Doğalafet materyal tasarım

771 views

Published on

0 Comments
0 Likes
Statistics
Notes
 • Be the first to comment

 • Be the first to like this

No Downloads
Views
Total views
771
On SlideShare
0
From Embeds
0
Number of Embeds
55
Actions
Shares
0
Downloads
1
Comments
0
Likes
0
Embeds 0
No embeds

No notes for slide

Doğalafet materyal tasarım

 1. 1. DOĞAL AFETLER VE KORUNMA YOLLARI Deprem Erozyon Sel baskınları Toprak kayması Çığ
 2. 2. DEPREM NEDİR?Dünyanın yer kabuğunda çeşitli nedenlerle kısa süreli olarak görülensarsıntılara deprem denir.Depremin en şiddetli olarak duyulduğu yere deprem merkezi denir.Sarsıntının etkili olduğu yerlere deprem alanı denir.
 3. 3. DEPREME KARŞI ALINMASI GEREKEN ÖNLEMLER1. Depreme engel olamayız ama depremin zararlarını en aza indirmek için önlemler alabiliriz.2. Binalar gevşek toprak alanlarından uzak, sert yerlere yapılmalıdır.3. Evler tek veya iki katlı olmalıdır.4. Büyük binalar betonarme, sağlam yapılmalıdır.
 4. 4. DEPREM ANINDA YAPILMASI GEREKENLER
 5. 5. DEPREM ANINDA YAPILMASI GEREKENLER1. Deprem anında bulunduğumuz yerde sağlam eşyaların yanında cenin şeklini alıp sarsıntının bitmesini beklemeliyiz.2. Sarsıntı bittiği an hemen bulunduğumuz yeri terk edip dışarı çıkmalıyız.
 6. 6. DEPREM ANINDA YAPILMASI GEREKENLER3. Binaların yapımında depreme dayanıklı kaliteli malzeme kullanılmalıdır.4. Binaların iki kattan fazla olmamasına dikkat edilmelidir.5. Yapılar yapım sırasında denetlenmelidir ve kaçak yapılaşmaya izin verilmemelidir.
 7. 7. SEL BASKINLARI Yerleşim yerlerini su basmasıyla oluşan doğal afete sel veya su baskını denir. Sel suları hızla akar ve önüne gelen her şeyi sürükler, can ve mal kaybına sebep olur.
 8. 8. SEL BASKINLARINI ÖNLEME ÇALIŞMALARI1. Yerleşim yerleri sel bölgelerinin dışına çıkartılmalıdır.2. Akarsu yatakları temizlenmeli ve genişletilmelidir.
 9. 9. SEL BASKINLARINI ÖNLEMEÇALIŞMALARI3. Akarsular barajlarla ve bentlerle kontrol altına alınmalıdır. Çıplak alanlar ağaçlandırılmalıdır.4. Akış hızı fazla olan akarsuların yatağında diklik giderici basamaklama yapılmalıdır.
 10. 10. EROZYON Toprağın üst tabakasının su veya rüzgarın etkisiyle aşınıp sürüklenmesine erozyon denir. Erozyon bir başka şekli ile rüzgar süpürmesidir.
 11. 11. TOPRAK KAYMASI (HEYELAN) Kaya parçalarının ve toprak katmanının kayarak yer değiştirmesine toprak kayması veya heyelan denir. Heyelan yurdumuzda en çok Doğu Karadeniz yöresinde görülmektedir.
 12. 12. TOPRAK KAYMASINI ÖNLEME ÇALIŞMALARI1. Dik ve çıplak yerler bitki örtüsü ile kaplanmalıdır.2. Yolların heyelan bölgelerinden uzağa yapılmasına çalışılmalıdır.3. Dik yerlerin etek kısımları fazla kazılıp oyulmamalıdır.Gerekirse destek duvarı yapılmalıdır.
 13. 13. TOPRAK KAYMASINI ÖNLEME ÇALIŞMALARI 4. Akar su yatakları dayanıklı duvarla kontrol altına alınmalıdır. 5. Yol yapımında yarmalar fazla dik ve derin açılmamalıdır. 6. Yerleşme yerleri toprak kayma alanlarının dışına çıkarılmalıdır.
 14. 14. ÇIĞ Kışın dağdan kayarak aşağıya doğru hareket eden,ilerledikçe kütlesi ve gücü artan karın kaymasına çığ denir. Çığ en çok Doğu Anadolu bölgemizde görülür.
 15. 15. ÇIĞ AFETİNE KARŞI ALINACAK ÖNLEMLER1. Eğimin çok bulunduğu yerler yeterince ağaçlandırılmalıdır.2. Çığ olma olasılığı kuvvetli olan yerlerde perdeleme yapılmalıdır.3. Kış sporları çığ alanlarından uzak yerlerde yapılmalıdır.
 16. 16. ÇIĞ AFETİNE KARŞI ALINACAK ÖNLEMLER4. Çığ bölgelerinden geçerken gürültü çıkarılmamalıdır.5. Kara ve demir yolu ulaşımı çığ alanlarının uzağında yapılmalıdır.6. Yerleşim yerleri çığ alanından uzaklara konmalıdır.
 17. 17. HAZIRLAYANLAR: Ayşe AYŞAKAR 112002004 Zeynep CELAYİR 112002011 Dilan GEZİCİ 112002012 Nazike TERİM 112002032 Duygu YAPICI 112002036

×