Етика во онлајн медиуми

1,303 views

Published on

Мојата кратка иницирачка презентција претставена на тркалезна маса за уредувачката етика во онлајн медиумите одржана во просториите на МИМ на 8ми јуни 2009 година

0 Comments
0 Likes
Statistics
Notes
 • Be the first to comment

 • Be the first to like this

No Downloads
Views
Total views
1,303
On SlideShare
0
From Embeds
0
Number of Embeds
5
Actions
Shares
0
Downloads
8
Comments
0
Likes
0
Embeds 0
No embeds

No notes for slide

Етика во онлајн медиуми

 1. 1. Етика во онлајн медиумите Дарко Булдиоски
 2. 2. Етика во онлајн медиумите •  Новинарство си е новинарство, етичките и уредувачки принципи треба да се почитуваат независно од медиумот •  Зошто онлајн медиумите би биле исклучок? •  Денес секој е (може да биде) медиум •  Брзината на онлјан објавуањето убива, најголемата негова предност во исто време е ин негова најголема закана
 3. 3. Етика во онлајн медиумите •  Во Македонија има малку онлајн новинарство •  Има многу архиви на традиционалните медиуми •  Има малку онлајн уредници, има многу технички администратори кои „качуваат” вести •  Молам примериве да не бидат сфатени лично ;)
 4. 4. Етика во онлајн медиумите •  Општи практики –  политиката за приватност –  правилата и политиките на компанијата •  forum.com.mk овозможува креирање профил, но нема јасни правила на користење
 5. 5. Етика во онлајн медиумите •  Општи практики –  објавени стории без наведен автор
 6. 6. Етика во онлајн медиумите •  Корекции, исправки, дополнувања –  Грешката се поправи, но не беа наведени детали http://komunikacii.net/2007/04/01/a1-45/ –  Комплетно промент текст кој се рaзвива во текот на денот, изутрина еден текст со еден наслов, попладне на истата локација (адреса) комплетно друг, без никакво предочување http://komunikacii.net/2009/01/08/zemjotres/
 7. 7. Етика во онлајн медиумите •  Корекции, исправки, дополнувања –  Недостасува практика, политика и транспарентност за промена на сторија На интернет една сторија живее многу подолго –  Недостасува практика на одржување во живот на постари написи –  Додавање линкови кон нови стории, освежување на податоците и сл.
 8. 8. Етика во онлајн медиумите •  Наведување извор / Крадење содржина Вечер, Психолог1 (блогер), ЈСП –  http://bit.ly/1Mz9Ht –  http://ribaro.blog.com.mk/node/60106
 9. 9. Етика во онлајн медиумите •  Наведување извор / Крадење содржина Кампања, Стевче Јакимовски, АргументиранБлог (блогер) –  http://argument.blog.com.mk/node/216111 –  http://bit.ly/8a23O
 10. 10. Етика во онлајн медиумите •  Невидливи коментари Дневник онлајн –  http://komunikacii.net/2009/02/05/dnevnik-komentari/
 11. 11. Етика во онлајн медиумите •  Линк етика http://komunikacii.net/2008/09/27/link-ethics/
 12. 12. Етика во онлајн медиумите Благодарам!!! e-mail darko.buldioski@newmedia.org.mk IM gtalk: darko156@gmail.com yahoo: buldioski@yahoo.com icq: 116442233 skype: darko156

×