Successfully reported this slideshow.
We use your LinkedIn profile and activity data to personalize ads and to show you more relevant ads. You can change your ad preferences anytime.
TRADYCJE BOŻEGO NARODZENIA
BOŻE NARODZENIE to święto pełne miłości, radości i szczęścia.Obchodzone od IV wieku jako święto liturgiczne w dniu 25 grud...
Miejsce narodzi Jezusa to Betlejem.
Boże Narodzenie   poprzedza czterotygodniowyAdwent zakończony Wigilią i Pasterką.
W okresie średniowiecza  obchodzone huczniei wesoło, z czasem radościzaczęła towarzyszyć nutka      zadumy i reflek...
W XVII wieku zaczęła kształtować się tradycja jaką znamy do dziś.  Składają się na nią spotkania z rodziną przy wspólny...
W głównej mierze  jest to święto rodzinne, ale do  pięknej tradycji należy obecność na  stole pustegonakrycia, czeka...
WIGILIADo tradycji polskiej Wigilia weszła na stale w XVIII wieku, jako wieczór  wigilijny, poprzedzający Boże Narodzenie...
Symbolika nakrytego stołu nawiązuje  do narodzin Jezusa. Biały obrus i sianko pod nim mają przypominaćo pieluszkach i dz...
Na pamiątkę betlejemskiej gwiazdy,   prowadzącej trzech mędrców, wigilia    rozpoczyna się wspólną modlitwą   z chw...
Zestawy potraw są różne,w zależności od regionu, ale składają  się na nie zawsze ryby, które dlachrześcijan od zawsze był...
Kolację wigilijna kończą wspólnie śpiewane  i grane kolędy.Później rodzina wyrusza   na Pasterkę.
Nocy wigilijnej przypisywano zawsze  magiczne właściwości. Wierzono, ze na te jedna noc w roku zwierzęta otrzymują duszę ...
CHOINKAChoinka pojawiła się w Polsce w XIX   wieku. Zwyczaj zapożyczony  z Nadrenii nagięto nieco, sosnę zastępując jod...
JEMIOŁA  Powieszona nad drzwiami,    zapewnia pokój, miłość     i szczęście domowi.  Z Anglii przywędrował zwyc...
W okresie świąt odwiedzają        nas      KOLĘDNICY - w tradycji polskiej przebierańcy, którzyw okresie Boże...
Dzieci w szkołach przygotowują  JASEŁKA- widowiska o Bożym   Narodzeniu.
Wesołych ŚwiątBożego Narodzenia!
Upcoming SlideShare
Loading in …5
×

Tradycje Bożego Narodzenia

3,509 views

Published on

Tradycje Bożego Narodzenia

Published in: Education
 • Be the first to comment

 • Be the first to like this

Tradycje Bożego Narodzenia

 1. 1. TRADYCJE BOŻEGO NARODZENIA
 2. 2. BOŻE NARODZENIE to święto pełne miłości, radości i szczęścia.Obchodzone od IV wieku jako święto liturgiczne w dniu 25 grudnia jest raczej symboliczną datą narodzin Jezusa, gdyż faktyczna data jego urodzin nie jest znana.
 3. 3. Miejsce narodzi Jezusa to Betlejem.
 4. 4. Boże Narodzenie poprzedza czterotygodniowyAdwent zakończony Wigilią i Pasterką.
 5. 5. W okresie średniowiecza obchodzone huczniei wesoło, z czasem radościzaczęła towarzyszyć nutka zadumy i refleksja na temat życia jako ziemskiej pielgrzymki w drodze do zbawienia.
 6. 6. W XVII wieku zaczęła kształtować się tradycja jaką znamy do dziś. Składają się na nią spotkania z rodziną przy wspólnych stołach, zwłaszcza wigilijnym, na którym nie może zabraknąć opłatka, składanie sobie życzeń, obdarowywanie się prezentami,choinka i wspólne śpiewanie kolęd.
 7. 7. W głównej mierze jest to święto rodzinne, ale do pięknej tradycji należy obecność na stole pustegonakrycia, czekającegona niespodziewanego gościa.
 8. 8. WIGILIADo tradycji polskiej Wigilia weszła na stale w XVIII wieku, jako wieczór wigilijny, poprzedzający Boże Narodzenie, stając się najbardziejuroczystym wieczorem roku. Wigilia jest dniem przebaczenia, zgody i miłości.
 9. 9. Symbolika nakrytego stołu nawiązuje do narodzin Jezusa. Biały obrus i sianko pod nim mają przypominaćo pieluszkach i dzieciątku ułożonym na sianie w żłobku ubogiej stajenki.
 10. 10. Na pamiątkę betlejemskiej gwiazdy, prowadzącej trzech mędrców, wigilia rozpoczyna się wspólną modlitwą z chwilą rozbłysku pierwszej gwiazdy.Kulminacyjnym momentem jest chwila łamania się opłatkiem, rozpoczynająca wieczerzę.
 11. 11. Zestawy potraw są różne,w zależności od regionu, ale składają się na nie zawsze ryby, które dlachrześcijan od zawsze były symbolem chrztu, zmartwychwstania i nieśmiertelności, grzyby, mak, miód, orzechy, warzywa i owoce. Na stole stawiamy 12 potraw.
 12. 12. Kolację wigilijna kończą wspólnie śpiewane i grane kolędy.Później rodzina wyrusza na Pasterkę.
 13. 13. Nocy wigilijnej przypisywano zawsze magiczne właściwości. Wierzono, ze na te jedna noc w roku zwierzęta otrzymują duszę i dar mowy by moc w pełni cieszyć sięz misterium narodzin Jezusa. Dlatego również podawano im opłatek.
 14. 14. CHOINKAChoinka pojawiła się w Polsce w XIX wieku. Zwyczaj zapożyczony z Nadrenii nagięto nieco, sosnę zastępując jodłą, później świerkiem.Wiecznie zielone, żywe drzewko stałosię symbolem rajskiego drzewa życia, stąd najwcześniej znanymi jego ozdobami były jabłka.
 15. 15. JEMIOŁA Powieszona nad drzwiami, zapewnia pokój, miłość i szczęście domowi. Z Anglii przywędrował zwyczajcałowania się pod jemiołą, co mężczyźnie zapewnić miało płodność, bo roślina tauważana była za afrodyzjak o magicznych właściwościach.
 16. 16. W okresie świąt odwiedzają nas KOLĘDNICY - w tradycji polskiej przebierańcy, którzyw okresie Bożego Narodzenia, chodzą oddomu do domu z życzeniami pomyślności w Nowym Roku.
 17. 17. Dzieci w szkołach przygotowują JASEŁKA- widowiska o Bożym Narodzeniu.
 18. 18. Wesołych ŚwiątBożego Narodzenia!

×