Successfully reported this slideshow.
We use your LinkedIn profile and activity data to personalize ads and to show you more relevant ads. You can change your ad preferences anytime.

3ª Part Revista

821 views

Published on

Published in: Technology, Education
 • Be the first to comment

 • Be the first to like this

3ª Part Revista

 1. 1. “Ous amb Caragols” C.P. Juníper Serra- Petra SETMANA CULTURAL Aquest any la setmna cultural va tractar sobre l’ Astronomia. Vàrem aprendre moltes coses com: La Via Láctea, la pols interestelar, tipus de galàxies, el sistema solar, les llunes de Júpiter, els astres, les nebuloses, les supernoves, les enanes, d’on venen els noms dels planetes del sistema solar i moltes coses més. Vàrem veure dues pel·lícules relacionades amb l’astronomia que parlaven d’un descobriment que varen fer a la Lluna. També vàrem fer una exposició als alumnes de 3r i 4t amb les pissarres digitals de com era l’Univers. Primer hi havia explicacions dels planetes, estrelles i després fèiem preguntes. Amb aquestes pissarres també vàrem jugar al “Trivial de l’Astronomia”. Primer tiraves el dau i havies de respondre unes preguntes, cercades per nosaltres amb antel·lació. Si encertaves podies seguir jugant. Havies d’aconseguir completar el formatge de colors. També vam anar d’excursió a l’observatori astronòmic de Costixt. Allà vam veure una pel·lícula i ens van mostrar meteorits. També ens van mostrar un tros molt petit de la lluna i un de Mart. Vàrem veure una exposició dels telescopis de Galileu, i a més de tot això vam exposar diferents treballs, i murals fets per la setmana cultural, com un Sistema Solar gegant. Aquest any la setmana cultural ha estat molt divertida, emocionant i ens han ensenyat moltes coses sobre l’Astronomia. VISITA A L’OBSERVATORI DE COSTITX Dijous, 2 d’abril vàrem anar d’excursió a l ‘observatori astronòmic de Costixt. La senyora que ens va rebre ens va mostrar dues roques vertaderes de l’espai. En Pere Joan ens va ensenyar que el Sol quan era jove era de color verd, quan va esser més gran va ésser de color groc i ara quan és vell és de color vemell. Una jove ens va dir que ens havíem d’asseure a unes cadires i mirar cap el sòtil. Va apagar els llums i vàrem veure les constel·lacions. Amb una llum vermella ens assenyalava les estrelles. També ens va ensenyar unes constel·lacions com Escorpí, l’Óssa Major, l’Óssa Menor, els signes del zodíac (Càncer, Libra, Capricorni, Tauro, Sagitari, Lleó, etc...) Després de la visita ens varen donar un planetari i ens ensenyaren com cercar l’estrella que es veia en aquell moment. Teníem moltes ganes de mirar pel telecopi però va ploure i no vàrem poder veure res. Va ésser una llàstima, serà una altra vegada. Visita dels alumnes del 3r cicle a l’ Observatori de Costitx 17
 2. 2. “Ous amb Caragols” C.P. Juníper Serra- Petra SORTIDA AL CENTRE D’INTERPRETACIÓ DE CABRERA El divendres 7 de novembre de 2008 vam anar d’excursió al centre d’interpretació de Cabrera, a la Colònia de Sant Jordi. Allà vàrem veure una pel·lícula en tres dimensions. Allà ens mostraren els animals i les plantes de Cabrera. Ens varen fer pujar per un ascensor que pareixia que estava dins la mar, perquè anaves per l’aigua que hi havia peixos. Per tot arreu hi havia peixeres amb les diferents espècies que es poden trobar a l’illa de Cabrera. Ens varen fer pujar per una atracció que mentre te feien diverses explicacions de l’entorn es movia. Fou una excursió molt divertida!!! Els alumnes de 5è al Centre d’Interpretacó de Cabrera Els alumnes de 6è a la granja d’Esporles EXCURSIÓ A LA GRANJA D’ESPORLES Dia 16 de febrer vàrem anar d’excursió a la granja d’Esporles. Els cursos de 5è A, 5èB i 6è, vàrem sortir a les 9 h de Petra i vàrem tornar a les 14 h. Quan vàrem arribar vàrem berenar i uns fotógrafs del diari de Mallorca ens varen fer una foto,ens varen regalar una bossa i un diari. Aquesta foto va sortir publicada en el diari dues setmanes després. Més tard vàrem veure els animals, les eines i perquè servien, les cases, les seves habitacions, com eren les juguetes dels infants d’aquella època, la sala de tortures, etc... Quan vàrem acabar la visita, com que ens quedava temps, vàrem anar a jugar al parc. Finalment ens vàren donar bunyols amb sucre. A les 12:30 h vàrem partir d’allà cap a Petra. ACTIVITAT DE VELA A CALA NOVA El dilluns 20 d’abril de 2009, els alumnes de cinquè vàrem fer una sortida a Cala Nova. Allà vàrem anar a una habitació on ens van explicar totes les parts d’un veler, com es fa per anar-hi, etc. Tot seguit berenàrem i després sortírem a navegar amb veler. Ens ficàrem tots repartits en tres velers. A cada veler érem set nins més el monitor. Quan vam avançar feia vent i el veler es va tombar. Va ser una experiència molt divertida. QUÈ T’HI JUGUES El passat 12 de març els alumnes de 6è anàrem a un concurs de televisiò (TM) que es diu Què t’hi juques. Anàvem ben preparats i amb ganes d’anar-hi, concursar i sobretot passar-nos ho bé. A les 9:00 del matí un autocar ens va venir a cercar a l’escola, nosaltres l’esperàvem amb pancartes i amb molta d’il.lusió. Quan vàrem arribar allà, ens van donar berenar, una camiseta de color taronja i els que interpretaven l’obra van anar a fer la primera gravació, que els va sortir de primera. 18
 3. 3. “Ous amb Caragols” C.P. Juníper Serra- Petra Al cap d’una estona van arribar els contrincants, els alumnes de l’escola de s’Horta, Felanitx. Estàvem fets un manat de nervis, especialment na Cati, que era la portaveu de l’equip. A la taula hi estàvem na Cati, com a portaveu, en Pere Antoni, que tirava el dau i ho va fer mot bé perquè tot eren sisos, na Maria, que movia la fitxa i en Guillem, en Biel, na Núria E., na Coloma i na Maria del Mar. Després, la resta de companys i companyes de la classe seien devora nosaltres com a públic i com a participants en una de les fases del concurs. El concurs va començar amb la presentació dels dos col.legis amb un vídeo. Aproximadament un mes abans, l’equip de gravació va venir a enregistrar la nostra escola. Quatre nins de la classe van explicar els diferents projectes, com ara l’intercanvi amb Escòcia, l’hort escolar... Després de la presentació amb aquest vídeo, va començar el concurs. Anàvem tirant el dau, movent la fitxa i contestant les preguntes que ens tocaven segons la casella on quedava la fitxa. Les vam saber quasi totes, ja que eren fàcils. Finalment vàrem perdre però dóna igual ja que ens ho havíem passat molt bé. Escoles Viatgeres El 21 d’abril 15 alumnes de 6è i na Bel anàrem a les “escoles viatgeres”, que és un viatge amb altres escoles. Nosaltres compartírem aquest viatge amb el C.P. San Vicente de Alcántara (Extremadura) i C.P. Pancho Cossio (Cantàbria) i anàrem a Almeria (Andalusia). A quasi tothom se li va aferrar l’accent de per allà, ozú!!!! Va ésser un viatge molt emocionant i divertit i férem molts amics. Anàrem a diferents llocs d’Almería i Granada: las Palmerillas, Clisol, los Millares, Sorbas, el Parc de les Ciències de Granada, l’Alhambra, el Generalife, el Cabo de Gata, Mini Holliwood (desert de Tabernas), i l’Alcazaba. Els nostres monitors eren na Patricia i en Manuel. Dormíem a l’I.E.S. Carmen de Burgos, que tenia diferents residències. El nostre horari era el següent: ens aixecàvem, berenàvem, anàvem de visita, dinàvem, anàvem de visita, sopàvem, escrivíem a unes agendes que ens regalaren i anàvem a dormir. En aquest viatge tenguérem l’oportunitat de conèixer altres llocs que no coneixíem, fer nous amics, les seves comunitats i... ensenyar-los el mallorquí!!!!! Hi havia un nin d’Extremadura que es feia molt amb nosaltres. Es deia Víctor i se li donava molt bé el mallorquí. Quan va arribar el dia d’anar-se’n cap a cases, tot eren plors i quan ens vam retrobar amb les nostres famílies a l’aeroport de Palma encara més plors!!!!! Estic seguríssima que maaaai oblidarem aquest viatge. 19
 4. 4. “Ous amb Caragols” C.P. Juníper Serra- Petra Escriu....ATENCIÓ A LA DIVERSITAT “Tengo un sueño, (…); que un día abajo en Alabama unos pocos muchachos negros y niñas negras sean capaces de unir las manos con unos pocos muchachos blancos y niñas blancas y como hermanos y hermanas. Discurs de Martin Luther King ( 1963) quot;Yo tengo un sueñoquot; 20
 5. 5. “Ous amb Caragols” C.P. Juníper Serra- Petra Còmic extret del llibre de text de llengua castellana de 3r. Ed. Vicens Vives 21
 6. 6. “Ous amb Caragols” C.P. Juníper Serra- Petra Escriu....EDUCACIÓ FÍSICA ESPORT A L'ESCOLA. Enguany els alumnes de primària han tingut l'oportunitat de practicar esports en les activitats extra-escolars. L'escola, juntament amb el Consell de Mallorca, han donat l'oportunitat als nostres alumnes a participar al programa “ESPORT A L'ESCOLA”. Aquest programa, que cercava promocionar els esports amb menys índex de participació, fou oferit a vuit centres de Mallorca, un dels quals ha estat el nostre. Així els nostres alumnes han pogut participar en aquestes modalitats esportives menys freqüents. Els nostres alumnes han pogut practicar: - Tir amb arc i floorball, a partir de tercer de primària. - Multi-esport, per als nins/es de primer cicle de primària. La nostra opinió, és que aquesta experiència ha estat molt beneficiosa pels alumnes practicants ja que s'ho han passat molt bé durant la seva realització. Esperam que l'any que ve ho poguem tornar a repetir. Volem donar les gràcies a tots els alumnes i monitors que han fet possible la realització d'aquest projecte innovador. Des de l'àrea d'educació física volem recordar la importància de practicar esport durant tot l'any, perquè millora la nostra salut, la condició física, les relaciones personals amb altra gent i com no, passar-ho el millor possible. 22
 7. 7. “Ous amb Caragols” C.P. Juníper Serra- Petra ESCRIU…AULA DE MÚSICA Durant aquest curs 2008/09, a més de les activitats que feim a classe (cantar, ballar, tocar instruments...) i el tradicional concert de nadales, els infants també van poder gaudir de dues activitats que ben segur els van agradar molt. El dilluns 24 de novembre els infants d’Ed. Infantil van poder veure a l’aula de Psicomotricitat de l’escoleta, la rondalla musical “En Joan des fabiolet”, on van poder gaudir de cançons populars de les Illes Balears interpretades per diferents instruments que conformen la família del clarinet. Així mateix, els alumnes de 1r cicle dia 23 de febrer també van veure aquesta rondalla. Pel que fa als alumnes de 2n i 3r cicle, van tenir l’oportunitat de conèixer una mica millor els instruments populars de les nostres illes, gràcies a l’activitat que es va dur a terme el 19 de març a l’aula de Psicomotricitat. Allà, el xeremier Pere Joan Martorell ens va mostrar diferents instruments populars: xeremies, flabiol, castanyetes... Vàrem conèixer com es construeixen, la seva història i fins i tot vàrem fer-los sonar. A més, també vàrem ballar un parell de jotes i boleros. Seguidament teniu una mostra de com ens ho vam passar de bé!! 23
 8. 8. “Ous amb Caragols” C.P. Juníper Serra- Petra Podeu trobar més fotos d’aquestes activitats al bloc de música de la pàgina web de l’escola: http://musica-cpjuniperserra.blogspot.com 24
 9. 9. “Ous amb Caragols” C.P. Juníper Serra- Petra ESCRIU…L’AULA D’ANGLÈS Seguim amb el projecte d’intercanvi amb l’escola St.Andrew’s d’ Escòcia. Esperam poder continuar per molts d’anys amb aquesta relació. Aquest curs, dia 20 de novembre, vàrem assistir a la representació de l’obra de teatre en anglès Tall Tales, on els alumnes gaudiren i participaren activament de l’espectacle en llengua anglesa. 25
 10. 10. “Ous amb Caragols” C.P. Juníper Serra- Petra ESCRIU…L’EQUIP DIRECTIU EL CP JUNÍPER SERRA S’ADHEREIX A LA XARXA DE CENTRES EDUCATIUS SOLIDARIS DEL FONS MALLORQUÍ El dia 3 d’abril de 2009 va tenir lloc l’acte de signatura de l’adhesió del CP Juníper Serra a la Xarxa de centres educatius solidaris del Fons Mallorquí. A l’acte hi varen ser presents el president del Fons Mallorquí, Joan Font, la directora del centre, M. Antònia Alzamora i dos alumnes de cada grup que seguiren amb atenció les explicacions sobre el compromís amb la Xarxa, a fi d’explicar-ho als seus companys de classe. Amb la signatura de l’acord de col·laboració el centre es compromet a mantenir la comissió solidària, encarregada de planificar les actuacions en matèria d’educació i cooperació per al desenvolupament, a incloure al projecte educatiu de centre l’educació per al desenvolupament, i a fer una aportació anual al projecte de relacions de cooperació entre centres educatius de Mallorca i de Nueva Segovia, departament de Nicaragua amb el qual està agermanada la Mancomunitat del Pla. LA BATUKADA A LA RUETA DE L’ESCOLA LA WEB DE L’ESCOLA Aquest curs, per primera Després d’un temps amb la pàgina vegada hem pogut sortir a fer web del centre amb reformes la volta pel poble i ens hem fet aquesta torna a estar operativa. notar al nostre pas. Ha estat A més, la participació dels gràcies als alumnes i mares de diferents grups d’alumnes és més la batukada de l’escola de activa degut a la incorporació dels música que ens acompanyaren blogs per a cada un dels cicles. en aquesta activitat. Esperam el proper curs poder-la tenir actualitzada i operativa al cent per cent. www.cpjuniperserra.com 26
 11. 11. “Ous amb Caragols” C.P. Juníper Serra- Petra 27
 12. 12. “Ous amb Caragols” C.P. Juníper Serra- Petra COL.LABORACIÓ DE L’AMPA EN LES ACTIVITATS DEL CENTRE Volem donar les gràcies a l’AMPA per la participació en diferents activitats organitzades pel centre: bunyolada, Nadal, Sant Antoni, Carnestoltes… ENS MONTAREN UN FOGUERÓ PER ENS DUGUEREN ENSAÏMADES PER CREMAR ELS NINOTS I PODER TORRAR. MENJAR AMB LA XOCOLATA. ENS CONVIDAREN A BERENAR EL PARTICIPAREN AMB EL SOPAR DE DIA DE LA RUETA. CLOENDA DE LA SETMANA CULTURAL 28

×