Successfully reported this slideshow.
We use your LinkedIn profile and activity data to personalize ads and to show you more relevant ads. You can change your ad preferences anytime.
Veprimtari Praktike
Lenda :Edukim Karriere
Tema:
Te njohim sipermarrjet e komunitetit
tone
Punoi:
Kristina Kocibelli
Jonid...
Lloji I biznesit: Bar / Kafe
Emri I biznesit: Bizarre Lounge
Pronaret e biznesit:Aurel Kocibelli & Renato
Kocibelli
Lloji ...
Interviste me njerin nga pronaret e ketij biznesi:
-Pershendetje!
-Pershendetje!
-Ne jemi nxenes dhe duam te bejme nje int...
-/Atehere fillojme.
1.Si e keni filluar sipermarjen tuaj?
-Sipermarrja jone ka filluar me pak veshtiresi si cdo biznes tje...
Psh:-Rrobaqepsia ka rreth 150 punonjes,Fabrika e Lekure-Kepuces
rreth 60 punonjes si dhe firmat e ndertimit te cilet kane ...
8.Nqs une do te doja te hapja nje sipermarje timen ku duhet te
drejtohem per te marre lejen e nevojshme?
-Si fillim duhet ...
11.Ishte e veshtire te benit rregullimet ne aktivitetin tuaj?
-Patjeter qe po sepse duhet te lidheshe me firma te cilat pe...
14.Nr I punonjesve dominohet nga meshkujt apo nga femrat?
-Sigurisht qe nga meshkujt pasi ata jane rreth 9 ndersa femra ve...
16.Sa kohe u be qe eshte hapur Bizarre Lounge?
Bizarre Lounge po ben rreth 5 muaj qe eshte hapur
17.Jeni te kanaqur me fit...
Upcoming SlideShare
Loading in …5
×

Ed.karriere/ Te njohim sipermarjet e komunitetit tone.

8,420 views

Published on

Projekt Edukim Karriere

 • Login to see the comments

 • Be the first to like this

Ed.karriere/ Te njohim sipermarjet e komunitetit tone.

 1. 1. Veprimtari Praktike Lenda :Edukim Karriere Tema: Te njohim sipermarrjet e komunitetit tone Punoi: Kristina Kocibelli Jonida Veis Elisabeta Hajdini Vangji Nasto Xhoana Koxha Enverie Mullaj Laureta Gjoni Kl:XII E Pranoi:Prof.Erjeta Mustafa
 2. 2. Lloji I biznesit: Bar / Kafe Emri I biznesit: Bizarre Lounge Pronaret e biznesit:Aurel Kocibelli & Renato Kocibelli Lloji I biznesit:Biznes I vogel
 3. 3. Interviste me njerin nga pronaret e ketij biznesi: -Pershendetje! -Pershendetje! -Ne jemi nxenes dhe duam te bejme nje interviste me ju per nje detyre qe na eshte caktuar qe ju nje sipermarres I komunitetit te na ofroni nje panorame te sipermarjeve dhe mundesive qe jane ne dispozicion per zhvillimin e biznesit local. Dhe ne per kete arsye ju drejtuam ju dhe biznesit tuaj. -Po jam ne disopzicionin tuaj dhe mund te me drejtoni pyetjet tuaja.
 4. 4. -/Atehere fillojme. 1.Si e keni filluar sipermarjen tuaj? -Sipermarrja jone ka filluar me pak veshtiresi si cdo biznes tjeter por e rendesishme ishte qe kishim truallin dhe shumen financiare te nevojshme per fillimin e ketij biznesi. 2.Cili eshte arsimi/kualifikimi juaj? Une kam mbaruar universitetin I specializuar ne degen :Administrim biznesi 3.Cili eshte biznesi me I vjeter I komunitetit tone? -Te them te drejten nuk eshte se jam shume I informuar por mund te them se eshte biznesi I podhimeve artizanale. 4.Cilat biznese locale kane nje nr te madh te te punesuarve?Sa individe jane te punesuar? -Nuk eshte se e di se sa eshte nr I punonjesve por do te them nje shifer me perafersi. Bizneset e medha te cilat ushtrojne aktivitetin e tyre ne fusha te ndryshme si ndertimtari apo rrobaqepsi kane nr me te madh te te punesuarve.
 5. 5. Psh:-Rrobaqepsia ka rreth 150 punonjes,Fabrika e Lekure-Kepuces rreth 60 punonjes si dhe firmat e ndertimit te cilet kane nje kapacitet rreth 35 punonjes.Ndersa ne sektorin e sherbimeve nr me te madh te te punesuarve e kane hotelet si psh:Hotel Torizem “Behar Kocibelli” me nje nr punonjesish rreth 20 ,apo Grand Hotel Palace me rreth 12 punonjes/ 5.A ka sipermarje lokale te drejtuara nga gra/vajza? Sa eshte nr I tyre? Po ka sipermarje te drejtuara nga gra ne biznesin e madh dhe ne ate te vogel. Psh.Ne biznesin e madh kemi 2 gra te cilat kane ngritur 2 nga firmat me te medha te ndertimit ne qytetin tone,apo 2 te tjera qe kane hapur 2 rrobaqepsite me te medha ,ndersa ne biznesin e vogel ato kane nje nr me te madh rreth 12 gra. 6.Cili eshte emri I kryetarit te shoqates se Biznesmeneve ne komunitetin tuaj? -Kryetari I shoqates se Biznesmeneve eshte Z. Servet Feka. 7.A ka nje date te caktuar,ku te gjithe sipermaresit e komunitetit mblidhen dhe diskutojne per problem apo ceshtje te rendesishme te zhvillimit te tyre? -Jo,ne nuk kemi nje date fikse por mbidhemi 1 apo 2 here ne muaj dhe flasim per probleme te ndryshme apo vendime ,kerkesa apo ankesa dhe kjo date vendoset nga kryetari I shoqates.
 6. 6. 8.Nqs une do te doja te hapja nje sipermarje timen ku duhet te drejtohem per te marre lejen e nevojshme? -Si fillim duhet ti drejtohesh QKR-se(qendra e kontrollot te regjistrimit te bisnesit),me pas duhet te shkosh tek institucioni I Tatim Taksave te cilet te japin leje per zhvillimin e aktivitetit dhe me pas Bashkia ku behet deklarimi I llojit te biznesit dhe jepet lishenca e ushtrimit te aktivitetit . 8.Si u lindi ideja e nje biznesi te tille? Te them te drejten ideja nuk ka qene e imja por e djemve te mi dhe kur ma propozuan si aktivitet isha kunder pasi nje biznes I tille kerkonte nje vlere monetare mjaft te madhe,aftesi te mira ne administrimin e tij si dhe zgjedhja e nje stafi punonjesish te afte . Per shkak se djemte e mi jetojne ne Tirane dhe vune re se atje jeta e nates eshte ne nivel me te larte se ajo e qytetit tone menduan te sjellin nje risi ndryshe ne Korce. 9.Cilat ishin veshtiresite qe haset ne fillimin e aktivitetit tuaj? Nuk eshte se mund ta quaj veshtiresi pasi asgje ne kete jete nuk eshte e thjeshte aq me pak hapja e nje aktiviteti por mund te them se zgjatja e punimeve pasi e kishim parashikuar per ta hapur gjate veres por per shkak te nje problemi teknik punimet u shtyne. 10.Sa eshte siperfaqja e biznesit tuaj? - Siperfaqja e bisnesit tone eshte rreth
 7. 7. 11.Ishte e veshtire te benit rregullimet ne aktivitetin tuaj? -Patjeter qe po sepse duhet te lidheshe me firma te cilat permbanin cilesi per shumllojshmerine e mallrave apo sherbimeve qe aktivitetit tone I neojiteshin. 11.Ishte e veshtire gjetja e nje personeli te afte per biznesin tuaj? -Jo dhe shume te them te drejten pasi aplikuesit per pune u testuan si fillim per punen e tyre dhe u be perzgjedhja sipas kritereve qe ne kerkonim kundrejt pages me se te kenaqshme si dhe u trajnuan per rreth 1 muaj. 12.Nqs mundet Brenda mundesive po u pyesim me perafersi ,sa kushtoi I gjithe ky investim? -Eh,te them te drejten kushtioi me shume nga ce prisnim, por deri ne diten e hapjes se biznesit ai kushtoi rreth 364 miljone leke. 13.Sa eshte nr I punonjesve ? -Nr I punonjesve eshte 13 nder te cilet jane :2 banakiere, 1 Dj,5 kamariere,3 bodigarde,1 ekomomist ,1 menaxher dhe 1 punonjese e mirembajtjes.
 8. 8. 14.Nr I punonjesve dominohet nga meshkujt apo nga femrat? -Sigurisht qe nga meshkujt pasi ata jane rreth 9 ndersa femra vetem 4. 15.Por cfare te vecante ka “Bizarre Lounge “ sipas jush? -BIZARRE Lounge eshte NJE AMBJENT QE ASKUSH NUK KA PASUR MUNDESINE TA SHIJOJE ME PERPARA -BIZARRE Lounge PARAQET NJE KONCEPT TE RI PER JETEN E NATES NE QYTETIN TONE TE KORCES -TEK BIZARRE Lounge jane SPECIALITETET NE PIJE DHE NE SHERBIM SI ASKUND TJETER -DHE KUSHDO QE DO TE BEHET PJESE E BIZARRE Lounge DO TE PROVOJE NDJESINE E TE QENIT VIP. -BIZARRE Lounge ka krijuar teknologjine me moderne te ndricimit LED me efekte nga me specialet per te bere cdo nate magjike -BIZARRE Lounge eshte e ndertuar mbi bazen e nje arkitekture artistike dhe moderne me standartet me te larta -BIZARRE Lounge paraqet cdo dite me nje teme te re si ne design ashtu edhe ne sherbim duke shkeputur nga realiteti cdokend qe do te jete pjese e jona -BIZARRE Lounge paraqet miksologjine me speciale te koktejeve duke bere kedo te bjere ne dashuri me ne -BIZARRE Lounge organizon evente te krahasueshme me ato ne qytetet me te zhvilluara ne bote duke sjelle nje risi ne qytetin e Korces -BIZARRE Lounge bashkepunon me DJ dhe Kengetaret me te njohur brenda dhe jashte Shqiperise se bashku me kercimtare, artiste dhe modele nga me te njohurit. Dhe pervec ketyre Bizarre Lounge nuk eshte nje vend ku mund te vish vetem ne rastet e festive por eshte nje ambient shoqeror I perditshem qe ne oren 8:oo deri ne oret a para te mengjesit.
 9. 9. 16.Sa kohe u be qe eshte hapur Bizarre Lounge? Bizarre Lounge po ben rreth 5 muaj qe eshte hapur 17.Jeni te kanaqur me fitimet nga aktiviteti juaj? Te them te verteten jam me se I kenaqur nga biznesi qe kam hapur sepse brenda 5 muajve me ka sjelle fitime te mira te cilat nuk mendoja se do ti kisha ne muajt e pare ,jam I kenaqur sepse sot per sot eshte nje nga vendet e argetimit me te preferuara duke filluar nga adoleshentet dhe deri ne grupmosha me te medha.Jam I kenaqur pasi nje biznes si I joni arriti ne kaq pak muaj te beje diferencen e tendencies se re dhe sherbimeve ne Korce.Jam I kenaqur pasi kemi bashkepunuar me kengetaret me te mire te tregut te muzikes shqipiptare dhe jam I lumtur qe nepermjet aktivitetit tone njerezit te mund te ndjejne disa caste qetesi duke pire dicka apo duke defryer me miqte e tyre. 18.Jeni penduar per biznesin qe keni hapur? Jo sepse eshte nje biznes te cilit iu kushtua shume mund dhe para dhe ai po I jep frutet e tij nga dita ne dite. -Shpresojme qe keshtu te jete edhe ne te ardhmen dhe ju urojme suksese ne punen tuaj. -Shume faleminderit dhe une ju falenderoj per kete interviste dhe ju uroj suksese te metejshme.

×