Matka teresa z kalkuty(1)

970 views

Published on

Published in: Education
0 Comments
0 Likes
Statistics
Notes
 • Be the first to comment

 • Be the first to like this

No Downloads
Views
Total views
970
On SlideShare
0
From Embeds
0
Number of Embeds
2
Actions
Shares
0
Downloads
2
Comments
0
Likes
0
Embeds 0
No embeds

No notes for slide

Matka teresa z kalkuty(1)

 1. 1. MATKA TERESA Z KALKUTY „Miej czas na to, aby pomyśleć - to źródło mocy. Miej czas na modlitwę to największa siła na ziemi. Miej czas na uśmiech - to muzyka duszy.” /Matka Teresa z Kalkuty/
 2. 2. Matka Teresa z Kalkuty- Agnesë Gonxhe Bojaxhiu, imię zakonne Maria Teresa od Dzieciątka Jezus, urodzona 26 sierpnia 1910 w Skopje obecnie Macedonia, zmarła 5 września 1997 w Kalkucie w Indiach, zakonnica, założycielka zgromadzenia Misjonarek Miłości, błogosławiona Kościoła katolickiego, laureatka Pokojowej Nagrody Nobla.
 3. 3. Już w latach siedemdziesiątych, była znana całemu światu, jako osoba bezgranicznie oddana dziełom humanitarnym i jako adwokat biednych i bezbronnych. W roku 1979, otrzymała Pokojową Nagrodę Nobla, natomiast roku 1980 najwyższe indyjskie odznaczenie państwowe Bharat Ratna za pracę humanitarną. Misjonarki Miłości systematycznie rozwijały się i w roku jej śmierci (1997) obsługiwały 610 misji w 123 krajach. Zgromadzenie to prowadzi hospicja, domy dla zarażonych HIV/AIDS, trądem i gruźlicą, jadłodajnie, programy wspierające dzieci i rodziny, domy dziecka i szkoły.
 4. 4. DZIECIŃSTWO Agnieszka Ganxhe - Bojaxhiu (czyt. Ganż Bojadżiu) była trzecim dzieckiem państwa Koli i Drane Bojaxhiu. Rodzice Agnieszki pochodzili z Albanii. Ojciec był potomkiem zamożnej kupieckiej rodziny z Prizren w Kosowie. Bardzo kochał swoje dzieci, ale był dla nich surowy i wymagający. Zmarł, kiedy jego najmłodsza córka, Agnieszka miła zaledwie 9 lat ( w 1919 r.) Niektórzy twierdzili, że został otruty przez przeciwników politycznych. Agnieszka posiadała dwoje rodzeństwa: 15-letnią siostrę 12-letniego brata.
 5. 5. DOBROCZYNNOŚĆ MIĘDZYNARODOWA • W roku 1982, podczas oblężenia Bejrutu, Matka Teresa z Kalkuty uratowała 37 dzieci uwięzionych w szpitalu znajdującym się na froncie poprzez pośrednictwo w chwilowym zawieszeniu broni pomiędzy Izraelską armią i Palestyńskimi partyzantami. W towarzystwie pracowników Czerwonego Krzyża przeszła przez strefę ognia do zniszczonego szpitala, by ewakuować młodych pacjentów. • Kiedy Europa Wschodnia, w latach osiemdziesiątych, otworzyła się szerzej na świat, Matka Teresa zwiększyła swe wysiłki na rzecz krajów komunistycznych, które wcześniej nie zezwoliły na działanie Misjonarkom Miłości, rozpoczynając tam dziesiątki projektów. Była niezłomna wobec krytyki za stanowczy sprzeciw wobec aborcji i rozwodów, mówiła: „Bez znaczenia, co kto powie, musisz to przyjąć z uśmiechem na ustach i robić swoje.”
 6. 6. DOBROCZYNNOŚĆ MIĘDZYNARODOWA • Matka Teresa z Kalkuty pojechała do Etiopii, by nieść pomoc i służyć głodującym, do Czarnobyla by pomóc ofiarom napromieniowania, i do Armenii by ratować tamtejsze ofiary trzęsienia ziemi. W roku 1991, powróciła po raz pierwszy do ojczyzny i założyła tam, w Tiranie, dom Braci Misjonarzy Miłości . • W roku 1996, działało 517 misji zgromadzenia Misjonarzy Miłości w ponad 100 krajach. Przez lata, zgromadzenie Matki Teresy urosło z 12 młodych kobiet gotowych nieść pomoc potrzebującym do 5000 zakonnic służącym „najbiedniejszym z biednych” w ponad 450 miejscach na całym świecie.
 7. 7. UTRATA ZDROWIA I ŚMIERĆ • Matka Teresa z Kalkuty, w roku 1983, w czasie wizytowania papieża Jana Pawła II w Watykanie, doznała ataku serca. Po drugim ataku, w roku 1989, otrzymała sztuczny rozrusznik. W roku 1991, po walce z zapaleniem płuc podczas pobytu w Meksyku, miała dalsze problemy z sercem. Zaproponowała swą rezygnację ze stanowiska przewodniczącej Misjonarek Miłości, lecz zakonnice ze zgromadzenia, w tajnym głosowaniu, wyraziły wolę by nadal im przewodziła. Matka Teresa zgodziła się kontynuować swoją pracę jako przewodnicząca zgromadzenia. • We wrześniu 1997 roku, na tydzień przed jej pogrzebem, ciało Matki Teresy z Kalkuty zostało wystawione na widok publiczny w kościele świętego Tomasza w Kalkucie. Została uhonorowana przez rząd indyjski pogrzebem państwowym w podziękowaniu za zasługi na rzecz ubogich wszystkich religii w Indiach.
 8. 8. UTRATA ZDROWIA I ŚMIERĆ • W kwietniu 1996 roku, upadła i złamała obojczyk. W sierpniu tego samego roku, chorowała na malarię i niewydolność lewej komory serca. Miała kolejną operację serca, lecz było widocznym, że jej zdrowie się pogarsza. Podczas kolejnej choroby, podjęła kontrowersyjną decyzję i zamiast udać się do jednej z klinik swego zgromadzenia, udała się na leczenie do dobrze wyposażonego szpitala w Kalifornii. Arcybiskup Kalkuty, Henry Sebastian D’Souza, powiedział, że gdy Matka Teresa po raz pierwszy była hospitalizowana z powodu kłopotów z sercem, polecił księdzu egzorcyście, by odprawił na niej egzorcyzm, ponieważ myślał, że może być atakowana przez diabła.
 9. 9. UTRATA ZDROWIA I ŚMIERĆ • W dniu 13 marca 1997 roku, ustąpiła ze stanowiska przewodniczącej zgromadzenia Misjonarek Miłości. Zmarła 5 września 1997 roku. • W chwili jej śmierci, zgromadzenie Misjonarek Miłości Matki Teresy z Kalkuty liczyło ponad 5000 sióstr, a związane z nim braterstwa 300 członków. Zgromadzenie posiada aktualnie 610 misji w 123 krajach. Misjonarki Miłości są również wspomagane przez współpracowników, których liczba w latach dziewięćdziesiątych wynosiła ponad milion.
 10. 10. Matka Teresa z Kalkuty 1910-1997

×