Successfully reported this slideshow.
We use your LinkedIn profile and activity data to personalize ads and to show you more relevant ads. You can change your ad preferences anytime.
How would you describe how fast a car
is traveling?
How would you describe how fast you
can type a paragraph?
Learning Target:
Students will learn how to write rates,
equivalent rates and unit rates.
Rate – is a ratio of two measures that
have different units.
(must have labels on your answers)
Unit Rate – has a denomina...
Writing Equivalent Rates
Copy and complete the statement.
Don’t forget your labels.
5 lb/ $10 = 20 lb/ ?
35 mi/ 6 h = ? / ...
Answers:
5 lb/ $10 = 20 lb/ ?
? = $40
because 5 x 4 = 20 so 10 x 4 = 40
35 mi/ 6 h = ? / 12 h
? = 70 mi
because 6 x 2 = 12...
Writing Rates
Write the rate in fraction form. Then
find the unit rate.
24 miles in 4 seconds
Answer:
24 miles in 4 seconds
Rate in fraction form: 24 mi / 4 sec
Steps for finding the unit rate:
24 divided by 4 = 6
4 ...
Do you think that finding unit rates is
something we only do in math class?
Think again.
Where in life do people use unit ...
Comparative Pricing:
A 16 ounce sports drink cost $2.40.
A 30 ounce drink costs $3.60.
Which size is the better buy?
Expla...
Answer:
Unit Price: $ / item
2.40 divided by 16 = $.15
3.60 divided by 30 = $.12
$.15 > $.12
therefore the 30 oz sport dri...
Tell whether the rates are equivalent
or not equivalent.
8 lb/ $4 and 12 lb / $3
32 calories / 2 h and 64 calories / 4 h
Answers:
8 lb/ $4 and 12 lb / $3
8 divided by 4 = 2
12 divided by 3 = 4
so they are not equivalent rates
32 calories / 2 h...
Can you write rates,
equivalent rates and
unit rates?
Upcoming SlideShare
Loading in …5
×

Sec. 8.2

451 views

Published on

Published in: Education
  • Be the first to comment

  • Be the first to like this

Sec. 8.2

  1. 1. How would you describe how fast a car is traveling? How would you describe how fast you can type a paragraph?
  2. 2. Learning Target: Students will learn how to write rates, equivalent rates and unit rates.
  3. 3. Rate – is a ratio of two measures that have different units. (must have labels on your answers) Unit Rate – has a denominator of 1 unit. To find the unit rate divide the numerator and denominator by the denominator in the original problem.
  4. 4. Writing Equivalent Rates Copy and complete the statement. Don’t forget your labels. 5 lb/ $10 = 20 lb/ ? 35 mi/ 6 h = ? / 12 h
  5. 5. Answers: 5 lb/ $10 = 20 lb/ ? ? = $40 because 5 x 4 = 20 so 10 x 4 = 40 35 mi/ 6 h = ? / 12 h ? = 70 mi because 6 x 2 = 12 so 35 x 2 = 70
  6. 6. Writing Rates Write the rate in fraction form. Then find the unit rate. 24 miles in 4 seconds
  7. 7. Answer: 24 miles in 4 seconds Rate in fraction form: 24 mi / 4 sec Steps for finding the unit rate: 24 divided by 4 = 6 4 divided by 4 = 1 Unite rate: 6 mi / 1 sec
  8. 8. Do you think that finding unit rates is something we only do in math class? Think again. Where in life do people use unit rates?
  9. 9. Comparative Pricing: A 16 ounce sports drink cost $2.40. A 30 ounce drink costs $3.60. Which size is the better buy? Explain.
  10. 10. Answer: Unit Price: $ / item 2.40 divided by 16 = $.15 3.60 divided by 30 = $.12 $.15 > $.12 therefore the 30 oz sport drink is the better buy.
  11. 11. Tell whether the rates are equivalent or not equivalent. 8 lb/ $4 and 12 lb / $3 32 calories / 2 h and 64 calories / 4 h
  12. 12. Answers: 8 lb/ $4 and 12 lb / $3 8 divided by 4 = 2 12 divided by 3 = 4 so they are not equivalent rates 32 calories / 2 h and 64 calories / 4 h 32 divided by 2 = 16 64 divided by 4 = 16 so they are equivalent rates
  13. 13. Can you write rates, equivalent rates and unit rates?

×