Si̇lah ve ders yansisi

14,994 views

Published on

Published in: Education
0 Comments
1 Like
Statistics
Notes
 • Be the first to comment

No Downloads
Views
Total views
14,994
On SlideShare
0
From Embeds
0
Number of Embeds
933
Actions
Shares
0
Downloads
94
Comments
0
Likes
1
Embeds 0
No embeds

No notes for slide

Si̇lah ve ders yansisi

 1. 1. EGE ÖZEL GÜVENLİK EĞİTİM KURUMU MÜDÜRLÜĞÜ
 2. 2. EGE ÖZEL GÜVENLİK ATİLLA ERKAN SİLAH VE ATIŞ DERS ÖĞRETMENİ
 3. 3. EGE ÖZEL GÜVENLİK DERS KONU BAŞLIKLARI SİLAHLARIN GELİŞİM EVRELERİ VE TARİHÇESİ ATEŞLİ SİLAHLARDA GENEL EMNİYET VE GÖRGÜ KURALLARI SİLAHIN TANIMI, SİLAH RUHSATLARI VE YASAL MEVZUAT TABANCA İLE GİRİLMEYECEK YERLER SİLAH RUHSATLARI VE YASAL MEVZUAT ÖZEL GÜVENLİK GÖREVLİSİNİN SİLAH KULLANMA YETKİ VE ŞEKİLLERİ SİLAH VE ÇEŞİTLERİ
 4. 4. EGE ÖZEL GÜVENLİK DERS KONU BAŞLIKLARI TABANCALAR TABANCALARDAKİ TERTİBATLAR TABANCALARIN ÇALIŞMA PRENSİPLERİ TABANCALARDAKİ MUHTEMEL ARIZALAR VE SEBEP SONUÇ İLİŞKİSİ MAKİNALI TABANCA VE TABANCA ÇEŞİTLERİ FİŞEKLER BALİSTİK SİLAH BAKIMI TEMEL ATIŞ TEKNİKLERİ VE ATIŞ ANALİZLERİ
 5. 5. EGE ÖZEL GÜVENLİK SİLAHLARIN GELİŞİM DEVRELERİ 1. Devre 2. Devre 3. Devre Ateşsiz Silahlar Devri Ateşli Silahlar Gelişme Devri En Uzun Devre Barutun İcadı 13.YY 1914’ten Günümüze Demirin İcadı Kaval ve 2.Dünya ağızdan Yivli kuyruktan 1.DünyaSopa Devri ile kılıç, Savaşından dolma silahlar dolmalı silahlar Savaşı DevriTaş Devri mızrak, ok sonraki devre devri (1850-1914) (1914-1939) devri (Atom Devri) (1250-1850)
 6. 6. EGE ÖZEL GÜVENLİK SİLAHLARIN TARİHÇESİ Taş ve sopa silahların gelişiminde tarihte ilk kullanılan araçlardır. Demirin bulunması, metalin işlenmesiyle ilk olarak metal uçlu ok ve mızraklar daha sonra kama ve kılıçlar yapılmıştır. Barutu 13. yy’da Araplar ve Çinlilerin bulduğu söylenir. Barutun Araplar tarafından itici bir güç olarak kullanılması öğrenildikten sonra ilk top Alman filozofu Schwartz tarafından 1313 yılında yapılmıştır. Tarihte barut ilk olarak Gressib harbinde kullanıldığı söylenir. İlk omuzdan kullanılan silah topun icadından 50 yıl kadar sonra yapılmıştır. 16.yy’da fitilli metris, alay bozan tüfekleri yapılmıştır. 17.yy’da Çakmak tertibatlı tüfekler icat edildi.
 7. 7. EGE ÖZEL GÜVENLİK 1838’de Amerikalı mucit Hiram MAXIM tarafından WINCHESTER tüfek üzerinde makineli tüfek üretilmiştir. 1850-1914 yıllarında top namlularında yiv ve setlerin açılması el ve omuz silahlarında gelişmelere yol açmıştır. 1855’te COLT tarafından ilk toplu tabanca yapılmıştır. 1896’da MAUSER tabanca üretildi ve Almanlar MAUSER’i 9 mm’lik PARABELLUM fişek kullanır hale getirdi. 1900 yılında Belçikalı JOHN BROWNİNG yarı ot. tabanca yaptı. 1915-1945 yıllarında kimyasal ve nükleer silahlar üretildi. 1970’li yıllardan sonra ülkeler ordularını modern ve vurucu gücü yüksek silahlarla donatmaya başlamıştır.
 8. 8. EGE ÖZEL GÜVENLİK ATEŞLİ SİLAHLARDA GENEL EMNİYET VE GÖRGÜ KURALLARI Silah boş olsa dahi, daima ölü noktaya doğru tutulmalıdır. Elinizde aldığınız her silahı önce şarjörü çıkarıp sürgüyü geri çekip fişek yatağını kontrol ediniz. Elinizde tabanca varken birileriyle asla konuşmaya dalmayınız. Silahı emniyetli olarak nasıl kullanılacağını öğrenmeden hiç kimse silah kullanmamalıdır. Tabanca her zaman doluymuş ve tetik çekildiğinde ateş etmeye hazırmış gibi davranın. Ateş etmeye hazır olana kadar tetik parmağı tetikten uzak tutulmalıdır. Silah elinizdeyken her türlü şakadan kaçının. Ateş etmeye karar vermedikçe silahı asla hiçbir şeye yöneltmeyin.
 9. 9. EGE ÖZEL GÜVENLİK Hedefinizi tespit veya teşhis etmeden kesinlikle ateş etmeyiniz. Silahı asla dolu durumda saklamayınız. Silahınızı her zaman çocuklardan ve yetkili olmayan kişilerden uzak tutunuz. Silahınız için doğru mühimmat kullanınız. Atışlarda koruyucu teçhizat olarak kulaklık ve gözlük kullanınız. Alkollüyken silah kullanmayınız. Silahı namlusundan çekerek almayınız. Silahınızı daima boş olarak taşıyınız. Namlu sıcak ise fişek yatağında fişek bulundurmayınız. Silahı başkalarının ulaşabileceği yerlere bırakmayınız.
 10. 10. EGE ÖZEL GÜVENLİK ATIŞ POLİGONUNDA EMNİYET KURALLARI Atıştan önce poligon talimatlarını okuyunuz ve uygun hareket ediniz. Namluyu hedef istikametinden başka yöne çevirmeyiniz. Atış müdürü talimat vermeden silah ve mermi almayınız. Gerekmedikçe kurulu olan horozu tetik çekerek düşürmeyiniz. Tabancaları kurulu vaziyette horozu geride kılıfına takmayınız. Fişek ateş almadığında en az 15 sn. namluyu hedefe doğru tutarak bekleyiniz ve nezaretçiye haber veriniz. Hedef hattı ve gerisinde kimsenin olmadığından emin olunuz. Atış müdürünün komutlarıyla atış yapınız. Tehlikeli bir durumda herkes ATEŞ KES komutu verebilir. Atış hattının gerisinde doldur boşalt işlemi yapmayınız.
 11. 11. EGE ÖZEL GÜVENLİK SİLAHIN NAKLEDİLMESİ SIRASINDAKİ EMNİYET KURALLARI İlk önce silahın boşaltılması gerekir. Sonra emniyete alınır. Silah bir kutu veya çanta içerisinde taşınmalıdır. Atıştan sonra silahın nakledilmesi gerekiyorsa, silahın şarjörü çıkarılır. Toplu tabancalarda silahın silindiri boşaltılır. Boş olup olmadığı kontrol edilir ve emniyete alınır.
 12. 12. EGE ÖZEL GÜVENLİKSİLAHIN EVDE MUHAFAZASI SIRASINDA EMNİYET KURALLARI Kilitli bir çekmece veya çanta içerisinde gözden uzak bir yerde saklayınız. Silahın boş olduğunu kontrol etmeyi unutmayınız. Kullanılmayan silah evde şarjörü ayrı, kendisi ayrı bir yerde tutulmalıdır. Silahları nemli bir ortamdan uzak tutmalıyız. Şarjörün boş olarak bulundurulması gerekir.
 13. 13. EGE ÖZEL GÜVENLİK TABANCA KULLANIMI İLE İLGİLİ GÖRGÜ KURALLARI Görgülü insan tabancasını HER ZAMAN gizler. Tabancasını, üzerinde dışarıdan bakıldığında belli olmayacak şekilde taşır. Özellikle kalabalık ortamda, sık sık tabancasından bahsetmez, asla teşhir etmez. Başkasının tabancasını almaz. Düğün ve eğlencelerde –özellikle spor karşılaşmalarından sonra- sevincini tabanca ile ifade etmez. Tabancayı bir saldırı aracı olarak değil, bir savunma aracı olarak görür. Tabanca kullanmayı en son seçenek olarak görür. Etrafında kimsenin olmadığı bir yerde dahi kesinlikle havaya ateş etmez.
 14. 14. EGE ÖZEL GÜVENLİK SİLAHIN TANIMI, SİLAH RUHSATLARI VE YASAL MEVZUAT Silahın Tanımı: Uzaktan yada yakından canlıları öldürebilen,yaralayan, etkisiz bırakan, canlı organizmaları hasta eden, cansızlarıparçalayan yok eden araç ve aletlerin tümüne denir.
 15. 15. EGE ÖZEL GÜVENLİKYASALARA GÖRE SİLAHLARIN TANIMI - TCK’nın 6. Maddesi ( f ) Bendinde; Silah; Ateşli silahlar, patlayıcı maddeler, saldırı vesavunmada kullanılmak üzere yapılmış her türlü kesici,delici veyabereleyici alet, saldırı veya savunma amacıyla yapılmış olmasa bilefiilen saldırı veya savunmada kullanılmaya elverişli diğer şeyler,yakıcı, aşındırıcı, yaralayıcı, boğucu, zehirleyici, sürekli hastalığa yolaçıcı, nükleer, radyoaktif, kimyasal, biyolojik maddeler anlaşılır.
 16. 16. EGE ÖZEL GÜVENLİKYASALARA GÖRE SİLAHLARIN TANIMI 6136 Sayılı ateşli silahlar ve bıçaklar ile diğer aletlerhakkındaki kanunun 4. maddesinde; Silah; kama, hançer, saldırma, şişli baston, sustalı çakı,pala, kılıç, süngü, kasatura, sivri uçlu ve oluklu bıçaklar, topuz,topuzlu kamçı, boğma teli, muşta ile salt saldırı ve savunmadakullanılmak üzere benzeri aletler silah olarak kabul edilmiştir.Bunların imali, satılması, satın alınması, memlekete sokulması,nakledilmesi, taşınması ve bulundurulması yasaklanmıştır.Ateşlisilahlar ayrı maddelerde ayrıca tanımlanmıştır.
 17. 17. EGE ÖZEL GÜVENLİKYASALARA GÖRE SİLAHLARIN TANIMI Bir ateşli veya ateşsiz silahın 6136 Sayılı yasakapsamına girebilmesi için kanun metninde sayılan özelliklere haizolmaları ve kanunda yapılan tanımlara uymaları gerekir. Ateşli silahlar; Fişek çekirdeği adı verilen özel birşekle ve yapıya sahip olan maddeleri kovan içerisinde bulunanbarutun yanması sonucunda ortaya çıkan barut gazının basıncıylaileriye doğru namlu içerisinden geçerek fırlatan canlı organizmalarıyaralayan veya öldüren cansız yapıları parçalayan silahlardır.
 18. 18. EGE ÖZEL GÜVENLİKYASALARA GÖRE SİLAHLARIN TANIMI Ateşli silahlarda kullanılan fişeklerden kasıt; kovan,barut, kapsül ve çekirdekten oluşan ateşli silahlarda kullanılancephaneye denir. Bir ateşli silahın 6136 Sayılı kanunun kapsamıiçerisine girebilmesi için söz konusu olan ateşli silahın kendi çapınave tipine uygun olan fişeği ateşleyebilmesi gerekir. Fişeklerin 6136Sayılı kapsamına girebilmesi için bunların ateşlemeye uygun olmasıgerekir.
 19. 19. EGE ÖZEL GÜVENLİK SİLAH RUHSATLARI Tabanca ruhsatlarının yasal dayanağı 6136 sayılı ateşlisilahlar ve bıçaklar ile diğer aletler hakkındaki yönetmeliktir.Taşıma ve bulundurma ruhsatları 5 yıl için geçerli olup, yenilemeharcı alınmak suretiyle her 5 yılda bir yenilenir. Her silah için ayrıruhsat çıkartılır. Kuru sıkı tabancalar 6136 sayılı kanuna tabiideğildir. Ancak, herhangi bir suçta kullanıldığında gerçek silahgibi cezai işlem görürler.
 20. 20. EGE ÖZEL GÜVENLİK SİLAH RUHSATLARI a.Bulundurma Ruhsatı: Silah ruhsatı alması engel halibulunmayan, 21 yaşını doldurmuş her Türk vatandaşıbulundurmak amacıyla silah satın alabilir. Bulundurmaruhsatı meskende veya iş yerinde olmak üzere iki şekildedüzenlenir. Silahın iş yeri ve mesken dışında, nakligerektiğinde en yakın mülki amirden yol nakil belgesi alınır.Bulundurma ruhsatın kaymakamlık verir.
 21. 21. EGE ÖZEL GÜVENLİK SİLAH RUHSATLARI b.Taşıma Ruhsatı: 6136 sayılı yasa kapsamına giren meslekmensupları ile silah ruhsatı çıkarmaya mani bir hali yoksa ikametettikleri il valiliğine dilekçe ile başvurarak taşıma ruhsatı alabilirler.
 22. 22. EGE ÖZEL GÜVENLİK Tabanca ile Girilmeyecek Yerler1. Duruşmalarda,2. Mahkeme salonlarında,3. Hastanelerin psikiyatri bölümlerinde,4. Akıl hastanelerinde,5. Ceza ve tutukevleri ile her türlü ıslah ve infaz kurumlarında ve bunların eklentilerinde,6. Öğrencilerin toplu olarak oturdukları yurtlarda,7. Eğitim ve öğretim kurumlarında ,
 23. 23. EGE ÖZEL GÜVENLİK Tabanca ile Girilmeyecek Yerler8. Siyasi partilerin açık hava ve kapalı yer toplantılarında ,9. İzinli veya izinsiz yapılan toplantı ve gösteri yürüyüşlerinde,10. Sendikalarda, derneklerde veya bunlara yönetim ve yapı olarak doğrudan bağlantılı olan yerlerde veya bunların toplantı ve kongrelerinde,11. Kanuna uygun veya kanuna aykırı olarak grev veya lokavt yapılmakta olan işyerlerinde,12. Türkiye Büyük Millet Meclisi ana binaları ile Meclis Başkanlığı’nca belirlenen yerlerde, ATEŞLİ SİLAHLARIN TAŞINMASI YASAKTIR.
 24. 24. EGE ÖZEL GÜVENLİKÖZEL GÜVENLİK GÖREVLİSİNİN SİLAH KULLANMA YETKİ VE ŞEKİLLERİ Özel güvenlik görevlisi görev silahını,görev alanı içerisinde5188 sayılı yasanın 7,8,9.maddeleri ileyönetmeliğin24,25,26,27,28,29,30. maddelerine göretaşır.Kullanmak zorunda kaldığında görev alanı içersindeherhangi bir cana ve mala gelebilecek saldırı durumundaorantılılık ilkesine göre; meşru müdafaa halinde en son çareolarak kullanabilir. Hangi koruma ve güvenlik hizmeti için, nemiktar ve özellikte ateşli silah bulundurulabileceği komisyontarafından belirlenir. Koruma ve güvenlik hizmetindekullanılacak silah ve teçhizat, ilgili kişi tarafından temin edilir.
 25. 25. EGE ÖZEL GÜVENLİKÖZEL GÜVENLİK GÖREVLİSİNİN SİLAH KULLANMA YETKİ VE ŞEKİLLERİ Özel güvenlik şirketleri ateşli silah alamaz vebulunduramazlar. Ancak özel güvenlik şirketlerine para ve değerlieşya nakli geçici süreli koruma ve güvenlik hizmetlerindekullanılmak üzere özel güvenlik eğitimi veren kurumlara silaheğitiminde kullanılmak üzere komisyon kararı ve valinin izniylesilah alma, kullanma ve taşıma izni verilebilir. Silahlı güvenlikgörevlileri eğitim öğretim kurumlarında, talih oyunlarıişletmelerinde, sağlık tesislerinde, özel toplantılarda, spormüsabakalarında, sahne gösterileri ve benzeri etkinliklerde görevyapamazlar.
 26. 26. EGE ÖZEL GÜVENLİK Silah Taşıma/Bulundurma Belgelerinin Kullanımında Uyulması İstenilen Hususlar: 5188 sayılı Kanunun Uygulanmasına İlişkin Yönetmeliğin 28.maddesi gereği kimlik kartında silah durumu kısmında “Silahlı” olarak görev yapabileceği belirtilen özel güvenlik görevlisinin, kimlik kartı ve görev belgesiyle beraber taşıdığı silahın Özel Güvenlik Görevlisi Silah Taşıma/Bulundurma Belgesini de taşıması gerekmektedir. Silahlı özel güvenlik görevlileri, Ateşli Silahlar Kanunda belirtilen istisnalar dışında görev alanı dışında silah kullanmaları durumunda 5188 sayılı Kanunun 20/c maddesi gereğince para cezasına çarptırılırlar ve çalışması izinleri iptal edilir.
 27. 27. EGE ÖZEL GÜVENLİK Silah Taşıma/Bulundurma Belgelerinin Kullanımında Uyulması İstenilen Hususlar: Özel güvenlik görevlisinin görevi bitiminde, silahıyla birlikte özel güvenlik silah taşıma/bulundurma belgesinin de kuruluşça teslim alınması gerekmektedir. Özel güvenlik silah taşıma/bulundurma belgesi kaybedilmesi durumunda derhal Valiliğe bildirilir. Görev alanında muhafaza edilen ateşli silahlar, özel güvenlik görevlilerine, her sayfası yöneticiler tarafından onaylı “Devir Teslim ve Rapor Defteri”ne imza karşılığı devir teslimi yapılarak teslim edilir/alınır. Özel güvenlik silah taşıma/bulundurma belgelerinin PVC ile kaplatılması gerekmektedir.
 28. 28. EGE ÖZEL GÜVENLİK
 29. 29. EGE ÖZEL GÜVENLİK 1.ATEŞLİ SİLAHLARAteşli Silah: Özel şekil ve niteliği bulunan mermi çekirdeğini barut gazıbasıncı ile uzak mesafelere atabilen aletler olarak tanımlanır.Ateşli Silahların SınıflandırılmasıAteşli silahlar Ağır ateşli silahlar ve Hafif Ateşli silahlar olarak iki guruptaincelenir.Ağır Ateşli Silahlar: Birden fazla kişi tarafından veya çeşitli vasıtalaryardımıyla kullanılan ağır ve tahrip gücü fazla olan uzun menzillisilahlardır. (Top, Roket, Uçaksavar, Havan, Tank vs.)Hafif Ateşli Silahlar: Bir kişi tarafından kullanılabilen tahrip gücü dahaaz olan ateşli silahlardır. Bu gibi silahlar sıklıkla ferdi suçlardakullanılır.Uzun namlulu ve kısa namlulu Hafif ateşli silahlar olmak üzereikiye ayrılır. 1) Uzun Namlulu Hafif Ateşli Silahlar: Bu silahlar; alev gizleyen, dipçik,gaz kanalları, gaz pistonu, kilitleme makaraları, el kundağı, boy kundağı,kurma kolu, mekanizma ve namlu gibi parçalardan oluşur.
 30. 30. EGE ÖZEL GÜVENLİK a)Harp (Savaş) Tüfekleri : Bunlar yivli ve setli olupmenzil ve delici güce sahiptirler. Tarihi gelişimi içerisinde ağızdandolma, tek atışlı olarak imal edildikleri gibi günümüzde otomatik veyarı otomatik,makineli tüfek olarakta imal edilip kullanılmaktadır.(Ör:G3,Kaleşnikof,M16) b)Av Tüfekleri: Yivli ve yivsiz olarak ikiye ayrılırlar.Her iki çeşidininde otomatik tipleri bulunabilmektedir. Ancak yivli avtüfekleri 6136 sayılı yasaya göre ruhsata tabii tutulmakla beraber,yivsiz olanlar 6136’ya göre ruhsata tabii değildir.TCK’na tabidir.
 31. 31. EGE ÖZEL GÜVENLİK 2)Kısa Namlulu Hafif Ateşli Silahlar: Bu tür silahlara genel olaraktabanca denilmektedir. Kendi aralarında çalışma şekillerine göreguruplara ayrılırlar. a)Tek Atışlı Tabancalar: Yapılan her atıştan sonra tekrar ya elleyada ağızdan doldurulur. Yada tek fişek atacak şekilde imal edilmişeski model tabanca veya av tüfekleridir. b)Toplu Tabancalar : Toptan (Silindirden) dolan, topu yana açılannamlusu üstten kırılan tipleri vardır. Toplarında 5-6-7 veya daha fazlasayıda fişek alabilecek top yuvaları bulunabilmektedir. Yaygın olanları5 ve 6 fişek kapasiteli olanlardır. Emniyet tertibatı yoktur.Yenimodellerde emniyet tertibatı vardır. c)Otomatik Tabancalar: İlk dolduruş atıcı tarafından yapıldıktansonra tetik çekili tutulduğu sürece kendi kendine fişek yatağına fişeksüren ve boş kovan atan silahlardır. YARI VE TAM OTOMATİKOLARAK iki guruba ayrılır.
 32. 32. EGE ÖZEL GÜVENLİK -Yarı Otomatik Tabancalar: İlk dolduruş atıcı tarafından yapıldıktansonra tetiği her çekişte bir atış yapan ve ikinci atışa hazır hale gelentabancalardır. Her atış için tetiğin ayrı ayrı çekilmesi gerekmektedir. -Tam Otomatik Tabancalar: İlk dolduruş atıcı tarafından yapıldıktansonra tetik çekili tutulduğu sürece şarjördeki fişekler bitinceye kadar ateşedebilen tabancalardır. d)Makineli Tabancalar: El tabancalarından daha büyük ve şarjörkapasiteleri daha fazladır. Hem yarı otomatik ve hem de tam otomatik ateşetmelerini sağlayan düzenleri vardır. Gerektiğinde her iki atış ayarından birtanesi bir mandal veya ikinci bir tetik vasıtasıyla seçilebilir. Şarjör kapasiteleri15 -71 adet arasında değişir.(MP5-Uzi gibi silahlar) e)Havalı Tabancalar: f)İşaret Tabancaları: g)Gaz Tabancaları:
 33. 33. EGE ÖZEL GÜVENLİK 2.ATEŞSİZ SİLAHLAR 6136 sayılı kanun; kama, hançer, saldırma, şişli baston,sustalı çakı, pala, kılıç, kasatura, süngü, sivri uçlu ve oluklubıçakları, topuz, topuzlu kamçı, boğma teli veya zinciri, muştaile salt saldırı ve savunmada kullanılmak üzere özel niteliktekialetleri yasaklamıştır. Ateşsiz silahlar üç ana gurupta toplanır. 1-KESİCİ SİLAHLAR Bu silahlar Kama, hançer,saldırma, sustalı çakı, pala,kılıç ve kasaturadır. a) Kama- Sivri uçlu, iki ağızlı, yüzlerinin bir veya ikisindeoluk bulunan bıçaklardır. Tadilatla uç kısımları kamayabenzetilmiş bıçaklar da bu guruba girerler.
 34. 34. EGE ÖZEL GÜVENLİK b) Hançer- Sivri ucu kısmen geriye doğru kıvrık, her iki ağzı keskinbir veya iki oluklu bıçaklardır. Tadilatla hançere benzetilen bıçaklar da buguruba girerler. c) Saldırma- Büyük boy, bir veya iki oluklu bıçaklardır. d) Şişli Baston- Baston görüntüsünde olan ancak bastonun el iletutulan kısmı kabza görevi görür, bastonun gövdesi ise şiş görevi görensilahtır. e) Sustalı Çakı- Namlusu susta düzeni ile otomatik olarak kabzaiçindeki dik yada yandan çıkan bıçaklardır. Susta kilidinin çalışmaması bıçağı 6136 sayılı kanun kapsamındançıkarmaz. Sustalı bıçaklarda iki adet kilit sistemi vardır.1-Namlunun otomatik olarak açılıp kapanmasını sağlayan mandaldır.Bununbozuk olması bu bıçağı 6136 s.k.kapsamından çıkarmaz.2-Namlu kilit mandalı; Namluyu sapa tespit eden kilit sistemidir ki bununbozuk olması bu bıçağı 6136 sayılı yasa kapsamından çıkarır.
 35. 35. EGE ÖZEL GÜVENLİK 2-DELİCİ SİLAHLAR Şişli baston, sivri uçlu ve oluklu bıçaklar gibi aletlerdir. Sivri Uçlu ve Oluklu Bıçaklar- Kanun, eğer bir bıçağı sivri uçlu veoluklu ise bunu da yasaklamıştır. 6136 sayılı kanun kapsamına girer. 3-EZİCİ SİLAHLAR Topuzlu kamçı, Boğma teli ve zinciri, muşta, çekiç, keser, balyoz,gibi aletlerdir. a) Topuz- Uç kısmında kurşun veya demirden yapılmış yuvarlak birmadde bulunur. Sap kısmı ip, tel veya zincirden yapılmış uç tarafından tutmahalkası bulunan silahtır. 6136 sayılı kanun kapsamına girer. b) Topuzlu Kamçı- Tahta veya demir bir sopaya bağlı birkaç ip ve buiplerin uçlarında madeni küçük kürecikler bulunan aletlerdir. 6136 sayılıkanun kapsamına girer. 
 36. 36. EGE ÖZEL GÜVENLİK c) Boğma Teli ve Zinciri- 35-40 cm uzunluğundaki uçlarındatutma yerleri bulunan tel veya zincirlerdir. 6136 sayılı kanunkapsamına girer. d) Muşta- Elin parmakları arasına geçecek şekilde halkalı ve elayasına gelen yeri düz olarak yapılmış madeni silahlardır. 6136sayılı kanun kapsamına girer.
 37. 37. EGE ÖZEL GÜVENLİK KİMYASAL SİLAHLAR Kimyevi özellikleri dolayısıyla öldürücü, yaralayıcı veyatahriş edici tesir gösteren yada geçici olarak felç, körlük, sağırlıkyapan göz yaşartan, şuur kaybına sebep olan sis, iz ve yangınhusule getiren katı, sıvı veya gaz halindeki kimyevi maddelerkullanılarak yapılan silahlar olarak sınıflandırılmaktadır. Kimyasalsilahlar fizyolojik etkilerine göre boğucu,siniryıpratıcı,kusturucu,yakıcı, zehirleyici, bayıltıcı, göz yaşartıcımaddeler olarak sınıflandırılır.
 38. 38. EGE ÖZEL GÜVENLİK BİYOLOJİK SİLAHLAR Daha çok askeri amaçla kullanılan ve mikropların, virüslerinyardımıyla düşman bölgesinde hastalıklar çıkartılmasına yarayansilahlardır. İnsanlara, hayvanlara ve bitkilere karşı kullanılmaküzere 3 ayrı gruba ayrılır.
 39. 39. EGE ÖZEL GÜVENLİK NÜKLEER SİLAHLAR Nükleer silah deyimi bize atom çekirdeğini hatırlatmaktadır.Çünkü bir atomun parçalanması yada iki atomun birleşmesihalinde açığa çıkan enerjiden istifade edilerek nükleer silahlaryapılmış ve geliştirilmiştir. -Atom Silahları (nükleer silahlar) -Hidrojen Silahları
 40. 40. EGE ÖZEL GÜVENLİK TABANCALAR
 41. 41. EGE ÖZEL GÜVENLİK TABANCANIN TANIMI Namlu uzunluğu, fişek yatağı hariç 30 cm.yi veya bütünuzunluğu 50 cm.yi geçmeyen, barut ve benzeri patlayıcı ve iticigüç ile gülle, mermi, saçma, gaz veya diğer nesneleri atabilenateşli silahlardır.
 42. 42. EGE ÖZEL GÜVENLİK TABANCALARIN SINIFLANDIRILMASI Amaçlarına Göre Tabancalar Kişisel can güvenliği için tabancalar Polisiye ve askeri amaçlı tabancalar Av ve sporda (müsabakada)kullanılan tabancalarÇalışma Şekillerine Göre Tabancalar Tek atışlı tabancalar Otomatik tabancalar Toplu tabancalar Gaz tabancaları İşaret tabancaları Havalı tabancalar
 43. 43. EGE ÖZEL GÜVENLİK TABANCALARIN BAŞLICA PARÇALARITabancalar 5 ana parçadan meydana gelir;1- Çerçeve (gövde)2- Sürgü (kapak)3- Yerine getiren yay ve mili4- Namlu5- Şarjör
 44. 44. EGE ÖZEL GÜVENLİK 1- ÇERÇEVE (GÖVDE) Tabancanın hareketli ve sabit bütün parçalarını üzerinde taşır.Gövde üzerinde kabza, şarjör mandalı, tetik, emniyet mandalı, horoz,kapak kilit mandalı, boş kovan atacağı (çıkarıcı) gibi parçaları taşır.
 45. 45. EGE ÖZEL GÜVENLİK 2- SÜRGÜ (KAPAK) Tabancalarda namluyu dış etkenlere karşı koruyan,tabancanın gövdesini kapatan parçadır. Üzerinde tırnak,yerine getiren yay, yerine getiren yay mili, iğne, gez, arpacık,kovan atma boşluğu, namlu gibi parçaları taşır.
 46. 46. EGE ÖZEL GÜVENLİK 3- YERİNE GETİREN YAY VE MİLİ (İCRA YAYI VE MİLİ) Tabancanın yarı ve tam otomatik olarak çalışmasını temineder. Kapak takımının (sürgünün) atış sırasında oluşan basınçlageriye gelmesinden sonra ileriye gitmesini sağlar.
 47. 47. EGE ÖZEL GÜVENLİK 4- NAMLU Mermi çekirdeğinin istikrarlı bir şekilde hedefe gitmesinisağlayan bölümüne namlu denir. Namlu mermi çekirdeğine hız,dönüş ve yön vererek hedefe göndermeye yarar. Namlununiçerisinde yiv ve set vardır. Ayrıca namlu kuyruğu ve rampamevcuttur. Namlular hareketli ve sabit olmak üzere iki türlüdür.
 48. 48. EGE ÖZEL GÜVENLİK NAMLU İLE İLGİLİ TANIMLAR a) Yiv: Namlunun iç kısmında 0,075 mmile 0,01 mm derinlikte helezon şeklinde açılangirintilere denir. b) Set: Yivlere karşı namlunun iç kısmındabulunan çıkıntılara denir. c) Rayyür: Namlu içinde helezon şeklinde birbirine paralel olarakuzanan setlerin fişek çekirdeği (mermi) üzerindeki izlere denir. d) Hatve: Çekirdek yiv ve setlere uyarak döner. Çekirdeğin namluiçinde bir defa dönmesi için ilerlediği mesafeye denir. Yani, namluiçindeki yiv ve setlerin bir turuna denir. Bu tabancalarda ortalama0,25 tur, tüfeklerde 1,5 turdur. e) Çap (Kalibre): Karşılıklı iki set arasındaki mesafenin mm veyainç olarak ifadesidir.
 49. 49. EGE ÖZEL GÜVENLİK NAMLU İLE İLGİLİ TANIMLAR f) Kompensatör (Yön Değiştirici): Barut gazının namluucundan çıkmadan yukarı ve yanlara çıkmasını sağlayan kısımdır.Kompensatörün namlu ağzındaki gaz basıncını farklı yönleredağıtarak namlunun atış sırasındaki şahlanmasını %50 oranındaazaltır, merminin arkasından barut gazı itmesinden doğansapmaların önüne geçer, namlunun ısınmasını geciktirir. g) İlk Hız: Mermi namlu ağzını terk ettikten sonra havada1 sn’de kat etmiş olduğu mesafedir. h) Tesirli Mesafe (Etkili Mesafe): Atıcının çıplak göz ilenişan alıp vurabileceği en uzak mesafedir. ı) Azami Mesafe: Mermi çekirdeğinin namlu ağzını terkettikten sonra havada gidebileceği en uzak mesafedir.
 50. 50. EGE ÖZEL GÜVENLİK NAMLU İLE İLGİLİ TANIMLAR i) Fişek Yatağı: Atışa hazır fişeğin bulunduğu, iğnenin kapsüleçarparak patlamanın meydana geldiği yerdir. Fişek yatağı namlununhemen gerisinde namluya bitişik durumda bulunur. Fişek yatağının çapınamlunun çapından biraz daha büyüktür. Yiv ve setlerin bittiği yerdenbaşlar. Fişek yatağının içerisinde yiv ve set yoktur. Toplu tabancalardafişek yatağı namludan ayrı top yuvasıdır. j) Fişek Yatağı Rampası: Şarjörde bulunan fişeğin, şarjörden fişek yatağına geçerken rahatçayerleşmesini sağlayan pürüzsüz meyilli bir yüzeyiolan kısımdır. Namlu Parçalarının Doğru Sıralanması: Fişek yatağı rampası, fişek yatağı, destek, namlu (yiv-set), namluucu
 51. 51. YİV SETİN FAYDALARI Çekirdeği kendi ekseni etrafında döndürür. Çekirdeğin tahrip gücünü arttırır. Çekirdeğin havayı delerek gitmesini sağlar. Çekirdeğin delme gücünü arttırır. Çekirdeğin takla atmadan hedefe gitmesini sağlar
 52. 52. EGE ÖZEL GÜVENLİK NAMLU, HIZ VE GÜÇ İLİŞKİSİ Namlu uzunluğunun artması tabancanın etkili mesafesiniarttırır. Yiv ve setlerin dönüş açısı sabit kalır, namlu uzunluğu artarsasürtünmeden dolayı namlu çıkış hızı azalır. Dönüş hızı arttırılaraknamlu çıkış hızı arttırılabilir. Bir tabancadan beklenilen üç değişik amaç vardır. Bunlar; fişekçekirdeğinin hızı, vuruş gücü(enerjisi) ve etkili menzildir.
 53. 53. EGE ÖZEL GÜVENLİK NAMLU, HIZ VE GÜÇ İLİŞKİSİ Namlu boyu ve fişek çekirdeğinin ağırlığı sabit kalıp, barutmiktarı arttırılırsa ilk hız, enerji ve menzil artar. Namlu boyu ve barut miktarı sabit kalıp, fişek çekirdeğininağırlığı arttırılırsa ilk hız azalır. Fakat vuruş gücü olan enerji artar. Namlu boyu, barut miktarı ve fişek çekirdeği sabit kalıpyivlerin dönüş açısı arttırılırsa namlu çıkış hızı artar. Barut miktarı, fişek çekirdeği ağırlığı ve yivlerin dönüş açısısabit kalıp, namlu boyu arttırılırsa çıkış hızı azalır, fakat menzilartar. Barut miktarı, fişek çekirdeği ağırlığı ve yivlerin dönüş açısısabit kalıp, namlu boyu kısaltılırsa çıkış hızı artar fakat menzilkısalır.
 54. 54. EGE ÖZEL GÜVENLİK NAMLU, HIZ VE GÜÇ İLİŞKİSİ SONUÇ: Fişek çekirdeğinin ağırlığı, namlu boyu veyivlerin dönüş açısı arttırılırsa “güçlü-hızlı ve uzak menzilli” birtabanca oluşturulabilir. Ayrıca mermi çekirdeğinin uzakmesafelere gitmesi ve hedefteki dağılmanın az olması için uzunnamlulu, taşıma kolaylığı ve yakın planda kullanmak için kısanamlulu, vurduğu nesneye daha fazla zarar verebilmesi için güçlümermi atabilen bir tabanca ideal olanıdır. Namlu ile ilgili, dövmenamlu, çıplak namlu, kaval namlu gibi ifadelerde kullanılmaktadır.
 55. 55. EGE ÖZEL GÜVENLİK 5) ŞARJÖR(HAZNE-FİŞEK VERME TERTİBATI) TANIMLAR a) Hazne: Silahta, atış sırası bekleyen fişeklerin Şarjör ile işgaletmiş olduğu yerdir. Otomatik tabancalarda hazne görevini şarjör,toplu tabancalarda ise bu görevi silindirdeki top yuvaları yerinegetirir. b) Şarjör: Atış için sırada bekleyen fişeklerin içinde bulunduğukısımdır. Toplu tabancalarda, şarjör top yuvasıdır. Boş kovan atacağıda yıldız çıkarıcıdır.
 56. 56. EGE ÖZEL GÜVENLİK ŞARJÖR PARÇALARI 1- Şarjör tüpü(gövdesi) 2- Şarjör yayı 3- Gerdel 4- Şarjör kapağı 5- Şarjör kapak kilidi
 57. 57. EGE ÖZEL GÜVENLİK ŞARJÖR PARÇALARININ TANIMLARI 1- Şarjör Tüpü (Gövdesi): Şarjörün en büyük parçası olup,fişeklerin içerisine yerleştirildiği kısımdır. 2- Şarjör Yayı: Gerdeli yukarı iterek her fişeğin şarjör dudaklarıarasına tam olarak oturmasını temin eder. 3- Gerdel: Şarjör tüpü içerisinde bulunan şarjör yayının uç kısmınatakılan ve fişeklerin üzerine yerleştirdiği parçadır. 4- Şarjör Kapağı: Şarjör yayı ve şarjör tüpünün alt kısmındabulunan ve fişeklerin şarjör içerisinde muhafazasını sağlayan parçadır. 5- Şarjör Kapak Kilidi: Şarjör tüpü ve şarjör yayı ile şarjör yayınıbir arada tutan, şarjörün sökülmesini ve parçaların birbirinekilitlenmesini sağlayan en küçük parçadır.
 58. 58. EGE ÖZEL GÜVENLİK TABANCALARDAKİ TERTİBATLAR 1- Ateşleme Tertibatı 2- Kovan Atma Tertibatı 3- Nişan Tertibatı 4- Emniyet Tertibatı
 59. 59. EGE ÖZEL GÜVENLİK 1- ATEŞLEME TERTİBATI
 60. 60. EGE ÖZEL GÜVENLİK ATEŞLEME TERTİBATI İğnenin kapsüle darbe yaparak barutu ateşlemeyeyarayan kısmıdır. Bu sistemde birden fazla parça görev yapmaktadır.Ana parçaları sırası ile; tetik, tetik manavelası,horoz,iğne veyayı,fişek(kapsül) olarak sıralanır.. Ateşleme tertibatları 3 şekildedir; 1- Horozlu Sistem 2- Horozlu İğneli Sistem 3- İğneli Sistem
 61. 61. EGE ÖZEL GÜVENLİK ATEŞLEME TERTİBATI-TANIMLAR Tetik: Fişeğin ateşlenmesi için ilkhareketi veren kısma denir. Tetiğinçekilmesiyle birlikte toplu tabancalarda;horoz, doğrudan ucundaki çıkıntı ile kapsülevurarak fişeği ateşler. Otomatik tabancalardahoroz iğneye çarparak, iğnenin büyük birkuvvetle kapsüle vurmasını sağlar veya iğneli(horozsuz) sistemdeki gibi ateşleme iğnesiniserbest bırakıp harekete geçirerek kapsüleçarpmasını sağlar. Tetik tulumbası ve Tetikara parçası silahın yarı otomatik çalışmasınısağlar.
 62. 62. EGE ÖZEL GÜVENLİK ATEŞLEME TERTİBATI-TANIMLAR İğne: Horozun hareketinifişek kapsülüne intikal ettiren vepatlamayı gerçekleştiren parçadır. İğne Yayı: Horoz tarafındanileriye itilen iğnenin iğne yuvasıiçinde geriye ve normal yerinegelmesini sağlar.
 63. 63. EGE ÖZEL GÜVENLİK ATEŞLEME TERTİBATI-TANIMLAR Horoz (Ateşleme Çekici): Horozlu sistemde veya horozluiğneli sistemde tetiğin çekilmesiyle birlikte iğneye bir basınçuygulayarak, iğnenin kapsüle çarpmasını sağlayan veya toplutabancalarda olduğu gibi doğrudan kapsüle çarpan kısımdır. Horoz Mesnedi ve Yayı: Horoza direnç ve esnekliksağlayan parçadır. Tabancalarda 2 tip tetik sistemi vardır.1) Çift hareketli tetik sistemi2) Tek hareketli tetik sistemi
 64. 64. EGE ÖZEL GÜVENLİK 1- Horozlu Sistem: Silahı ateşlemek amacıylakapsüle yapılan darbe direkt olarak horoz tarafındangerçekleştiriliyorsa bu sisteme horozlu sistem denir.SW toplu tabancalar buna örnektir. 2- Horozlu İğneli Sistem: Horozun yaptığıdarbeyi iğne vasıtasıyla kapsüle ileten sisteme denir.Tetik çekildiğinde hareket arada görev alan parçalarvasıtasıyla horoza intikal eder. Horoz iğneye şiddetleçarparak iğneyi ileriye doğru fırlatır ve fişek kapsülünedarbe yaptırır. İleriye fırlayan iğne yayı vasıtasıylatekrar geriye gelir ve ikinci hareket için normal yerinialır. Örnek; Browning, Beretta, Sig Sauer. 3- İğneli Sistem: Bir yay vasıtasıyla kurulaniğnenin kapsüle darbe yapması sistemine iğneli sistemdenir. Bu sistemde horoz yoktur. Mekanizmanın gerihareketiyle iğne kurulur. Tetik çekildiğinde iğneserbest kalır. Ör: Glock 17, Walther P 99.
 65. 65. EGE ÖZEL GÜVENLİK 2- KOVAN ATMA TERTİBATI Fişeği yada boş kovanı, fişek yatağından çıkarmaya yarayan tertibattır. Otomatik ve toplu tabancalarda değişik şekillerde gerçekleşmektedir.a) Toplu Tabancalarda Kovan Atma Tertibatı (yıldız çıkarıcıdır)
 66. 66. EGE ÖZEL GÜVENLİK b) Otomatik Tabancalarda Kovan Atma Tertibatı Fişek ateş edilince meydana gelenbarut gaz basıncıyla, çekirdek namluyu terkederken ters yöndeki basınç kovan diptablasına baskı yapar ve mekanizmayı geriyedoğru iter. Bu geri itme sırasında sürgüüzerine yerleştirilen tırnak yardımıyla boşkovan geriye gelir. Gövdenin arka tarafındabulunan çıkıntıya çarpan kovan atmaboşluğundan dışarıya atılır. Burada karşımızaiki kavram çıkmaktadır. TIRNAK veÇIKARICI (boş kovan atacağı).
 67. 67. EGE ÖZEL GÜVENLİK Tırnak: Otomatik tabancalardasürgü üzerinde kovan atma boşluğunungeri kısmında üst veya yan tarafındabazı makinalı tabancalarda (MP-5 gibi)ise mekanizma başı üzerineyerleştirilmiş fişek yatağında boş kovanıçıkartmaya yarayan parçadır.
 68. 68. EGE ÖZEL GÜVENLİK Çıkarıcı (Boş KovanAtacağı): Otomatik tabancalardagenellikle tırnağın karşısınagelebilecek bir yerde gövde üzerineyerleştirilmiş ve sabit bir şekildebulunan çıkıntıdan ibarettir.
 69. 69. EGE ÖZEL GÜVENLİK Kovan Atma Tertibatı ile İlgili Arızalar - Tırnak yayı kırılır veya esnekliğini kaybederse tırnak,kovanı kavrayamaz. Tırnağın fişeğe takıldığı uç kısmı kırılabilirveya aşınabilir. Bu takdirde kovanın kenarından kolaylıklakurtulur ve fişek yatağından kovanı çekemez. - Boş kovan atacağı aşınır veya kırılır ise boş kovanı dışarıfırlatamaz ve kovan sürgü ile fişek yatağı arasında sıkışıp kalır.
 70. 70. EGE ÖZEL GÜVENLİK 3- NİŞAN TERTİBATI Namluya yanlara ve yüksekliğine yön vermeye ve istenilenşekilde hedefe isabet kaydetmeye yarayan tertibattır. Gez vearpacıktan oluşur.
 71. 71. EGE ÖZEL GÜVENLİK Arpacık: Namlunun en ileribölümünde, namlu ağzına yakın,sürgü veya namlu üzerinde bulunanve nişan alırken gezle beraber göz ilehedef arasında aynı çizgi üzerinegetirilen küçük çıkıntı. Arpacık Çeşitleri: Dikdörtgen,üçgen, konik, küre ve çember içerisineyerleştirilmiş tipleri mevcuttur. Bazısilah nişangahlarında üzerinde gecenişan almayı kolaylaştıran fosforlumaddeler kullanılmaktadır. Arpacık
 72. 72. EGE ÖZEL GÜVENLİK Gez: Namlunun geri kısmında,fişek yatağına isabet eden bölgesi Gezüzerinde veya sürgünün bu bölgeyeyakın yerin üzerinde bulunan vearpacıkla birlikte göz ile hedef arasındaaynı doğru üzerine getirilen kertiklikısımdır. Gez Çeşitleri: Üçgen, dikdörtgen,yarım daire(U gez), tam daire(daireselgez). Bazı silahlarda gez sabit,bazılarında ayarlanabilir gezlerkullanılabilir. Doğru Nişan Hattı: Göz, gez,arpacık, hedeften oluşur. Doğru nişandaarpacık net, hedef bulanık görülmelidir.Nişan almada sağ el sağ göz, sol el solgöz prensibi uygulanır.
 73. 73. EGE ÖZEL GÜVENLİK 4- EMNİYET TERTİBATI Silahın kendiliğinden yada başkaları tarafından kazara da olsaateş almasına engel olan tertibattır.
 74. 74. EGE ÖZEL GÜVENLİK ANA ENİYET TERTİBATLARI 1-Mandal Emniyeti: Emniyetmandalının gövde üzerinde ve kapaktakımı (sürgü) üzerinde olanlarımevcuttur. Kapak takımı üzerinde olanemniyet mandalları aynı zamandaiğneyi bloke eder.
 75. 75. EGE ÖZEL GÜVENLİK 2-Şarjör Emniyeti:Otomatik silahlarda rastlanan biremniyet tertibatıdır. Şarjör kabzaiçine yerleştirilmedikçe,tabancanın ateşleme tertibatıdevreye girmez. Bu tip şarjöremniyeti olan silahların enbaşında 14’lü BROWNİNGtabanca gelir.
 76. 76. EGE ÖZEL GÜVENLİK 3-Kabza Emniyeti: Bazı silahlarda kabzanın gerisindekimandala el ayası ile baskı yapmak suretiyle emniyet tertibatı devredışı bırakılarak sistem çalışır. Kabza emniyeti daha çok eskimodel silahlarda; örneğin Fransız MAP, İspanyol STAR, LAMAgibi silahlarda kullanılmıştır.
 77. 77. EGE ÖZEL GÜVENLİK YARDIMCI EMNİYET TERTİBATI 1-Horoz Emniyeti: Horoz elleçekilirken veya bırakılırken kaza ile eldenkurtulursa horoz emniyet çentiğine takılıkalır ve ateşleme iğnesine vurmasıengellenir. Horoz emniyet çentiğinegetirildiğinde iğne ile arasında mesafekalır. Herhangi bir çarpma veya düşmeanında tabanca ateş almaz.
 78. 78. EGE ÖZEL GÜVENLİK 2-Tetik Emniyeti: Silahın düşme, çarpma ve darbe gibi tetikçekilmeden ateş almasını önleyen mekanik düzeydir. 3-İkaz Emniyeti: Ateşleme mekanizmasının kuruluolduğunu haber veren sistemler ve namlu dolu işaretçileri (Tırnakve İşaret Pimi) olarak isimlendirilir. Ateşli silahların dolu olupolmadığını kullanıcısına fişek yatağında fişek olduğunu karanlıktadahi elle hissedilebilen emniyet sistemleridir. 4-İğne Emniyeti: Tetik çekilmediği sürece ateşleme iğnesineyapılan her tür darbeye karşı iğneyi kilitli tutan emniyetsistemidir.
 79. 79. EGE ÖZEL GÜVENLİK TABANCALARIN ÇALIŞMA PRENSİPLERİBir Silahın Otomatik Olarak Çalışması Sırasındaki KavramlarBesleme-Doldurma-Kilitleme-Ateşleme-Boşaltma-Kurma
 80. 80. EGE ÖZEL GÜVENLİK Tabancaların Yarı Otomatik Olarak Çalışması Bütün hafif silahlar kullanıcı tarafından doldurulur, doldurmaesnasında horoz kurulur. Tetik çekildiğinde horoz iğneye çarpar iğnekapsüle çarpar, kapsül içerindeki ecza kıvılcım çıkartır. Kovaniçersindeki barutu tutuşturur. Barutun yanması sonucu oluşan gazbasıncı çekirdeği iter. Çekirdek namlu içerisinde hareket eder. Namluucuna geldiğinde barut gaz basıncının bir kısmı kovan dip tablasınaetki ederek kapak takımını geriye doğru hareket ettirir. Tırnak kovanıçeker, boş kovan atacağı kovanı dışarı atar. Kapak geriye gelir, horozkurulur. Kapak yerine getiren yayın etkisiyle ileriye doğru hareketederken, şarjörden yeni bir fişeği atım yatağına sürer ve silah atışahazır halde bekler.
 81. 81. EGE ÖZEL GÜVENLİKSilahların Tam Otomatik (Seri) Olarak Çalışması Otomatik silahlarda, yarı otomatik tabancanın çalışmaprensibindeki gibi ilk dolduruluşu kullanıcı tarafından yapılır. Aynıprensipte çalışır. Arasındaki fark, tetiğin sürekli olarak basılıtutulması sonucunda şarjördeki fişekler bitinceye kadar seri olarakçalışmasıdır. Tetik tulumbası: Horozun kurulmasını ve atış anında horozunserbest kalmasını ve silahın yarı otomatik olarak çalışmasını sağlar.Tetik tulumbası arıza yaptığında silah otomatik çalışır. Silahkazasına yol açabilir.(Tetik ara parçası da aynı sistemin parçasıdır.)
 82. 82. EGE ÖZEL GÜVENLİKTabancalardaki Muhtemel Arızalar ve Sebep-Sonuç İlişkisi a- Tabanca ateş etmiyorsa; emniyet mandalı, fişek, kapsül, horoz kontrol edilir. Kapsülde iğne izi olup olmadığı kontrol edilir. İğne izi yoksa iğne ve iğne yayında problem var demektir. Silah uzmanına gösterilir. Kapsülde iğne izi var ise, fişek hatalıdır. Yeniden fişek değiştirilir, atışa devam edilir. b- Boş kovan dışarı atılmıyorsa; tırnak arızalı veya fişek yatağı kirli olabilir. Kontrol edilir. Fişek yatağı temizlenir veya tırnak değiştirilir. c- Tabanca tam otomatik çalışıyorsa; tetik tulumbası arızalıdır. d- Fişek yatağına girmiyorsa; şarjör gerdeli arızalı veya fişek yatağı kirli olabilir.
 83. 83. EGE ÖZEL GÜVENLİK MP-5 MAK. TABANCA
 84. 84. EGE ÖZEL GÜVENLİK MP-5 MAKİNALI TABANCA 1. Tarihçesi: MP 5 makinalı tabanca ilk olarak, en ileriteknolojiyle, Alman Heckler&Koch firması tarafındanüretilmeye başlanmıştır. MP-5, Alman patenti ile ülkemizdeMKE tarafından üretilmiştir. 2. Tanımı: Barut gazının geri tepme etkisiyle ve icrayayının ileri itmesiyle çalışan, 9x19 mm çapında parabellum fişekkullanan, tek tek yada seri ateş edebilen, sabit namlulu, yarı vetam otomatik olarak çalışan ve 30 kapasiteli şarjörle beslenen,makinalı bir tabancadır.
 85. 85. EGE ÖZEL GÜVENLİK 3. Teknik Bilgiler:Çapı 9 mmSabit dipçikli uzunluk 680 mmAçık dipçikli uzunluk 660 mmKapalı dipçikli uzunluk 490 mmİlk hız (ortalama) 400 m/snNişangah mesafesi 340 mmSabit dipçikli ağırlığı(Şarjörsüz) 2450 grAyarlabilir Dipcik ile ağırlığı(Şarjörsüz) 2550 ğr.Yiv-set (sağa döner) 6Namlu uzunluğu 225 mmTesirli mesafe 100 mŞarjör Kapasitesi 30 FişekBoş çelik şarjörün ağırlığı 0,165 gr.Atış sürati 750 mermi/dak.
 86. 86. EGE ÖZEL GÜVENLİK 4. MP-5 Mak. Tab. Parçaları: a) Gövde: Gövdenin üzerinde namlu, kurma kolu, nişangah düzeni,şarjör yuvası ve alev gizleyen mevcuttur. Nişangah arpacık ve dairevidöner gezi içerir. Döner gezi 4 ayrı büyüklükteki dairelerden meydanagelir. Bir nolu büyük daire gez 25 m için, iki nolu daire gez 50 m, üç noludaire gez 75 m, dört nılu daire gez 100 m mesafeler için kullanılır. b) Mekanizma ve Yerine Getiren Yay: Bunların parçalarımekanizma başı taşıyıcısı, yerine getiren yay ve mili, kilitleme makaraları,ateşleme iğnesi ve mili, iğne hamili, tırnak, tırnak yayından oluşur. c)Kabza ve Tetik Tertibatı: Bu grubun içerisinde kabza, tetik,emniyet mandalı (seri ve tam otomatik ayarlı) ateşleme çekici (horoz) mili,yayı, boş kovan atacağı bu tertibatın içerisindedir. d)Dipçik: Sabit ve seyyar dipçik olarak iki tiptedir. e)El kundağı: f)Alev Gizleyen: g)Kurma Kolu: h)Namlu:
 87. 87. EGE KIRIKKALEGÜVENLİK ÖZEL TABANCA KIRIKKALE TABANCA
 88. 88. EGE ÖZEL GÜVENLİK KIRIKKALE TABANCA 1. Tarihçesi: İlk defa 1944 yılında, Beratta ve Walthertabancaları bir takım testlere tabi tutulmuştur. Testler sonucu;Walther tipi tabancanın daha verimli olduğu görülmüştür. 1945yılından itibaren Walther modeline uygun olarak, yarım asrıaşkın serviste bulunan Kırıkkale tabancası, MKE kurumutarafından üretilmektedir. 2. Tanımı: Standart olarak 7,65 ve 9 mm çaplarında kısaBrowning tipi fişek kullanan, yarı otomatik, basit geri tepmesistemi ile çalışan, çift hareketli (double action) ateşlememdüzenine sahip ve 7 adet fişek kapasiteli şarjör ile beslenen birtabancadır
 89. 89. EGE ÖZEL GÜVENLİK 3. Teknik Bilgileri:Çapı 7,65 mm 9 mmİlk hız 260 m/sn 280 m/snParça adedi 52 52Yiv-Set adedi 6 sağa döner 6 sağa dönerAğırlığı 670 gr 670 grNamlu uzunluğu 98 mm 98 mmToplam uzunluğu 170 mm 170 mmYüksekliği 110 mm 110 mmŞarjor kapasitesi 7 Fişek 7 FişekTesirli Mesafe 25 m. 25 m.Azami mesafe 300 m. 300 m.
 90. 90. EGE ÖZEL GÜVENLİK SARSILMAZ KILINÇ 2000 LIGHT SARSILMAZ KILINÇ 2000 LIGHT
 91. 91. EGE ÖZEL GÜVENLİK SARSILMAZ KILINÇ 2000 LIGHT 1. Tanım: Komple çelikten imal edilmiş 9x19 mmparabellum fişek kullanan geri tepme sistemiyle çalışan yarıotomatik, tek ve çift hareketli tetik sistemine sahip 15+1 fişekkapasiteli şarjörle beslenen ve tamamen yerli olarak üretilensilahtır.
 92. 92. EGE ÖZEL GÜVENLİK 2. Teknik Özellikleri:Çap 9 mmToplam boy 210 mmNamlu boyu 118,65 mmYiv-set 6 Adet sağa dönerToplam yükseklik 140 mmKabza genişliği 34 mmBoş ağırlığı 990- grNamlu ömrü 25,000 atışŞarjör kapasitesi 15Parça sayısı 42İlk hız 350 m/sn
 93. 93. BAZI TABANCA MARKALARI CZ-75 BROWNİNG(14’LÜ) SIG SAUER WALTER P 99 RUGER BERETTA JERİCHO PARABELLUM GLOCK SMITH&WESSON TOPLU VE ŞARJÖRLÜ HECKLER&KOCH ASTRA STAR MAP TAKAROF
 94. 94. EGE ÖZEL GÜVENLİK FİŞEKLER 1.Fişek: Ateşli silahlarda canlı ve cansız hedefler üzerinde tahripyapmak maksadıyla kullanılan çekirdek, barut, kapsül ve kovandan oluşanparçaların tümüne fişek denir. Fişekler merkez ve kenar vuruşlu olmak üzere ikiye ayrılırlar.Merkezden vuruşlu fişeklerde yanıcı madde kapsülün tam ortasındayken,kenar vuruşlu fişeklerde ise kapsülün kenar tarafında bulunmaktadır. Toplu veya otomatik tabancalarda kullanılan fişekler birbirindenfarklıdır. Toplu tabanca fişeklerinin kovan dip tablası çıkıntılı ve kovançapından büyüktür. Otomatik tabancaların kullandığı fişeklerde ise çapboş kovanla aynıdır ancak kovan dibinde girinti vardır. Bu girintiye takılantırnak boş kovanı dışarıya atar. Genel olarak fişekler Browning ve Parabellum tipi fişekler olarakikiye ayrılır. Bu iki fişek tipini çekirdek uçlarına bakarak birbirindenayırabiliriz. Browning tipi fişeklerin çekirdek ucu küt, parabellum tipifişeklerin çekirdek ucu sivridir.
 95. 95. EGE ÖZEL GÜVENLİK 2.Fişek ÇeşitleriÇekirdekli Fiş. Çekirdeksiz Fiş. Gaz Fiş. Av Fiş. -Gömlekli -Sevk fiş. -12 cal gaz fiş. -Şavrotin -Gömleksiz -Manevra fiş. -Tek kurşun. Normal fiş. -İşaret fiş - Saçma - İzli fiş. -Aydınlatma fiş
 96. 96. EGE ÖZEL GÜVENLİK 3.Fişeği Oluşturan Parçalar Fişeği oluşturan parçalar çekirdek, barut, kapsül ve kovan olarak dörde ayrılır. 4.Fişeğin Ateşlenmesi Genel Olarak Bir Fişeğin Ateşlenmesi:İlk dolduruluş atıcı tarafından yapılarak fişek, fişek yatağına yerleştirilir.a- Horoz ve fişeğin karşı karşıya gelmesib- Horozun iğneye çarpması ve iğnenin kapsülü ateşlemesic- Barutun yanmasıd- Fişek çekirdeğinin namlu içinde ilerleyişi ve namluyu terk edişi
 97. 97. EGE ÖZEL GÜVENLİK5.Fişeklerin Tasnif Edilmesi  Merkez veya kenar vuruşlu fişekler  Toplu veya otomatik tabanca fişeği  Browning veya Parabellum tipi fişekler
 98. 98. EGE ÖZEL GÜVENLİK 6.Fişek Ölçüleri Metrik sistemde fişek ölçüleri, milimetre (mm) olarak ifade edilmektedir. Özel fişek orijin sisteminde; özellikle İngiliz ve Amerikan sisteminde kalibre olarak ifade edilmektedir. 1 inch:25,4 mm ‘dir. Kalibre x 25,4/100 veya kalibre x 25,4/1000 olarak ifade edilmektedir. 38 kalibrelik bir fişek metrik sistemde kaç mm ye karşılık gelir?Kalibre x 25,4/10038 kalibre x 25,4/100=9,652 mm dir. Fişeklerde 9x19, 9 mm fişek boyunu 19 mm kovan boyunu belirtir.
 99. 99. EGE ÖZEL GÜVENLİK 7.Fişeklerde Meydana Gelen Arızalar Fişeğin ateşlenmemesi: İğne kapsüle vurmuş ise, bunarağmen ateşleme gerçekleşmemişse kapsül arızası vardemektir.Yada alev kanalları kapalıdır veya barut nemlenmiştir.Kapsülde iğne izi yoksa iğne kırıktır. Geç ateş alma: Rutubetli baruttan kaynaklanır. Kovanın geri çekilmemesi: Tırnak arızasından yada fişekyatağının aşırı kirli olmasından kaynaklanır.Alev Kanalı: Kovan üzerinde bulunur.Kapsülden kıvılcımınkovan içerisindeki barutun tutuşmasını sağlar.
 100. 100. EGE ÖZEL GÜVENLİK BALİSTİK Fişeğin ateşlenmesiyle fişek çekirdeğinin namludan çıkıp hedefivurmasına kadarki hareketlerini, hedef üzerindeki tahribatı ve fişeğin buhareketlerini etkileyen faktörlerin incelenmesidir. Başka bir ifade ile fişekve çekirdeklerinin hareketlerini ve bu hareketleri inceleyen bilimdalıdır.Balistik 3’e ayrılır. 1.İç Balistik: Fişeğin ateşlenmesi ile fişek çekirdeğinin namluyuterk edinceye kadar ki hareketlerini ve bunlara etki eden faktörlerinincelenmesidir. İç balistiğe etki eden faktörler: -Namlunun durumu -Sevk barutu -Fişek çekirdeğinin ağırlığı -Silahın hatalı doldurulması -İmalat hataları
 101. 101. EGE ÖZEL GÜVENLİK 2.Dış Balistik: Fişek çekirdeğinin namluyu terk ettiktensonra hedefe varıncaya kadar olan hareketlerini ve bunlara etkieden faktörlerin incelenmesidir. Mermi Yolu: Mermi çekirdeğinin namludançıktıktan sonra hedefe kadar havada kat etmiş olduğu yola denir.Fişek çekirdeği bu yolda hava ile sürtünür ve yer çekimindenetkilenir. Dış Balistiğe Etki Eden Faktörler:( Mermiçekirdeğine etki eden faktörler)Tabii Yan,Fişek Çekirdeğinin Ağırlığı,HavanınYoğunluğu,Havanın Isısı,Rüzgar,İlk Hız,Fişek ÇekirdeğininŞekli,Havanın Karşı Koyması,Mermi Yolu
 102. 102. EGE ÖZEL GÜVENLİK Dağılma: Tespit edilmiş bir silahla aynı şartlarda aynıçaptaki fişeklerle yapılan atışlarda vuruşların aynı noktadatoplanmayarak hedef bölgesindeki değişik noktalara vurmasıdır. Dağılmanın Sebepleri:Silahtan kaynaklanan hatalarFişekten kaynaklanan hatalarHava şartlarından kaynaklanan hatalar 3.Nifuzi Balistik: Fişek çekirdeğinin hedefte meydana getirdiğietkilerin incelenmesidir. Not:Suca karışan silahlar,deliller Emn.Gen Müd.lüğü veJan.K.lığının uzman personeli tarafından gelişmiş son teknolojikriminal şubelerinde bilgisayarlı sistemlerde incelenir.
 103. 103. EGE ÖZEL GÜVENLİK SİLAH BAKIMI
 104. 104. EGE ÖZEL GÜVENLİK SİLAH BAKIMLARI1.Silah Bakım Türleri 1.Basit Bakım: Silahı sökmek, temizlemek, koruyucu yağ ile yeterince yağlamak ve silahı geri takmaktan oluşan bakım türüdür. 2.Kapsamlı Bakım: Silah ustası tarafından yapılması gereken bakımdır. 3.Yıllık ve Periyodik Bakım: Silahın yılda bir kere bizzat silah uzmanları tarafından yapılması gereken bakımdır. Periyodik bakım, silahın belli aralıklarla yapılan bakımıdır. 4.Değişik İklim Şartlarında Bakım -Sıcak ve Rutubetli İklimde Bakım -Sıcak ve Kuru İklimde Bakım -Aşırı Soğuk İklimde Bakım
 105. 105. EGE ÖZEL GÜVENLİK2.Silah Bakım Zamanları 1.Günlük Bakım 2.Haftalık Bakım 3.Atış Öncesi Bakım 4.Atış Sonrası Bakım
 106. 106. EGE ÖZEL GÜVENLİK3.Silah Bakımları Sırasında Kullanılacak MalzemelerHarbi: Ucuna bez veya fırça takılabilen namlu içinin yiv ve set aralarının temizliğinde kullanılan ince demir veya plastik çubuk. Bakır telli fırça, Kıl fırça, Temizlik bezi, İnce uçlu ahşapTemizleyici yağlar: Kurşun çözücü yağ, Pas çözücü yağ (Solvent), Namlu temizleyici yağ,VazelinKoruyucu yağ:Özel silah yağlarıdır.Metal düzenleyici sentetik yağ (mılıtec-1): Metallerdeki aşınmayı önler. Sürtünmeyi azaltır.Gres yağı: Silahların uzun müddet kullanılmayacağı durumlarda kullanılır.Not:Silah yağı olmadığında makine yağı kullanılabilir.Ancak motor yağı,hidrolik yağı gibi yağlar silah bakımlarında kullanılmaz.
 107. 107. EGE ÖZEL GÜVENLİKTabancada Yağlanması Gereken Noktalar
 108. 108. EGE ÖZEL GÜVENLİKTEMEL ATIŞ TEKNİKLERİ VE ATIŞ ANALİZLERİ 1.Duruş 2.Pozisyon 3.Kabza kavramı 4.Nişan alma (göz, gez, arpacık ve hedefin hizalanması) 5.Konsantrasyon (arpacığa odaklanma ve arpacığı net görme) 6.Nefes kontrolü (tetik boşluğunu aldıktan sonra nefes tutulur) 7.Tetiğin ezilmesi(Hızlı tetik asılmadan) 8.Horozun düşürülmesi 9.Patlama anında pozisyonun bozulmaması 10.Dinlenme pozisyonuna geçme (yere doğru 45º)
 109. 109. ATIŞ ŞEKİLLERİ Taktik atışlar;Tek tek atış,Çift atış,darbeli atış,seri atış,Taciz atışı olarak isimlendirilir. Atış şekilleri;Ayakta(Tek elle,Çift elle,Amerikan sitili,İsrail sitili,Hedefe karşı düz duruş)Kalçadan,Çökerek,Oturarak,yatarak(Yüz üstü,Sırt üstü) Sütre gerisi Barikatın sağından,solundan,üzerinden,çökerek,yatarak,aya kta atış yapılır.
 110. 110. EGE ÖZEL GÜVENLİK DOĞRU NİŞAN RESMİ
 111. 111. EGE ÖZEL GÜVENLİK ATIŞ ANALİZLERİ ATIŞ ANALİZLERİ Paralel hata:Gez arpacık doğru nişan noktası yanlış
 112. 112. EGE ÖZEL GÜVENLİK ATIŞ ANALİZLERİ Açısal hata: Arpacığın gezin içerisinde yanlış hizalanması

×