Successfully reported this slideshow.
We use your LinkedIn profile and activity data to personalize ads and to show you more relevant ads. You can change your ad preferences anytime.

Doğa ve canlilar

831 views

Published on

doğa ve canlılar

Published in: Education
 • Be the first to comment

 • Be the first to like this

Doğa ve canlilar

 1. 1. DOĞA ve CANLILAR
 2. 2. İÇİNDEKİLER  Doğanın tanımı  Doğa bilimi  Doğadaki canlılar  Doğa projeleri
 3. 3. DOĞANIN TANIMI  Doğa; kendini sürekli olarak yenileyen ve değiştiren, canlı ve cansız maddelerden oluşan varlıkların hepsini kapsar. İnsani faktörler etkin değildir
 4. 4.  Madde ve enerji unsurlarından oluştuğu kabul edilir. İnsan etkinliğinin dışında kendi kendini sürekli olarak yeniden yaratan ve değiştiren güç; canlı ve cansız maddelerden oluşan varlığın tümünü ifade eder  Canlıların en geniş yaşam alanına "Doğa" denir.
 5. 5. DOĞA BİLİMİ  Bilimde, doğa bilimler rasyonalist çalışma ya da yasaların doğal kurallarından oluşur. Terim, doğa bilim sosyal bilimler ile bilimsel metodun insan davranışları üzerine uygulanması, ve formal bilimler bilimsel metodlarla doğayı çalışan farklı metodları kullanmasıyla ayrılır.
 6. 6. DOĞADAKİ CANLILAR DOĞADA GÖRDÜĞÜMÜZ CANLI ÇEŞİTLERİ Doğada milyonlarca canlı türü vardır. Bu canlıların bir bölümü karada bir bölümü deniz ve tatlı sularda yaşar. Canlılar dünyası bitkiler ve hayvanlar olmak üzere iki büyük gruptan meydana gelmiştir. İnsanlar çevresindeki canlı varlıklardan yararlanabilmek için onları incelemek ve araştırmak gereği duymuştur. Bu nedenle hayvanlar ve bitkiler dünyası insanlar için bir araştırma konusu olmuştur. Televizyonlarda izlediğimiz bazı belgesel filmler , hayvanlar ve bitkiler dünyasıyla ilgilidir.
 7. 7. CANLILARI GRUPLANDIRALIM  1. Bakteriler  2. Protistalar ( bir hücreli canlılar )  3. Mantarlar  4. Bitkiler  5. Hayvanlar
 8. 8. DOĞA PROJELERİ  Meke Gölü kurumasın! Kuruma tehdidi altındaki volkanik bir krater gölü olan Meke Gölü Genç TEMA Topluluğu’nun yerel proje konusuydu. Gençler, Türkiye’deki jeolojik mirasın simgelerinden Meke Gölü’nün kuruma tehdidini akranlarına göstererek anlatmanın en iyi yol olduğunu düşündü ve Meke Gölü’ne alan ziyareti düzenledi. Ortaokul öğrencilerine de su, kuraklık ve sulak alanlar konulu eğitimler verilerek farkındalık sağlandı.
 9. 9. Buca Üzümü anılarda kalmasın!  İzmir Dokuz Eylül Üniversitesi Genç TEMA Topluluğu, İzmir’in meşhur üzüm türlerinden biri olan Buca Üzümü’nün yok olma tehlikesine karşı koruma projesi başlattı. Gençler Buca Üzümü’nün yoğun göç, çarpık kentleşme gibi nedenlerle yok olmak üzere olduğunu tespit etti. Öncelikle Buca Kaynaklar Köyü’nü ziyaret eden gençler, bağ sahiplerinden Buca Üzümü'ne dair sorunları dinledi. Dünyayı Kurtaran Adım Projesi'ni ve Buca Üzümü için yürüttükleri çalışmaları anlattı. Türü korumak için 25 adet asma fidanını toprakla buluşturdu. Gençler, asma fidanlarının bakımını sürdürmeye devam ediyor.
 10. 10. Kaynakça  Kaynak: http://www.defineyeri.net/bcan lilar-dunyasib/doga- nedir/#ixzz2EkBl19W8  Kaynak: http://doga.nedir.com/#ixzz2EkFZ WSc2
 11. 11. ESRA GÜNEN SINIF ÖĞRETMENLİĞİ 1-A 2015241044

×