5.1 Consumer Decisions and Unit Price

292 views

Published on

Published in: Business, Technology
0 Comments
0 Likes
Statistics
Notes
  • Be the first to comment

  • Be the first to like this

No Downloads
Views
Total views
292
On SlideShare
0
From Embeds
0
Number of Embeds
1
Actions
Shares
0
Downloads
4
Comments
0
Likes
0
Embeds 0
No embeds

No notes for slide

5.1 Consumer Decisions and Unit Price

  1. 1. 5.1 Intro and Unit Price December 12, 2013 Unit 6: Consumer Decisions Photo by ThreeErin. http://www.flickr.com/photos/27073477@N00/4112368718/ 1
  2. 2. 5.1 Intro and Unit Price December 12, 2013 What's So Important About This Unit... Photo by Stefan. http://www.flickr.com/photos/83346641@N00/3583835507/ 2
  3. 3. 5.1 Intro and Unit Price December 12, 2013 What kind of information do we need to make an informed decision about what we buy? 3
  4. 4. 5.1 Intro and Unit Price December 12, 2013 1. Brand Name vs. Generic Which is usually the least expensive? Is cheaper always better? Photo by number 657. http://www.flickr.com/photos/58519896@N00/5193089763/ 4
  5. 5. 5.1 Intro and Unit Price December 12, 2013 2. Types of Discounts Percentages vs. BOGO Photo by Gerard Stolk (PC Problems). http://www.flickr.com/photos/20762304@N00/6587076433/ 5
  6. 6. 5.1 Intro and Unit Price December 12, 2013 3. Guarantees, Warranties, and Return Policies - Is there one? - How does it work? - What does it cover? - Conditions? Photo by eirikso. http://www.flickr.com/photos/47402349@N00/3201853932 6
  7. 7. 5.1 Intro and Unit Price December 12, 2013 4. Measures of Quality What does "quality" mean to you? - Fruits & Veggies - Frozen Pizzas Photo by Mike Schaffner. http://www.flickr.com/photos/7259517@N03/10062934293/ 7
  8. 8. 5.1 Intro and Unit Price December 12, 2013 Would you rather... 8
  9. 9. 5.1 Intro and Unit Price December 12, 2013 5. Unit Price - A way to figure out the best buy by trying to figure out which item is cheapest out of two or more choices. 9
  10. 10. 5.1 Intro and Unit Price December 12, 2013 Calculating Unit Price Unit Cost = Total Cost Total Amount 10
  11. 11. 5.1 Intro and Unit Price December 12, 2013 Eg Which is the better buy? 5 pizza pops OR for $1.40 8 pizza pops for $2.15 11
  12. 12. 5.1 Intro and Unit Price December 12, 2013 Eg. What is the better deal? 2L Coca-Cola for $2.49 OR 1 can (355 mL) for $0.55 12
  13. 13. 5.1 Intro and Unit Price December 12, 2013 Eg. What is the better deal? 2L Coca-Cola for $2.19 OR 6 cans (355 mL) for $2.45 13

×