Njohuri mbi mikrokontrolloret

288 views

Published on

pergatitur nga Alba Shabanaj

Published in: Technology
0 Comments
0 Likes
Statistics
Notes
  • Be the first to comment

  • Be the first to like this

No Downloads
Views
Total views
288
On SlideShare
0
From Embeds
0
Number of Embeds
4
Actions
Shares
0
Downloads
5
Comments
0
Likes
0
Embeds 0
No embeds

No notes for slide

Njohuri mbi mikrokontrolloret

  1. 1. Alba Shabanaj
  2. 2.  TMS 1802  TMS 1000 – viti 1974  Intel 8048 -1975  Viti 1993 – mikrokontroll me flash memory
  3. 3.  Kompjuter ne miniatur  Quhet MCU ose µC  Kryen keto funksione :  Lexon te dhenat hyrese/dalese  Proceson inputet  Kontrollon paisjet dalese  Perdoren per aplikacione specifike dhe ka nje llojshmeri mikrokontrollesh per te zgjedhur
  4. 4.  Konsiston ne nje mikroprocesor CPU  Aksesohen instruksionet nga RAM  RAM akseson kodin nga flash memory EEPROM.
  5. 5.  E implementuar brenda paisjeve te tjera  i dedikohet vetem nje detyre  Konsum te vogel fuqie dhe energjie  Nuk ka peshë të konsiderueshme në robot.  Ka shpejtësi te lartë veprimi.  Kosto e ulet
  6. 6.  Ne shtepi : TV , DVD, telefon , paisjet elektroshtepiake.  Ne zyra : kompjutera, printera, fax, sistemet e sigurise.  Telekomunikacion – celularet  Industria automobile- ABS  Industria ajrore etj
  7. 7.  Kërkojnë fuqi të vogel në hyrje.  Janë të riprogramueshëm dhe mund te ripërdoren për nje sistem tjetër kontrolli.  Përmbajnë shumë hyrje-dalje dhe mund të përdoret për kontrollimin e disa variablave të daljes.  Nuk ka peshë të konsiderueshme në robot.  Ka shpejtësi te lartë veprimi.
  8. 8.  Jane lehtësisht të dëmtueshëm nga tensionet e larta (më të larta se 5V).  Kërkojne (nje pjesë e tyre) ndërfaqes (ADC) kur lidhen ekzekutuesit.  Kërkojnë njohuri në fushën e programimit.

×