Successfully reported this slideshow.
We use your LinkedIn profile and activity data to personalize ads and to show you more relevant ads. You can change your ad preferences anytime.

öğrenci merkezli eğitim- görüş geliştime

150 views

Published on

görüş geliştirme

Published in: Education
 • Be the first to comment

 • Be the first to like this

öğrenci merkezli eğitim- görüş geliştime

 1. 1. MÜGE YURTMAN
 2. 2. Belirgin çelişkiler ve kutuplaşmış tutumlar içeren konuların öğretiminde, öğrenende tutumlar ve değerler geliştirmek amacıyla "Görüş Geliştirme" yöntemi uygulanabilir.
 3. 3. GÜLNİHAL ÇOĞAL
 4. 4. Büyük grup çalışmasıdır. Ayakta icra edilir. Önce birbiriyle ilintili birden çok tartışma konusu belirleni Seçilen konular tartışmaya açık olmalı Slogan kullanılmaktan kaçınılmalı Konunun öncelikle, somut yönleri üzerinde konuşulmalı. ÖZELLİKLERİ
 5. 5. İNCİ GENÇ
 6. 6. 1. Kesinlikle aynı fikirdeyim. 2. Aynı fikirdeyim. 3. Kararsızım. 4. Karşıyım. 5. Kesinlikle karşıyım.
 7. 7. ELİF AVINCI
 8. 8. 1) Öğrencilerin bütün halinde katıldıkları bir çalışmadır. 2) Öğrencilere kendi görüşlerini ifade etme, bu görüşleri gerekçeleriyle savunma ve fikir değişikliği yapma olanağı tanır. 3) Öğrencilere, diğer düşüncelere saygı duymayı, yeni fikirlere açık olmayı öğretir.
 9. 9. 1) Öğrencilerin bir konuyla ilgili değişik bakış açıları oluşturmalarını ve konuya eleştirel olarak bakmalarını sağlar. 2) Öğrencilerin ilgi ve dikkatlerini artırarak derse aktif katılımlarını sağlar. 3) Sınıf içinde zevkli ve eğlenceli bir ortam oluşmasını sağlar.
 10. 10. SEDA DUMAN
 11. 11. 1. Tartışmalı konu bulmak her zaman mümkün olmayabilir. 2. Öğrenciler dinleme ve tartışma kuralları için gerekli davranışları kazanmamışlarsa, sınıf içinde aynı anda konuşma ve tartışma yaşanmasına ve sınıfta aşırı bir gürültü yaratılarak dersin akışının bozulmasına neden olabilir. 3. Öğrencilerin birbirlerinden etkilenerek benzer düşünceleri savunmaları durumda farklı düşüncelerin ortaya çıkması mümkün olmaya bilir.
 12. 12. KÜBRA ŞAHAN
 13. 13. Konular tahtaya yazılır ve öğrencilere bir süre düşünme fırsatı verilir. Öğrencilerin kendi görüşlerini gösteren kartonun altında yer alması istenir. Öğrenciler yerini aldıktan sonra tartışmaya başlanır. Öğrencilerin bulundukları noktada neden durduklarını, açıklamaları, birbirini dinlemeleri ve ikna etmeye çalışmaları sağlanır.
 14. 14. İZBER TARMAN
 15. 15. Bütün öğrencilerin tartışmaya katılması için çaba harcanır. Konunun yeterince tartışıldığına emin olunduğunda tartışma sona erdirilebilir. Bu yöntemin sonunda “şu görüş doğru, bu görüş yanlıştır.” Denilemez. Öğrencilerde; karşıt görüşü dinleme, karşıt görüşe saygılı davranma, aynı konunun farklı bakış açılarını görme, kendi görüşlerinin değişebileceği kazanımlar ortaya çıkar.
 16. 16. SABAN, Ahmet Yrd.Doç.Dr. Öğrenme-Öğretme Süreci “Yeni Teoriler ve Yaklaşımlar”, Ankara: 2000. GÖZÜTOK, Dilek Doç.Dr. Öğretmenliğimi Geliştiriyorum, Ankara: 2000. http://kpssdershanesi.blogcu.com/kpss-egitim-bilimleri-gorus-gelistirme-teknigi/7087858

×