Successfully reported this slideshow.
We use your LinkedIn profile and activity data to personalize ads and to show you more relevant ads. You can change your ad preferences anytime.

Okul Bahçesinin Oryantiring Haritası'nın Basitçe Çizilmesi

4,481 views

Published on

Okul bahçeleri, ufak parklar, siteler, vb alanlarda çok basit ekipman, temel matematik ve coğrafya bilgisi, standart bir PC'de bulunan yazılımlar ve fotokopi makinası kullanarak oryantiring haritası çizmek için temel ana hatları anlatmaya çalıştım. Örnek haritayı askerliğim sırasında Muğla Milas'ta çizmiştim.

Published in: Sports
 • Be the first to comment

Okul Bahçesinin Oryantiring Haritası'nın Basitçe Çizilmesi

 1. 1. Okullarda Oryantiring Haritası Çizilmesi Temel Mantık, Ulaşılabilir Gereçlerle Herkes için Başlanma Kılavuzu. Hazırlayan: Caner Odabaşoğlu caner@MaceraAkademisi.com 2009
 2. 2. Oryantiring Haritası: • Oryantiring yapılacak alanın özel planıdır.
 3. 3. Özellikleri: – Sembolik – Detaylı – Doğru ve Kesin – Sade • Kolay anlaşılır • Hızlı ilerlenebilir
 4. 4. Sembolik • Renk ve İşaret dili • Benzer objeler beraberce gösterilir.
 5. 5. Detaylı Yeterince Detaylı Çok FAZLA detay: karmaşa ve zaman kaybı Çok AZ detay: yön bulacak bir şey yok DOĞRU DETAY: Haritayı boğmadan Kalıcı cisimler Harita kolay anlaşılmalı.
 6. 6. Doğru ve Kesin • Haritada gösterilen her şey arazide olmalı • Haritada gösterilen bir objenin benzerleri de gösterilmeli • Cisimlerin bir birleri ile olan mesafeleri yaklaşık olarak doğru olmalı
 7. 7. SADE -Kolay anlaşılır -Hızlı ilerlenebilir
 8. 8. Harita Çizmek 1. Yerleşim planı bulunur (mimari plan, vaziyet planı) 2. Fotokopisi çekilir, üzerine aydınger konur 3. Kuzeyi ayarlanır, kuzey-güney çizgileri çizilir 4. Ana cisimler kontrol edilir (yollar, okul duvarı, okul binası, vb) 5. Boyut, Mesafe ve Konumları kontrol edilir. 6. Diğer detaylar aşama aşama eklenir 7. Gerekiyorsa çizim temize çekilir, yeni aydıngere geçilir
 9. 9. Harita Çizmek…devam 8. Son hale gelince eklenecekler: a) Adı, varsa okul logosu b) Ölçek, Ölçek Çubuğu (eş yükselti çizildiyse aralığı) c) Anahtar: Kullanılan sembol ve renk açıklamaları d) Manyetik kuzey çizgileri e) Katkıda bulunanlar (Haritayı çizen, izin veren, vb) ve Kısıtlar (telif, copyright)
 10. 10. Harita Çizmek…devam 1. Temel Harita. i)A4 veya A5 olacak şekilde planı büyüt. ii)Sınırları belirle. iii)Manyetik kuzeyi belirle ve çiz(ör: 6 derece) 2. Arazi Çalışması. i)Sınırları kontrol et. ii)Ek detayları göz kararı ekle: patika, direkler, duvarlar, vb. Notlar al.
 11. 11. Harita Çizmek…devam 3. Çizim. i)Genel dizaynı belirle. ii)Üzerine kağıt koyup kopyala. iii)Çizim kalemleri veya rapido kullanın. iv) Büyük alanları tarayın 4. Baskı. i)Fotokopi veya baskı yap. ii) Gerekli büyütme/küçültme ayarlanır. iii)Detay ekle ya da çıkart.
 12. 12. Örnek Haritalar
 13. 13. Bilgi Kaynakları: www.orienteering.org IOF - Uluslar arası Oryantiring Federasyonu www.iog.org.tr İOG – İstanbul Orienteering Spor Kulübü Derneği www.geven.net Oryantiring bilgi ve satış sitesi www.oryantiring.org TİF-OAB federasyon sitesi www.maceraakademisi.com Macera Akademisi – Eğitim & Yarış Organizasyonları
 14. 14. Teşekkürler… Hazırlayan: Caner Odabaşoğlu caner@MaceraAkademisi.com 2009 Başarılar…

×