EĞİKLİĞİNİN SONUÇLARI-I  Güneş ışınlarının yeryüzüne düşme açısı yıl boyunca değişir.  Güneş’in doğuş ve batış saatleri ile yerleri değişir.  Aydınlanma çemberinin sınırı mevsimlere göre değişir.  Mevsimlerin oluşumuna neden olur. Kuzey ve Güney Yarım kürelerde farklı mevsimler yaşanır.  21 Aralık’ta Güney Yarım Küre’nin, 21 Haziran’da ise K. Y. Küre’nin Güneş’e daha dönük olmasına neden olur.  Muson rüzgarları oluşur.  Ekvator çizgisi üzerinde yıl boyunca gece ve gündüz süreleri değişmez.
 4. 4. EKSEN EĞİKLİĞİNİN SONUÇLARI-II  Yıl içinde cisimlerin gölge uzunlukları değişir.  Dönencelerin ve kutup dairelerinin sınırlarını belirleyerek, matematik iklim kuşaklarının oluşumuna neden olur.  Güneş ışınlarının dik geldiği kesimler değişir ve Dönenceler oluşur.(23°27' kuzey ve güney enlemleri)  Kutup dairelerinin enlem dereceleri oluşur.(66° 33' kuzey ve güney enlemleri)  Kutup noktaları ile daireleri arasında sürekli gece ve gündüzler yaşanır.  Ekvator’dan kutuplara gidildikçe, gece ile gündüz süreleri arasındaki farkın artmasına neden olur.
 5. 5. MEVSİMLERİN OLUŞUMU
 6. 6. EKSEN EĞİKLİĞİNİN SONUÇLARI-II  Yıl içinde cisimlerin gölge uzunlukları değişir.  Dönencelerin ve kutup dairelerinin sınırlarını belirleyerek, matematik iklim kuşaklarının oluşumuna neden olur.  Güneş ışınlarının dik geldiği kesimler değişir ve Dönenceler oluşur.(23°27' kuzey ve güney enlemleri)  Kutup dairelerinin enlem dereceleri oluşur.(66° 33' kuzey ve güney enlemleri)  Kutup noktaları ile daireleri arasında sürekli gece ve gündüzler yaşanır.  Ekvator’dan kutuplara gidildikçe, gece ile gündüz süreleri arasındaki farkın artmasına neden olur.
 7. 7. 21 HAZİRAN (YAZ GÜNDÖNÜMÜ)  1. Yaz mevsimi başlar.  2. Kuzey Kutup Dairesi ile Kuzey Kutbu arasında gündüzler 24 saatten fazladır.  3. En uzun gündüz ve kısa gece yaşanır.  4. Türkiye'de saat 12oo 'de cisimlerin yıl içerisindeki en kısa gölgesi oluşur.  5. Yengeç dönencesinde saat 12 oo 'de cisimlerin yıl içindeki en kısa gölgesi oluşur.  6. Bu tarihten sonra gündüzler kısalır; geceler uzamaya başlar.
 8. 8. 21 ARALIK (KIŞ GÜNDÖNÜMÜ)  1. Kış mevsimi başlar.  2. En uzun gece, en kısa gündüz yaşanır.  3. Türkiye'de saat 12oo'de cisimlerin yıl içerisindeki en uzun gölgesi oluşur.  4. Kuzey Kutup dairesi ile Kuzey kutbu arasındaki enlemlerde gece süresi 24 saatten fazladır.  5. Yengeç dönencesinde saat 12oo de cisimlerin yıl içindeki en uzun gölgesi oluşur.  6. Bu tarihten sonra geceler kısalmaya gündüzler uzamaya başlar.
 9. 9. 21 MART - 23 EYLÜL  (Ekinoks = Gece, gündüz eşitliği)  Kuzey Yarımkürede 21 Mart ilkbahar, 23 Eylül sonbaharın başlangıcıdır. Güney Yarımkürede ise, 21 Martta sonbahar 23 Eylül de ilkbahar başlar ve şu olaylar yaşanır.  1. Güneş tam doğudan doğup tam batıdan batar.  2. Aynı boylam üzerindeki noktalarda güneş sadece ekinoks günlerinde aynı anda doğar ve batar 3. Her iki kutup noktasında da Güneş görülür.  4. Gel-git genliği en fazladır.  5. Ekvator'da cisimlerin gölge boyu sıfır olur.  6. Türkiye'de saat 12oo 'de oluşan gölge boyu cismin boyuna en yakındır

×