Successfully reported this slideshow.
Your SlideShare is downloading. ×

Poznaj swoj glos cz.3

Ad

Poznaj swój głos
     cz.3  www.easyvoice.pl
   Sylwia Prusakiewicz

Ad

Czy Twój głos
jest cichy, słaby?

Ad

Jeśli tak, to bardzo prawdopodobne jest, że:
   boisz się mówić/ śpiewać
 ●
   boisz się jak ocenią Ciebie i Twój ...

Ad

Ad

Ad

Ad

Ad

Ad

Ad

Ad

Ad

Ad

Ad

Ad

Ad

Ad

Ad

Ad

Upcoming SlideShare
Poznaj swoj glos cz.2
Poznaj swoj glos cz.2
Loading in …3
×

Check these out next

1 of 19 Ad
1 of 19 Ad
Advertisement

Poznaj swoj glos cz.3

 1. 1. Poznaj swój głos cz.3 www.easyvoice.pl Sylwia Prusakiewicz
 2. 2. Czy Twój głos jest cichy, słaby?
 3. 3. Jeśli tak, to bardzo prawdopodobne jest, że: boisz się mówić/ śpiewać ● boisz się jak ocenią Ciebie i Twój głos inni ● boisz się wyrażać swoje zdanie, emocje, ● dzielić się nie akceptujesz siebie, swojego głosu ● masz negatywne/błędne przekonania na ● temat możliwości swojego głosu
 4. 4. i/ lub: masz problemy z prawidłowym ● oddechem nie potrafisz prawidłowo operować ● głosem i wykorzystywać rezonatorów – naturalnych wzmacniaczy głosu
 5. 5. Czy głos ma nosowe zabarwienie ? (jakbyś mówił podczas kataru lub z zatkanym nosem)
 6. 6. Jeśli rzeczywiście masz katar, to nie ma się czym martwić. Jeśli jest to stała cecha Twojego głosu, to nosowe zabarwienie może być wynikiem: nieprawidłowości w budowie narządu głosowego ● niskiej sprawności miękkiego podniebienia, ● które odcina dopływ powietrza do nosa przy wymowie głosek ustnych (tj. wszystkich poza ą,ę,m,n,ń nawyku, maniery, naśladowania ●
 7. 7. Musisz wiedzieć, że jest nosowanie jest bardzo irytujące dla słuchaczy, którzy jednocześnie mogą nie traktować Cię poważanie oraz odbierać jako osobę pretensjonalną, uskarżającą się.
 8. 8. Jak brzmi twój głos – czy jest odpowiedni do twojej płci i wieku? Czy jest zgodny z twoją osobowością?
 9. 9. Jeśli zauważasz, że któraś z tych cech się nie zgadza- zastanów się czy Twoje nawyki głosowe, nabyte np. w rodzinie, w szkole nie spowodowały utraty autentycznego brzmienia Twojego głosu.
 10. 10. Pomyśl też, czy w Twoim głosie nie odbijają się cechy charakteru, osobowości, których nie lubisz u siebie i u innych.
 11. 11. Czy mówisz na odpowiedniej wysokości twojego głosu? Może brzmi on zbyt wysoko lub zbyt nisko? A może śpiewasz w niewłaściwej tonacji?
 12. 12. Każdy człowiek posiada tzw. średnicę głosu, czyli optymalne dla siebie dźwięki, na których może mówić bezpiecznie, bez wysiłku i obciążania krtani. Mówiąc w średnicy głosu możemy mówić najdłużej i bez szkody dla narządu głosowego.
 13. 13. Mówienie poza średnicą i śpiewanie w niewłaściwej tonacji to ogromny wysiłek dla Twoich strun głosowych, zmuszanie swojego narządu głosowego do pracy, do której nie są stworzone lub gotowe; to także wydobywanie dźwięków w napięciu.
 14. 14. Czy ćwiczysz swój głos?
 15. 15. To bardzo ważne, jeśli przez większą część dnia używasz głosu mówiąc i/lub śpiewając.
 16. 16. Aby Twój głos był w dobrej formie przez wiele lat ćwicz systematycznie (codziennie lub kilka razy w tygodniu), chociaż przez 15 – 20 minut.
 17. 17. Jakie cechy przypisałbyś sobie na podstawie własnego głosu, gdybyś mógł na chwilę znaleźć się na miejscu Twoich słuchaczy? (najlepiej nagraj swój głos i odsłuchaj nagranie)
 18. 18. Odpowiedź na to pytanie pokazuje Ci nie tylko jakie cechy własnego głosu, ale także które aspekty Twojej osobowości możesz zmienić i które z nich możesz doskonalić.
 19. 19. Zobacz także część 1 i 2 Więcej wskazówek, dobrych rad i ćwiczeń znajdziesz w działach tematycznych serwisu www.easyvoice.pl

×