Successfully reported this slideshow.
We use your LinkedIn profile and activity data to personalize ads and to show you more relevant ads. You can change your ad preferences anytime.

Książki Janusza Korczaka

174 views

Published on

Published in: Education
  • Be the first to comment

  • Be the first to like this

Książki Janusza Korczaka

  1. 1. Król Maciuś Pierwszy-Maciuś po śmierci swegoojca, króla, chcąc nie chcąc dziedziczy koronę.Zostaje władcą reformatorem. Uczy się rządzićmądrze i sprawiedliwie, a wreszcie wpada napomysł, żeby dać dzieciom pełnię praw istworzyć dziecięcy sejm. Reformy Maciusiabudzą sprzeciw innych monarchów i wybuchakolejna wojna. Król zostaje podstępnie pokonany,pojmany i skazany na wygnanie.Król Maciuś na wyspie bezludnej-Druga częśćKorczakowskiej dylogii. Jej bohater, wprzeciwieństwie do Króla Maciusia z częścipierwszej, przede wszystkim rozmyśla nad sobą iswoim miejscem w świecie. To nie oznacza, żepozostaje bezczynny - ucieka z pociągu, którywiezie go na bezludną wyspę, pojawia się nanaradzie królów. Ale wciąż zadaje sobie pytanie:Który Maciuś jest prawdziwy? Dumny królReformator czy cichy i zamyślony, dobrowolnywygnaniec Maciuś Filozof z bezludnej wyspy?
  2. 2. Kajtuś Czarodziej- Kajtuś jest zwyczajnymchłopcem. Pewnego dnia odkrywa, że potraficzarować. Początkowo wykorzystuje swoją nowąumiejętność do zabawy, jednak z czasem sprawysię komplikują: czary zaczynają wymykać się spodkontroli, a Kajtuś ucieka z domu. Kajtuś Czarodziejto opowieść o świecie dziecięcej wyobraźni i otrudzie ulepszania świata. Książka dla dzieci, któremają ochotę na odrobinę magii, i dla dorosłych,którzy tęsknią za czasami, kiedy byli mali. Bankructwo Małego Dżeka- Dżek Fulton, uczeń trzeciej klasy szkoły powszechnej, podejmuje się bardzo ryzykownego zadania: prowadzenia szkolnej kooperatywy, mimo że taką działalność prowadzą zazwyczaj starsi. Jego sukcesy i porażki, opisane z punktu widzenia dziecka poznającego świat ekonomii, to uniwersalna, przystępna lekcja praktycznych zasad przedsiębiorczości.
  3. 3. Pamiętnik i inne pisma z getta- Pamiętnikprzedstawia nie tylko bieżące wydarzenia zżycia Domu Sierot i warszawskiego getta,Korczak dokonuje w nim także przegląduswojego życia, wraca do czasów dzieciństwa i młodości. Najbardziej wstrząsające sąostatnie refleksje Korczaka, który wie już, żewysiedlenie z getta jest nieuchronne.Pamiętnik to lektura pełna emocji, strachu,wspomnień. Ukazuje wychowawcę i pisarza,który dzielnie zmaga się z okrucieństwemlosu, ale też ukrywa przed światem własnesłabości. Pisanie Pamiętnika Janusz Korczakrozpoczął w maju 1942 roku. Ostatnia notatkapochodzi z 4 sierpnia. Następnego dniaposzedł ze współpracownikami i z dziećmi naUmschlagplatz, skąd trafili do Treblinki.
  4. 4. Źródła:http://2012korczak.pl/korczak-literatKsiążki zbójeckie-Twórczość cz.IIIKsiążki zbójeckie-Twórczość cz.IIhttp://www.wab.com.pl/?ECProduct=1190http://www.wab.com.pl/?ECProduct=1202http://www.wab.com.pl/?ECProduct=1311http://www.wab.com.pl/?ECProduct=1371

×