Successfully reported this slideshow.
We use your LinkedIn profile and activity data to personalize ads and to show you more relevant ads. You can change your ad preferences anytime.
ZASTOSOWANIE SOLI
   W ŻYCIU
  CODZIENNYM
Pojęcie „sól” kojarzy się przede wszystkim z solą
  kuchenną (kamienną), stosowaną najczęściej w
gospodarstwie domowym. ...
CHLOREK SODU - NaCL- sól kamienna

 Dawniej często nazywana
 była "białym złotem”. Pełni
 funkcje ważnego dodatku
 smakow...
Do dnia dzisiejszego jest ważnym
bogactwem naturalnym. Już od
dawnych czasów wielu
ludzi, wyjeżdżało nad morze, aby
wdycha...
CHLOREK ŻELAZA (III) – FeCl3
  Stosowany jest jako wywoływacz dla atramentu sympatycznego dla tekstów
pisanych kwasem...
WĘGLAN WAPNIA - CaCO3
   Węglan wapnia, w formie sproszkowanych skał
  wapiennych, używa się jako surowiec do
  otr...
AZOTAN (V) POTASU - KNO3


         Azotan potasu w przyrodzie
       występuje jako minerał saletra
   ...
AZOTAN (V) SODU – NaNO3

  Jest
bezbarwną, higroskopijną, krystaliczną
substancją stałą, bardzo dobrze
rozpuszczalną w wo...
CHLOREK WAPNIA – CaCI2
Stosowany jest w:
 · środkach suszących
 · mieszaninach oziębiających
 · eksploatacji dróg – w z...
SIARCZAN WAPNIA – CaSO4

        Występuje w dwóch odmianach:
      1.Gips CaSO4.2H2O - minerał tworzący
  ...
WODOROWĘGLAN SODU NaHCO3

 Tzw. soda oczyszczona – jest białą
substancją krystaliczną, dobrze
rozpuszczalną w wodzie., be...
BROMEK SODU – NaBr

      Jest to bezbarwne, krystaliczne
     ciało stałe o wysokiej temperaturze
     to...
WĘGLAN MAGNEZU –MgCO3
Stosowany jest w:
- produkcji gumy (wypełniacz), pigmentów i szkła
- kosmetyce (pudry i pasty do zęb...
SIARCZAN (IV) SODU – Na2SO3

          Biała substancja
         krystaliczna, rozpuszczalna w
     ...
MANGANIAN POTASU (VII) – KMnO4


          Zwany nadmanganem
         potasu, tworzy fioletowe
     ...
AZOTAN (V) SREBRA (I) – AgNO3
Azotan srebra inaczej zwany lapis stosowany jest w:
· srebrzeniu luster, do otrzymywania...
SIARCZAN (VI) MIEDZI - CuSO4

 Stosowany w
galwanoplastyce, teletechnice, farb
iarstwie, jako środek osuszający i
grzybob...
CHLOREK AMONU – NH4CI
Wykorzystywany jest przede wszystkim w rolnictwie jako nawóz sztuczny, w
 przemyśle do produkcji kle...
WĘGLAN POTASU - K2CO3

       Zanieczyszczona wersja to potaż.
      Stosowany jest w:
      · produkcji...
WĘGLAN AMONU - (NH4)2CO3

Stosowany jest w:
 · mieszaninach chłodzących
 · farbiarstwie
 · garbarstwie
 · środkach gaśnicz...
SIARCZAN (VI) MAGNEZU –MgSO4
  bezwodny jest powszechnie stosowanym laboratoryjnym i przemysłowym
  środkiem suszącym,...
Powyższe przykłady tylko wybrane sole i ich
zastosowania. Praktycznie większość związków z
tej grupy pełni ważne funkcje w...
Upcoming SlideShare
Loading in …5
×

Znaczenie soli

 • Be the first to comment

Znaczenie soli

 1. 1. ZASTOSOWANIE SOLI W ŻYCIU CODZIENNYM
 2. 2. Pojęcie „sól” kojarzy się przede wszystkim z solą kuchenną (kamienną), stosowaną najczęściej w gospodarstwie domowym. Należy jednak pamiętać, że sole to w rzeczywistości ogromna grupa związków chemicznych, z których duża część znajduje zastosowanie w życiu człowieka. Pod względem budowy chemicznej, sole są pochodnymi kwasów, w których atomy wodoru zostały zastąpione atomami metali lub grupą amonową (NH4).
 3. 3. CHLOREK SODU - NaCL- sól kamienna Dawniej często nazywana była "białym złotem”. Pełni funkcje ważnego dodatku smakowego, chroni niektóre produkty spożywcze przed zepsuciem . Należy jednak pamiętać, iż sól jest również niezbędna do prawidłowego funkcjonowania organizmu (pewne ilości soli wchodzą w skład prawie każdej żywej komórki), jednak jej nadmiar również jest szkodliwy.
 4. 4. Do dnia dzisiejszego jest ważnym bogactwem naturalnym. Już od dawnych czasów wielu ludzi, wyjeżdżało nad morze, aby wdychając opary słonej wody poprawić swoje zdrowie, samopoczucie i urodę, a także wzmocnić odporność organizmu. W obecnych czasach w wielu miejscach powstają tzw. groty solne, mające szerokie zastosowanie w rehabilitacji, profilaktyce i lecznictwie.. Pobyt w takiej komorze ma pozytywny wpływ na choroby układu oddechowego, schorzenia stawów, tarczycy, przewodu pokarmowego, układu krwionośnego, a także na przemęczenie i nerwice, alergie i różnego rodzaju dolegliwości dermatologiczne.
 5. 5. CHLOREK ŻELAZA (III) – FeCl3 Stosowany jest jako wywoływacz dla atramentu sympatycznego dla tekstów pisanych kwasem salicylowym. Używa się go do wytrawiania płytek PCB. W przemyśle używany jest przy oczyszczaniu ścieków, produkcji wody pitnej. Ma również zastosowanie w farbiarstwie (jako zaprawa), lecznictwie (tamowanie krwi), przerobie rud miedzi i srebra
 6. 6. WĘGLAN WAPNIA - CaCO3 Węglan wapnia, w formie sproszkowanych skał wapiennych, używa się jako surowiec do otrzymywania wapna palonego i gaszonego, które są stosowane jako spoiwo w cementach i betonie i Poza tym węglan wapnia stosuje się do produkcji papieru, gumy (jako wypełniacz), past do zębów (substancja ścierna), kitu, farb (pigment) i kredy szkolnej. Ma również inne zastosowania:  budowa dróg, wytop żelaza, produkcja stali,  wyrób szkła i porcelany,  oczyszczanie ścieków, zmiękczanie wody,  do wyrobu cementu, w budownictwie jako kamień budowlany w postaci wapienia. Węglan wapnia dodaje się również do żywności. Jako tzw. "substancja wzbogacająca" jest składnikiem np. taniej mąki i pieczywa (zwłaszcza bułek). Węglan wapnia oznacza się symbolem E 170. Jest nieszkodliwy.
 7. 7. AZOTAN (V) POTASU - KNO3 Azotan potasu w przyrodzie występuje jako minerał saletra indyjska. Tworzy bezbarwne kryształy, dobrze rozpuszczalne w wodzie. Stosuje się do wyrobu prochu, szkła, nawozów sztucznych oraz w przemyśle spożywczym jako środek konserwujący produkty żywności.
 8. 8. AZOTAN (V) SODU – NaNO3 Jest bezbarwną, higroskopijną, krystaliczną substancją stałą, bardzo dobrze rozpuszczalną w wodzie. W przyrodzie występuje jako minerał o nazwie saletra chilijska. Wykorzystywany jest do produkcji leków, farb i emalii. Stosuje się go również jako nawóz sztuczny, środek utleniający w przemyśle spożywczym do konserwowania mięsa (przeciwdziała tworzeniu się jadu kiełbasianemu) , a także do produkcji materiałów wybuchowych.
 9. 9. CHLOREK WAPNIA – CaCI2 Stosowany jest w: · środkach suszących · mieszaninach oziębiających · eksploatacji dróg – w zimie usuwanie gołoledzi, latem wiązanie pyłu na drogach szutrowych · lecznictwie jako środek przeciwko niedoborowi wapnia · pochłaniaczach amoniaku - budownictwie – jako domieszka do zaprawy murarskiej umożliwia wiązanie betonu w temperaturach minusowych
 10. 10. SIARCZAN WAPNIA – CaSO4 Występuje w dwóch odmianach: 1.Gips CaSO4.2H2O - minerał tworzący często samodzielne skały gipsowe, będące osadami chemicznymi. Znajduje zastosowanie do wyrobu kwasu siarkowego, cementu, nawozów i farb malarskich, odlewania rzeźb, wytwarzania form do odlewów, wyrobu sztucznego kamienia i ozdób architektonicznych, w chirurgii do unieruchamiania części ciała w przypadku złamania kości. Odmianą gipsu jest selenit o połysku perłowym, występujący w doskonale przezroczystych taflach. Z selenitu wyrabiane są przyrządy optyczne. 2. Anhydryt CaSO4 - pospolity składnik złóż solnych. Służy do otrzymywania kwasu siarkowego i cementu.
 11. 11. WODOROWĘGLAN SODU NaHCO3 Tzw. soda oczyszczona – jest białą substancją krystaliczną, dobrze rozpuszczalną w wodzie., bezbarwna substancja krystaliczna, trudno rozpuszczalna w etanolu. Podgrzana rozkłada się do postaci węglanu sodu z jednoczesnym wydzieleniem wody i dwutlenku węgla. Ma zastosowanie jako składnik proszków do pieczenia, napojów gazowanych. Ponadto używany jest w fotografii, do zmiękczania wody, w analizie chemicznej, w gaśnicach pianowych. Służy również jako środek zobojętniający nadmiar kwasów żołądkowych.
 12. 12. BROMEK SODU – NaBr Jest to bezbarwne, krystaliczne ciało stałe o wysokiej temperaturze topnienia. Bromek sodu jest powszechnie stosowanym źródłem jonu bromkowego. W medycynie NaBr używany jest jako środek nasenny, przeciwpadaczkowy i uspakajający. Wykorzystywane jest tu działanie farmakologicznie aktywnego jonu Br-, dlatego identyczne działanie medyczne ma bromek potasu. Ma również zastosowanie w fotografii
 13. 13. WĘGLAN MAGNEZU –MgCO3 Stosowany jest w: - produkcji gumy (wypełniacz), pigmentów i szkła - kosmetyce (pudry i pasty do zębów) - medycynie (lek zobojętniający kwas żołądkowy w chorobach przebiegających ze zgagą, w zapaleniu błony śluzowej żołądka, pomocniczo w chorobie wrzodowej żołądka i dwunastnicy - produkcji materiałów ogniotrwałych - pomocniczo w wspinaczce (zapobiega ślizganiu się rąk po chwytach) Stosowany jest także jako wypełniacz papieru i tworzyw sztucznych
 14. 14. SIARCZAN (IV) SODU – Na2SO3 Biała substancja krystaliczna, rozpuszczalna w wodzie, nierozpuszczalna w alkoholu. Znajduje zastosowanie w przemyśle tekstylnym, garbarskim, winiars kim. W fotografice wchodzi w skład utrwalaczy (utrwalacz fotograficzny7) i wywoływaczy fotograficznych. Wykorzystywany jest również jako środek owadobójczy.
 15. 15. MANGANIAN POTASU (VII) – KMnO4 Zwany nadmanganem potasu, tworzy fioletowe kryształy, dobrze rozpuszczalne w wodzie. ma właściwości utleniające , dlatego znalazł zastosowanie w lecznictwie jako środek odkażający. W laboratoriach służy do otrzymywania tlenu.
 16. 16. AZOTAN (V) SREBRA (I) – AgNO3 Azotan srebra inaczej zwany lapis stosowany jest w: · srebrzeniu luster, do otrzymywania halogenków srebra · farb do włosów · fotografii jako składnik emulsji fotograficznych · w medycynie jako środek antyseptyczny np. podczas zabiegu Credego Jest składnikiem maści stosowanej w trudno gojących się ranach (Unguentum Argentii nitratis compositum tzw. maść Mikulicza).
 17. 17. SIARCZAN (VI) MIEDZI - CuSO4 Stosowany w galwanoplastyce, teletechnice, farb iarstwie, jako środek osuszający i grzybobójczy, do zwalczania chwastów, do wyrobu farb nieorganicznych, do barwienia mosiądzu na brązowo, wyrobów cynkowych na brunatno, miedzi na czarno, do impregnacji drewna
 18. 18. CHLOREK AMONU – NH4CI Wykorzystywany jest przede wszystkim w rolnictwie jako nawóz sztuczny, w przemyśle do produkcji klejów, farb i proszków do prania. W medycynie stosuje się go jako środek moczopędny. Ponadto jest stosowany w: - oczyszczaniu metali przed lutowaniem - procesach cynowania i cynkowania - bateriach jako elektrolit - w produktach spożywczych jako środek spulchniający i konserwujący E510 Chlorek amonu jest najstarszą znaną solą amonową. Po raz pierwszy został otrzymany już w czasach starożytnych.
 19. 19. WĘGLAN POTASU - K2CO3 Zanieczyszczona wersja to potaż. Stosowany jest w: · produkcji szkła · produkcji mydła i środków piorących · farbiarstwie · produkcji ceramiki i emalii. Polska była dość długo eksporterem potażu. Szczyt produkcji potażu w Polsce miał miejsce w XVII i XVIII w
 20. 20. WĘGLAN AMONU - (NH4)2CO3 Stosowany jest w: · mieszaninach chłodzących · farbiarstwie · garbarstwie · środkach gaśniczych · przemyśle włókienniczym Znajduje ponadto zastosowanie w lecznictwie, w przemyśle winiarskim (przyśpiesza fermentację), ceramicznym, spożywczym (składnik proszku do pieczenia).
 21. 21. SIARCZAN (VI) MAGNEZU –MgSO4  bezwodny jest powszechnie stosowanym laboratoryjnym i przemysłowym środkiem suszącym,  lecznictwie między innymi jako środek przeczyszczający,  w weterynarii  do obciążania bawełny,  w farbiarstwie,  do wyrobu wód mineralnych,  w rolnictwie roztwór siarczanu magnezu wykorzystuje się do dolistnego nawożenia magnezem przez oprysk. Nazwy sól angielska oraz epsomit pochodzą stąd, że związek ten był początkowo produkowany poprzez odparowywanie wody mineralnej ze źródeł bijących niedaleko miejscowości Epsom w środkowej Anglii i sprzedawany jako lek przeczyszczający w całej Europie. W USA i Wielkiej Brytanii sól ta jest wciąż nazywana solą z Epsom (Epsom salt).
 22. 22. Powyższe przykłady tylko wybrane sole i ich zastosowania. Praktycznie większość związków z tej grupy pełni ważne funkcje w wielu dziedzinach życia. Nie należy więc zapominać, że „sól” to tylko to co stosuje się w kuchni jako dodatek do potraw. To ogromna grupa związków, bez których ciężko byłoby sobie wyobrazić dzisiejszy świat.

×