Successfully reported this slideshow.
We use your LinkedIn profile and activity data to personalize ads and to show you more relevant ads. You can change your ad preferences anytime.

Dabas katastrofas un to sekas

1,444 views

Published on

 • Be the first to comment

Dabas katastrofas un to sekas

 1. 1. Stiprs sals, sniega vētras,apledojums, sniega sanesumi.
 2. 2. Stipra snigšana – sniega sega palielinās par 6–13 cm 12 stundās vai īsākā laika periodā un var izsaukt: transporta kustības traucējumus transporta avārijas elektropārvades un elektronisko sakarulīniju bojājumus (elektroenerģijas padevespārtraukumus) mežu postījumus
 3. 3. Kāpēc tas ir bīstami? Spēcīgs lietus un sniegs nodara lielus postījumusuz ceļiem un dzelzceļiem. Bieza sniega uzkrāšanās uzēku jumtiem izraisa to sabrukšanu, kā rezultātā neretiiet bojā cilvēki. Spēcīgs vējš ir bīstamsaviācijā, jūrniecībā un zvejniecībā, kā arī celtniecībasdarbu veikšanā, īpaši uz augstām konstrukcijām –mastiem, torņiem, krāniem.
 4. 4.  Sals ir atmosfēras stāvoklis, kad gaisa temperatūra pazeminās zem ūdens sasalšanas atzīmes. Parasti šī temperatūra tiek mērīta augstumā no 1,2 līdz 2 metri virs zemes virsas. Attiecībā uz cilvēka organismu ir konstatēts, ka sala iedarbība ir spēcīgāk jūtama stiprā vējā un augstākā relatīvajā gaisa mitrumā, nekā bezvējā un sausā gaisā. Pastāv subjektīva, uz cilvēka izjūtām balstīts sala iedarbības iedalījums: neliels sals — 0 °C to −3,5 °C mērens sals — 3,6 °C to −6,5 °C stiprs sals — 6,6 °C to −11,5 °C ļoti stiprs sals — virs −11,6 °C
 5. 5. Zemākās reģistrētās gaisa temperatūras Uz zemes−89,2 °C Āzija −68 °C Ziemeļamerika−66 °C Kontinentālā ASV teritorija −56,5 °C Eiropa −58,1 °C Dienvidamerika−39 °C Āfrika −24 °C Okeānija −23 °C
 6. 6.  Viszemākā gaisa temperatūra Latvijā bija −43,2 °C un tika reģistrēta 1956. gada 8. februārī, Daugavpilī. Viszemākā gaisa temperatūra Rīgā bija −34,9 °C un tika reģistrēta 1956. gada 1. februārī. Aukstākais gads Latvijā bija 1941. gads, kurā gada vidējā temperatūra bija tikai 3,1 °C.
 7. 7. Vētras, lietus gāzes, snigšana, apledojums, puteņiir uzskatāmi par vienu no iespējamākajām dabaskatastrofām Latvijā, lai gan tās nav tik postošas kāiepriekš minētās viesuļvētras. Tomēr arī Latvijā irnotikusi ārkārtas situācijas stāvokļa pasludināšanadabas katastrofu dēļ. Tā, piemēram, 2011. gada ziemātika izsludināta ārkārtas situācija, kad daudzosLatvijas pagastos sniega dēļ tika traucētaelektroapgāde.
 8. 8. Rīcība ārkārtu situācijā Saņemot brīdinājumu par iespējamiem sniega sanesumiem un sniega vētru vai apledojumu centieties atturēties no pārvietošanās ar transportu, īpaši pa lauku rajonu ceļiem un bez īpašas nepieciešamības neejiet ārpus telpām, atturiet no pastaigām bērnus, vecus cilvēkus un invalīdus.
 9. 9.  Esiet gatavi elektroenerģijas padeves traucējumiem, savlaicīgi sagatavojiet kabatas lukturus un ievietojiet baterijas tranzistoru uztvērējos, sagādājiet minimālos pārtikas, dzeramā ūdens un kurināmā krājumus, nosiltiniet dzīvojamo telpu logus un durvis, lai samazinātu siltuma zudumus. Pārvietojoties ar autotransportu, rekomendējam to nodrošināt ar buksēšanas trosi, lāpstu, elektrisko lukturi, rezerves degvielas krājumu un sausu smilšu maisiņu.
 10. 10.  Visbiezākā sniega sega 130 cm (126) Gaiziņkalns 1931. gada 16.—20. marts. Visvairāk dienu ar puteņiem mēnesī 19 dienas Liepāja 1956. gada februāris. Lielāka sniegpārsla – 38 cm diametrā. Izkrituša sniega rekods - 1959 g. februārī Kalifornijā, ASV. 4,8 m sniega. Pats lielākais vienas dienas sniega putenis tika novērtos Kalifornijā 1921 g. aprīlī, kad diennakts laikā izkrita 1,93 m sniega. Viena gada laikā (1972. g.) Vašingtonā izkrita 31,1 m sniega.
 11. 11. PALDIES PARUZMANĪBU!
 12. 12. Izmantotie resursi internetā: Skolas.lv gulbene.lv/ www3.meteo.lv wikipedia.org

×