Successfully reported this slideshow.
We use your LinkedIn profile and activity data to personalize ads and to show you more relevant ads. You can change your ad preferences anytime.

Netlik Alma ve Netlik Sistemleri (Ders 4)

11,411 views

Published on

Temel Fotoğrafçılık Dersleri (Hazırlayan: Nafiz Emre Konuralp)
Ders 4: "Netlik Alma ve Netlik Sistemleri"

Bu ders sunumları Doğa Fotoğrafçılığı Kulübü eğitim programlarında kullanılması amacı ile Nafiz Emre Konuralp tarafından hazırlanmıştır. Konuları iyi kavramak için derslerimize katılmanızı tavsiye ederiz.

http://www.nafizemrekonuralp.com
http://www.dofok.com
http://www.facebook.com/groups/dofok

Published in: Education
 • Sex in your area is here: ❶❶❶ http://bit.ly/2ZDZFYj ❶❶❶
     Reply 
  Are you sure you want to  Yes  No
  Your message goes here
 • Dating for everyone is here: ♥♥♥ http://bit.ly/2ZDZFYj ♥♥♥
     Reply 
  Are you sure you want to  Yes  No
  Your message goes here

Netlik Alma ve Netlik Sistemleri (Ders 4)

 1. 1. Hazırlayan: Nafiz Emre Konuralp Dofok 2014 DERS 4 NETLİK ALMA VE NETLİK SİSTEMLERİ www.dofok.com www.facebook.com/groups/dofok www.nafizemrekonuralp.com
 2. 2. Netlik Sistemi Kullanımı • Netlik Sistemi • Manuel Netlik Ayarı • Otomatik Netlik Ayarı • Doğru Netlik Sağlama • Netlik Kilitleme ve Yeniden Kompozisyon • Netlik Yüzeyi Seçimi • Netlik Takibi • Otomatik Netlikten Manuel’e Geçiş • Net Alan Derinliği Kullanımı
 3. 3. Netlik Sistemi Fotoğraf çekerken deklanşöre basmadan önce lensimizden geçen ışığın sensör üzerine odaklanmış olduğundan yani görüntünün sensör üzerinde oluştuğundan emin olmamız gerekir. Solda gördüğünüz gibi lens içerisinden geçen ışık tam olarak ışığa duyarlı yüzey (sensör yada film) üzerine odaklanmış ise çektiğimiz fotoğraf sağ altta gördüğünüz gibi net çıkacaktır. Eğer görüntü sensör önünde değilde önünde yada arkasında oluşuyorsa yani lensimiz odaklanmamışsa fotoğrafımız soldaki gibi netsiz çıkacaktır ve bu istemediğimiz bir durumdur.
 4. 4. Fotoğraf çekerken tercih edebileceğimiz iki temel netleme şekli vardır 1. Manuel Netleme 2. Otomatik Netleme Otomatik netlik sistemi lens içerisinde yada makine gövdesinde bulunan bir motor ile kontrol edilir. • Otomatik netlik sistemine sahip olmayan lenslerde netlik el ile lens üzerindeki netlik halkasını çevirerek yapılır. • Otomatik netlik sistemine sahip lenslerde ise hem manuel netleme hemde otomatik netleme yapmak mümkündür. Otomatik netleme sistemini kullanmak istediğinizde lens üzerindeki netleme ayarını Auto Focus (AF - otomatik netleme) konumuna getirmeniz gerekir. Manuel netleme yapmak istediğinizde ise bu ayarı aksi konuma getirmeniz gerekir. Netlik Sistemi
 5. 5. • Manuel netlik ayarı vizörden konumuza bakarken kendi gözümüzün keskinliğine güvenerek lens üzerindeki netlik halkasını çevirerek yaptığımız netlik ayarıdır. Vizörden konumuzu keskin görünceye kadar netlik halkasını sağa veya sola çevirmemiz ve konunun keskin olduğunu gördüğümüzde deklanşöre basarak fotoğrafı çekmemiz gerekir. Manuel Netlik Ayarı • Manuel netlik ile çekimi tercih etmemiz gereken zorunlu durumlar vardır. Ancak bu durumlar haricinde manuel netlik sistemi gözümüzün keskinliğine bağlı olduğu için ve küçük bir vizörden görünen görüntü ile yapıldığından hatalara çok açıktır ve her zaman kusursuz sonuç vermeyebilir.
 6. 6. Manuel Netlik Ayarı Manuel netlik sisteminin kullanımının zorunlu olduğu durumlar 1. Lens veya gövde üzerinde otomatik netlik sisteminin olmadığı durumlarda 2. Işığın azlığı nedeniyle otomatik netleme sisteminin görevini yerine getiremediği durumlarda 3. Makro yani yakın çekim yapılırken otomatik netleme sisteminin görevini tam olarak yerine getiremediği ve alan derinliğini çok sınırlı olduğu durumlarda 4. Ters ışık durumlarında lensin doğrudan güçlü ışığa maruz kalması nedeniyle otomatik netlemeyi sağlayamadığı durumlarda 5. Bir cam yada tel örgü arkasından çekim yaparken otomatik netlik sistemi doğru yeri netlemekte sorun yaşadığı durumlarda. Bu durumda manuel netlik sistemi tercih edilebilir. 6. “Out of focus” yani netliğin bilerek sağlanmadığı fotoğraflar çekmek istemeniz durumunda 7. Panorama yada HDR (Yüksek dinamik aralık) tekniği ile fotoğraf çekmeniz durumunda
 7. 7. Otomatik Netlik Ayarı (Auto Focus) Otomatik netlik (AF) makine gövdesi ile lens üzerindeki elektronik netlik sisteminin haberleşerek gerçekleştirdiği bir işlemdir. Otomatik netlik sistemi deklanşöre yarım bastığınızda çalışmaya başlar ve netlik sağlandığında yada parmağınızı deklanşörden çektiğinizde durur. Otomatik netlik sistemi ile netlik sağlandığında makineniz bir uyarı verir. Bu uyarı görsel olabileceği gibi bir bip sesi şeklinde de olabilir. Netliği sağlamak için elektronik olarak haberleşen makine gövdesi ile lens, makinenizin konunuza olan mesafesini ölçer ve lens üzerindeki motor vasıtasıyla lens içerideki optik birimleri görüntüyü makinenizin sensörüne düşürecek şekilde hareket ettirir. Otomatik netmele sistemi başarılı şekilde görevini tamamlamışsa netlikte hata ihtimali çok düşüktür ve çekeceğiniz fotoğrafta konunuz net olacak demektir.
 8. 8. Otomatik Netlik Ayarı (Auto Focus) Otomatik netlik sisteminin doğru kullanılması için ayarının doğru yapılması gerekir. Makinemize vizörden gördüğümüz çerçeve içerisinde hangi noktayı kesinlikle net istediğimizi söylemiz gerekir. Bunu vizör içerisindeki netlik noktaları yardımıyla yaparız. Vizörden baktığımızda gördüğümüz noktalardan hangisi net olmasını istediğimiz nesne üzerine denk geliyorsa onu seçmeli ve ardından deklanşöre yarım basarak netlik sisteminin çalışmasını sağlamalıyız. Böylece makinemizin netlik sistemi o noktada yer alan nesneye netlik yapacak şekilde ölçümlerini yapar ve netliği sağlar.
 9. 9. Otomatik Netlik Ayarı (Auto Focus) Otomatik netlik sistemi ile ilgili yapılan en büyük hatalardan biri netlik noktası seçiminin otomatik konumda bırakılmış olmasıdır. Bu ayarın otomatikte olması sahne içerisinde netlecek bölgenini makine tarafından belirlenecek olması anlamına gelir. Makine sizin sahne içerisindeki hangi bölgeyi netlemek istediğinizi her zaman tahmin edemez. Bu ayar hareketli cisimlerin netlik takibini yapılması durumunda kullanılabilecek bir ayardır. Özel durumlar haricinde genel olarak kullanmamız gereken manuel netlik noktası seçimidir. Konumuz sahne içerisinde hangi noktaya denk geliyorsa o noktayı seçerek makinemizin hangi noktayı netlemek istediğimizi anlamasını sağlamış oluruz. Üst model gövdelerde netlik noktaları gruplandırılarak bölgesel seçim yapma imkanı da bulunmaktadır.
 10. 10. Otomatik Netlik Ayarı (Auto Focus) Canon Netlik Noktası Seçimi Canon makinelerde netlik noktası seçimi için gövdenin sağ üst köşesinde bulunan netlik noktası seçimi düğmesine basılır ve yön düğmeleri ile netlik noktası belirlenir. Tekrar otomatik moda geçmek için merkez noktaya gelinerek “OK” düğmesine basılır. Otomatik moddan çıkmak için ise yine “OK” tuşuna basılır ve yön tuşlarıyla seçim yapılır. Not: Bu seçimleri yapabilmek için lensiniz üzerinden netlik butonunun AF (otomatik netleme) konumunda olması gerektiğini unutmayın.
 11. 11. Otomatik Netlik Ayarı (Auto Focus) Nikon Netlik Noktası Seçimi Nikon gövdelerde netlik noktası seçimi için öncelikle tek noktalı netlik moduna geçmeniz gerekir. Bunun için “info” düğmesine basıp AF-Area mode kısmına gelmeniz ve buradan “Single-Point AF” yi seçmelisiniz. Bu seçimi yaptıktan sonra yön tuşları ile yukarı aşağı hareket ederek istediğiniz netlik notasını seçebilirsiniz. Otomatik moda geçmek istiyorsanız “Single-Point AF” yerine “Auto-Area AF” moduna geçebilirsiniz.
 12. 12. Doğru Netlik Sağlama Netlik noktası seçiminden sonra yapmanız gereken vizörden bakarken, seçtiğiniz netlik noktası netlemek istediğiniz objenin üzerindeyken, deklanşöre yarım basmak ve netlik sisteminin netlik işlemini yapmasını bekledikten sonra parmağınızı hiç kaldırmadan biraz daha iterek fotoğrafı çekmektir. Bu noktada dikkat edilmesi gereken iki önemli konu var. 1. Makineniz netlik yaptıktan sonra parmağınızı deklanşörden kaldırmadan biraz daha iterek çekimi yapmalısınız 2. Netlik sağlandıktan sonra ileri ve geri hareket etmeden yani konunuz ile aranızdaki mesafe değişmeden çekimi yapmanız gerekir. Aksi halde fotoğrafınızda netlik sorunu oluşacaktır.
 13. 13. Otomatik Netlik Ayarı (Auto Focus) Netlik Kiliteleme ve Yeniden Kompozisyon Kurduğunuz kompozisyonda netlik noktasını konunuz üzerine denk getirmek zaman alıcı bir işlem olabilir. Süreci hızlandırmak için her zaman sadece merkez netlik noktasını kullanarak netlik yapabilir ve netliğinizi kitledikten sonra kompozisyonunuzu yeniden kurabilirsiniz. Konunuzu merkeze koymak istemeseniz bile öncelikle merkez netlik noktası ile konunuzdan netlik alıp parmağınızı hiç kaldırmadan sağa, sola hareket ederek kadrajınızı yeniden düzenleyip parmağınızı biraz daha iterek çekimi tamamlayabilirsiniz. Konu ile aranızdaki yatay mesafe değişmediği sürece ve sağa, sola, yukarı yada aşağıya çok büyük açılarda hareket etmediğiniz sürece konunuz net alan derinliği içerisinde kalacaktır. Merkez Netlik Noktası Kullanmanın Avantajları • Lenslerin en hızlı netlik yapabildikleri yer merkezleridir. Bu nedenle sürekli merkez noktası ile netlik almak her zaman avantaj sağlar. • Netlik alma öncesi netlik noktası seçimi için zaman kaybedilmediğinden çekimi hızlıca gerçekleştirebilirsiniz.
 14. 14. Netlik Yüzeyi Seçimi DSLR fotoğraf makinelerinin netlik sistemleri netlik yapmak için kontrast karşılaştırması yaparlar. Kontrast kelimesi farklılık anlamına gelmektedir. Bu farklılık doku farklılığı, ışık farklılığı, renk farklılığı şeklinde olabilir. Yani netlik sisteminin çalışabilmesi için netlik noktasının denk geldiği yüzeyde bir detay olması gerekir. • Eğer netlik noktası dümdüz bir yüzeye denk geliyorsa lensin motoru sürekli olarak ileri geri hareketler yaparak netlik yapamaya çalışır ancak başarılı olamaz . • Netlik, yatay yada dikey çizgiler, detaylar, renk ve sert ışık geçişleri içeren bir noktadan alınırsa lens motoru netliği zorlanmadan sağlar. İstediğiniz kadrajda netlik alma sorunu yaşadığınızda yakınında kontrast içeren bir noktadan netlik alarak bir önceki sayfada anlatılan “Netlik kilitleme ve yeniden kompozisyon” tekniğini kullanmanız gerekecektir. Düz yüzey (kontrast yok) Detay içeren Yüzey (kontrast var) Netlik Yapılamıyor Netlik Yapılmış
 15. 15. Hareketli Cisimlerin Netlik Takibi • Şimdiye kadar anlattığımız netlik alma yöntemi konumuzun ve fotoğraf makinemizin hareketsiz olduğu durumlara uygundur. • Konumuzun, makinemizin yada her ikisinin birden hareketli olduğu durumlarda netliği sağlamak için makinelerimizde bulunan hareket takip sistemlerini kullanmamız gerekir. • Hareket takip sistemleri seçtiğimiz netlik noktası ve etrafındaki cisimlerin hareketlerini deklanşöre yarım bastığımız süre boyunca takip eder. • Yapmamız gereken fotoğrafı çekinceye kadar parmağımızı deklanşörden ayırmamak ve seçtiğimiz netlik noktası ile konumuzu takip etmektir. Canon Gövdelerde Netlik Modu Seçimi Nikon Gövdelerde Netlik Modu Seçimi
 16. 16. Hareketli Cisimlerin Netlik Takibi Canon Makinelerde Netlik Takibi Canon makinelerde netlik takibi için 3 farklı mod bulunur. Bu modların kullanım alanları aşağıdaki gibidir. 1. One Shot: Konunuz ve siz sabitseniz, yani aranızdaki yatay mesafe değişmiyorsa bu mod kullanılır. Bu modda hareket takibi yapılmaz. 2. AI Focus: Konunuz ve siz sabitseniz ancak hareket etme ihtimaliniz varsa yani aranızdaki yatay mesafe her an değişebilir durumdaysa bu mod kullanılır. 3. IS Servo: Konu yada siz hareketliyseniz, aranızdaki yatay mesafe hızla değişiyorsa ve seçtiğiniz netlik noktası ile konuyu takip etmekte zorlanıyorsanız bu modu kullanabilirsiniz. Makineniz seçtiğiniz netlik noktası etrafındaki hareketi tarayarak sizi sürekli netlik durumunda tutmaya çalışacaktır. Bu modda, konunuz etrafındaki diğer cisimlerden daha hızlı hareket ediyorsa netlik noktası seçiminizi tek noktadan otomatik moda geçirdiğinizde makineniz netlik noktaları sürekli olarak değiştirerek konunuz hangi netlik noktası üzerine denk gelirse gelsin netliği konu üzerinde tutmaya çalışacaktır.
 17. 17. Hareketli Cisimlerin Netlik Takibi Nikon Makinelerde Netlik Takibi Nikon makinelerde genel olarak 3 farklı netlik modu karşımıza çıkmaktadır. Info ile sağ kısımdaki menüden ulaşabildiğimiz “AF-Area Mode” bölümündeki bu 3 mod şu şekildedir. 1. Single-Point AF: Konu ve biz sabitken yani aramızdaki mesafe değişmiyorken tek noktalı netlik seçimi ile çekim yapmak için kullanır. 2. Dynamic-area AF: Konu veya biz hareket ediyorsak ancak tek nokta ile çekim yapmak istiyorsak kullanılır. Makine tek nokta üzerinden hareket takibi yapar ancak etrafındaki noktalardaki hareketide kontrol eder. Böylece cisim anlık olarak farklı bir netlik noktasına denk gelse bile netlik takibi devam eder. 3. 3D Tracking: Bu modda makinemiz seçtiğimiz netlik noktasında yer alan konuya kilitlenir ve netliği daima o konu üzerinde tutmaya devam eder. Bu bölümde gördüğünüz 4. mod yani “Auto-Area AF” modu netlik takibi ile ilgili değil, daha önceden bahsettiğimiz otomatik netlik noktası seçimi ile ilgilidir.
 18. 18. Otomatik Netlikten Manuel Netliğe Geçiş Zaman zaman manuel netlik kullanmamız gereken durumlarda netliği kusursuz olmasını sağlamak için önce otomatik netleme ile netlik alıp, netliği o noktada kilitlemek için manuel netliğe geçiş yapmamız gerekebilir. Bu durumlarda daha önce anlattığımız gibi otomatik netlik yapılır ve netlik işlemi tamamlandığında lens üzerinden otomatik netlik düğmesi kapalı konuma getirilir. Böylece lensimiz otomatik netlik ile ayarladığımız konuma netlik anlamında kilitlenmiş olarak kalacaktır. Bu şekilde bir geçiş yapmamız için konumuz ile aramızdaki yatay mesafeninin değişmemesi gerekir. Yatay mesafenin değişmesi durumunda otomatik netlemeyi açarak yeniden netlik almamız ve netlik sağlandığında otomatik netliği kapatmamız gerekir. Hangi durumlarda ihtiyaç duyulur? • Konumuz ve makinemiz sabit ancak belirli bir şartın gerçekleşmesini bekliyoruz. Örnek olarak konunun arkasından bir aracın geçmesini bekliyoruz. Elimizi sürekli olarak deklanşörde tutmak yerine bu tekniği kullanarak eylemin gerçekleşmesini uzun süre bekleyebiliriz. • Konumuzun hareketli ancak geçeceği güzergahı biliyorsak ve çekimi belli bir noktada yapacaksak o noktaya netlik alıp AF sistemini kapatabiliriz. Konumuz o noktadan geçerken deklanşöre basarak onu net olarak fotoğraflayabiliriz. Bölyece netlik takibi ile uğraşmak zorunda kalmamış oluruz. • Çoklu pozlama yada panorama çekimi yapacağımız durumlarda birden çok fotoğraf çekileceği için her fotoğrafta netliğin aynı noktada kalmasını sağlamak için kullanabiliriz.
 19. 19. Net Alan Derinliğinin Kullanımı Alan derinliğinden ve alan derinliğinin diyafram tarafından kontrol edildiğinden 2. dersimizde bahsetmişik. Netlediğimiz bir cismin önünde ve arkasından diyafram açıklığımıza orantılı olarak bir net alan oluşuyordu. Bu alan dışında kalan bölgeler ise netsiz kalıyordu. Netlediğimiz nokta önünde ve arkasında net olarak gördüğümüz alan birbirine eşit değildir ve aralarında belli bir oran söz konusudur. Eğer net olarak gördüğümüz toplam alana 1 birim dersek netlik noktamızın önünde 1/3 birim, arkasında ise 2/3 birimlik bir net alan oluştuğunu söylebiliriz.
 20. 20. Net Alan Derinliğinin Kullanımı Yukarıdaki örnekte net alanın dışında kalan 1 ve 5 nolu kişilerin netsiz kaldığını görüyoruz. Alan derinliği dağılımına göre netlik yapılan bölgenin önünde 1/3 oranında bir net alan oluşuyor ve 2 numaralı kişi net alan içerisinde kalıyor. 4 numaralı kişi ise 2 numaralı kişiye oranla netlik yapılan cisme 2 kat uzak olmasına rağmen netlik yapılan cisim arkasında 2/3 oranında net alan oluştuğu için net alan içerisinde kalmayı başarıyor. Netlik noktasının önünde ve arkasında eşit olmayan ancak belli bir orana göre dağılan alan derinliğinin oluşması çeşitli durumlarda bize kolaylık sağlayarak fotoğraflarda farklı etkiler yaratmamızı sağlayabiliyor.
 21. 21. Bu sunum Nafiz Emre Konuralp tarafından hazırlanmıştır. Görüşleriniz, önerileriniz ve atölye çalışmaları hakkında bilgi için: www.nafizemrekonuralp.com emrekonalp@gmail.com

×