Rozmowa kwalifikacyjna

783 views

Published on

Published in: Career
0 Comments
0 Likes
Statistics
Notes
 • Be the first to comment

 • Be the first to like this

No Downloads
Views
Total views
783
On SlideShare
0
From Embeds
0
Number of Embeds
1
Actions
Shares
0
Downloads
5
Comments
0
Likes
0
Embeds 0
No embeds

No notes for slide

Rozmowa kwalifikacyjna

 1. 1. ROZMOWA KWALIFIKACYJNA
 2. 2. WSTĘP Od dawna wyczekiwany telefon zadzwonił i dostaliśmy zaproszenie na rozmowę kwalifikacyjną. Rekruter nalegał by spotkanie odbyło się już pojutrze. Pełni pozytywnych myśli, praktycznie pewni swojego zatrudnienia zupełnie bez przygotowania przystąpiliśmy do rozmowy. To była prawdziwa katastrofa, zaskoczeni pytaniami, zestresowani nie potrafiliśmy wydusić z siebie słowa. Nie dostaliśmy pracy, na której bardzo nam zależało.
 3. 3. BY TEN CZARNY SCENARIUSZ NIE STAŁSIĘ RZECZYWISTOŚCIĄ DO ROZMOWYKWALIFIKACYJNEJ MUSIMY SIĘBARDZO DOKŁADNIE PRZYGOTOWAĆ.ZASTOSOWANIE SIĘ DO PONIŻSZYCHRAD NA PEWNO ZMINIMALIZUJERYZYKO PORAŻKI I POZWOLI NAM NAPRZYSTĄPIENIE DO ROZMOWYKWALIFIKACYJNEJ NA PARTNERSKICHWARUNKACH.
 4. 4. 1. ZEBRANIE INFORMACJI OFIRMIE Informacje o firmie są nam potrzebne na każdym etapie rekrutacji. Po raz pierwszy przydają się już w momencie podejmowania decyzji i wysyłania swojej aplikacji na interesujące nas ogłoszenie. Dane firmowe, misja, wartości, zatrudnienie, profil działalności, przydadzą się nam równie często na rozmowach, kiedy rekruter będzie chciał sprawdzić naszą wiedzą i zaangażowanie. Wiedza o firmie świadczy bowiem o tym, że interesujemy się organizacją, w której chcemy pracować.. Informacje o firmie znajdziemy przede wszystkim w Internecie, prasie, czasem w pismach branżowych. Bazą naszych poszukiwań jest oczywiście strona internetowa firmy, do której aplikujemy.
 5. 5. 2. ZEBRANIE INFORMACJI OSTANOWISKUstanowisku, czasem By uzyskać informacje o wystarczy przeczytać dobrze sformułowane ogłoszenie o pracę. By uzupełnić dodatkowo tę wiedzę, warto przejrzeć konkurencyjne ogłoszenia, oraz opis typowego stanowiska pracy w danej branży. O ile praca, o którą się staramy nie jest wysoce specjalistyczna, stosunkowo łatwo powinniśmy zebrać niezbędne informacje, które pozwolą nam lepiej orientować się w danym temacie. Taka orientacja na pewno zrobi dobre wrażenie na osobie, z którą będziemy rozmawiali. Jeśli znamy stanowisko, umiemy o nim mówić, zdajemy sobie sprawę, co jest w danej pracy najważniejsze z pewnością uda nam się bardziej przekonująco przedstawić swoją kandydaturę.
 6. 6. 3. ZEBRANIE I ZESTAWIENIENAJWAŻNIEJSZYCH INFORMACJI OSWOJEJ OSOBIE Przed rozmową kwalifikacyjną najlepiej jest usiąść z kartką, wypisać wszystkie swoje najważniejsze umiejętności, kwalifikacje, osiągnięcia, oraz cechy które przydadzą się na pewno na oferowanym stanowisku. Trzeba się też skupić, na wartościach, jakie możemy wnieść do firmy, korzyściach z zatrudnienia naszej osoby. Następnie należy skupić się na swoim doświadczeniu zawodowym, pod kątem historii zatrudnienia i rzeczach, za które w pracy odpowiadaliśmy. Jeśli było tego dużo, warto dokładnie przypomnieć sobie najważniejsze historie, osiągnięcia, problemy, które rozwiązaliśmy. Dzięki temu, później, już podczas rozmowy, łatwiej nam będzie mówić o sobie.
 7. 7. LISTY PYTAŃ, KTÓRE NA PEWNO SIĘPOJAWIĄPrzy rozmowach kwalifikacyjnych niektóre pytania pojawiają praktycznieze 100% pewnością. Możemy się praktycznie założyć, że pierwsze pytaniejakie otrzymamy będzie brzmiało:"Proszę opowiedzieć mi coś o sobie"Jest to "żelazne" rozpoczęcie rozmowy kwalifikacyjnej na większośćstanowisk. Na pewno padnie i na pewno trzeba się do niego przygotować,bo wbrew pozorom odpowiedź na nie, nie jest łatwa i jednoznaczna. Dogrupy pytań, których możemy się spodziewać zaliczamy też następujące:1. Jakie są Pani / Pana słabe strony?2. Jakie są Pani / Pana mocne strony?3. Dlaczego zdecydowała się Pan / Pani kandydować na to stanowisko?4. Dlaczego uważa Pan / Pani, że powinniśmy zatrudnić właśnie Pana /Panią?5. Dlaczego zmienia Pan / Pani pracę?6. Dlaczego odszedł Pan z poprzedniej pracy?7. Co będzie Pan / Pani robił / a za 5 lat?Nie należy nigdy liczyć na to, że trudne pytania się nie pojawią. Jestolbrzymie prawdopodobieństwo, że rekruter o to zapyta, bo to jest celrozmowy kwalifikacyjnej. Rekruter szuka mocnych i słabych punktów i natej podstawie wybiera najlepszego kandydata. Jeśli słabe punkty są wprzewadze, a mocnych stron nie uda się nam pokazać, nie liczmy na pracę.Oprócz przedstawionej listy warto się też zastanowić, jakie jestnajtrudniejsze pytanie, które moglibyśmy otrzymać i jak w takiej sytuacjina nie odpowiemy.
 8. 8. 5. PRZYGOTOWANIE PYTAŃ, NA KTÓREMY CHCIELIBYŚMY UZYSKAĆODPOWIEDZIOprócz opracowania listy pytań, które może nam zadaćpracodawca, powinniśmy również przygotować listę pytań,które my chcielibyśmy zadać pracodawcy. Bardzo często narozmowie kwalifikacyjnej pada pytanie ze strony rekrutera,czy mamy do niego jakieś pytania, czy czegoś chcielibyśmysię dowiedzieć. Jeśli zadamy jakieś pytania, będzie todobrze świadczyło o naszym zainteresowaniu ofertą..Przykładowe pytania jakie możemy zadać mogą byćnastępujące:W którym miejscu struktury organizacyjnej znajduje sięstanowisko?Jaki element przeważa w pracy?Jakie są najważniejsze wyzwania stojące przedpracownikiem w chwili obecnej?
 9. 9. 6. OCENA CZASU DOTARCIA DO PRACODAWCYPrzed rozmową kwalifikacyjną, jeśli siedziba pracodawcyznajduje się w sporej odległości od naszego miejscazamieszkania warto jest przećwiczyć trasę. Na przykład dzieńprzed rozmową wsiąść do autobusu i przejechać od domu dosiedziby pracodawcy, odnaleźć budynek i jednocześniezmierzyć czas dojazdu. Jest to ważne, by w ostatniej chwili nieorganizować trasy, bo może się okazać, że się spóźnimy.
 10. 10. 7. TRENING ROZMOWY KWALIFIKACYJNEJKiedy już wszystkie elementy naszego wystąpienia sągotowe, pozostaje nam je przetrenować. Przygotowujemylistę 10-15 pytań, które mogą się pojawić, a następnieprzygotowujemy sobie odpowiedzi, które ćwiczymy przedlustrem.Jeśli posiadamy odpowiedni sprzęt, a przynajmniejdyktafon, nagrajmy swoje odpowiedzi, tak jakbyśmyrzeczywiście byli na rozmowie kwalifikacyjnej. Dobrze jestjeśli mamy kamerę na której będziemy mogli zaobserwowaćrównież swoje zachowanie. Ćwiczymy odpowiedzi, kilkakilkanaście razy, do czasu aż jesteśmy całkowiciezadowoleni z efektu. Eksperci ostrzegają jednak czasem bysię nie przetrenować. Zbyt "gładkie" odpowiadanie przestajebyć po prostu naturalne.Jeśli ktoś z naszych znajomych będzie chciał i potrafiłwystąpić w roli rekrutera otrzymamy od razu informacjęzwrotną o tym co zdaniem naszego kolegi lub koleżankimoglibyśmy poprawić.Niezależnie od tego jaką formę przybierze naszeprzygotowanie, na pewno warto przećwiczyć ten element,szczególnie jeżeli wiemy, że wystąpienia werbalne sąnaszym słabym punktem.
 11. 11. ZAKOŃCZENIE Dobre wrażenie wywierane na rozmowie kwalifikacyjnej, to kwestia ćwiczenia i przygotowania. Wykorzystanie opisanych rad na pewno pozwoli nam wypaść lepiej oraz zminimalizować swoje słabsze punkty.
 12. 12. DZIĘKUJĘ I POWODZENIA

×