Successfully reported this slideshow.
Your SlideShare is downloading. ×

Poznaj swoj glos cz.1

Ad

Poznaj swój głos
     cz.1  www.easyvoice.pl
   Sylwia Prusakiewicz

Ad

Pytania, które
 pozwolą
lepiej poznać
 Twój głos

Ad

Czy lubisz swój głos?

Ad

Ad

Ad

Ad

Ad

Ad

Ad

Ad

Ad

Ad

Ad

Ad

Ad

Ad

Ad

Ad

Ad

Ad

Ad

Ad

Ad

Ad

Ad

Ad

Ad

Ad

Ad

Ad

Ad

Ad

Ad

Ad

Ad

Ad

Ad

Ad

Ad

Upcoming SlideShare
Poznaj swoj glos cz.2
Poznaj swoj glos cz.2
Loading in …3
×

Check these out next

1 of 40 Ad
1 of 40 Ad

More Related Content

Poznaj swoj glos cz.1

 1. 1. Poznaj swój głos cz.1 www.easyvoice.pl Sylwia Prusakiewicz
 2. 2. Pytania, które pozwolą lepiej poznać Twój głos
 3. 3. Czy lubisz swój głos?
 4. 4. Stosunek do własnego głosu ma ogromny wpływ na to, jak posługujemy się nim w pracy zawodowej, w mowie, w śpiewie oraz w życiu społeczno – towarzyskim.
 5. 5. Pamiętaj: każdy głos jest inny i każdy głos z natury jest fajny. Twój głos również!
 6. 6. Czy lubisz siebie?
 7. 7. Ponieważ Twój głos jest wypadkową m.in Twoich emocji, doświadczeń i stosunku do samego siebie, odpowiedź na to pytanie ma kluczowe znacznie. Jeśli nie lubisz, nie akceptujesz siebie istnieje bardzo duże prawdopodobieństwo, że nie lubisz swojego głosu.
 8. 8. Konsekwencją tego jest wewnętrzne zablokowanie Twoich głosowych możliwości, lęk przed publicznym mówieniem/śpiewaniem (który jest w dużej mierze lękiem przed oceną innych) oraz brak swobody i naturalności w posługiwaniu się głosem.
 9. 9. Czy lubisz swoją pracę? (pytanie dla tych, którzy pracują głosem)
 10. 10. Jeśli robimy coś co lubimy, wkładamy w to mniej wysiłku, mamy więcej zapału i energii, jesteśmy bardziej otwarci, lepiej nastawieni do innych oraz chętniej wyrażamy nasze emocje.
 11. 11. Czy Twój głos szybko się męczy kiedy mówisz lub śpiewasz? Może odczuwasz ból albo dyskomfort w okolicy krtani?
 12. 12. Jeśli tak, to prawdopodobnie: masz nieprawidłową technikę ● wokalną/ technikę mowy, która obciąża narząd głosowy i prowadzi do zmęczenia mówisz/śpiewasz z dużym wysiłkiem, ● napięciem mięśni
 13. 13. mówisz/śpiewasz będąc pod wpływem ● stresu zapominasz o właściwym ● przygotowaniu narządu głosowe (np. rozgrzewka ciała, narządów mowy, głosu; wypijanie odpowiedniej ilości wody)
 14. 14. Czy dobrze słyszysz?
 15. 15. Umiejętność tworzenia głosu oraz sprawne posługiwanie się nim w mowie i śpiewie jest w dużym stopniu uzależnione od dobrego słuchu.
 16. 16. Brak dobrej kontroli słuchowej może powodować m.in: nieprawidłową emisję głosu ● zbyt głośne mówienie/ śpiewanie ● błędy artykulacyjne, błędy wymowy ● fałszowanie ● zaburzenia rytmu i melodii mowy ●
 17. 17. Czy często chorujesz? Masz problemy z gardłem, drogami oddechowymi?
 18. 18. Jeśli tak, w szczególny sposób dbaj o swój głos. Nie przegrzewaj i nie doprowadzaj do wyziębienia organizmu, zadbaj o ciepło stóp.
 19. 19. Skonsultuj się z lekarzem w sprawie środków podnoszących odporność organizmu, unikaj przeciągów, skrajnych temperatur, zimnej wody i unikaj wysiłku głosowego podczas choroby.
 20. 20. Czy masz prawidłowy zgryz?
 21. 21. Nieprawidłowy zgryz może uniemożliwiać prawidłową artykulację głosek lub prowadzić do zniekształcenia ich brzmienia albo powodować dodatkowe, drażniące słuchaczy dźwięki - słyszalne szczególnie wtedy, gdy korzystasz z nagłośnienia. Jeśli masz wątpliwości, skonsultuj się z ortodontą.
 22. 22. Czy jesteś alergikiem?
 23. 23. Jeśli tak, to pamiętaj, że i alergia i środki antyhistamionowe nie pozostają bez wpływu na funkcjonowanie i brzmienie Twojego głosu. Przekrwienie, obrzęki śluzówki, wydzielina śluzowa, trudności oddechowe powodują duży dyskomfort lub uniemożliwiają swobodne wydobywanie dźwięków. Środki antyalergiczne często działają odwadniająco.
 24. 24. Musisz więc w miarę możliwości unikać alergenów, a stosując tabletki wypijać większą ilość wody, by Twoje fałdy głosowe mogły funkcjonować w prawidłowy sposób.
 25. 25. Czy często odczuwasz napięcie w ciele?
 26. 26. Stres, lęki, obawy, negatywne myśli i doświadczenia gromadzą się w ciele w postaci napięcia mięśniowego, które blokuje naturalny przepływ energii. Istniejące przez dłuższy czas napięcia wpływają na stan naszego organizmu, a także na możliwości głosowe.
 27. 27. Napięcia obecne zwłaszcza w górnej części ciała przyczynia się do wysiłkowego mówienia lub śpiewania, utrudniają lekkie i naturalne wydobywanie głosu.
 28. 28. Czy musisz często odchrząkiwać?
 29. 29. Jeśli zdarza Ci się to głównie przed rozpoczęciem wypowiedzi/ piosenki i w związku z mającym nastąpić wystąpieniem,to odchrząkiwanie ma charakter nawykowy i powstaje na podłożu nerwowym. Często jest też związane z małym nawodnieniem fałdów głosowych i gęstą wydzieliną lub z alergią albo schorzeniami dróg oddechowych.
 30. 30. Odchrząkiwanie jest jednym z odruchów naszego organizmu, ale nadużywanie go ma bardzo zły wpływ na fałdy głosowe.
 31. 31. Czy zmienia się brzmienie Twojego głosu?
 32. 32. Jeśli zauważasz, że głos zaczyna inaczej brzmieć – zmienia barwę, staje się matowy albo słabnie, może być to skutek zmęczenia nie tylko głosu, ale również zmęczenia fizycznego lub dużego napięcia psychicznego, stresu czy silnych emocji.
 33. 33. Obserwuj swój głos, ponieważ zmiany w barwie głosu są również sygnałami zaburzeń w narządzie głosowym.
 34. 34. Czy często masz chrypkę?
 35. 35. Jeśli tak lub/i jeśli trwa ona dłuższy czas, może wskazywać na schorzenia w obrębie narządu głosowego. Wówczas jak najszybciej skonsultuj się z lekarzem foniatrą.
 36. 36. Chrypka może być również spowodowana niedostatecznym nawodnieniem fałdów głosowych, paleniem papierosów, alergenami lub innymi drażniącymi środkami, a także nieprawidłową emisją głosu czy skutkiem jego przeforsowania. Krótkotrwała chrypka jest najczęściej objawem tremy lub stresu.
 37. 37. Czy popijasz wodę gdy intensywne używasz głosu?
 38. 38. Jeśli tego nie robisz, narażasz swoje fałdy głosowe na zbędny wysiłek, dyskomfort pracy oraz możliwe otarcia, a w dłuższej perspektywie także na zmiany na strunach głosowych (np.guzki głosowe).
 39. 39. Pamiętaj: podstawowym warunkiem prawidłowej i zdrowej pracy głosowej jest odpowiedni stan nawilżenia fałdów głosowych.
 40. 40. Zobacz także część 2 i 3 Więcej wskazówek, dobrych rad i ćwiczeń znajdziesz w działach tematycznych serwisu www.easyvoice.pl

×