Successfully reported this slideshow.
Your SlideShare is downloading. ×

Turk Bilisim Derneği - Internet Uzerinde Kampanya Yonetimi-Yalcin Parmaksiz

Ad
Ad
Ad
Ad
Ad
Ad
Ad
Ad
Ad
Ad
Ad
Loading in …3
×

Check these out next

1 of 26 Ad

More Related Content

Viewers also liked (18)

Similar to Turk Bilisim Derneği - Internet Uzerinde Kampanya Yonetimi-Yalcin Parmaksiz (20)

Advertisement

More from M. Yalcin Parmaksiz (18)

Recently uploaded (20)

Advertisement

Turk Bilisim Derneği - Internet Uzerinde Kampanya Yonetimi-Yalcin Parmaksiz

 1. 1. İnternet Üzerinde Kampanya Yönetimi M. Yalçın Parmaksız 05.12.2009
 2. 3. Türk İnternet Kullanıcıları: Kaynak: http://www.comscore.com/ Toplam Kullanıcı Sayısı: 19,7 milyon Gezilen ortalama sayfa sayısı: 3.070 adet Geçirilen ortalama vakit: 31,6 saat
 3. 4. Başarılı Bir Dönüşüm sağlamaktır. İnternet’te düzenlenen Başarılı bir Kampanya’nın Amacı
 4. 5. Başarılı Bir Dönüşüm İçin <ul><li>Ziyaretçilerinizi ne kadar iyi tanıyorsunuz? </li></ul><ul><li>Sitenize giren her ziyaretçinin bir amacı vardır. Bu amaç: </li></ul><ul><li>Bir ürün satın almak </li></ul><ul><li>Bir ürün hakkında bilgi almak veya </li></ul><ul><li>Sadece yardım almak </li></ul><ul><li>olabilir. Siteniz, ziyaretçilerin amaçlarına ulaşmasını kolaylaştıracak şekilde yapılandırılmalıdır. Her ziyaretçiyi izlemek mümkün olmasa bile, ortak davranışlara ve aksiyonlara göre bu ziyaretçileri segmente edebilirsiniz. </li></ul>Ziyaretçilerinizi Tanıyın! Başarılı Bir Dönüşüm İçin Ziyaretçilerinizi Tanıyın!
 5. 6. <ul><li>Bazı potansiyel müşteriler henüz web sitenizi ziyaret etmemiş olabilir. </li></ul><ul><li>Google AdWords kullanarak, müşterilerinizin arama yapabileceği potansiyel kelimelere reklam verin ve </li></ul><ul><li>Onları sitenize çekin. </li></ul>Başarılı Bir Dönüşüm İçin Trafiğinizi Artırın !
 6. 7. <ul><li>Google Analytics gibi ölçümleme araçları sayesinde, ziyaretçilerin sitenizi hangi yollarla bulduğunu - </li></ul><ul><li>Doğrudan trafik - Yönlendirme siteleri / affiliate sites </li></ul><ul><li>Arama motorları </li></ul><ul><li>AdWords Kampanyaları - E-Mail Kampanyaları </li></ul><ul><li>ve sitenize ulaştıklarında ne yaptıklarını kolayca takip edin. Her bir trafik kaynağından gelen ziyaretçilerin dönüşüm oranlarını hesap ederek, en kaliteli trafiğin nereden geldiğini bulabilir, pazarlama kampanyalarını ve bütçenizi bu kaynaklara yönlendirebilirsiniz. Beklentinizin altında kalan trafik kaynaklarını düzeltmeye yönelik kararlar alabilirsiniz. Google Analytics üzerinde yer alan “Kampanya İzleme” özelliği sayesinde e-mail kampanyalarınızın başarı düzeyini ölçün. </li></ul>Başarılı Bir Dönüşüm İçin Trafik Kaynaklarınızı Tanıyın!
 7. 8. <ul><li>Ana sayfalar ziyaretçilerin sitenize ilk giriş yaptığı kaynaklardır. </li></ul><ul><li>Farklı kaynaklardan gelen ve farklı amaçlara sahip birçok kullanıcı ana sayfanızı görecektir. </li></ul><ul><li>İyi bir ana sayfa ziyaretçilerin amaçlarına ulaşmaları için izleyecekleri yolun önemli bir parçasıdır. </li></ul><ul><li>Çok değişkenli (Multivariate) ve A/B testleri ile ziyaretçilerinizin en iyi dönüşüm sağlayacak ana sayfaya ulaşmasını sağlayın. </li></ul>Başarılı Bir Dönüşüm İçin Ana Sayfanızı Tanıyın!
 8. 9. AdWords gibi birçok trafik kaynağı, ziyaretçilerinizi sitenizdeki spesifik bir varış sayfasına (landing page) yönlendirmenizi sağlar. Varış sayfaları kulllanıcıların arama terimleriyle uyumlu olmalıdır. Örneğin: “ Paris Turu” kelimesiyle Google’da arama yapan bir ziyaretçi, “Paris Turu”yla ilgili bir reklamı tıkladığı takdirde, doğrudan “Paris Turu”nun detaylarının bulunduğu sayfaya ulaşmalıdır. Eğer varış sayfanız hatalı ise reklamınız boşa gidecektir. Google Analytics üzerindeki “ En Popüler Açılış Sayfaları” tabından problemli sayfalarınızı görebilirsiniz. A/B veya Çok Değişkenli Test’ler sayesinde, varış sayfalarınızı ziyaretçilerinize en iyi deneyimi yaşatacak şekilde ayarlayın. Başarılı Bir Dönüşüm İçin Varış Sayfalarını Tanıyın!
 9. 10. Bir ziyaretçi sitenize ulaştıktan sonra, başka bir sayfa daha geçmeden ayrılırsa, “bounce” segmentine dahil olur. Varış sayfasına ulaşan müşteriler, o sayfadan sitenizdeki başka bir sayfaya geçiş yapmıyorsa (bounce ediyorsa), sayfanızda kesinlikle bir hata var demektir. Google Analytics ile yüksek bounce oranına sahip ziyaretçilerinizi tanımlayın, ve Google Web Site Optimizer ile en düşük bounce oranına sahip olacak şekilde farklı sayfaları test edin. Başarılı Bir Dönüşüm İçin Hemen Çıkan Ziyaretçileri Tanımlayın!
 10. 11. Varış sayfası ile hedef sayfa arasındaki potansiyel ziyaretçi yolunun basamaklara ayırın. Başarılı Bir Dönüşüm İçin Hedef Yolu Adımlarını Tanımlayın!
 11. 12. <ul><li>Her bir basamaktaki çıkış oranını küçültün </li></ul><ul><li>Google Analytics sayesinde, ziyaretçilerinizin hangi sayfalardan çıkış yaptığını görebilir </li></ul><ul><li>Web Site Optimizer ile de bu çıkış sayfalarını optimize edebilirsiniz </li></ul>Başarılı Bir Dönüşüm İçin Çıkış Sayfalarını Bulun!
 12. 13. Site içi arama motoru kullanarak kullanıcıların hedeflerine daha hızlı ulaşmasını sağlayın Başarılı Bir Dönüşüm İçin Site içi Arama Motoru Ekleyin!
 13. 14. <ul><li>Sitenizi birden fazla hedefi olmalıdır: </li></ul><ul><li>Bilgi vermek, </li></ul><ul><li>Anket doldurtmak, </li></ul><ul><li>PDF indirtmek, </li></ul><ul><li>E-mail grubuna üye oldurtmak. </li></ul>Başarılı Bir Dönüşüm İçin Hedeflerinizi Optimize Edin ! SATIŞ
 14. 15. Kaynak:www.eyetools.com, Cornell University 2004
 15. 16. AdWords Çalışma Mantığı?
 16. 17. Google İçerik Ağı
 17. 18. Sözlük
 18. 19. Kalite Puanı ve Önemi
 19. 20. Kalite Puanını Etkileyen Faktörler
 20. 25. RFM Analizi R:Recency: Müşterinizin son satınalma tarihi F: Frequency: Müşterinizin satınalma sıklığı M: Monetary Value:Müşterinizi harcadığı miktar Yüksek RFM = Yüksek Kampanya Geri Dönüş Oranı 1 2 3 4 1: Yeniden hareketlendir 2:Bulaşma (değersiz müşteriler) 3:Mutlu tut (Karlı müşteriler) 4:Potansiyeli yüksek müşteriler Frequency Recency
 21. 26. Google Analytics ile Kampanya Ölçümü Google Analytics Trafik Kaynakları Kampanyalar URL Oluşturucu: http://www.google.com/support/googleanalytics/bin/answer.py?answer=55578&hlrm=en

×