Successfully reported this slideshow.
We use your LinkedIn profile and activity data to personalize ads and to show you more relevant ads. You can change your ad preferences anytime.

Музейні скарби Дніпровського

469 views

Published on

Музейні скарби Дніпровського : інформаційна довідка / ЦРБ ім.П.Тичини. - К.:2014

Published in: Art & Photos
 • Be the first to comment

 • Be the first to like this

Музейні скарби Дніпровського

 1. 1. Управління культури, туризму та охорони культурної спадщини Дніпровської районної в місті Києві держадміністрації Центральна районна бібліотека ім. П.Г.Тичини Київ-2014
 2. 2. Стр. 2 Музейні скарби Дніпровського В 2014 році виповнилося 45 років Дніпровському району міста Києва. Центральною районною бібліотекою ім. П.Тичини зібрано великий фактографічний матеріал, видані бібліографічні посібники з історії та сучасного розвитку Дніпровського району. Інформаційна довідка “Музейні скарби Дніпровського” продо- вжує знайомити користувачів бібліотеки, всіх зацікавлених ще з однією стороною культурного життя району — музеями. Інформа- цію про шкільні та бібліотечні музеї можна знайти в раніше вида- ному посібнику “Музеї Дніпровського району: державні, шкільні, бібліотечні”. Дана інформаційна довідка познайомить з історични- ми, незвичайними музеями та музейними скарбами району, їх адре- сами, місцезнаходженням. Музей вторсировини Музей вторсировини є одним із незвичайних музеїв Києва. Він розташований на території заводу з переробки вторсировини "Київміськвторресурси", який здійснює заготі- влю, первинну обробку та переробку паперо- вих, полімерних, текстильних, гумових й скляних відходів вторин- ної сировини, а також здійснює заготівлю металобрухту кольорових та чорних мета- лів. Цей музей називають музеєм антиква- ріату або "музеєм непотрібних речей". Колекція нинішнього музею почала формуватися з 1943 року - моменту засну- вання заводу. Цікаві речі, знайдені в смітті, просто не стали знищувати.
 3. 3. Стр. 3 Музейні скарби Дніпровського Трохи пізніше люди, дізнавшись, що на заводі приймають ста- ровинні предмети, стали зносити їх саме сюди. Багато хто відзначає, що виник музей буквально зі звалища. Десятиліттями люди здавали у втор- сировину, на їх погляд, непотрібні речі, які нині перетворилися на без- цінні реліквії. Просто-напросто люди викидають своє майно, щоб звіль- нити житлову площу, співробітники музею це сміття перебирають та знаходять унікальні речі, знищувати які просто рука не піднімається. У колекції зібрано безліч екзотичних та антикварних речей, багатьом з яких більше 200 років. У музеї вторсировини дві експозиції: одна знаходиться на території заводу, під дахом, а частина - під відкритим небом. Най- більші експонати розміщені на вулиці, під навісом, а основна ча- стина розмістилася в затишному дерев'яному будиночку. Звичай- но ж, музей славиться своїми експонатами, серед яких дореволю- ційний патефон, старовинний самовар з чоботом, комплект ін- струментів для катувань царської жандармерії, старовинні сани - "гринджоли", станок по переробці коноплі. Є в колекції музею й прототип сучасних ходунків - найпростіше пристосування з дере- ва та лози, за допомогою якого вчилися ходити діти в 18 столітті, також в експозиції представлено довоєнну дитячу коляску й ста- ровинну ляльку. Є також багато раритетних речей, як наприклад, перший в Російській імпе- рії пилосос, різноманітні радіоприймачі
 4. 4. Стр. 4 Музейні скарби Дніпровського та фотоапарати, всілякі лампи, ліхтарі, праски, раритетний атлас Куби. Радянській тематиці присвячений цілий стенд, на якому близько 40 різних фігур вождя революції, а у дворі заводу вста- новлено знамениту 7-метрову статую Леніна, привезену з Криму, є Книга пошани з іменами переможців у соціалістичному змаган- ні колективу підприємства. Вельми цікавий перший номер знаменитого ленінського видання "Іскра" 1900 року. Інструментарій представлено старими сільськими возами, дерев'яними плугами, старовинними столярними інструментами. Є в музеї статуетка найсильнішої у світі люди- ни Івана Піддубного 1905 року виготовлення, снаряди та ядра часів Першої світової війни. Викликає захоплення у відвідувачів музею старовинна перукарня. У спеціальному чемоданчику - перші за- лізні бігуді-ножиці, перший пристрій для гоління, небезпечна бритва, перший мета- левий фен німецького виробництва. Є в музеї вторсировини навіть стародавні іко- ни, які звозили сюди з усієї України. Співробітники музею стверджують, що було кілька спроб викупити ікони, але їх не продали. Відвідування музею вторсировини безко- штовне для будь-якого охочого. Краще, звичайно, скористатися послугами екску- рсовода, але й побродити самому серед унікальних раритетів теж вельми цікаво. Музей вторсировини - не тільки відмінне місце для проведення часу, але й склад раритетів для кіношників, які регулярно приїжджають сюди на консультації, також приходять новоявлені колекціонери предме- тів радянського побуту.
 5. 5. Стр. 5 Музейні скарби Дніпровського Адреса: вул. Степана Сагайдака, 112 Телефон: (044) 517 39 63, (044) 516 50 22 Розклад роботи: щодня з 9:00 до 18:00, вихідні - субота, неділя. Як дістатися:найближча ст. метро Лівобережна (в сторону Ми- кільської Слобідки) Музей історії каналізації Музей каналізації в Києві приваблює відвідува- чів незвичайною експозицією, яка присвячена розвитку каналізації не тільки в Україні, але й в інших країнах. У цьому музеї все гар- монійно. Навіть будинок, в якому він розташований, це не просто будинок, а стара насосна каналізаційна станція, що знаходиться на лівому березі Дніпра. Музей каналізації було засновано в 1994 році за підтримки Київського міського водоканалу. І до цього дня музей залишається його структурним підрозділом. Відкриття в столиці України подібного музею було приурочене до сторіччя заснування в Києві централізованої системи каналізації, яка була закладена в 1894 році. Музей каналізації унікальний уже фактом свого існування. Подібні музеї є практично у всіх великих містах Європи, однак, на сьогоднішній день музей каналізації є єдиним в Україні. Експонати музею виставлені у двох основних залах.
 6. 6. Стр. 6 Музейні скарби Дніпровського Екскурсовод розповідає про зародження каналізаційної справи, звертає увагу відвідувачів на схему каналізації, яка пра- цювала в стародавніх Греції та Римі, де й з'явилася перша у світі каналізаційна система. Основним матеріалом для виготовлення каналізаційних труб була кераміка, адже вона була міцна, недоро- га у використанні, й не піддавалася гниттю, перебуваючи трива- лий час в землі. У музеї виставлені примірники керамічних труб різного діаметру. Найтонші труби всього 5 см. Щоб вони не заби- валися, двірники були вимушені щодня чистити стічні решітки у дворах. За цим суворо стежили дільничні. Експозиція музею каналізації представлена найрізноманіт- нішими експонатами, які тим чи іншим чином пов'язані з історі- єю розвитку каналізації. До уваги відвідувачів керамічні водопро- відні труби, які досягли поважного 100-річного віку, схема кана- лізаційних мереж Києва, обладнання для прочищення каналіза- ційних шляхів. Привертає увагу макет Либідського колектора, виконаний у натуральну величину, є також макет тренувального майданчика. Екскурсанти можуть розглянути навіть спеціальну уніформу працівників каналізаційних служб. Відвідавши музей каналізації в Києві, відвідувачі також дізнаються, як організовувалася перша каналізація у столиці України, адже основна частина експозиції присвячена, звичайно ж, каналізаційному господарству Києва. До його появи воду бра- ли з Дніпра, возили її возами. Відходи виливалися прямо у дворі або в канави, однією з яких служила річки Глибочиця, що протікала за нинішніми вулицями Верхній та Нижній Вал. Така ситуація створювала жахливі санітарні умови, сприяючи сталому зростанню захворювань й, відповідно, смертності киян.
 7. 7. Стр. 7 Музейні скарби Дніпровського . Організація в Києві каналізації частково змогла вирішити цю проблему. У музеї навіть представлений звіт лікарів того часу, який підтверджує зниження смертності серед мешканців Києва. У сто- лиці була запущена Шоновська система каналізації, яка стала од- нією з перших роздільних каналізацій в Європі. Її принцип полягав у тому, що стічні води та дощові стоки течуть по різних трубах, тоб- то фактично працюють дві незалежні каналізації. Окремий стенд присвячений Аманду Струве - відомому підприємцеві, меценату, ініціатору будівництва каналізації у місті. В музеї є архівні документи, які свідчать про те, що одним із підряд- ників будівництва каналізації в Києві була будівельна компанія Владислава Городецького. Він приймав безпосередню участь у ро- зробці проектів спеціальних будівель на вулиці Введенській - ком- плекс зберігся до цих пір. Музей каналізації звертає увагу відвідувачів не тільки на древні деталі каналізації. Є окремий стенд, де показано роботу су- часної служби водоканалу: все необхідне обладнання, кріплення, спуски в люки. Екскурсовод розповідає, наскільки нелегко працювати в люку, адже висота каналу складає близько 90 см, стоя- ти доводиться в напівзігнутому стані, по коліно у воді. Працювати потрібно в протигазах й спеціальних костюмах. Для визначення на- явності газу використовують "лампочку Деві" (ЛБВК), на зразок тієї, що у вугільних шахтах, адже в колекторах зустрічаються метан, сірководень, чадний газ.
 8. 8. Стр. 8 Музейні скарби Дніпровського Незвичайним є й двір музею каналізації. Тут виставлені еле- менти водонапірних труб, які не помістилися всередині. Кон- струкцію збирали самі співробітники музею, склеюючи по шмат- ках те, що дісталося після знахідок. Є тут й каналізаційне облад- нання, яке нагадує батискаф, є великий водопровідний кран. По- трапити в унікальний музей можна в будь-який робочий день, але заздалегідь потрібно зателефонувати та домовитися з адміністра- тором. Музей каналізації не зупиняється на досягнутому. Його ко- лекція постійно поповнюється новими експонатами. Останніми придбаннями музею стали шматки двох сторічних труб, привезені співробітниками міського водоканалу. З'явилися в експозиції й сучасні експонати, а саме зразки нових каналізаційних люків з металопластику та пластику, які стали встановлюватися тільки в останні роки. Крім виставкової діяльності музей спільно з Водно- інформаційним центром веде облік збережених в Україні пам'яток водопроводу. Адреса: Харківське шосе, 50а Телефон: (044) 559 96 45 Розклад роботи: тільки за попереднім записом. Як дістатися: від ст. метро Дарниця їхати маршрутним таксі № 45 до зупинки Інститут хімії. Музей історії київського транспорту Музей історії київського транспорту відкритий в 1992 у зв'язку із святкуванням 100-річчя Київського трамваю і знаходився за ад- ресою вулиця Академіка Філатова, 22/8. Від часу відкриття і до 14 квітня 2010 року беззмінним директором музею була Лідія Архи- півна Лівінська.
 9. 9. Стр. 9 Музейні скарби Дніпровського З 2011 року музей знаходиться на території Дарницького трамвайного депо. Величезна кількість експонатів музею транспорту остан- німи роками була обділена увагою публіки. Аж ось, на честь святкування 120-ої річниці запуску в Києві першого електричного трамваю, у 2012 році двері відновленого му- зею знову відкрилися. У рамках оновленої експозиції Музею можна познайо- митися з множиною історичних фотоматеріалів, із зразка- ми проїзних документів різних часів, з масштабними мо- делями трамваїв, автобусів і тролейбусів усіх часів, почи- наючи від конки. А у дворі трамвайного депо, що прихистило у себе му- зей, є і повноцінні і навіть діючі експонати, у тому числі і родич іменинника – трамвай зразка120-річної давності. Музей міського транспорту працює у Дарницькому трам- вайному депо по вул. Павла Усенка, 7/9. Режим роботи: Телефони: Вт-чт – 10-17 год. (044)291-68-29 Птн – 10-16 год. 066-682-02-08
 10. 10. Стр. 10 Музейні скарби Дніпровського Алея-музей військової техніки в парку культури та відпочинку “Перемога” Парк «Перемога» було створено у 1965 та переплановано у 2008 році. На понад 82 га простягнувся сосновий ліс із паркови- ми алеями, є декоративне озеро з арковими містками та остро- вом, атракціони, спортивні майданчики, критий каток «Крижинка», а з оглядового колеса відкривається чудова пано- рама частини столичного лівобережжя. Алея-музей військової техніки є елементом єдиної архітектурної композиції парку культури й відпо- чинку "Перемога". Роботи з його створення розпочались 2013 року під час виконання другої черги реко- нструкції парку – як позитивна відповідь на численні звернення представників районних ветеранських організацій та киян. Спо- чатку на відведеному майданчику, що знаходиться в кінці центральної паркової алеї, було зроблене спеціальне бетонне покриття, яке має витримати 36-тонну вагу "шістдесятчетвірки", 40-тонну БРЕМ, 3-тонну гаубицю та 1,5-тонну гармату. Після цього площадка була вкладена плиткою (фемами).
 11. 11. Стр. 11 Музейні скарби Дніпровського На обладнаному майданчику встановлено зразки техніки та озброєння: танк «Т-64», броньовану ремонтно- експлуатаційну машину (БРЕМ-1), гаубицю «Д-30» та 76-мм протитанкову гармату «ЗИС-3». Усі ці експонати пройшли демі- літаризацію на підприємствах Міністерства оборони України, де їх підготували до експлуатації в умовах музею під відкритим небом. Архітектурний ансамбль парку, окрім алеї-музею, включає «Курган Безсмертя», скульптурні композиції «Жінці у Великій Вітчизняній війні» та «Матері-вдові», а також алею прикордон- ників. Адреса: м. Київ, бульвар Перова, 2 Як дістатися: ст. метро Дарниця Музей пошти Луначарського, 16/4. Сюди музей пошти перенесли з Голо- впоштамту. Він працює з 10:00 до 17:00 год. щовівторка, щосереди і щочетверга. Тут можна побачити раритетні марки, кон- верти, листівки, поштові скриньки і навіть тарантаси. Вхід безкоштовний. Музей історії Дарницького вагоноремонтного заводу Музей історії Дарницького вагоноремонтного заводу було створено у вересні 1965 р. Спочатку це була кімната в Будинку культури, потім експонати перенесли в один із вестибюлів інже- нерного корпусу. А у 2005 р. музей, до 70-річчя заводу, був пов- ністю реконструйований і всі експозиції зайняли велике світле приміщення.
 12. 12. Стр. 12 Музейні скарби Дніпровського Перший експонат, з якого розпочинається експозиція є ма- кет арки, на якій напис: «Вагонбуд». У 1934 р. Народний коміса- ріат шляхів сполучення затвердив план будівництва Дарницького вагоноремонтного підприємства. Коли неподалік станції Дарниця готували промисловий майданчик для майбутнього заводу, задля чого було очищено від дерев і кущів майже два квадратних кіло- метри лісу та прокладено під’їзні колії, й була зведена ця пам’ят- на арка. Стенди з пожовтілими фотографіями та копіями офіційних документів, вирізки з газет та письмо- ві свідчення очевидців розповідають про хід бу- дівництва заводу та житлового масиву для ваго- норемонтників, про завершення будівництва пі- дприємства у 1937 р. Тоді залізничний транспорт країни отримав потужний Дарницький вагоноремонтний завод з пропускною зда- тністю 6 тис. вантажних вагонів щорічно. Цю частину музею невипадково називають залою, адже тут зібрані свідчення саме про найвизначніші віхи в житті заводсько- го колективу та про знатних людей заводу, які прославили підп- риємство. В очі одразу впадають два окремих «острівці» цікавих експонатів. Невисо- кий великий круглий стіл, на якому зіб- рано все, що стосується святкування 75- річчя ДВРЗ. Друге окреме зібрання екс- понатів присвячене Дню Перемоги, адже воєнні та повоєнні роки в житті заводу — найважчі та найскладніші.
 13. 13. Стр. 13 Музейні скарби Дніпровського Матеріали на стендах свідчать про цей суворий для колекти- ву час. Евакуація заводу в Свердловськ, Саратов та Канаш, де ре- монтували рухомий склад і випускали продукцію для фронту. А ще — документальні розповіді про бронепоїзд «Дарницький пар- тизан», заводську підпільну організацію, повоєнну відбудову підп- риємства. А в центрі «острівця пам’яті» велике фото ветеранів за- воду в святковому вбранні і з нагородами, які воювали на фронтах. Тут же — прізвища майже 50 дарницьких вагоноремонтників, які віддали життя за Батьківщину, за Перемогу. У другій залі музею розповідається про індустріалізацію, роз- виток підприємства та технічний прогрес на заводі. Стенди з чис- ленними експонатами свідчать, що впровадження нової техніки та технологій розпочалося у 1958 р. з введення конвеєрів для ремонту кришок люків піввагонів. А вже наступного року, вперше в історії залізничного транспорту, на ДВРЗ запрацював головний конвеєр з ремонту чотиривісних піввагонів. Відвідувачі мають змогу бачити фотографії творців перших на транспорті вагоноремонтних конвеє- рів: конструкторів, інженерів, робітників. Стенди та експозиції в третьому залі музею розповідають про сьогодення ДВРЗ. Тут зібрані всі фактичні матеріали з трудового життя колек- тиву за останні два десятки років. Звичайно, жоден відвідувач не пройде повз куточок спортивної слави дарничан, де зібрані кубки, нагороди, фото змагань і кращих виробничників- спортсменів. І товарний знак ДВРЗ, і стенд «Нові розробки», і ку- точок презентації випуску нових піввагонів нікого не залишать байдужими. Адреса: вул. Алма-Атинська, 74 Тел.: (044) 551-07-05
 14. 14. Стр. 14 Музейні скарби Дніпровського Парк-музей Київ в мініатюрі Парк-музей «Київ в мініатюрі» розташований на території Гідропарку. Парк був відкритий 23 червня 2006 року, і з тих пір кількість експонатів в ньому тільки збільшується. Зараз тут можна побачити Майдан Незалежності і Хрещатик, Києво -Печерську лавру, Михайлівський Золотоверхий монастир, Золоті ворота, Со- бор Святої Софії, монумент « Батьківщина- Мати», вокзал, аеро- порт, і навіть Дніпро з мостами! Всі експонати - точні копії своїх більших оригіналів в масштабі 1:33 і розташовуються в парку пло- щею в 1.8 га. Моделі музею «Київ в мініатюрі» виготовили архіте- ктор-дизайнер О.Хохлов, керівник макетної майстерні В. Альохін, художник-оформлювач—С.Сідоркін. Адреса: просп. Броварський, 9в Метро Гідропарк
 15. 15. Стр. 15 Музейні скарби Дніпровського Список використаних Інтернет джерел Алею-музей військової техніки відкрили у столиці [Електр.ресурс] // UNN Українські національні новини.- Текст. та граф. дані. - К.: 2014. - Режим доступу: http://www.unn.com.ua/uk/ news/1013839-aleyu-muzey-viyskovoyi-tehniki-vidkrili-u-stolitsi (18.07.2014).— Назва з екрану. Андрієнко, Б. Скарбниця раритетів:[Музей історії Дарницького вагоноремонтного заводу] [Електр. ресурс] / Борис Андрієнко // Lisky [сайт].– К.:2010-2014.– Режим доступу: http://lisky.org.ua/site/ news/news0388.shtml (24.07.2014). - Назва екрану. У Києві відкрився музей військової техніки [Електр. ресурс] // Українська Правда, Історична Правда / Фонд Ріната Ахметова ―Розвиток України‖. - Текст. та граф. дані. - К.: 2013-2014. - Режим достопу: http://www.istpravda.com.ua/short/2012/11/6/99093/ (18.07.2014). - Назва з екрану. Музей вторсировини у Києві [Електр. ресурс] // Kievtown.net: Ту- ристичний портал для тих, хто мандрує до Києва . - Текст. та граф. дані. - К.: 2014. - Режим доступу: http://kievtown.net/ukr/ kiev_museums/vtorsirya_museum.html (18.07.2014). - Назва з екрану. Музей каналізації у Києві [Електр. ресурс] // Kievtown.net: Турис- тичний портал для тих, хто мандрує до Києва. - Текст. та граф. да- ні. - К.: 2014. - Режим доступу: http://kievtown.net/ukr/ kiev_museums/water_drain_museum.html (18.07.2014). - Назва з ек- рану. У парку ―Перемога‖ відкрили алею-музей військової техніки [Електр. ресурс] // Хрещатик [сайт]. - Текст. та граф. дані. - К.: 20- 14. - Режим доступу: http://www.kreschatic.kiev.ua/ua/4167/rubs/ arc.html (18.07.2014). - Назва з екрану.
 16. 16. Стр. 16 Музейні скарби Дніпровського Список літератури з фондів ЦРБ ім. П.Тичини Виговська, Н. Рідкісний примірник газети знайшли на Руса- нівських садах: [про Музей антикваріату] / Неля Виговська // D- news/ - 2012.—08 червня (№21).—С.14. Казакова, К. Унікальний музей каналізації запрацює після тривалого ремонту / Катерина Казакова // D-news/ - 2012.—1 жов- тня. Крупник, Е. Русанівська давнина. В Русанівських садах при заводі вторинної сировини діє музей антикваріату / Еміль Круп- ник //Веч. Київ. - 2012. - 17 травня (№53). – С.29. Марущак, А. Трамвай подорожал и ездил по ночам : [з істо- рії київського міського транспорту в часи першої світової війни] / А. Марущак // Сегодня. – 2014. – 1 октября (№ 213). – С. 13. Мацегора, К. Швабра у ступі навпроти вождя. У музеї сміт- тя речі здаються непотребом, вкритим пилом. Зітреш його - аж ні, справжнісінький раритет / Катерина Мацегора, Олександр Лепе- туха // Урядовий кур’єр. - 2013. - 20 листопада (№214). - С.21. - Відомості доступні також з інтернету: http://ukurier.gov.ua/uk/ articles/shvabra-u-stupi-navproti-vozhdya/ Портнов, О. Музей хлама: Какие раритеты киевляне выбра- сывают на помойку / Олег Портнов // Комсомольская правда в Украине. - 2011. - 10 ноября. - Відомості доступні також з інтер- нету: http://kp.ua/kiev/269225-muzei-khlama-kakye-rarytety- kyevliane-vybrasyvauit-na-pomoiku Скачева, В.Почтовые места столицы: [Музей пошти переї- хав в приміщення Лівобережного поштампу] / Владислава Скаче- ва // Сегодня. - 2013. - 11 октября (№224). - С.8. Список склала і підготувала до друку зав. відділу довідково-інформаційної та організаційно-методичної роботи - Осипенко В.М. Наша адреса: Центральна районна бібліотека ім..П.Г.Тичини вул. А.Луначарського, 24 м. Київ – 02 02002 Е-mail: dniprlib@ gmail.com http://dnipоrlib.com.ua Тел. (044)517- 42-38

×