Successfully reported this slideshow.
We use your LinkedIn profile and activity data to personalize ads and to show you more relevant ads. You can change your ad preferences anytime.
İndex
Ne Yapar
Tasarım Anlayışı
Tasarım Modeli

Ne Yapmak İster
İş Tasarımı
Konsept Tasarımı
Marka Tasarım Yönetimi

Ne Ya...
Tasarım Anlayışı /Çalışma modeli

Ne yapar
Tasarım Anlayışı
Projeler, herkesin “neden”leri üzerinden
kurgulanmalıdır.
Proje geliştirme sürecinde üreticiden,
tüketici...
Çalışma Modeli
Amaç /
Problem Tanımı
Rollerin tanımı

Yeni Tanım

İhtiyaç / Sınır
Tanımı

Ölçüm

Ek bağlantılar /
Eklemlem...
İş Tasarımı / Konsept Tasarımı / Marka Tasarım Yönetimi

Ne yapmak ister
İş Tasarımı
Vizyonları doğrultusunda iş sahiplerinin
misyonlarına ulaşmalarını sağlayacak inovatif
tasarımlar yapmak.
Bu s...
Konsept Tasarımı
Karar vericilerin, ekibin ve müşterilerin paylaşacağı
ve marka geliştirme sürecinde ilham alacağı
gelecek...
Marka Tasarım Yönetimi
Markalaşma sürecine uzun soluklu bir yatırım
olarak bakarak bu yatırımın doğru yönetilmesi
için mar...
Gelişim Süreci / Deneyim / Örnek Çalışmalar / Tasarımlar

Ne Yaptı
“Tasarım birçok
disiplinden oluşur ve
iyi bir tasarım
hizmeti verebilmek
için tüm disiplinler
beraber çalışmalıdır”

“Tasa...
Deneyim
INSPARKUS

Marka Tasarım Yöneticisi / Pazarlama Direktörü /
Ürün Tasarım Yöneticisi / Girişimci
Draft fizibiliteni...
Deneyim
MAPLOOK

Marka Tasarım Yöneticisi / Proje Geliştirme Uzmanı

BONBONIERE

İnovasyon Danışmanı

ŞERİTÇİOĞLU

Marka T...
İnsparkus İş Modeli / Parla Marka Stratejisi / Caffé Per Me Kampanya
Kurgusu

Örnek Çalışmalar
Çözüm Süreci:

İnsparkus İş Modeli
Görev: Marka Tasarım Yön /
Pazarlama Dir./ Ürün Tasarım Yön. /
Girişimci

Sorun Tanımı:...
Parla Marka Stratejisi
Görev: Marka Tasarım Dan.
/ Tasarım Yön.

Sorun tanımı:
• Butik kalarak kontratlı işlerde
rekabet e...
Çözüm Süreci:

Caffé Per Me
Görev: Marka Tasarım Dan.
/ Tasarım Yön.

Makine Çözümü
Daha az yatırım gerektiren pompalı mak...
Tag Heuer / Alfa Romeo/ Turkish Design to Turkish Delight /
İstanbul Design Week/ Türk Sofra Ritüelleri / İ-deco / Design ...
TAG Heuer Uluslararası Tasarım Yarışması Juri 3.’sü
/ Trevor Siu, Bahar Aküzüm
Alfa Romeo 2004 Accessory Design Award Milan
Pioneer Speaker Design
Sofra Ritüelleri

Daha Fazlası…

Sunumlar
İstanbul Design Week 2007
İ-deco 2009
İ-deco 2010
İ-deco 2010
Parla Design

Design Turkey 2013 Katalog ve Sergi
Grafik / Ürün / Mekan / Konsept / Mobilya / Paket

Tasarımlar
Daha Fazlası…

Video

Daha Fazlası…

Video

Daha Fazlası…

Sunum

Canon: Volare 590 / Inhabitible Garden: Unbabilonia / Ti...
Logo Çalışmaları 2002-2013

Grafik
Omlet Tasarım ile Ekip Çalışması 2010

Lavabo Tasarımları
Omlet Tasarım ile Ekip Çalışması 2010

Lavabo Tasarımları
Beko 2004

LCD TV tasarımı
Met Plast 2005

Koku Şişesi Tasarımları
Turmak 2006

Coca Cola Sofra / Mutfak aksesuarları
RVS By V 2006

Gözlük Tasarımları
Turmak 2006

Doğadan Demlik Tasarımı
Trolley Tasarımı 2003

Piquadro
Melen Şarapları / Pozitif / Baileys /Lavazza Bar 2005 -2008

Stand Tasarımları
Nestle / Arexons / Çerkezo Hot Dog / Eurest 2004-2006

Stand Tasarımları
Ürün Tasarımları 2005-2010

Additive Crealogy
Dani benreytan sunum
Dani benreytan sunum
Upcoming SlideShare
Loading in …5
×

Dani benreytan sunum

1,411 views

Published on

 • Be the first to comment

Dani benreytan sunum

 1. 1. İndex Ne Yapar Tasarım Anlayışı Tasarım Modeli Ne Yapmak İster İş Tasarımı Konsept Tasarımı Marka Tasarım Yönetimi Ne Yaptı Gelişim Süreci Firmalar Örnek Çalışmalar Örnek Tasarımlar
 2. 2. Tasarım Anlayışı /Çalışma modeli Ne yapar
 3. 3. Tasarım Anlayışı Projeler, herkesin “neden”leri üzerinden kurgulanmalıdır. Proje geliştirme sürecinde üreticiden, tüketiciye, çevreden, çalışanlara kadar tüm partilerin duyulması, bağlantı ve dengelerin doğru kurulması gerekir. Tasarımcının görevi bu bağlantıları ve dengeleri gözeterek yenilikçi projeleri ortaya koymaktır.
 4. 4. Çalışma Modeli Amaç / Problem Tanımı Rollerin tanımı Yeni Tanım İhtiyaç / Sınır Tanımı Ölçüm Ek bağlantılar / Eklemlemeler Çözüm Doğrulama / Geliştirme
 5. 5. İş Tasarımı / Konsept Tasarımı / Marka Tasarım Yönetimi Ne yapmak ister
 6. 6. İş Tasarımı Vizyonları doğrultusunda iş sahiplerinin misyonlarına ulaşmalarını sağlayacak inovatif tasarımlar yapmak. Bu süreçte firmaların iş yapma şekil ve süreçlerini parçalara ayırmak ve parçalar üzerinden bütünü düşünerek yeniden tasarlamak. Ekibi yaratıcı süreçlere katılmaya motive etmek. İşin her parçasını şirket vizyonu ve yaratıcılıkla yoğurmak; çıkan proje fikirlerini hayata geçirmek.
 7. 7. Konsept Tasarımı Karar vericilerin, ekibin ve müşterilerin paylaşacağı ve marka geliştirme sürecinde ilham alacağı gelecek vizyonunu ortaya koymak. Bu vizyonu anlamak ve anlatmak için; geleceğe bakarak kavramsal tasarımlar yapmak bu tasarımları heyecan uyandıracak şekilde sunmak. Geleceği tasarlamak.
 8. 8. Marka Tasarım Yönetimi Markalaşma sürecine uzun soluklu bir yatırım olarak bakarak bu yatırımın doğru yönetilmesi için marka omurgasını tanımlamak. Bu omurgaya uygun olarak tüm tasarım süreçlerini yönetmek ve marka hedefi doğrultusunda inovasyon geliştirmek. Yaratıcı endüstri ile firma hedefleri arasındaki köprü olmak.
 9. 9. Gelişim Süreci / Deneyim / Örnek Çalışmalar / Tasarımlar Ne Yaptı
 10. 10. “Tasarım birçok disiplinden oluşur ve iyi bir tasarım hizmeti verebilmek için tüm disiplinler beraber çalışmalıdır” “Tasarım hizmeti satabilmek için önce tasarımları hayata geçirebilmek gerekir” “İnsan hayatına dokunacak yeniliği tasarlamak için arkasındaki kavramı tasarlamak gerekir” Gelişim Süreci “Birçok inovasyon, ürün tasarımı değil hizmet tasarımı sırasında ortaya çıkar” “Türkiye’de tasarım yapabilmek için önce firmaların markalaşma süreçlerini tasarlamak gerekiyor” “Tasarımcı tüm partiler ile iletişimde olmalı ve geri beslemeleri de tasarlamalıdır” “Tasarımcının bir işin her adımına katkıda bulunması mümkün” “Yenilikleri ortaya koyabilmek için öncü bir ekibin parçası olmak gerekir” “Yeni fikirleri ortaya koymak için daha hızlı ve daha etkin olunmalı”
 11. 11. Deneyim INSPARKUS Marka Tasarım Yöneticisi / Pazarlama Direktörü / Ürün Tasarım Yöneticisi / Girişimci Draft fizibilitenin hazırlanması/ Flowchart, mock-up’lar, içerik tasarımları ve tasarım yönetimi / Şirket içi yaratıcı süreç yönetimi/ Şirket ve ajanslarla olan ilişki ve iletişimin yönetimi/ Yatırımcı sunumlarının hazırlanması ve sunum yapılması / B2C  B2B pivot süreçlerinin tasarlanması ve yönetilmesi / İş geliştirme yönetimi. PARLA DESIGN Marka Tasarım Yöneticisi / Tasarım Yöneticisi Yeniden yapılanma sürecinin planlaması ve yönetilmesi/ Marka stratejisi danışmanlığı verilmesi/ Hedef pazarlar, trend analizi ve mood boardları da içeren Parla Tasarım Stratejisi’nin yaratılması ve tasarım ekibinin bir araya getirilmesi /Yeni serilerin tasarımlarının ve konsept tasarımlarının yönetimi / Şirket içi bilgi akışını destekleyen toplantı düzeninin oturtulması, doküman akışının organize edilmesi /Parla Design Showroom’un tasarlanması ve organizasyonu. Sep 2010Nov 2013 CAFÉ PER ME Marka Tasarım Yöneticisi / Tasarımcı Kahve markasının yaratılması sürecinde hedef kitlenin belirlenmesi, marka pozisyonlaması ve piyasaya giriş stratejileri ve kampanya tasarımı / Markanın isim, logo, paketleme, kahve makinaları, bardaklar, tadım standları, websitesi gibi ürünlerinin tasarlanması ve üretim takibi / Fotoğraf çekiminin konsept tasarımı, promosyon ürünler ve grafik tasarımları. Feb 2006Feb 2010 Mar 2010Present
 12. 12. Deneyim MAPLOOK Marka Tasarım Yöneticisi / Proje Geliştirme Uzmanı BONBONIERE İnovasyon Danışmanı ŞERİTÇİOĞLU Marka Tasarım Danışmanı Mar 2007- Feb 2008 OTOTO DESIGN Ürün tasarımcısı Apr 2005 – Jul 2005 DESIGN NETWORK Ürün tasarımcısı Jun 2002 & Jun 2003 Jan 2009-Feb 2010 Jun 2012-Oct 2012 Daha Fazlası… CV
 13. 13. İnsparkus İş Modeli / Parla Marka Stratejisi / Caffé Per Me Kampanya Kurgusu Örnek Çalışmalar
 14. 14. Çözüm Süreci: İnsparkus İş Modeli Görev: Marka Tasarım Yön / Pazarlama Dir./ Ürün Tasarım Yön. / Girişimci Sorun Tanımı: • Ölçeklenebilir bir model bulmak • Uzun süredir genç profesyonellere kariyer kararlarını vermek için koçluk desteği veren ekibin yaygınlaşma isteği • Yaygınlaşmak için metodoloji arayışı Daha Fazlası… Sunum Araştırma ve çalışmalar sonucu oyunlaştırılmış bir ekoçluk modeli ile ilerlemeye karar verildi. Sırasıyla: Hedef kitle analizi, Draft fizibilite çalışmaları, Sistem analizi, Pilot uygulama ve geri besleme kurulumu, Geri besleme sonucu sistemin yeniden tasarımı, Pazarlama planının oluşturulması / uygulanması, Pivot çalışması: B2C gelir modelinden B2B gelir modeline çevrilmesi, gerçekleştirildi. Sonuç: 2.500 TL’lik süreç 165 TL’lik bir ürüne dönüştürüldü. 28.000 Üye. %9 trafik / üye dönüşümü gerçekleşti. %92 oranında kullanıcı memnuniyeti (İçerik taraması sonucu) oluştu.
 15. 15. Parla Marka Stratejisi Görev: Marka Tasarım Dan. / Tasarım Yön. Sorun tanımı: • Butik kalarak kontratlı işlerde rekabet edebilecek bir şirket yapısı kurarak perakende sektöre markalaşma yatırımını başlatmak • Tasarım yatırımlarından geri dönüş elde etmek • İki ortak arasındaki kontrat işlere yoğunlaşma ya da tasarım ürünler ile markalaşma anlaşmazlığını çözmek Daha Fazlası… Katalog Çözüm Süreci: Marka karar vericileri ile strateji çalışmaları yapıldı ve temel fikir ayrılığını birleştiren bir strateji kuruldu: Kontrat tarafında yüksek kalite ihtiyacı duyan müşterilere ulaşarak katma değeri arttırmak Bu amaçla bir taraftan tasarım ürünler ile marka imajına yatırımı başlatmak. Aynı zamanda daha komplike üretimler konusunda bilgi birikimini arttırmak. Makineleşme ve kalite kontrol süreçlerini iyileştirmek. Uzun vadede markalaşma için gereken koleksiyonu oluşturmak ve perakende de büyümek. Tasarım Ekibi kuruldu Toplantı süreçleri düzenlendi Showroom açıldı Sonuç: Kontrat alanında butik müşterilere ulaşıldı (D.R.E.A.M.). Tasarım alanında 4 tasarım, Design Turkey ’de kataloga girdi.
 16. 16. Çözüm Süreci: Caffé Per Me Görev: Marka Tasarım Dan. / Tasarım Yön. Makine Çözümü Daha az yatırım gerektiren pompalı makineler kapsül kahveye uyarlandı Kahve Aboneliği Kampanya Tasarımı Sorun Tanımı: • Ulaşılabilir, kaliteli bir kahve markasına uygun fiyatlama ve kampanya tasarımı gereksinimi • Kahve makinelerinin ön yatırım miktarının yüksekliği • Espresso makinesi alanların birçoğunun kısa sürede kahve içmeyi bırakması, makineleri rafa kaldırması 6- 12 aylık düzenli kahve teslimatı ile makine hediye kampanyası tasarlandı Bu sayede hem ilk yatırım parçalara bölündü, hem de her ay yapılan teslimat ile makine sahibine kahve hatırlatıldı. Sonuç: Satış görüşmelerinde % 8’lik başarı. Günlük kahve içiminde % 8’lik artış (%9 olan makine sahibi / Günlük içici oranı %17’ye çıktı.1000 adet makine satışında)* Daha Fazlası… Sunum * Rakamlar firmanın geçtiği bilgilerden derlenmiştir
 17. 17. Tag Heuer / Alfa Romeo/ Turkish Design to Turkish Delight / İstanbul Design Week/ Türk Sofra Ritüelleri / İ-deco / Design Turkey Ödül ve Sergiler
 18. 18. TAG Heuer Uluslararası Tasarım Yarışması Juri 3.’sü / Trevor Siu, Bahar Aküzüm
 19. 19. Alfa Romeo 2004 Accessory Design Award Milan
 20. 20. Pioneer Speaker Design
 21. 21. Sofra Ritüelleri Daha Fazlası… Sunumlar
 22. 22. İstanbul Design Week 2007
 23. 23. İ-deco 2009
 24. 24. İ-deco 2010
 25. 25. İ-deco 2010
 26. 26. Parla Design Design Turkey 2013 Katalog ve Sergi
 27. 27. Grafik / Ürün / Mekan / Konsept / Mobilya / Paket Tasarımlar
 28. 28. Daha Fazlası… Video Daha Fazlası… Video Daha Fazlası… Sunum Canon: Volare 590 / Inhabitible Garden: Unbabilonia / Tiled Emotions Konsept
 29. 29. Logo Çalışmaları 2002-2013 Grafik
 30. 30. Omlet Tasarım ile Ekip Çalışması 2010 Lavabo Tasarımları
 31. 31. Omlet Tasarım ile Ekip Çalışması 2010 Lavabo Tasarımları
 32. 32. Beko 2004 LCD TV tasarımı
 33. 33. Met Plast 2005 Koku Şişesi Tasarımları
 34. 34. Turmak 2006 Coca Cola Sofra / Mutfak aksesuarları
 35. 35. RVS By V 2006 Gözlük Tasarımları
 36. 36. Turmak 2006 Doğadan Demlik Tasarımı
 37. 37. Trolley Tasarımı 2003 Piquadro
 38. 38. Melen Şarapları / Pozitif / Baileys /Lavazza Bar 2005 -2008 Stand Tasarımları
 39. 39. Nestle / Arexons / Çerkezo Hot Dog / Eurest 2004-2006 Stand Tasarımları
 40. 40. Ürün Tasarımları 2005-2010 Additive Crealogy

×