Successfully reported this slideshow.
We use your LinkedIn profile and activity data to personalize ads and to show you more relevant ads. You can change your ad preferences anytime.

Augmented reali̇ty

288 views

Published on

Published in: Economy & Finance
 • Be the first to comment

 • Be the first to like this

Augmented reali̇ty

 1. 1.  Türkçeye ‘artırılmış gerçeklik’ olarak çevirebileceğimiz Augmented Reality;bulunduğumuz ortamdaki gerçek görüntü üzerine, gerçek zamanlı olarak 3 boyutlu model, animasyon, film, ses, gibi nesneler ekleyip, daha zenginleştirilmiş bir ortam sağlayan teknoloji olarak tanımlanabilir. Augmented Reality sayesinde etkileşim içinde olmak istediğimiz herhangi bir şeyi örneğin akıllı telefonlarda, ya da bilgisayarımızdaki bir kamera aracılığıyla, ya da bir perdede gerçek dünyada pozisyonlandırabilir ve işlevsel hale getirebiliriz. Yaratılan görüntü neredeyse gerçek dünyanın içindeymiş gibi gösterilebilir.
 2. 2.  Augmented Reality uygulamaları ile iphone’umuzu fiziksel bir cisime tutarak onun hakkında webde bulunan bilgileri bir araya getirebiliriz. Örneğin sinemaya gideceksiniz fakat hangi filmi izleyeceğiniz konusunda kararsızsınız. Tek yapmanız gereken telefonunuzdaki uygulamayı açarak etrafınızı göstermek, hemen arkasından ekranınıza çevrenizde gösterilen filmler geliyor.
 3. 3.  Filmin hangi sinemalarda gösterildiğini öğrenip, yol tarifi bile alabiliyorsunuz. Hatta sonrasında film için online bilet alabileceğiniz adreslere bile sizi yönlendirebiliyor.
 4. 4.  1. Resmin, gerçek objelerin, insan yüzünün ve tüm gerçek objelerin tanınması 2. Gerçek objelerin kamera aracılığı ile ardrobe uygulamasına aktarılması 3. Gerçek objelerin üzerine, 2D, 3D, video, yazı, animasyon, resim vb. medyaların superpoze edilmesi.
 5. 5.  Bir sütyen reklamını nasıl daha cazip hale getirebilirsiniz? Tabii ki, kullanıcıyı da bu cazibenin bir parçası yaparak! Wonderbra’nın yeni uygulaması “The Ad Decoder” uygulaması ile, markanın ilanları, vitrin camları, billboard’ları ve videolarındaki elbiseli modeler bu aplikasyon ile elbiseleri olmadan yalnızca iç çamaşırlarıyla görülebiliyorlar. Kullanıcı deneyimini, ön plana çıkaran bu uygulama “Augmented Reality” teknolojisinin en iyi örnekleri arasında yer alacağa benziyor.
 6. 6.  comScore’un global raporuna göre ençok QR kod tarayan tüketiciler 18-34 yaş arasında, %60’ı erkek ve yılda 100.000 USD’den fazla gelir elde eden bireylerden oluşuyor.
 7. 7.  %29 Perakendeciler %15 Billboard & poster %14 Restoranlar %10 Müzeler %3 Diğer
 8. 8.  İtalyan otomobil devlerinden olan Maserati gazete ve dergilerdeki reklamlarına QR kod yerleştiren Maserati, kodu taratanları özel olarak tasarladığı mobil bir web sitesine yönlendiriyor. Açılan sayfada Maserati hayranları kendi otomobillerini tasarlayabiliyorlar.
 9. 9.  QR kodun taratılması için mobil cihaz gerekli, yani QR kod ile yapılan çalışmaların temelinde mobil kullanıcılar yatmakta. Eğer bu hedef kitle ile web sitesi üzerinden etkileşime geçilmek isteniliyorsa, mobil arayüz şart! Avrupa’da, mobil internet penetrasyonunun, PC internet erişiminden büyük olduğu tek ülke Türkiye!
 10. 10.  www.sosyalmedyaport.com www.pazarlamakolik.com www.arox.net www.ardrobe.com mfatihdogan.wordpress.com

×