Sisenõrenäärmed

5,200 views

Published on

õppematerjal 9. klassile

0 Comments
1 Like
Statistics
Notes
 • Be the first to comment

No Downloads
Views
Total views
5,200
On SlideShare
0
From Embeds
0
Number of Embeds
31
Actions
Shares
0
Downloads
84
Comments
0
Likes
1
Embeds 0
No embeds

No notes for slide

Sisenõrenäärmed

 1. 1. SISENÕRENÄÄRMED Koostas: Kristel Mäekask
 2. 2. Sisenõrenäärmed Sisenõrenäärmed toodavad hormoone ja eritavad neid otse verre.
 3. 3. Hormoonid <ul><li>Sisenõrenäärmed toodavad hormoone ja eritavad neid otse verre. </li></ul><ul><li>Hormoonid reguleerivad organismi ainevahetust. </li></ul><ul><li>Igal hormoonil on oma kindel ülesanne, st nad mõjutavad ainult kindlat kude või elundit. </li></ul><ul><li>Hormoonidel on erinev toimeaeg (erutus, hirm, kasvamine, arenemist, paljunemist, vananemist). </li></ul>
 4. 4. Ajuripats ehk hüpofüüs Juhib teiste sisenõrenäärmete tööd Mõjutab s ugu elundite ja luustiku arengut Toodab kasvuhormooni ning neerupealiste ning kilpnäärme tööks vajalikke hormoone.
 5. 5. Käbikeha ehk käbinääre Ööpäevased rütmid, nahapigmentide süntees .
 6. 6. Kilpnääre Toodab hormooni türoksiin . Mõjuta b ainevahetuse kiirust ja kehatemperatuuri. Kõrvalkilpnäärmed reguleerivad kaltsiumi ja fosfori ainevahetust.
 7. 7. Struuma Joodi puudusel tekib kilpnäärme haigus struuma.
 8. 8. Neerupealised Toodavad hormooni adrenaliin . E rgutab südametegevust, kiirendab hingamissagedust, tõstab vererõhku jne. Adrenaliin eritub n äiteks hirmu, ehmatuse, viha ning positiivsete emotsioonide korral.
 9. 9. Sugunäärmed Naise munasarjad ja mehe munandid t ooda vad sootunnuste kujunemiseks vajalikke hormoone (vastavalt soole).
 10. 10. Kõhunääre ehk pankreas Toodab hormooni insuliin . S oodustab glükoosi tungimist rakku ning glükogeeni sünteesi maksas.
 11. 11. Suhkrutõbi ehk diabeet Kui kõhunääre ei tooda piisavalt insuliini põeb inimene suhkruhaigust. Sel juhul ei saa keharakud glükoosi normaalselt kasutada ja talletada. Suhkruhaiguse raviks tuleb haigetele süstida insuliini.
 12. 12. http://miksike.ee/documents/main/elehed/9klass/anatoomia/sisenore/9-4-13-1. htm http://miksike.ee/documents/main/elehed/9klass/anatoomia/sisenore/9-4-14-2.htm http://miksike.ee/documents/main/elehed/9klass/anatoomia/sisenore/9-4-14-3.htm http://www.miksike.ee/docs/elehed/6klass/6uuselu/6-6-8-1.htm http://commons.wikimedia.org/wiki/Image:Human_brain_NIH.jpg http://www.postimees.ee/foto/7/8/348874457da8511dc8_1.jpg http://www.viljatus.ee/files/images/female.JPG http://www.eesnaare.ee/files/images/suguelundid_2.jpg http://www.ut.ee/KK/spendo/joonis1.jpg

×