Grafikat Kompjuterike

1,588 views

Published on

Hyrje dhe kuptimi i grafikave kompjuterike.

Published in: Education
0 Comments
2 Likes
Statistics
Notes
 • Be the first to comment

No Downloads
Views
Total views
1,588
On SlideShare
0
From Embeds
0
Number of Embeds
3
Actions
Shares
0
Downloads
0
Comments
0
Likes
2
Embeds 0
No embeds

No notes for slide

Grafikat Kompjuterike

 1. 1. GRAFIKA KOMPJUTERIKE NGA ENEA XHANI
 2. 2. CFARË ËSHTË GRAFIKA KOMPJUTERIKE ?• Grafika kompjuterike, ky term u shpik gjatë vitit 1960 nga William Fetter.• U shpik për të përshkruar metoda të reja të projektimit.• Ai punonte si Graphic Designer ne kompanine Boeing dhe gjithcka e realizoi ne ate kompani.
 3. 3. CFARË ËSHTË GRAFIKA KOMPJUTERIKE ?• Fetter krijoi një seri të imazheve të cilat ishin të riprodhuara gjerësisht, duke përdorur një model 3D të trupit të njeriut.
 4. 4. CFARË ESHTË GRAFIKA KOMPJUTERIKE ?• Ndoshta mënyra më e mirë për të shpjeguar se cfarë është grafika kompjuterike është për të gjetur se çfarë nuk është.• Kjo nuk është një makinë as një kompjuter, as një grup programesh kompjuterike.• Kjo nuk eshte një dizajner grafik, një programues, një shkrimtar, një specialist filmash, apo një riprodhues.
 5. 5. CFARË ESHTË GRAFIKA KOMPJUTERIKE ?• Grafika kompjuterike mund të jetë dhe nga ato profesione qe permendem me lart, por ajo eshte nje teknologji e cila menaxhohet dhe dokumentohet me vetedije drejt pershkrimit dhe informacionit te sakte.• Grafika kompjuterike nuk ka nje shpjegim te sakte me goje sipas William Fetter, ajo eshte abstrakte dhe kuptohet vetem nese e shikon por nuk e shpjegon.
 6. 6. GRAFIKA KOMPJUTERIKE INTERAKTIVE• Grafika kompjuterike interaktive i merr gjërat një hap më tej duke i lejuar përdoruesit reagime të shpejtë vizuale nga veprimet qe ato bejne.• Ndiqet cikli i meposhtem : AFISHIMI/ HYRJA PROCESIMI DALJA Mouse Monitori Tableta, Lapsi Letra (Printer) Pajisje reaguese Incizues Video Skanerat Projektor Transmetimi LIVE Video Kufjet etj.
 7. 7. GRAFIKA KOMPJUTERIKE INTERAKTIVE• Sketchpad, pajisja qe u zhvillua ne vitin 1960.• Ajo ishte pajisja e pare me nje grafike kompjuterike interactive.• Ajo punonte nepermjet nje lapsi, nje mini-tastiere dhe nje monitori.• Lejonte perdoruesin te bente vizatime te ndryshme
 8. 8. Pra?• Grafika kompjuterike ndodhet kudo. Ne jeten e perditshme ne ate e hasim me shume ne lojra te ndryshme, ne animacione etj.• Me nje perkufizim te shkurter themi se grafika kompjuterike perfshin cdo gje qe arrin te shikohet me sy ne monitorin e kompjuterit.
 9. 9. DISA APLIKACIONE TE GRAFIKES KOMPJUTERIKE• Disa nga fushat e aplikimit të cilat e bëjnë përdorimin e rëndë të grafikave kompjuterike janë: Computer Aided Design Pamjet shkencore Filmat Lojrat Virtualiteti
 10. 10. Computer Aided Design
 11. 11. Pamjet shkencore
 12. 12. Filmat
 13. 13. Virtualiteti
 14. 14. FALEMINDERIT PERGATITI : ENEA XHANI

×