Successfully reported this slideshow.
We use your LinkedIn profile and activity data to personalize ads and to show you more relevant ads. You can change your ad preferences anytime.
Orta Avrupa Turları Satın Almadan Önce Bu
Yazıyı Okumalısınız
10 milyon km²'lik bir alana yayılan Avrupa kıtası, Ural Dağl...
Orta Avrupa Turu sırasında göreceğiniz bazı şehirler dünyanın en eski ve yapıları en iyi korunmuş
şehirlerdir.
1. Berlin -...
Nefes kesen panoramik manzaralı Prag kalesi ile iyi korunmuş tarihi şehir merkezi Old Town
Square
• Münih’teki İngiliz Bah...
Upcoming SlideShare
Loading in …5
×

Orta Avrupa Turları Satın Almadan Önce Bu yazıyı Okumalısınız

10 milyon km²'lik bir alana yayılan Avrupa kıtası, Ural Dağları, Ural Nehri ve Hazar Denizi ile sınırlarını diğer kıtalardan ayırmıştır.

  • Be the first to comment

  • Be the first to like this

Orta Avrupa Turları Satın Almadan Önce Bu yazıyı Okumalısınız

  1. 1. Orta Avrupa Turları Satın Almadan Önce Bu Yazıyı Okumalısınız 10 milyon km²'lik bir alana yayılan Avrupa kıtası, Ural Dağları, Ural Nehri ve Hazar Denizi ile sınırlarını diğer kıtalardan ayırmıştır. Günümüzde Avrupa kıtası aslında doğu-batı-kuzey-güney şeklinde ayrılsa da bazı coğrafyacılar ve özellikle turizmciler sonradan Orta Avrupa kavramını da katmışlardır. Orta Avrupa'yı şöyle tanımlayabiliriz. Romanya, Hırvatistan, Sırbistan, Ukrayna, Rusya, Fransa ve İtalya arasında kalan ülkeler olan “Almanya - Avusturya - Çek Cumhuriyeti - Lihtenştayn - Macaristan - Polonya - Slovakya - Slovenya ve İsviçre” Orta Avrupa ülkeleridir. Turizm şirketlerinin düzenlediği Orta Avrupa Turları da çoğunlukla bu ülkelere yapılır. Siyasi sistem değişikliklerinin ardından Batı ile bütünleşmeyi tamamlayan Orta Avrupa ülkelerinin bir kısmı ekonomilerine katkılarından dolayı bunu turizm konusuna da yansıttılar. Avrupa Birliği'nin turizmi destekleyici eylem planları Orta Avrupa ülkeleri için bir fırsat olmuştur. Orta Avrupa ülkeleri arasında en çok ziyaret edilen ve turizm geliri olarak ilk sırada yer alan ülke Almanya'dır. Orta Avrupa Turları’nda; Avusturya’nın Alpleri, tarihi şehirleri ve köylerini, Çek Cumhuriyeti’nin güzel ormanları ve dağları ve Avrupa'nın en önemli mimari eserlerinden bazılarını, Almanya’nın büyük metropol şehirlerini ve güzel kırsal alanlarını, Macaristan’ın ovaları ve göllerini, dünyanın en güzel başkentlerinden biri olan Budapeşte’yi, Lihtenştayn’ın kartpostal sahnelerindeki gibi görüntüsünü, Polonya’nın önemli ulusal parkları ve sayısız tarihi mekanlarını, Slovakya’nın ilginç kırsal alanları, özellikle Karpat Dağları, mağaraları ve kalelerini, Slovenya’nın Alman- Slav ve Roman kültürlerinin karışımını, İsviçre’nin Avrupa'da nasıl bir ekonomik güç merkezi olduğunu, pastoral manzaralı dağlarını ve modern şehirlerini, görebilirsiniz.
  2. 2. Orta Avrupa Turu sırasında göreceğiniz bazı şehirler dünyanın en eski ve yapıları en iyi korunmuş şehirlerdir. 1. Berlin - 1990 yılından sonra Almanya'nın başkenti olmuştur. Uluslararası kültürel merkezidir ve Berlin Duvarı'nın yıkılmasından bu yana hızla gelişmiştir. 2. Bratislava - muhteşem tarihi binaları ile Slovakya’nın başkenti, siyasi, kültürel ve ekonomik merkezidir. 3. Budapeşte - mimarisi, kültürü ve ünlü termal banyo zenginliğinin yanı sıra, dünyanın en eski metro sistemlerinden birini barındırır. 4. Cenevre - Kızılhaç ve Birleşmiş Milletler gibi birçok uluslararası kuruluşa ev sahipliği yapar, lüks bir kenttir ve bankacılık merkezidir. 5. Ljubljana - çarpıcı mimarisi ve dinamik gece hayatı ile büyüleyici barok şehir ve Slovenya’nın başkentidir. 6. Münih – Alpleri ile ünlü ve dünyanın en büyük bira festivali olan Oktoberfest’in yapıldığı şehridir. 7. Prag - Avrupa'nın en iyi korunmuş tarihi yapılarıyla ünlü bir masal şehridir. 8. Viyana - Avusturya'nın başkenti zarif, imparatorluk şehrinde büyüleyici sokaklar vardır. 9. Varşova – Polonya’nın siyasi ve iş merkezidir. Tamamen yenilenmiş kaleleri ile meşhurdur. 10.Orta Avrupa turunu kendiniz yapacaksanız ve çok ülke görmek istiyorsanız merkeziniz Frankfurt olabilir. Zürih, Münih, Viyana ve Varşova gibi başlıca havaalanlarına bağlantıları olan bir destinasyondur. 11. Büyük bir hızlı tren ağına sahip olan Orta Avrupa'da bu yolu kullanarak hem ucuz, hem de hızlı ve zevkli seyahat edebilirsiniz. 12.Orta Avrupa turu'nuzda mutlaka görmeniz gereken birkaç yer bulunur. Bunlardan en önemlileri;
  3. 3. Nefes kesen panoramik manzaralı Prag kalesi ile iyi korunmuş tarihi şehir merkezi Old Town Square • Münih’teki İngiliz Bahçesi ve büyük “Deutsches Museum” • Köln Katedrali • Modern mimarisi ile Berlin'deki Potsdamer Platz • Muhteşem silueti ile Frankfurt ve Varşova • Harika kayak merkezi Innsbruck • Doğal güzelliği ile ünlü “Constance Gölü” Orta Avrupa Turu’nu bir turizm acentasından satın alacaksanız, gideceğiniz tarihlerdeki hava şartlarına dikkat edin. Karasal iklimin hüküm sürdüğü bu bölgede gezerken üşümek ve çok ıslanmak istemezsiniz. Tur operatörleri Orta Avrupa Turları’nı tek şehir ya da bir kaç ülkenin birleşimi şeklinde yaparlar. Büyük ve birkaç ülke gezilen Orta Avrupa Turları’na genellikle Budapeşte, Prag, Viyana, Münih ve Salzburg dahildir. Daha kapsamlı bir Orta Avrupa Turu’nda bu şehirlere Bükreş, Bratislava, Belgrad, Üsküp ve Selanik’i ekleyen şirketler de bulunur. En bilindik ve en çok tercih edilen Orta Avrupa Turu ise Budapeşte, Prag ve Viyana üçlüsüdür.

    Be the first to comment

    Login to see the comments

10 milyon km²'lik bir alana yayılan Avrupa kıtası, Ural Dağları, Ural Nehri ve Hazar Denizi ile sınırlarını diğer kıtalardan ayırmıştır.

Views

Total views

329

On Slideshare

0

From embeds

0

Number of embeds

3

Actions

Downloads

2

Shares

0

Comments

0

Likes

0

×