Successfully reported this slideshow.
We use your LinkedIn profile and activity data to personalize ads and to show you more relevant ads. You can change your ad preferences anytime.
Jak postavit fungující webové
stránky - použitelnost, přístupnost

       Ing. Martin Semerád    „Nechte svoj...
ZÍSKEJTE ZE STRÁNEK MAXIMUM

Přijde k Vám na stránky 10 lidí za den? Super, třeba jste hodně zaměřený obor s nízkým
počtem...
OBSAH PŘEDNÁŠKY:

Než začnete řešit otimalizaci pro vyhledavače, ujistěte se, že Vaše webová prezentace je
opravdu kvalitn...
Stanovení rozsahu webových stránek

Než začnete budovat jakýkoliv web, potřebujete vědět pro koho ho stavíte, co má za cíl...
Příklad jedné sekce pro jednu cílovou skupinu
                          Cílová skupina:
    ...
Kvalitní obsah vede k cíli

 Na slovo webdesign je v googlu v českém
 jazyce 2 640 000 odkazů, na slovo
 web copywriting 3...
Psaní textů pro web
Psaní textů pro web neboli Copywriting je základním předpokladem vysoké použitelnosti.
Pro začátek bud...
Příklad - dva typy textů

   Zkuste si sami porovnat, který obsah Vás na první pohled víc zaujme:
         ...
KVALITNÍ PRODUKTOVÁ STRÁNKA

1. Pro koho je produkt určen?

2. Co je tento produkt?

3. Jaké výhody tento produkt přinese ...
FORMULÁŘ JAKO ZDROJ UŽITKU Z WEBU

Formulář ať obsahuje jen smysluplná
pole

Používejte výstižné popisky polí

Pro odeslán...
FORMULÁŘ, KTERÝ NIKDO NIKDY NEVYPLNÍ
        Jak postavit fungující webové stránky - použitelnost, přístupnost...
JAK VYTVOŘIT FUNKČNÍ NAVIGACI

Stálá navigace
Hlavní menu
Podmenu pro rozsáhlou sekci

Drobečková navigace
Mapa webu

Vyhl...
POUŽITELNOST VYTVÁŘÍ ÚSPĚŠNÝ WEB

Pokud se na stránky, které jsou postaveny quot;JINAKquot;, dostane běžný
uživatel, co se...
ZÁKLADNÍ PRAVIDLA PŘÍSTUPNOSTI
Pokud někdo vůbec neřeší přístupnost, připravuje se v některých případech až o 20%
potencio...
JAK VYTVOŘIT KVALITNÍ WEB

Co je tedy důležité vědět při tvorbě webu
 Uvědomte si linii - co, pro koho a proč

 Stanovte...
ZÁVĚR
Čím dříve aplikujete získané informace na Váš web, tím
větší bude Váš náskok před konkurencí.        ...
Upcoming SlideShare
Loading in …5
×

Jak postavit fungující webové stránky

2,242 views

Published on

Jak postavit fungující webové stránky - použitelnost, přístupnost, Ing. Martin Semerád, eBRÁNA s.r.o.

Published in: Business
 • Be the first to comment

Jak postavit fungující webové stránky

 1. 1. Jak postavit fungující webové stránky - použitelnost, přístupnost Ing. Martin Semerád „Nechte svoje stránky vydělávat“ eBRÁNA s.r.o.
 2. 2. ZÍSKEJTE ZE STRÁNEK MAXIMUM Přijde k Vám na stránky 10 lidí za den? Super, třeba jste hodně zaměřený obor s nízkým počtem potencionálních zákazníků. Můj dotaz ale je: „Z kolika z těch 10 lidí dokážete vytěžit konkrétní užitek?„ Požadujte po stránkách výsledky Poptávka po službách nebo produktech Prodej zboží Zdroj nových zaměstnanců Zpětná vazba od zákazníků Jak zlepšit výsledky svého působení na internetu se dozvíte v této přednášce. Jak postavit fungující webové stránky - použitelnost, přístupnost, Martin Semerád, eBRÁNA s.r.o.
 3. 3. OBSAH PŘEDNÁŠKY: Než začnete řešit otimalizaci pro vyhledavače, ujistěte se, že Vaše webová prezentace je opravdu kvalitní a připravená Vám nést užitek. A. Jak postupovat při tvorbě webových stránek 1. Stanovení rozsahu webu 2. Vytváření jednotlivých obsahů 3. Formuláře jako zdroj zákazníků 4. Funkční navigace B. Jak vysoká použitelnost maximalizuje zisk ze stránek C. Jak přístupnost zvětšuje rozsah Vašich zákazníků Jak postavit fungující webové stránky - použitelnost, přístupnost, Martin Semerád, eBRÁNA s.r.o.
 4. 4. Stanovení rozsahu webových stránek Než začnete budovat jakýkoliv web, potřebujete vědět pro koho ho stavíte, co má za cíl a jaké na něj máte zdroje. Cílová skupina – pro koho mají stránky užitek Konkrétní cíle – co chci, aby uživatel udělal Rozčlenění na části – pro jiné potřeby jiné sekce Rozsah jednotlivých částí – méně je někdy více Jak postavit fungující webové stránky - použitelnost, přístupnost, Martin Semerád, eBRÁNA s.r.o.
 5. 5. Příklad jedné sekce pro jednu cílovou skupinu Cílová skupina: Ten, kdo prodává nemovitost Měřitelný cíl (v %): Odeslání formuláře / počet zobrazení Co potřebuje prodávající vědět, aby vyplnil formulář? Odpověď přinese buď dotazník nebo zkušenost z „terénu“. Pokládáme si otázky: Na co se ptá prodávající jako první? Co je pro něj nejdůležitější? Co bere jako spolehlivý důkaz pro naše tvrzení? Jak postavit fungující webové stránky - použitelnost, přístupnost, Martin Semerád, eBRÁNA s.r.o.
 6. 6. Kvalitní obsah vede k cíli Na slovo webdesign je v googlu v českém jazyce 2 640 000 odkazů, na slovo web copywriting 34 500 odkazů. Poměr skoro 100 ku 1. Uživatelé internetu obsah nečtou, ale skenují Zaujměte návštěvníka webu na první pohled Poutavé nadpisy po vzoru novinových tiulků Obsah je to, co Vám přemění návštěvníka na klienta Jak postavit fungující webové stránky - použitelnost, přístupnost, Martin Semerád, eBRÁNA s.r.o.
 7. 7. Psaní textů pro web Psaní textů pro web neboli Copywriting je základním předpokladem vysoké použitelnosti. Pro začátek bude stačit dodržovat základní pravidla. Nejdůležitejší informace patří na začátek Používejte jednoduchý jazyk, kterému čtenář rozumí Pokud budete tvrdit, že je výrobek nejlepší, dokažte to Vynechejte všechny nepotřebné, zbytečné texty Celý text rozdělte do menších bloků Používejte odrážky a seznamy Oživujte text obrázky Technické specifikace uvádějte v přehledné tabulce Jak postavit fungující webové stránky - použitelnost, přístupnost, Martin Semerád, eBRÁNA s.r.o.
 8. 8. Příklad - dva typy textů Zkuste si sami porovnat, který obsah Vás na první pohled víc zaujme: Jak postavit fungující webové stránky - použitelnost, přístupnost, Martin Semerád, eBRÁNA s.r.o.
 9. 9. KVALITNÍ PRODUKTOVÁ STRÁNKA 1. Pro koho je produkt určen? 2. Co je tento produkt? 3. Jaké výhody tento produkt přinese cílovému uživateli? 4. V čem je produkt lepší než srovnatelný konkurenční produkt? Každý uživatel internetu má minimum trpělivosti. První úkol zkušeného copywritera je, aby přesvědčil návštěvníka o tom, že je na správném místě. Jak postavit fungující webové stránky - použitelnost, přístupnost, Martin Semerád, eBRÁNA s.r.o.
 10. 10. FORMULÁŘ JAKO ZDROJ UŽITKU Z WEBU Formulář ať obsahuje jen smysluplná pole Používejte výstižné popisky polí Pro odeslání formuláře nepoužívejte žádné speciální technologie Informujte uživatele, co se stane po odeslání Všechny pole ať mají dostatečnou velikost U polí používejte titulky Pokud uživatel nevyplní všechna pole, upozorněte ho. Neztratě mu však již vyplněné údaje. Jak postavit fungující webové stránky - použitelnost, přístupnost, Martin Semerád, eBRÁNA s.r.o.
 11. 11. FORMULÁŘ, KTERÝ NIKDO NIKDY NEVYPLNÍ Jak postavit fungující webové stránky - použitelnost, přístupnost, Martin Semerád, eBRÁNA s.r.o.
 12. 12. JAK VYTVOŘIT FUNKČNÍ NAVIGACI Stálá navigace Hlavní menu Podmenu pro rozsáhlou sekci Drobečková navigace Mapa webu Vyhledávání Odkaz na úvodní stranu Kontextová navigace Odkazy vedoucí přímo z obsahu Důsledně popsané titulky odkazů Jak postavit fungující webové stránky - použitelnost, přístupnost, Martin Semerád, eBRÁNA s.r.o.
 13. 13. POUŽITELNOST VYTVÁŘÍ ÚSPĚŠNÝ WEB Pokud se na stránky, které jsou postaveny quot;JINAKquot;, dostane běžný uživatel, co se asi může stát? Odejde na konkurenční stránky? Uloží si nepříjemnou situaci do paměti? Určitě ano. Jak tomuto negativnímu efektu předejít? Vytvořte jasnou vizuální hierarchii na stránce Neměňte zvyklosti, vše musí být jednoduše pochopitelné Rozdělte stránky na jasně definované oblasti Vyznačte odkazy, dejte jasně najevo, na co lze klepnout Nezahlcujte stránky zbytečnými informacemi Jak postavit fungující webové stránky - použitelnost, přístupnost, Martin Semerád, eBRÁNA s.r.o.
 14. 14. ZÁKLADNÍ PRAVIDLA PŘÍSTUPNOSTI Pokud někdo vůbec neřeší přístupnost, připravuje se v některých případech až o 20% potencionálních návštěvníků. To už stojí za povšimnutí. A. Obsah stránky je dostupný a čitelný B. Práci se stránkou řídí uživatel C. Informace jsou srozumitelné a přehledné D. Ovládání webu je jasné a pochopitelné E. Odkazy jsou zřetelné a návodné F. Kód je technicky způsobilý a strukturovaný Jak postavit fungující webové stránky - použitelnost, přístupnost, Martin Semerád, eBRÁNA s.r.o.
 15. 15. JAK VYTVOŘIT KVALITNÍ WEB Co je tedy důležité vědět při tvorbě webu Uvědomte si linii - co, pro koho a proč Stanovte si optimální rozsah webu Sestavte si strukturu webu Až budete vytvářet jednotlivé obsahy, vždy je tvořte se záměrem dosahování určeného cíle Při tvorbě obsahu používejte pravidla Copywritingu Pokud děláte novou verzi stránek, použijte zkušenosti z běhu stávajících Jak postavit fungující webové stránky - použitelnost, přístupnost, Martin Semerád, eBRÁNA s.r.o.
 16. 16. ZÁVĚR Čím dříve aplikujete získané informace na Váš web, tím větší bude Váš náskok před konkurencí. Děkuji za pozornost Jak postavit fungující webové stránky - použitelnost, přístupnost, Martin Semerád, eBRÁNA s.r.o.

×