Successfully reported this slideshow.

eKonsultacje - Konsultacje rodzicielskie online

0

Share

Loading in …3
×
1 of 7
1 of 7

More Related Content

Related Books

Free with a 14 day trial from Scribd

See all

Related Audiobooks

Free with a 14 day trial from Scribd

See all

eKonsultacje - Konsultacje rodzicielskie online

  1. 1. konsultacja rodzicielska pytanie: jak rozmawiać z dzieckiem? jak mądrze chwalić i jak skutecznie krytykować?
  2. 2. Pochwała zawsze powinna podkreślać proces (tj. wysiłek, zaangażowanie, strategię, postawę, wytrwałość). Liczy się jakość pochwały - unikajmy etykietowania i pustych pochwały. Brawo to było trudne zadanie. Musiałeś się napracować, aby rozwiązać. Jak mądrze chwalić dziecko? Super rysunek Jesteś taki mądry! Bardzo starannie narysowałeś ten domek, obok niego widzę płot a za nim drzewo, wygląda, że będzie kwitnąć, jest dużo na nim liści i kwiatów....
  3. 3. Jak mądrze chwalić? Pochwal autentycznie. Opisz rzeczywistość. Zadaj pytanie otwarte. Podziękuj. Doceń. Zastosuj odzwierciedlenie pozytywnych emocji dziecka (nazwij emocje, opisz proces). Unikaj etykiet.
  4. 4. Przykłady: Dziękuję za mi pomogłeś, dzięki Tobie zaoszczędziłem dużo czasu. Widzę, że bardzo cieszysz się z wygranej. Tyle się napracowałaś nad rysunkiem. Kilka dni spędziłaś nad szczegółami. Pewnie jesteś z siebie dumna, że Twój rysunek został tak wysoko oceniony. Widzę, że narysowałaś zielony domek, przy domku drzewko i kotka .... To była naprawdę niezła bramka! Jak sobie poradziłeś z ominięciem obrońcy? Powiesz mi coś o swojej taktyce?
  5. 5. Błedy i porażki są ważne dla rozwoju dziecka - jak wyrażać krytykę? krytyka ma większą moc i znaczenie niż pochwała. Stosuj zasadę 5(pochwał) na 1 (krytykę). Zadbaj o atmosferę i swój spokój wewnętrzny. Skup się na konkretnym zachowaniu i oddziel je od osoby.
  6. 6. Nie generalizuj (bez "nigdy", "zawsze"). Daj wskazówki, przedstaw oczekiwania ("oczekuję") i potwierdź, że dziecko jest w stanie to zrobić. Nie zawstydzaj dziecka (przy innych). Krytykując uzasadnij dlaczego to robisz. Uwaga na ALE (wszystko co jest przed ALE jest zanegowane przez zastosowanie tego słowa w wypowiedzi. Metoda KANAPKI +-+(komentarz pozytywny, negatywny, pozytywny) Używaj w krytyce języka pozytywów a nie braków i deficytów.
  7. 7. Masz więcej pytań? Chętnie pomożemy! www.ekonsultacje.eu info@ekonsultacje.eu

×