Successfully reported this slideshow.
We use your LinkedIn profile and activity data to personalize ads and to show you more relevant ads. You can change your ad preferences anytime.

Turkish Reading Books - Anatolian Folk Tales 2 (Pre-intermediate)

272 views

Published on

Turkish reading books for self-study. Anatolian Folk Tales 2. Learn Turkish language yourself with Turkish easy reading books for pre-intermediate Turkish language learners.

Published in: Education
 • Be the first to comment

Turkish Reading Books - Anatolian Folk Tales 2 (Pre-intermediate)

 1. 1. PRE-INTERMEDIATE TURKISH EASY READERS Anadolu Halk Hikayeleri 2 DEM TURKISH CENTER
 2. 2. Dem Publishing & Training Services Turkish Language Books For Pre-intermediate Learners Anadolu Halk Hikayeleri 2 Anatolian Folk Tales 2 © Ali Akpınar Bu kitabın her hakkı saklıdır. All rights reserved. Yayıncı : Dem Yayıncılık & Eğitim Hizmetleri, Iǚstanbul, Türkiye Web : www.demturkishcenter.com e-posta : info@demturkishcenter.com ii
 3. 3. Thank you for downloading Anatolian Folk Tales 2 for pre- intermediate Turkish language learners! Anatolian Folk Tales 2, simpliϐied tales from Turkish, Armenian, Georgian, Laz and Tatarfolk tales, is ideal for pre-intermediate Turkish language learners who completed the beginner level and need to read easy Turkish texts and improve their reading skill as well as learn new vocabulary while reading. Anatolian Folk Tales 2 includes 6 tales with; • Vocabulary exercises before the text to learn the new words and expressions in the text • Comprehensive exercise after the text to understand the text better before reading one more time. Anatolian Folk Tales 2 can be used for; • Self-study • Study with a Turkish teacher • Part of a beginner Turkish course as a supplementary material Visit our web site at www.demturkishcenter.com for more downloadable Turkish language materials and courses. iii
 4. 4. iv
 5. 5. v Hikayeler Tales 1. Yolcu ve Yılan Türk Hikayesi . . . 7 2. Aslan ve Tilki Gürcü Hikayesi . . . 19 3. Akdamar Adası Ermeni Hikayesi . . . 25 4. Dev Nine‘nin Oğlu Çerkez Hikayesi . . . 31 5. Kral ve Bağcı Laz Hikayesi . . . 39 6. Bilginin Değeri Tatar Hikayesi . . . 53 Sözlük Dictionary . . . 77
 6. 6. vi
 7. 7. TÜRK HİKAYESİ 7 1.1 Yolcu ile Yılan Türk Hikayesi 1.1.1 Learn the words before reading. 1. Acımasız ____ Ox 2. Danışmak ____ Human 3. Doğa ____ River 4. Irmak ____ To pollute 5. Isınmak ____ Nature 6. İnsanoğlu ____ Offer, proposal 7. Kirletmek ____ To rescue 8. Kurtarmak ____ To sting, bite 9. Mola ____ Snake 10.Öküz ____ To get hot 11.Sokmak ____ Break 12.Tarla ____ To consult 13.Teklif ____ Pitiless, cruel 14.Yılan ____ Field 1.1.2 Fill in the blanks with the words above. 1. Bir yolcu dinlenmek için bir ağacın altında __________________ verdi. 2. Hava çok soğuk olduğu çin bir ateş yakıp __________________ istedi.
 8. 8. 8 TÜRK HİKAYESİ 3. Adam ağaca çıkıp yılanı __________________ - dı. 4. Yılan kızgın bir şekilde “Ey __________________, şimdi seni sokacağım,” dedi. 5. Adam yılana “Sana bir __________________ - im var,” dedi. 6. Ey öküz baba, sana bir şey __________________ istiyorum. 7. Odž küz “__________________ bir kasap beni beni satın alıp kesecek ve insanlar beni yiyecekler,” dedi. 8. Irmak “Iǚnsanlar hem beni, hem de __________________ - yı kirletiyorlar,” dedi.
 9. 9. TÜRK HİKAYESİ 9 1.1.3 Read the story and do the comprehension exercises. 1 Bir yolcu dinlenmek için bir ağacın altında mola verdi. Hava çok soğuk olduğu için bir ateş yakıp ısınmak istedi. Ama ateş o kadar büyüktü ki, ağaç da yanmaya başladı. Ağaçta bir yılan vardı ve ağaç yanmaya başladığı zaman ateşten korkup bağırmaya başladı. Adam “Zavallı yılan, yanacak!” diye düşündü ve hemen ağaca çıkıp yılanı kurtardı. Ateşten kurtulan yılan kızgın bir şekilde: — Ey insanoğlu, şimdi seni sokacağım, dedi. Adam yılanı kurtarmıştı ama yılan onu sokmak istediği için çok şaşırdı ve: — Yahu, sen neden beni sokmak istiyorsun? Ben seni ateşten kurtarmadım mı, diye sordu. Yılan: — Evet, sen beni ateşten kurtardın, ama ben senin beni kurtarmanı istedim mi? Iǚşte bu yüzden seni sokacağım. Adam biraz düşündükten sonra yılana: — Peki o zaman, bir tekliϐim var. Gidip üç kişi bulalım. Onlara kimin haklı olduğunu soralım. Eğer onlar ‘Yılan haklı,’ derse, sen
 10. 10. 10 TÜRK HİKAYESİ beni sokabilirsin, dedi. Yılan adamın tekliϐini kabul etti ve onlar birlikte yola çıktılar. Bir süre sonra adam ve yılan yolda yaşlı bir öküz gördüler. Adam hemen yaşlı öküze sordu: — Ey öküz baba, sana bir şey danışmak istiyorum. Bu yılan yanan bir ağacın üstündeydi. Ben ona bir iyilik yaptım ve onu ateşten kurtardım. Ama buna rağmen o beni ısırmak istiyor. Söyle bize, şimdi bizim ne yapmamız lazım? Sence bu yılan haklı mı, haksız mı? Yaşlı öküz biraz düşündükten sonra şöyle cevap verdi: — Bence yılan haklı! Iǚnsanlar iyilik nedir, bilmiyorlar. Ben yıllarca tarlalarda çalıştım. Ama artık yaşlandım. Şimdi ne olacak? Sahibim beni pazara götürüp orada satacak. Acımasız bir kasap beni satın alıp kesecek ve insanlar beni yiyecekler… Yaşlı öküzün sözlerinden sonra adam ve yılan yola devam ettiler. Bir süre yürüdükten sonra bir ırmağa geldiler. Adam hemen ırmağa da sordu: — Ey ırmak, sana bir şey danışmak istiyorum. Bu yılan yanan bir ağacın üstündeydi. Ben ona bir iyilik yaptım ve onu ateşten kurtardım. Ama buna rağmen o beni ısırmak istiyor. Söyle bize, şimdi bizim ne yapmamız lazım? Sence bu yılan haklı mı, haksız mı? Bunun üzerine Irmak adama şöyle cevap verdi:
 11. 11. TÜRK HİKAYESİ 11 — Bence yılan haklı! Iǚnsanlar iyilik nedir, bilmiyorlar. Neden mi? insanlar gelip ırmakta çamaşırlarını yıkıyor, banyo yapıyor, suyumu içiyorlar. Sonra ne oluyor? Yüzüme tükürüyorlar, işiyorlar, çöplerini bırakıp gidiyorlar. Hem beni, hem de doğayı kirletiyorlar… 1.1.4 True or false? 1. Adam yılanı yakmak istedi. 2. Yılan adamı öldürmek istedi. 3. Yılan ve öküz yola çıktılar. 4. Odž küz yılanın haklı olduğunu söyledi. 5. Irmak yılanın haklı olmadığını söyledi. 1.1.5 Answer the quesƟons. 1. Adam neden bir ağacın altına oturdu? 2. Adam neden bir ateş yaktı? 3. Adam ateş yaktıktan sonra ne oldu? 4. Adam ve yılan neden yola çıktılar? 5. Odž küz neden yılanın haklı olduğunu söyledi? 6. Irmak neden yılanın haklı olduğunu söyledi? 1.1.6 Who says what? Adam (A) yılan (Y) öküz (Ö) ırmak (I)? _____ “Ben senin beni kurtarmanı istedim mi?” _____ “Zavallı yılan yanacak!
 12. 12. 12 TÜRK HİKAYESİ _____ “Ey insanoğlu, şimdi seni sokacağım.” _____ “Ey öküz baba, sana bir şey danışmak istiyorum.” 1.1.7 Put the sentences in order. _____ Adam yanan ağaçtaki yılanı kurtardı. _____ Adam ve yılan yola çıktılar. _____ Adam çok yorulduğu için mola verdi. _____ Yılan adamı sokmak istedi. 1.1.8 Read this chapter again write a summary with your own words.

×