Recep rapor 3 sunu

200 views

Published on

Published in: Technology, Art & Photos
0 Comments
0 Likes
Statistics
Notes
 • Be the first to comment

 • Be the first to like this

No Downloads
Views
Total views
200
On SlideShare
0
From Embeds
0
Number of Embeds
3
Actions
Shares
0
Downloads
2
Comments
0
Likes
0
Embeds 0
No embeds

No notes for slide

Recep rapor 3 sunu

 1. 1. MUSTAFA KEMAL ÜNİVERSİTESİ HASSA MESLEK YÜKSEKOKULU Halı Yıkama Takip Otomasyonu R-3Sistem Analizi ve Tasarım Dersi Bitirme Projesi RECEP GÜLLÜ 108104020
 2. 2. Proje Tasarımı ve Sonradan Eklenen Kodlar Ana pencere tasarlanırken şu adımlar izlendi: 1. Ana pencerenin oluşturulması ve çalıştırılması. 2. Metotlara bölme ve constructerdan çağırılması. 3. Pencere içerisinde ögelerin oluşturulması ve yerleştirilmesi. 4. Action özelliği verme.
 3. 3. Ana Pencerenin Oluşturulması ve Çalıştırılması Ana pencere Java programlama dilinin swing kütüphanesindenJFrame sınıfı miras (extends) alınarak oluşturuldu. Miras alma işlemisayesinde program yazılırken kodlar uzun bir şekilde sıralanmadı ve yazımkolaylığı sağlanmış oldu.
 4. 4. Yan tarafta JFramenin nasıl oluşturulacağı gösterilmekte- dir.setTitle ile penceremize bir başlık eklenebilir, setSize ile boyutu,setLocationRelativeTo ile penceremizin ekranın hangi konumundaaçılacağını ayarlayabiliriz. setResizable ile yeniden boyutlandırma özelliğideğiştirilebilir, setVisible ile pencerenin görünürlüğü sağlanır ancak; bu kodyazılmaz veya false yazılırsa pencere çalışır fakat görünmez.setDefaultCloseOperation pencerenin kapatıldığı zaman gerçekleşeceğiişlemi belirleriz.
 5. 5. Metotlara Bölme ve Constructer’ dan Çağırma Constructer: Program çalıştırıldığında derleyicinin ilk çalıştıracağı metottur. Bu yüzden bu metot ne kadar kısa olursa o kadar elverişli olur. Yan tarafta gösterildiği gibi kodlar farklı kod bloklarına bölünebilir. Bu saye- de kodlar uzamaz ve değişiklik yapılmak istendiğinde aradığımızı bulmakta zorlanmayız. Sınıfımız JFrame sınıfından miras alınmıştır. Penceremiz initJFrame metodunda oluşturuldu ve constructer dan initJframe(); şeklinde çağırıldı. Bu sayede Java programlama dilinin kod yazımı sırasında bize sağlamış olduğu kolaylığıda görmüş olduk.
 6. 6. Pencere İçerisindeki Ögelerin Oluşturulması ve Yerleştirilmesi Yukarıda bir tablonun nasıl oluşturulduğu anlatılmaktadır. Bentablomu oluştururken sütun isimlerini String olarak haliListesi dizisineatadım. Daha sonra tableModelOne adında bir tablo modeli oluşturdum vestring dizisini bu modele ekledim. Ardından tableJTable adında tablooluşturup modeli bu tabloya ekledim. paneJScrollPane adında bir scrolloluşturup tablomu scrolla ekledim. 20 satırlık bir tablo oluşturulmuş ve paneleeklenmeye hazır vaziyettedir.
 7. 7. Buton Ekleme ve Action Oluşturma Bu butonu oluşturmak için;JButton addCustemerJButton = new JButton(“Müşteri Ekle”); kodlarınıyazmak gerekir. Ardından addCustemerJButton.addActionListener(new ActionListener){ public void actionPerformed(ActionEvent arg0) { new AddCustemerGui(); }});
 8. 8. Soru Penceresi Oluşturma Tamam butonuna tıklandığında “Bu Müşteri İçin Halı Kaydı Yapmakİstiyor musunuz?” şeklinde bir soru penceresi açılmaktadır. Bu sorupenceresini oluşturan kodlar şunlardır;
 9. 9. Object[] options = { "Evet", "Hayır!" }; int n = JOptionPane.showOptionDialog(null,"Bu Müşteri İçin Halı Kayıdı Yapmak İstiyormusunuz?", "Kayıt Yapılsın mı?", JOptionPane.YES_NO_OPTION, JOptionPane.QUESTION_MESSAGE, null, options, options[0]); Yukarıda ki kodlar sayesinde bir YES_NO_OPTION soru penceresi yapılır. Ayrıca pencerede istediğimiz her şeyi değiştirebiliriz. Evete basıldığında müşteri adına bir sipariş penceresi açılır. İptal ise kayıt işlemi yapılmadan çıkış yapar. Bunun için bir if karar yapısı yapılmalıdır bu da şu şekilde olur; if (n == 0) { EnterCarpetGui enterCarpet = new EnterCarpetGui(); } else if (n == 1) { dispose(); }
 10. 10. Yapılan Hatalar ve Düzeltme Yollarıimport java.awt.BorderLayout; Yan tarafta javanın diğer sınıflardanimport java.awt.Color; veri almasını sağlayan import kodlarındanimport java.awt.event.ActionEvent; bazıları vardır. Bazıları dedim çünküimport java.awt.event.ActionListener; ezberlenmesi kolay olmayacak kadar fazladır.import javax.swing.BorderFactory; Bu yüzden ctrl+shift+O kullanılarak gerekliimport javax.swing.ImageIcon; olan importları çağırabilir kullanılmayanimport javax.swing.JButton; importları silebiliriz. Örneğin;import javax.swing.JFrame;import javax.swing.JMenu; JPanel panel = new JPanel(); kodalarınıimport javax.swing.JMenuBar; yazdığımız zaman importimport javax.swing.JMenuItem; jawax.swing.JPanel; importu gelir. Bu kodimport javax.swing.JOptionPane; yazılmadığı zaman veya kısa yollaimport javax.swing.JPanel; çağırılmadığı zaman kod bloğumuzda şeklinde hata oluşur.
 11. 11. Metot Hataları Aynı sınıf içerisinde farklı metotlar kullanırken, metodumuzun bir şeydöndürmesini isteyebiliriz. Fakat bunu sonradan yani tüm metodu yazdıktan sonrayapmayı düşünüp metodumuzun sonuna return null; yazabiliriz. Fakat dahasonradan unutulmamalıdır ki yazılan null yani boş değer yerine döndürülmesigereken seçenek yazılmalıdır. Aksi takdirde yazılan metot sadece kodlar arasındasadece kalabalık yapar, bir işe yaramaz. Bir diğer yaptığım metot hatası ise yazdığım metodu farklı bir sınıftan veyadiğer bir metottan çağırmayı unutmaktır. Yazılan metot değer döndürmekte fakatdiğer metot veya sınıflardan çağırılmadığı için algılanmamaktadır.
 12. 12. Recep GÜLLÜBeni Dinlediğiniz İçin Teşekkürler…

×