Successfully reported this slideshow.
We use your LinkedIn profile and activity data to personalize ads and to show you more relevant ads. You can change your ad preferences anytime.

OpenStreetMap (26/01/2013)

722 views

Published on

26 Ocak 2013
Istanbul Hackerspace'de gerçekleştirilen OpenStreetMap atölyesi sunumu.

Published in: Technology
 • Be the first to comment

 • Be the first to like this

OpenStreetMap (26/01/2013)

 1. 1. OpenStreetMap?O. Murat Yılmaz, NemedyaH. Can Ünen, İTÜ
 2. 2. - Kitle Kaynaklı Sistemler- Özgür Veri- OpenStreetMap Nedir?- OpenStreetMaple ne yapılır?
 3. 3. Kitle-Kaynak● Kitle kaynaklı hareketin ortaya çıkışı, özgür yazılım hareketinin başlangıcı olarak kabul edilebilir.● Yeni medya düzeni: amatörler tarafından geliştirilen içerik.● Kullanıcılar gönüllü olarak, ya da çok düşük maliyetlerle bir araya gelip içerik üretmektedir.
 4. 4. Kitle-Kaynak● Kitle-kaynak fikri, bir ekonomist, yönetici danışmanı ya da pazarlama dehası tarafından ortaya atılmadı.● Sevdikleri işleri başka insanlarla birlikte yapan internet kullanıcılarının koordineli olmayan eylemleri sonucu ortaya çıkmıştır.
 5. 5. Kitle-Kaynaklı
 6. 6. Kitle-Kaynak● İşgücü, kitleler içerisinde kurumlara kıyasla daha etkin bir biçimde paylaşılabiliyor. "Bir iş için en uygun insan, onu en çok yapmak isteyendir." "Given the right set of conditions, the crowd will always outperform any number of employees." (Jeff Howe, Crowdsourcing)
 7. 7. Kitle-Kaynak● Şirketler teknik destek sayfaları yerine kullanıcı forumlarına yönelmeye başladı.● BBC, Gannett, Reuters, dünya çapında yerel haberleri derlemek için gittikçe daha az yetişmiş muhabir kullanıyor.
 8. 8. Kitle-KaynakKöken Ortaya Irk çıkan işinCinsiyet kalitesi. Dil Din Yaş Vasıf
 9. 9. Kitle-Kaynakİnternette olduğu gibi, kitle kaynaklı sistemlerde sınır tanımaz. Sistem için önemli olan hangicaddede, hangi şehirde, hangi ülkede, hangikıtada olduğunuz değil, o işi yapıpyapamayacağınızdır.Kitle-kaynak, yetenek ve bilginin ihtiyaçla biraraya geldiği bir yöntemdir.
 10. 10. Açık Veri / Open Data● Açık veri, var olan tüm verilerin, telif, patent ya da başka denetim mekanizmalarınca kısıtlanmaksızın, dilediklerince kullanmaları ve yeniden yayınlamaları için herkes tarafından özgürce erişilebilir olması düşüncesidir.
 11. 11. Açık Veri / Open Data● Açık veri Vikipedi örneğindeki gibi metin ve bilgi ağırlıklı olabilir.● Metinsel olmayan açık veriler haritalar, genomlar, connectomelar, kimyasal bileşikler, bilimsel ve matematiksel formüller, tıbbi veriler ve uygulamalar, biyolojik bilimler ve biyolojik çeşitlilik alanlarındadır.
 12. 12. Açık Veri / Open Data● Veriler tüm insanlığındır.● Gerçeğin telifi olmaz!● Veriler özgürce erişilebilir olmadan bir araştırmanın gerçek verimine kavuşması mümkün değildir.
 13. 13. Açık Veri / Open Data● Bilim alanında Open Science Data● Akademik yayıncılık alanında Open Access● Araştırma alanında Open Research / Open Notebook● Bilgi alanında Open Knowledge
 14. 14. Açık Veri / Open Data● Kamu Alanında ABD, İngiltere ve Avrupa Birliğinde kullanımı yaygındır● Her yıl çeşitli yarışmalarla teşvik edilir● http://opendatachallenge.org/● http://publicdata.eu/● http://data.gov● http://data.gov.uk
 15. 15. Açık Veri / Open Data● Open Data Institute● Tim Berners-Lee ve Prof. Nigel Shadbolt tarafından kurulmuştur● Kamunun ve özel şirketlerin açık veriye taşınmasını hedefler
 16. 16. Açık Bilgi / Open Knowledge● Açık Verinin kapsayıcısı, terim olarak yeni ancak anlayış olarak eski bir yaklaşım.● M.Ö. 868de Çinde yazılmış bir kutsal metinde "Evrensel olarak özgürce dağıtılması için basılmıştır" diye yazmaktadır.
 17. 17. HaritaHarita, yeryüzünün tümünün ya dabir parçasının belirli oranlardaküçültülüp işaretleştirilerek birdüzlem üzerine yansıtılarakgösterimidir.basılı / sayısaltematik / topografikgenel / özel
 18. 18. OpenStreetMap● 2004, Steve Coast (University College London)● Wikipedia ve İngilteredeki harita arşivine (Ordinance Survey) erişimdeki kısıtlamalardan esinleniliyor.● ODBL (Open Database License)● Özünde büyük bir uzamsal (spatial) veritabanıdır.● İlk kullanıcıları çoğunlukla rotalarını işaretleyen bisiklet sürücüleriydi.
 19. 19. OpenStreetMap● Open Layers tabanlı bir "slippy map" arayüzüne sahiptir.● Haritalar Mapnik rendering motorunda üretilip döşemeler halinde görüntülenmektedir.
 20. 20. OpenStreetMapVERİ ÜRETİMİ:● Arazi Ölçmeleri ○ GPS izi, yerel bilgi● Kamu Verileri ○ A.B.D., Kanada, İngiltere ○ LANDSAT● Özel Sektör Verileri ○ Yahoo, Microsoft (uydu görüntüleri)
 21. 21. OpenStreetMapGPS (GPS Exchange Format)
 22. 22. OpenStreetMapUyduGörüntüsü
 23. 23. OpenStreetMapVeri Elemanları:● Düğüm: Belirli konumdaki noktaları belirtmek için kullanılır (ATM, otobüs durağı, vb.)● Yol: Çizgilerle bağlanmış düğüm sırası (Cadde, sokak, patika, vb.)● Kapalı Yol: Başladığı noktada biten yol; alanları tanımlamak için kullanılır (Park, göl, bina, vb.)● İlişki: Fiziki olarak ayrı, ama aynı şeyi temsil eden veri elemanları için tanımlanır. (Birden çok segmentten oluşan bir otoyol, farklı yerlerde bir kaç parçadan oluşan bir milli park alanı gibi)
 24. 24. Uzamsal veri elemanlarıRaster Vektör
 25. 25. OpenStreetMap
 26. 26. OpenStreetMapPotlatch 2
 27. 27. OpenStreetMap JOSM
 28. 28. OpenStreetMap● OSMapTuner (Android OSM Editörü)● OSM QA Editor (editor.osmsurround.org) ○ İsimsiz yollar ve adressiz binaları sorgulayıp eksik bilgileri tamamlayabileceğiniz bir arayüz.
 29. 29. OpenStreetMaptag: amenity=cinema● Nokta / Alan● name=* operator=* building=cinema drive_in=yes/no deaf:description:en=Cinema offers subtitles cinema:3d=yes/no screen=* minage=* http://wiki.openstreetmap.org/wiki/Map_Features
 30. 30. OpenStreetMapVeri Kaynakları!!!● Telif hakları sıkıntısı yüzünden OSM editörlerinde bulunan veri kaynakları dışında bir kaynaktan faydalanmak önerilmez.● Google, telifli içeriğe sahip olduğu için Google Maps ve Google Earth gibi kaynaklardan OpenStreetMap verisi üretilemez. ○ Tuzak Sokaklar!
 31. 31. OpenStreetMapBugün:● 6 Ocak 2013te dünya çapında 1 milyon kayıtlı kullanıcı.
 32. 32. OpenStreetMapBugün: ● http://opengeodata.org/some-europen-openstreetmap-growth-statistics
 33. 33. OpenStreetMapBugün: ● http://opengeodata.org/some-europen-openstreetmap-growth-statistics
 34. 34. OpenStreetMapBugün: ● http://opengeodata.org/some-europen-openstreetmap-growth-statistics
 35. 35. OpenStreetMap● MapBox● CloudMade● Foursquare● Geocaching● Apple Maps● ...
 36. 36. OpenStreetMapNeler Yapılıyor?● HOT (Humanitarian OpenStreetMap Team) ○ Haiti ○ Van, Erciş● Crisis Mappers
 37. 37. OpenStreetMapNeler Yapılıyor?● http://osm.misterboo.de/education/ (osm’de çizili eğitim kurumları)● http://cycling.waymarkedtrails.org/en/ (yürüyüş ve bisiklet yolları)● http://wheelmap.org/en● http://fieldpapers.org/● http://walking-papers.org/print.php?id=crxftq4s● Oyunlar: ○ Kort http://www.kort.ch/ ○ Train Lord http://trainlord.com/
 38. 38. OpenStreetMapOpenStreetMap Dünyasını takip etmek için: http://neis-one.org/ http://osm.gryph.de/ http://opengeodata.org/ http://openstreetmap.org.tr/http://bestofosm.org/ (Examples of excellent mapping and other interesting places in OpenStreetMap.) http://www.stateofthemap.org/ (Yıllık Uluslararası OpenStreetMap Kongresi)

×