Successfully reported this slideshow.
We use your LinkedIn profile and activity data to personalize ads and to show you more relevant ads. You can change your ad preferences anytime.

Arduino Programlama Eğitimi

713 views

Published on

Arduino ile gömülü sistemlere "yumuşak" giriş yapmak isteyenlere, elektronik ve mikrodenetleyici programlama bilgisi olmayan kişilere yönelik geliştirildi.

Published in: Engineering
  • Be the first to comment

Arduino Programlama Eğitimi

  1. 1. ARDUINO İLE GÖMÜLÜ SİSTEM PROGRAMLAMA EĞİTİMİ 1 / 4 sayfa ARDUINO İLE GÖMÜLÜ SİSTEM PROGRAMLAMA EĞİTİMİ ( TEMEL SEVİYE ) Arduino ile gömülü sistem programlama eğitimi, Arduino platformunun sunduğu basit arabirim ve kütüphaneler ile fiziksel sistemlerin programlanmasını öğrenmeki isteyenler için hazırlanmış bir eğitimdir. EĞİTİM İÇERİĞİ Kimler Katılmalı Elektronik konusuna meraklı, akıllı sistemler programlamayı öğrenmek isteyen herkes katılabilir. Eğitime Katılım Şartları Eğitime katılım için bir ön şart bulunmamaktadır. Ancak temel elektronik ve temel programlama bilgisine sahip olmak faydalı olacaktır. Eğitimin Süresi 24 saat ( 3 Gün) Gömülü Sistemler Eğitimleri Hakkında Gömülü sistemler günümüzde hayatımızın her alanında yer alan cihaz ve araçların içerisinde kontrol görevi yürüten ve “beyin” vazifesi gören sistemlerdir. Gömülü sistem eğitimleri ile bu alanda çalışacak teknik insanların yetkinliklerini artırmayı hedefliyoruz.
  2. 2. ARDUINO İLE GÖMÜLÜ SİSTEM PROGRAMLAMA EĞİTİMİ 2 / 4 sayfa Eğitmen Coşkun TAŞDEMİR - Gömülü Yazılım Mühendisi Sakarya Üniversitesi elektrik – elektronik mühendisliği lisans, Yıldız Teknik Üniversitesi Kontrol ve Otomasyon Mühendisliği bölümlerinden yüksek lisans derecelerine sahip olan Coşkun Taşdemir, 10 yıldır Baykar Teknoloji, Siemens gibi firmalarda çeşitli projelerde ar-ge mühendisi olarak çalışmıştır. Gömülü yazılım konusundaki uzmanlığını yazdığı kitaplar ve eğitimlerle sektöre sunmaktadır. Arduino platformu hakkında iki adet yayınlanmış kitabı olan Coşkun Taşdemir halen gömülü yazılım mühendisi olarak çalışmakta ve teknik eğitimler vermektedir. www.coskuntasdemir.net Eğitim İçeriği Eğitim %50 Teorik %50 Uygulamalı olarak gerçekleştirilecektir. 1.Gün 1. Arduino Projesi’nin Kısa Tarihçesi 2. Fiziki Programlama ( Physical Computing ) 3. Açık Kaynaklı Donanım ve Yazılımlar 4. Gömülü Sistemler (Embedded Systems) 5. Arduino Platformu 6. Arduino Donanım Çeşitleri 7. Arduino Donanım Eklentileri (Shields) 8. Arduino Platformu 9. Arduino Kurulum İşlemleri 10. İlk Programın Derleyip Çalıştırılması 11. Arduino Geliştirme Ortamına Ayrıntılı Bakış 12. Arduino Programlama Dili 13. Değişken Tipleri 14. İşlem Operatörleri 15. Arduino ile Seri İletişim
  3. 3. ARDUINO İLE GÖMÜLÜ SİSTEM PROGRAMLAMA EĞİTİMİ 3 / 4 sayfa 16. Serial kütüphanesi fonksiyonları 17.Temel Elektronik Konuları 18.Basit bir devrenin kurulması 19.Dijital Giriş Çıkış işlemlerine giriş 2.Gün 1. Kontrol Yapıları 2. İf / else if 3. Switch Case 4. Döngüler 5. While döngüsü 6. For döngüsü 7. Break ifadesi 8. Continue ifadesi 9. Fonksiyonlar 10.Dijital Giriş – Çıkış Örnekleri 11. 7 Segment Gösterge Uygulaması 12. Butonlu Zar Uygulaması 13.Analog Giriş – Çıkış işlemleri 14.Gecikme ve zaman fonksiyonları 15. RGB LED Uygulaması 16. DC Motor Çalıştırma Uygulaması 3.Gün 1. 2x16 LCD Ekran Kullanımı 2. LCD Kütüphanesi fonksiyonları 3. LCD Uygulamaları 4. Dahili EEPROM belleğin Kullanımı 5. Örnek uygulama 6. I2C Protokolü
  4. 4. ARDUINO İLE GÖMÜLÜ SİSTEM PROGRAMLAMA EĞİTİMİ 4 / 4 sayfa 7. Wire Kütüphanesi 8. Wire Kütüphanesi ile harici EEPROM Kullanımı 9. Örnek Uygulama ÖNEMLİ NOT: Eğitim’de her katılımcının bir kişisel bilgisayara sahip olması gerekmektedir. Arduino yazılımı Windows / Linux / MAC platformlarının hepsinde çalışabilmektedir.

×