Successfully reported this slideshow.
We use your LinkedIn profile and activity data to personalize ads and to show you more relevant ads. You can change your ad preferences anytime.

Unikaj kłopotów! Prawo (i dobre obyczaje) publikowania w siec #LepszaEdukacja

Konferencja Lepsza Edukacja, Września 17.02.2017

Related Books

Free with a 30 day trial from Scribd

See all
 • Be the first to comment

Unikaj kłopotów! Prawo (i dobre obyczaje) publikowania w siec #LepszaEdukacja

 1. 1. Unikaj kłopotów! Prawo (i dobre obyczaje) publikowania w sieci Kamil Śliwowski / otwartezasoby.pl
 2. 2. 1. Co muszę wiedzieć o prawie autorskim aby bezpiecznie wykorzystać zasoby z sieci? 2. Do czego przydają się licencje Creative Commons i domena publiczna w szkole? 3. Jak wyszukać i wykorzystać materiały graficzne/wideo/muzyczne, które można bezpiecznie publikować?
 3. 3. 1. Co muszę wiedzieć o prawie autorskim aby bezpiecznie wykorzystać zasoby z sieci?
 4. 4. Czy mogę skorzystać z tych zdjęć Czesława Miłosza
 5. 5. „Tak! Przecież robimy to w celach edukacyjnych…”
 6. 6. Niestety, dozwolony użytek ≠ edukacja W ramach dozwolonego użytku publicznego instytucje oświatowe mogą korzystać z już rozpowszechnionych utworów w celach dydaktycznych. Nie mogą jednak ich rozpowszechaniać poza bezpośrednim gronem odbiorców swoich działań. Wyjątek dotyczy instytucji (szkoły, przedszkola, uczelni, ośrodki doskonalenia nauczycieli), a zatem osób w niej zatrudnionych (prowadzących zajęcia dydaktyczne) i zakresu realizacji przez niej celów dydaktycznych, nie dotyczy np. trenerów/ek, domów kultury, organizacji prowadzących szkolenia, wydarzeń organizowanych nie tylko dla uczniów, działań w sieci.
 7. 7. Tymczasem programowanie, robotyka, projekty naukowe, edukacja medialna, remiksy filmów, memy z lektur… w sieci wymagają więcej praw.
 8. 8. …najprawdopodobniej nie.
 9. 9. Musimy nauczyć się filtrować sieć pod kątem oceny praw do wykorzystania tak samo jak uczymy się oceniać źródła wiadomości.
 10. 10. „Wolne” zdjęcie Czesława Miłosza, aut. Artura Pawłowskiego, Wikimedia Commons, CC BY-SA
 11. 11. Rozpoznanie (atrybucję) gwarantują autorom prawa autorskie osobiste. Wykorzystanie chronionego utworu jest ograniczone i w większości sytuacji np. gdy chcemy taki utwór rozpowszechniać, przerabiać, wykorzystać w książce, innym utworze czy podczas warsztatu musimy uzyskać odpowiednią zgodę od autora lub osoby posiadającej prawa autorskie majątkowe do niego.
 12. 12. Serwis Ninateka Edu oferuje szerszy legalny dostęp, ale nie może dać prawa do wykorzystania tych utworów poza dozwolonym użytkiem publicznym.
 13. 13. Z jakich utworów mogę skorzystać swobodnie? By nie musieć obawiać się naruszenia prawa autorskich podczas korzystania z utworów najlepiej korzystać z takich, które: - nie są już chronione przez prawa majątkowe (domena publiczna) lub - których autorzy zdecydowali podzielić się nimi za darmo, do swobodnego wykorzystania (wolne licencje, m.in. Creative Commons). - z własnych utworów.
 14. 14. W razie wątpliwości: Fundacja Nowoczesna Polska i Koalicja Otwartej Edukacji oferują darmowy dużur telefoniczny i mailowy prawnika co poniedziałek, a Fundacja Legalna Kultura porady na stronie.
 15. 15. 2. Do czego przydają się licencje Creative Commons i domena publiczna w szkole?
 16. 16. Prawopodobnie już używacie masy otwartych zasobów, nawet nieświadomie. MIT AppInventor, strona z oprogramowanie do budowy aplikacji w szkołach CC BY-SA
 17. 17. otwarte zasoby edukacyjne dają prawo by: wykorzystać (reuse) poprawiać (revise) remiksować (remix) rozpowszechniać (redistribute)
 18. 18. * Całe życie oraz 70 lat od daty śmierci w przypadku gdy autor był znany ** 70 lat od daty publikacji gdy autor jest nieznany lub gdy prawa przysługiwały innej osoby niż twórca (np. pracodawcy) *** 70 lat od daty powstania jeśli utwór nigdy nie został rozpowszechniony
 19. 19. 3. Jak wyszukać i wykorzystać materiały wideo/graficzne/ muzyczne, które można bezpiecznie publikować i zmieniać?
 20. 20. Perliger Archive, strona z materiałami wideo z domeny publicznej.
 21. 21. Pistacja.tv, wideo z lekcjami matematyki na YouTube, na licencji CC BY.
 22. 22. Katalog zasobów na licencjach CC oraz z domeny publicznej Otwarte Zasoby http://otwartezasoby.pl/
 23. 23. Dzięki! Prezentacja: otwartezasoby.pl/prezentacja Kontakt: kamil@creativecommons.pl @kasliwowski Ikony na lic. CC BY, aut. Oliver. Tę prezentację możesz:

  Be the first to comment

  Login to see the comments

 • EwaB

  Feb. 17, 2017

Konferencja Lepsza Edukacja, Września 17.02.2017

Views

Total views

1,655

On Slideshare

0

From embeds

0

Number of embeds

960

Actions

Downloads

8

Shares

0

Comments

0

Likes

1

×