Durimi Ndaj Sprovave

4,310 views

Published on

Published in: Education, Technology, Travel
0 Comments
4 Likes
Statistics
Notes
 • Be the first to comment

No Downloads
Views
Total views
4,310
On SlideShare
0
From Embeds
0
Number of Embeds
6
Actions
Shares
0
Downloads
34
Comments
0
Likes
4
Embeds 0
No embeds

No notes for slide

Durimi Ndaj Sprovave

 1. 1. <ul><li>Kur flasim mbi sprovat lind nje pyetje e rendsieshme. </li></ul><ul><li>Pse ne sprovohemi? </li></ul><ul><li>Ndegjoni se cfare thot Zoti i gjithe boteve </li></ul><ul><li>  </li></ul><ul><ul><li>Elif, Lamë, Mimë. </li></ul></ul><ul><ul><li>A menduan njerzit te thone: „Ne kemi besuar, e te mos vihen ne sprove? </li></ul></ul><ul><ul><li>Ne i sprovuam ata qe ishin para tyre, ashtu qe All-llahu gjithqysh do t'i dalloje ata qe e thane te verteten do t'i dalloje dhe genjeshtaret!“ (El-Ankebut : 1-3) </li></ul></ul>Durimi ndaj sprovave
 2. 2. A e kuptoni tani se per cfare ne sprovohemi? Çdo kush ne kete bote sprovohet, qofte aj musliman apo jo musliman. All-llahu xh.sh. Na sprovon per ta dalluar se kush prej nesh e ka thene te verteten e kush jo. A e dini se shume njerez jane, qe kur ti ndegjosh fjalet e tyre, mendon ne vete se ky/kjo qenka bere per te hyr ne xhennet!! Por, kur ti ndegjosh fjalet e tyre pasi te sprovohen jane te tille si „nuk di cfar te flas mbi jeten time, me ka kaluar vetem ne ngushtina..“ Perseris dhe njehere ajetin e lartpermendur „ .. All-llahu gjythqysh do t'i dalloje ata qe e thane te verteten do t'i dalloje dhe genjeshtaret!“ Gjitheashtu All-llahut thote :“A mendoni se do te hyni ne Xhennet, pa i provuar All-llahu ata qe kane luftuar prej jush dhe pa i provuar ata qe kane duruar?“ (Al-Imran : 142) Ne ajetin tjeter thote :“Allahu nuk i le besimtaret ne gjendjen qe ndodheni ju, por do ta ndaje te keqin prej te mirit, Allahu nuk do t'ua zbuloje te fshehten (qe vetem Ai e di)“! (Al-Imran : 179)
 3. 3. All-llahu Ekber!!! A ka urtesi me te qarte se sa kjo urtesi, gjithqysh duhet te dallohet i sinqerti nga rrenacaku! Arsyja e dyt pse ne sprovohemi eshte se All-llahu deshiron qe ne ti shtojm shperblimet tona, duke qene te durueshem. All-llahu i shton sprovat per roberit e Tij, dhe gjithashtu dhe shperblimet ne te njejten kohe! Paramendo ne diten e Gjykimit te dalesh para All-llahut dhe nuk je sprovuare kurre, peshorja per veprat e mira do te ishte shume e lehte. Tani mos te na shkoje ne mendje se veprat e mira mjaftojn, assesi, assesi nuk mjaftojn veprat tona, ngase ne krahasim me te mirat e All-llahut s.v.t., ndaj nesh veprat tona jane te mangeta shume. Biem ne perfundim se sprova na siguron nje shkall te lart ne xhennet! Thot Muhammed a.s. : “Njeriu qe eshte kenaqur me se shumti ne kete bote, por qe do te jete prej banorve te zjarrit,(te xhehenemit) . Do ta mere All-llahu ne diten e Gjykimit dhe per nje moment te shkurter e fut ne zjarr, dhe e nxjerr menjehere, shume pak e len te qendroje ne xhehenem. E pyet All-llahu :“O robi im, a ke shijuar ndonjehere kenaqsi (ne dunja)“? Ky i pergjigjet :“Kurre nuk jam kenaqur oh Zot“! .
 4. 4. Aq dhimbje te medhaja i mere per ato pak qaste qe ka qendruare ne xhehenem, sa qe kejt kenaqsit qe i ka shijur ne kete dunja i harron. Pastaj e sjellin njeriun me qe me se shumti eshte sprovuar, nese e njeh dikend qe eshte sprovuar shume ky per te cilin eshte fjala akoma me shume eshte sprovuar, mirepo ky eshte prej xhennetlive, ka bere durim/saber , e ka adhuruare All-llahun .. E merre All-llahu kete rob te sprovuar dhe vetem pak, per shume pak qaste e fut ne XHENNET dhe e nxjerr prap. E pyet All-llahu :“O robi im, a ke shijuar ndonjehere hidhesi, a ke pasur ndonjehere telashe (ne dunja)“ ? Ky i pergjigjet: “Kurre o Zoti im“! Begatite, te mirat e xhennetit bejn qe ti ti harrosh te gjithat, nuk te bjen ndonjehere ne mendje se ti ne dunja ka kaluar nje jete me sprova te shumta
 5. 5. Urtesin qe do ta permendim tani eshte shume e madhe nga pesha e saj. Imagjino sikur jeta yte do te vazhdonte gjithemon duke qen ne harmoni, gezim, lumturi, shendet.. Cfare do te ndodhte me ne nese jeta jone do te ishte e tille? Nuk kemi pse te mendohemi gjat, ne e njohim shume mire veten tone! Ne do te shendroheshmi ne monstrume, do te na kapte mendjemadhesia, kryelartsia duke menduar se jemi te panevojshem per All-llahun!!! Per kete ne sprovohemi qe ti kthehemi All-llahut tone duke e lutur Ate me lot ne sy. Sprova eshte meshire per ne, por kete e kupton vetem aj qe eshte ne lidhje te fort me All-llahun. Nese thellohemi edhe pak do ta verejm se nje nder urtesit pse ne sprovohemi eshte qe ne te permallohemi per xhennet. Nese jeta yte te kalon vetem me te mira, ti nuk ke imagjinat se xhenneti eshte shume me i mire se sa kjo bote. All-llahu te sprovon qe ti ta shijosh hidhesin e kesaj bote e te permallosh per xhennet. Kjo bote nuk ka vler tek All-llahu,e si te kete vlere tek ne? Thote Pejgamberi a.s.: „Kjo bote nuk peshon tek All-llahu as sa krahu i mushkonjes“.
 6. 6. Po te kishte kjo bote me shume vler, All-llahu do ja bente cdo pabesimtari haram begatit e Tij. Pejgamberi a.s., na tregon ne hadith qe ne xhennet eshte ajo qe syri kurre nuk te ka pare, veshi kurre nuk ka ndegjuar dhe as qe mendja ndonjehere te ka shkuar! Krahasoh tani se cila bote qenka me e mire! Kure je sprovuar ne cfare ke menduar?! Sigurisht se mu atehere ke filluar te falenderosh All-llahun per ato te mira qe i pate deri ne ate moment dhe qe i ke ende! Sprovat na bejn te rikujtojme se All-llahu eshte Ai qe jep, andaj pikerisht sprovat jane shkak qe ti ta falenderosh All-llahun s.v.t., per begatit qe ti ka dhene dhe qe ti te jesh i kenaqur me Te. Pastaj duke qen i sprovuar patjeter se ti do ta njohish All-llahu se vetem Ai eshte Fuqiplot, i Meshirshem. E gjith bota ndoshta ne ate sprove qe ke, te behet armik, por ti e din se vetem Ai, Dirigjuesi i gjithckahit, fuqia e te Cilit eshte e pakufishme te shpeton nga ajo sprove. Ta dish se All-llahu te sprovon qe ti me kete te kthehesh tek Ai dhe ta kuptosh se Ai eshe i Plotfuqishem dhe i Meshirshem!
 7. 7. Ilaqi per sprovat i prodhuar nga Zoti per krijesen „njeri“ Nje pytje tjeter qe parashtrohet eshte se a ka dot per sproven ndonje ilaq? Per gjithcka ka ilaqe, si mos te kete ilaq kur te pervlohet zemra yte?!! Çka te eshte bere sherim kur syt e tu nuk pushuan prej loteve?! A ishte durimi yte... Apo ndoshta ti madje as nuk e din se çfare eshte te besh durim? A nuk e ke ndegjuar fjalen e All-llahut ku thot: „ Ne do t'ju sprovojmë me ndonjë frikë, me uri, me ndonjë humbje nga pasuria e nga jeta e edhe nga frytet, po ti jepju myzhde durimtarëve!“ (El-Bekare: 155)
 8. 8. A ke harruar dhe ajetin tjeter ku thote: „ O besimtare! Kerkon ndihme per veten nepermjet durimit dhe namazit! Ne te vertet, All-llah eshte me te duruarit.“ (El-Bekare : 153) Kur ke qen ne shkoll, me kend deshiroshe te ulesh a me nxensin me te mire apo me at te dobtin? Sigurisht se me nxensin qe kishte sukses te shkelqyeshem! Kur ishe i akuzuar padrejtsisht, me cfar avokat kishe deshir te lidhesh me nje te sukseshem apo nje çfare do? All-llahu po te thot se Ai eshte me durimtaret, e ti ende mendohesh se a do besh saber a jo?!! A nuk e din se Ai eshte Sundues i gjithckahit?
 9. 9. „ Çka ka në qiej dhe çka ka në tokë bën tesbih All-llahun, Sunduesin, të Pastërin nga çdo e metë, të Fuqishmin e të Urtin!“ (Xhum'a : 1) Ne lidhje me durimin e besimtarit Pejgamberi a.s., thote: „çeshtja e besimtarit eshte e çuditshme. Sepse per besimtarin gjithçka eshte mire dhe kjo nuk i takon askujt tjeter, perveçse besimtarit. Keshtu, kur besimtarin e godet ndonje fatkeqesi, ai ben durim dhe kjo eshte mire per te, e kur i ndodh ndonje e mire, ai eshte falenderues e mirenjohes, e edhe kjo eshte e mire per te“. (trans. Muslimi) A e lexove fjalen „besimtar“? Sa e embel, kete durim nuk ka mundesi ta kete tjeter kush pos besimtarit. Pejgamberi a.s., po thot besimtarit, nga kjo fjal neve duhet te na hapet gjoksi, te na kenaqet shpirti dhe zemra.. Kur i ndodhe besimtarit nje e mire, ate e gjene perulur para All-llahut s.v.t., falenderues ndaj Zotit te vet, kurse kur i ndodh ndonje fatkeqsi, ate e gjen te durueshem, te lidhur ngushte me All-llahun... „ E kjo nuk i ndodh kujt tjeter, pervecse besimtarit.“.
 10. 10. Per ate neve nuk duhet te na vije çudi me disa, kur All-llahu i jep ndonje te mire, ata thojn Une kete e bera, pos mos te isha Une kjo nuk do te ishte, Une, Une, Une... Ndersa kur i godet ndonje e keqe thojn Zoti.. un nuk e di se çfare te keqe kam bere... Pasha All-llahun, embelsine e kesaj gjendje te besimtarit, nuk e shijon askush tjeter, perveq atij qe e ka kuptu drejt durimin dhe e praktikon ashtu!!!   Kape Kur'anin, dhe lexo, hulumto numero se sa here permendet fjala „durim“ ne Kur'an. Fjala durim permendet ne Kur'an 90 here. Asnje virtyt tjeter, nuk permendet 90 here, perveqse sabri.... A keni vetem mundesi te mendoni se cfare vlere ka ky virtyt!!! Pse te mos pasurohemi dhe ne me kete :) ?!
 11. 11. A nuk turperohemi nga All-llahu? I Derguari i All-llahut, Muhammedi a.s., ka thene: „ Askush nuk eshte me durimtar ndaj te keqes sesa All-llahu, Atij i pershkruhet shok dhe i pershkruhet bir, e Ai, megjithate, i fal dhe i furnizon ata qe ia pershkruajne keto“. (trans. Buhariu) A e din dikush prej jush se sa banor i ka kjo bote ne te cilen jetojm? Peraferisisht jemi 6,5 miliarde njerez. Sa njerez All-llahut i bejn per çdo dit mekat? Sa njerez i pershkruajn shok All-llahut? Fokusohemi vetem ne Kosove, jemi 1'800'000 banore prej ketyre perafersisht 93 % jane musliman. Por sa prej nesh e falin namazin edhe i kryen obligimet e tjera te nje muslimani? Pastaj sa njerez nuk jane musliman fare, sa njerez thojn qe nuk ka Zot, thojn qe kjo bote i krijua rastesisht? Dhe me gjithekete, All-llahu ben durim ndaj neve dhe prap ne furnizon!!!
 12. 12. الله A nuk kemi aspak turp nga All-llahu? Ai na jep shendet, femij, pasuri, lumturi.. e ne, mos te flasim qe nuk falemi po nuk thojm se paku „oh Zot, Ty te takon falenderimi“!! Eh ti moter a ende, nuk je e durueshme ndaj vjehrres tende? Kujtone dhe njehere hadithin, a nuk lane keto fjal te ndonje gjurme ne zemren tende?
 13. 13. Vazhdon…. Rumejsa_ Edini

×