Successfully reported this slideshow.
We use your LinkedIn profile and activity data to personalize ads and to show you more relevant ads. You can change your ad preferences anytime.

Rodzina królewska (Wielka Brytania)

2,249 views

Published on

Rodzina Królewska

Published in: Education
 • Be the first to comment

 • Be the first to like this

Rodzina królewska (Wielka Brytania)

 1. 1. RODZINA KRÓLEWSKA
 2. 2. DRZEWO GENEALOGICZNE
 3. 3. KRÓLOWA ELŻBIETA II Elżbieta Aleksandra Maria Windsor urodziła się na Bruton Street 17 w Mayfairw Londynie 21 kwietnia 1926. Jej ojcem był książę Yorku Albert, późniejszy król Jerzy VI. Jej matką była Elżbieta Bowes-Lyon, córka Claude’a Bowesa-Lyona, 14. hrabiego Strathmore i Kinghorne. Elżbieta została ochrzczona w Pokoju Muzycznym pałacu Buckingham przez Cosmo Langa, arcybiskupa Yorku. Jej rodzicami chrzestnymi byli: dziadek, król Jerzy V, i jego żona królowa Maria, Maria Windsor, Księżniczka Królewska i hrabina Harewood,Artur, książę Connaught i Strathearn, dziadek, lord Strathmore, oraz Mary Elphinstone, lady Elphinstone.
 4. 4. Filip, książę Edynburga Książę Filip urodził na greckiej wyspie Korfu jako najmłodsze dziecko księcia Grecji i Danii Andrzeja oraz księżczniczki Alicji Battenberg. Jego rodzina musiała uciekać z Grecji z powodu wojny grecko-tureckiej. Brytyjska marynarka wojenna ewakuowała rodzinę, która osiedliła się we Francji (Filip został "przemycony" w skrzynce po owocach).
 5. 5. Diana Frances Diana Frances Spencer urodziła się 1 lipca 1961 roku w Norfolk. Była najmłodszym dzieckiem Johna Spencera i Frances Spencer. Rodzice Diany rozwiedli się, gdy miała 8 lat, po czym jej matka zaangażowała się w romans z Peterem Shand Kyddem. Dianę wychowywał ojciec. Uczęszczała do szkoły w Norfolk i Kent. Krótko uczyła się w Szwajcarii, gdzie w 1977 roku poznała księcia Karola.
 6. 6. Karol Filip Artur Jerzy Karol jest najstarszym synem księcia Filipa i królowej Elżbiety II. Przed urodzeniem Karola, jego pradziadek, król Jerzy V, wydał dekret mówiący, że tytuły księcia lub księżniczki brytyjskiej oraz Królewskiej Wysokości, będą używane tylko przez dzieci i wnuki panującego króla lub królowej w linii męskiej.
 7. 7. Harry, książę Walii Książę Henry jest najmłodszym synem Karola, księcia Walii i Diany późno, Princess of Wales. Znany jest powszechnie jako Harry. Harry jest trzeci w kolejce do tronu po swoim bracie Williamie i ojcu Karolu. Na życzenie Diany, Harry i jego starszy brat William otrzymali zwyczajne wychowanie i w miarę normalne dzieciństwo. Niestety rodzice Harry'ego rozwiedli się w 1996 r., a rok później Diana zginęła w wypadku samochodowym w Paryżu.
 8. 8. Książę William, książę Walii Najstarszy syn księcia Walii Karola i księżnej Diany William jes drugi w kolejce do brytyjskiego tronu. William pryszedł na świat w Londynie, od urodzenia nazywany był przez rodziców Wombatem albo Willsem. Zgodnie z życzeniem Diany, William i Harry otrzymali na tyle normalne dzieciństwo i wychowanie, na ile było to możliwe na dworze - odwiedzali parki, jedli w fast foodach.
 9. 9. Catherine "Kate" Elizabeth , księżna Cambridge Catherine "Kate" Elizabeth Middleton. Urodziła się 9 stycznia 1982 w Reading. 29 kwietnia 2011 została żoną brytyjskiego Księcia Williama, wnuka Królowej Elżbiety II. 22 lipca 2013 urodziła syna, któremu nadano imiona George Alexander Louis.
 10. 10. George Alexander Louis Mountbatten- Windsor George Alexander Louis Mountbatten-Windsor. Urodził się 22 lipca 2013 w Londynie. Pierwszy syn Księcia i Księżnej Cambridge. Jest trzecią osobą w kolejce do tronu. 23 października 2013 został ochrzczony w Pałacu Św. Jakuba
 11. 11. Charlotte Elizbeth Diany. 2 maja narodziny księżniczki Cambridge, Charlotte Elizbeth Diany.
 12. 12. Ślub księcia Wilhelma i Catherine Middleton Ślub księcia Wilhelma i Catherine Middleton odbył się 29 kwietnia 2011 o godzinie 11:00 czasu Greenwich w Opactwie Westminsterskim. Ślubu udzielił arcybiskup Canterbury Rowan Williams.Przejazd pary młodej ulicami Londynu był obserwowany przez milion osób, 500 000 zgromadziło się tuż po ceremonii pod Buckingham Palace. Szacunki sprzed uroczystości mówiły, że telewizyjną transmisję wydarzenia obejrzą ponad 2 miliardy widzów na całym świecie. Ślub był także transmitowany w Internecie, m.in. na oficjalnym kanale monarchii brytyjskiej w serwisie YouTube oraz nadawany w radio.

×