Successfully reported this slideshow.
We use your LinkedIn profile and activity data to personalize ads and to show you more relevant ads. You can change your ad preferences anytime.
 PROJEKT
 TEMA: GATIMET TRADICIONALE NE
ZONEN E SULOVES
 OBJEKTIVAT:
1-GATIMET TRADICIONALE TE ZONES
2-RECETAT E DISA G...
Sulova eshte nje krahine ne jug te Shqiperise e njohur per
traditat e mikepritjes, bujaris,mencurise.
Sulovaret kane ushqy...
Nder gatimet me te perdorura te kesaj zone eshte
“Fasulet”
Produkti me I perdorur thuajse pjes e te gjitha gatimeve
tradic...
Pijet me te cilat banoret shoqeroin gatimet e tyre jane
“Rakia” dhe “Vera”.
Kjo zone njihet edhe per dollin e saj te ‘rend...
Projekt Trashgimi Ervis Cara XIb
Projekt Trashgimi Ervis Cara XIb
Projekt Trashgimi Ervis Cara XIb
Upcoming SlideShare
Loading in …5
×

Projekt Trashgimi Ervis Cara XIb

1,490 views

Published on

Projekt mbi kulinarin e Zones se Suloves se Poshtme

Published in: Food
  • Login to see the comments

Projekt Trashgimi Ervis Cara XIb

  1. 1.  PROJEKT  TEMA: GATIMET TRADICIONALE NE ZONEN E SULOVES  OBJEKTIVAT: 1-GATIMET TRADICIONALE TE ZONES 2-RECETAT E DISA GATIMEVE 3-PIJET ME TE PERDORURA  LENDA: TRASHEGIMI PUNOI: ERVIS CARA
  2. 2. Sulova eshte nje krahine ne jug te Shqiperise e njohur per traditat e mikepritjes, bujaris,mencurise. Sulovaret kane ushqyer brezat me kete mikepritje. Ne kete zone ushqimet kryesore kane qene dhe jane te bazuara ne mundesite ekonomike dhe logjike te secilit prej banoreve. Nder gatimet karakteristike per kete krahine permendim: “Lakroret” 1-lakrori me spinaq 2-lakrori me hithra 3-lakrori me mish dhe qepe 4-lakrori me kos dhe veze 5-lakrori me ‘rrecka’ “Lengu me therrime”…ky gatim behej me mish zogu I cili ngjason me therrimet e bukes kur zien. “Jahnia”….edhe ky gatim perberes kryesor ka mishin “yshmer” “Tranaja”
  3. 3. Nder gatimet me te perdorura te kesaj zone eshte “Fasulet” Produkti me I perdorur thuajse pjes e te gjitha gatimeve tradicionale eshte mishi. Nje tjeter karakteristik e zones jane edhe “tavat” 1-tava me mish dhe oriz 2-tava me speca te mbushur 3-tava kosit Embelsirat me te perdorura dhe karakteristik per zonen e Suloves se Poshtme mbeten edhe sot e ksaj dite… 1-“Ravania” 2-“Paraspaja” 3-“Hallvaja” 4-“Bakllavaja” ky gatim nuk eshte vetem i ksaj zone por eshte perdorur dhe perdoret gjeresisht ne kete zone keshtu mun te quhet embelsir tradicionale.
  4. 4. Pijet me te cilat banoret shoqeroin gatimet e tyre jane “Rakia” dhe “Vera”. Kjo zone njihet edhe per dollin e saj te ‘rende’. Dollia eshte nje tradite e vjeter, ndoshta qe ne mesjete e trasheguar brez pas brezi, e njour degjuar dhe vleresuar si nje nga kulmet e shprehjes se shpirtit njerezor. Nuk mund te le pa permendur ne traditat e kesaj krahine mikepritese edhe dolline. Dolli…qe me gjithe ngjyrimet e saj te vecanta, te marra ne rrjedhat e kohes ne kete krahine , eshte ne thelbe nje tradite qe shoqeron me urime dhe rregulla gostine per nder te miqeve me pijen e njohur rakine… qe ne keto raste rakija e perdorur eshte nje raki e gradacionit te larte.

×