Successfully reported this slideshow.
We use your LinkedIn profile and activity data to personalize ads and to show you more relevant ads. You can change your ad preferences anytime.

The Dijital Trend Raporu - 2018 Nisan

73 views

Published on

www.thedigital.agency

Published in: Internet
 • Be the first to comment

The Dijital Trend Raporu - 2018 Nisan

 1. 1. Nisan 2018 The Digital Agency Trend Raporu
 2. 2. Sosyal Medyadaki Varlığınızı Hahshtag Kullanarak Artırmanın 6 Yolu Sosyal medyadaki varlığınızı ve görünürlüğünüzü artırmak için hastag’lerden nasıl yararlanmalısınız? Hashtag’ler, sosyal medya pazarlamasında doğru kullanılırsa, vermek istediğiniz pazarlama mesajının oluşturacağı etkiyi artırır. Sosyal medya çabalarınızı hashtag’lerle geliştirmenin 6 basit yolunu bulacaksınız. 1. İçerik ve Profik Erişimini Artırmak 2. Sosyal Medyadaki Konuşmaları Arayın ve Konuşmalara Katılın 3. Sosyal Dinleme/Araştırma/Ürün Geliştirme 4. Kendi Markalı Hashtag’inizi Oluşturun 5. Etkinlik Etkileşimi Çekin 6. Topluluk Oluşturun
 3. 3. Dijital Pazarlamacılar İçin Sosyal Medya Yolculuğu Bundan sadece birkaç yıl önce sosyal medyada etki oluşturmak için bir hesap açmak ve düzenli paylaşım yapmak yeterliydi. Hedef kitlenin beklentileri doğrultusunda görseller oluşturmak ve bu görselleri etkileyici metinlerle donatarak firmanızın varlığını duyurabiliyordunuz; ancak sonrasında İçerik Pazarlama'nın önemi artmaya başladı. Farklı stratejiler oluşturularak kitle etkileşimi arttırıldı. Bu durum sayesinde firmalar arası sosyal medya rekabeti gün geçtikçe arttı. Yeri geldi ürün tanıtımları bir sokak röportajında yer aldı. Yeri geldi markalar tarafından canlı yayınlar yapılarak kullanıcılarla direk etkileşime geçildi. Sosyal medya mecralarının doğasına uygun video içerikler, yarışmalar, ödüller, sokak röportajları, viral reklamlar, tweetler ve daha saymadığımız bir çok kaynak farklı kanallarda kullanılarak etkisini arttırdı ve şimdiki halini aldı. Durum böyle olunca, ister B2B ister B2C alanında çalışma yapan bir pazarlamacı olun; müşterileriniz ya da hedef kitlenize en hızlı ulaşımı sağlayacağınız platformlardan birinin de sosyal medya olduğu herkes tarafından kabul edilir hale geldi. Peki, sosyal medya pazarlaması her geçen gün dinamik bir şekilde değişim gösterirken, sosyal medya trendlerini önceden yakalayabilmek ve bu trendlerle sektörün öncü sosyal medya pazarlamacılardan olabilmek için nasıl bir yol izlenmeli?
 4. 4. Instagram’a Otomatik Tam Ekran Stories Reklamları Özelliği Geldi Instagram feed en/boy oranına sahip reklamlar, Facebook’un yeni özelliği sayesinde otomatik olarak Story formatına çevrilebilecek. Facebook, reklamcıların daha kolay doğal ve etkileyici Instagram Stories reklamları hazırlaması için harekete geçti ve Instagram akışında yer alan herhangi bir fotoğraf ya da 15 saniye altında bir videoyu tam ekran görüntülenen Instagram Story reklamına çevirme özelliğini getirdi. Facebook, farklı formatlarla farklı şekillerde optimize edilebilen ve yaratıcıların zamanını aldığı kadar pahalı da olan reklamcılık platformunu değiştirmeyi deniyor. Instagram Stories’i kullanmak isteyen ve yalnızca Instagram feed’ine uygun en/boy oranına sahip fotoğraf ya da videolara sahip reklamcılar, Facebook reklam platformunun otomatik, tam ekran deneyimi sayesinde daha yaratıcı hale gelecek. Yeni özellik, reklamcıların ekstra bir düzenleme yapmaya gerek duymadan her iki platformda da insanlara benzersiz bir şekilde ulaşmasını sağlayacak.
 5. 5. Instagram’ı Daha Etkili Kullanmak İçin 10 İpucu En hızlı büyüyen sosyal ağlardan biri olan Instagram’ın, aylık 800 milyon aktif kullanıcısı bulunuyor. Bu denli geniş bir kitleye hitap eden Instagram’ı, yeterince etkili kullanabiliyor musunuz? Instagram’ı daha etkili kullanarak hesabınızı daha iyi noktalara taşımak için size yardımcı olacak 10 ipucunu görebilirsiniz. 1. Düzenleme Araçları İle İlgili Daha Çok Bilgi Edinin 2. Instagram İle Çalışan Diğer Uygulamaları da Deneyin 3. Instagram’ın Kendi Uygulamalarını Kullanmayı Unutmayın 4. Daha Çok Kişiye Ulaşmak İçin Hashtagleri Kullanın 5. Hikayeleri Kullanmaya Başlayın 6. Gönderilerinizde Stickerlar Kullanmayı Deneyin 7. Canlı Yayınlar Yapın 8. Fotoğraflarınızı ve Videolarınızı Bilgisayarda Düzenleyin 9. Gizlilik Ayarlarınıza Dikkat Edin 10. Kendinize İkinci Bir Hesap Açın
 6. 6. Kullanıcı Deneyimi (UX) Tasarımı Nedir? Kullanıcı Deneyimi (User Experience) tasarımı; mühendislik, pazarlama, grafik, endüstri ve kullanıcı arayüzü tasarımlarını içeren dijital veya fiziksel bir deneyim ile ürünler ve potansiyel müşteriler arasındaki ilişki kurma sürecidir. UEGroup CEO’su Tony Fernandes, CMSWire ile yapılan bir röportajda UX tasarımı için ‘’Geçmişte logoların ve sloganların yaptığı şekilde güvenilirlik ve bağlantı kurmanın yerini alan interaktif bir marka deneyimidir’’diyor. Bir UX tasarımcısı, kuruluşların kullanıcı deneyimlerinden yararlanarak yeni içeriklerin oluşturulmasına yardımcı olur. Örneğin; Bir araçtaki ya da cihazdaki açma kapama düğmesinin nerede olduğundan, bir web sitesindeki panelin kullanım düzenine kadar birçok alanda UX tasarımcıların çalışmalarını görebiliriz. Kullanıcılar için daha kullanışlı ve tercih edilir bir çözüm arayışında olan UX tasarımcıları, kullanıcı deneyimlerine yeni boyutlar getirerek hayatı kolaylaştırmak için çalışır.
 7. 7. Çok Kanallı Pazarlama Rehberi Adından da belli olduğu üzere çok kanallı pazarlama, firma ve müşteri bağını oluştururken, birçok kanalı kullanılarak müşteri ile etkileşime geçmeyi hedefler. Çok kanallı pazarlama (OmniChannel Marketing) kampanyalarında amaç, hedef kitleye maksimum düzeyde ulaşıp, verimli bir kullanıcı deneyimi oluşturmaktır. Bu sebeple çoklu kanal pazarlama stratejileri hem çevrimiçi hem de çevrimdışı kanalların bir bütün olarak ele alınması ile oluşturulur. Çok Kanallı Pazarlama kısaca birçok kanal kullanarak müşterileriniz için oluşturduğunuz kullanıcı deneyimi yolculuğudur. Başarılı bir pazarlama organizasyonunda birçok kanal kullanılmasının ana sebebi kullanıcı etkileşimini arttırarak, kullanıcıya yönelik çözümsel bir deneyim oluşturmaktır. Bu durumda oluşturulacak kampanyanın kişiselleştirilmiş olması gerekmektedir. Kişiselleştirilmiş kampanyaları oluşturabilmek için en önemli görev ise müşterilerinizi iyi tanıyor olmaktan geçmektedir. Müşterilerinizin demografik yapısını, hangi elektronik cihazları kullandığını ve hangi kanallarla daha fazla etkileşime geçtiğini biliyor olmanız, çok kanallı pazarlama stratejinizin temelini oluşturmanızı sağlayacaktır. 1. Her şeye müşterilerinizi tanıyarak başlayın 2. Müşterilerinizle olan etkileşim için doğru kanalları belirleyin 3. Çok kanallı yolculuğunuzu alternatiflerle donatın 4. Dijital pazarlama araçları entegrasyonunu ihtiyaçlarınıza göre belirleyin 5. Web sayfalarınızın her cihaza uyumlu olması gerektiğini unutmayın
 8. 8. Google AdWords daha fazla kullanıcıya ulaşan yeni formatını duyurdu Google AdWords paylaştığı blog gönderisinde YouTube’daki video kampanyalarının erişimini yükselten yeni video formatını duyurdu. Outstream Video Ads ismindeki bu yeni format, özellikle mobil dünya için tasarlandı. Formatın aynı zamanda mobil tarayıcılarda ve uygulamalarda görüntüleneceğini de belirtelim. Google Adwords’ün blog gönderisinde paylaştığı detaylar ise şöyle: Outstream reklamlar, YouTube’ta çoğalan, düşük maliyetli ve görüntülenebilir erişim yaratacak. Reklamlar, yayın içi TrueView ve Bumper reklamları dahil olmak üzere video reklamlar gösterebileceğiniz yüksek kaliteli yayıncı web siteleri ve mobil uygulamalar olan Google video iş ortaklarında gösterilecek. Outstream video reklamları, kullanıcılar bir videoya girdiğinde otomatik olarak ekranda oynamaya başlıyor. Bu noktada videonun sesi konusunda endişeleri olan kullanıcılara şimdiden söyleyelim; bu otomatik oynatılan reklamların sesi kapalı. Özellikle 2000lerin başındaki web sitelerini düşünecek olursak bunun oldukça yerinde bir karar olduğunu söyleyebiliriz. Bu reklam modelinde kullanıcılar arzu ettikleri takdirde reklama basarak sesi açabildiği gibi istekleri doğrultusunda da videoyu baştan başlatabiliyor.
 9. 9. Twitter’da alıntılanmış tweetlerden ibaret bir haber kaynağı nasıl oluşturulur? Bir kullanıcı sadece alıntılanan içerik hakkındaki görüşleri okumak isterse ne yapmalı? Bu sorunun basit çözümünü adım adım paylaşalım: ● İlk olarak alıntılanan içeriğin kullanıldığı tweeti yeni sekmede açın. Bunun için tweette yer alan saat kısmına basmanız yeterli. ● Ardından yeni sekmede açtığınız tweetin tarayıcınızdaki bağlantısını kopyalayın. ● Kopyaladığınız bağlantıyı Twitter’ın arama çubuğuna yapıştırın ● Enter’a basın. Bu işlemlerin ardından karşınızda alıntılanmış tweetlerden ibaret bir haber kaynağı göreceksiniz. Eğer bunu mobil cihazınızda yapmak isterseniz, tweetin bağlantısını paylaş menüsünden kopyalayabilirsiniz. Bu esnada bağlantının sonunda istenmeyen öğeler kalmamasına dikkat edin. Bunun için bağlantıda yer alan soru işaretinden sonraki kısmı atabilirsiniz. Ardından masa üstünde olduğu gibi Twitter’ın arama çubuğuna bu bağlantıyı yapıştırabilirsiniz.
 10. 10. Gmail Yeni Tasarımı İle Çok Konuşulacak Google, Gmail’in tasarımının önümüzdeki haftalarda değişeceğini duyurdu. Yeni tasarımın en temel özelliği, diğer Google uygulamaları ile birlikte entegre olarak çalışmasını sağlayan modüler bir kenar çubuğu. The Verge tarafından gösterildiği gibi, e-postanızın hemen yanında bir kenar çubuğu bulunuyor. Bu çubuk, yapılacaklar listesini oluşturmak, toplantıları zamanlamak gibi amaçlar ile kullanılabiliyor. Ayrıca diğer uygulamalar da bu bölüm ile entegre edilebiliyor. Yeni Gmail, birkaç farklı ekran modu arasında seçim yapmanıza da olanak sağlıyor. Bu seçenekler arasından size uygun olanını seçerek, daha rahat bir kullanıma sahip olabiliyorsunuz. Bunun dışında Gmail’e yeni bir yükleme animasyonu gelecek gibi görünüyor. Tüm bu gelişmelere, önümüzdeki haftalarda hep birlikte tanıklık edeceğiz.
 11. 11. Mobil reklam harcamalarının ne kadarı gerçek kullanıcıya harcanıyor? Ankara merkezli mobil reklam platfromu AppSamurai‘ın kurucularından Emre Fadıllıoğlu, mobil reklam harcamalarının ne kadarının gerçek kullanıcı için harcandığına dair önemli bilgileri konferansımızda dinleyicilerle paylaştı. Mobil uygulamaları kullanırken, her gün birçok reklamla karşılaşıyoruz. Bu reklamların ne kadarının gerçek kullanıcıya ulaştığı hakkında bilgilerini aktaran Fadıllıoğlu, ilk olarak geçtiğimiz yıl gündem olan Uber – Fetch davasına değindi. Uber, dijital reklam ajansı Fetch’e reklamlarının sahte olduğunu ve kendilerine sahte kullanıcı gönderdiğini öne sürerek 40 milyon dolarlık dava açmıştı. Geçtiğimiz yılın ortasında, hızlı tüketim devlerinden P&G de dijital reklam bütçesinde 100 milyon dolarlık bir kesintiye gitmişti. Bu kesintiye rağmen P&G satışlarının arttığını da hatırlatalım. Emre Fadıllıoğlu, sadece 2018’de, uygulamalardaki sahte reklamlarının bedelinin, 2 milyar dolar gibi büyük bir meblağ olduğunun altını çizdi. Mobil uygulama indirme envanterindeki sahtecilik oranının değerinin yüzde 40 olduğunu söyledi. Forrester araştırmasına göre pazarlama ekiplerinin hedeflerine ulaşmasında en büyük etkenin, yüzde 33‘lük bir dilimle fraud olduğunu da dinleyicilerle paylaştı.
 12. 12. Yeni düzenlemeyle internet satışlarına getirilen kısıtlamalar kalkıyor Rekabet Kurumu, tüketicilerin daha fazla ürüne ulaşmasını sağlayan internet satışlarının önünü açacak düzenleme yeniden düzenleniyor. İnternet satışlarının pasif satış yöntemi özelliği taşıdığının belirtilmesiyle belirli sınırlar içinde kalan “Dikey Anlaşmalara İlişkin Kılavuz“, rekabet hukuku kurallarının internet satışları açısından yeniden güncelleniyor. Bu güncellemeye göre sağlayıcılar, dağıtıcıların internet üzerinden gerçekleştirdiği ürün satışlarını engellemeyecek, fiyat sorgulamak için bayinin web sitesine giren müşterinin, sağlayıcının ana sayfasına yönlendirilmesinin de önüne geçilecek. Her bayi, internet üzerinden satış yapabilme hakkına sahip olacak Getirilen yeni düzenlemeyle her bayi internet üzerinden satış yapabilecek. Ürün tedarikçileri, sağlayıcılar, üreticiler ve toptancılar, bayilere ya da dağıtıcılara internet üzerinden sattıkları ürünler için normalden daha yüksek bir fiyat uygulayamayacak, internet kanalıyla yapılan satışların oranına dair kısıtlama getiremeyecek. Tüketicilerin bir bayiye ait internet sitesini ziyaret etmesi, bayiyle iletişime geçmesi veya tüketicilerin bayi tarafından otomatik bilgilendirilmesiyle gerçekleşecek satışlar ise “pasif satış” olarak adlandırılacak.
 13. 13. Instagram’ın yorum ayarlarındaki farklılık dikkat çekiyor Instagram’ın yorum ayarları masa üstünde ve uygulamada farklı özelliklere sahip, üstelik masa üstünde açtığınız bir ayarın mobil uygulamada karşılığı yok. Aynı şekilde uygulamada açtığınız bir ayarın, masaüstünde de devamlılığı sağlanmıyor. Birçok yazılım geliştiricinin hata olarak adlandırdığı bu yapı yine de Instagram’ın bilinçli bir yaklaşımı olabilir. Gelelim bu hatanın detaylarına; Instagram’ın masaüstü sürümü ayarlarında bulunan Uygunsuz Yorumları Gizle özelliği, genel olarak platformdaki saldırgan yorumları gizlemek için kullanılıyor. Ancak bu özellik Instagram’ın web ve uygulama sürümlerinde farklı görünüyor. Kullanıcılar masaüstünde Uygunsuz Yorumları Gizle başlığını kullanabilirken, mobilde Rahatsız Edici Yorumları Gizle başlığı dikkat çekiyor. Bu noktada masaüstü ve mobil sürüm arasındaki farkları hatırlamakta fayda var. Zira bu iki platformda ayrı ayrı yapılan mühendislik uygulamaları özellik setlerinin de birbirinden ayrışmasına yol açıyor olabilir. Üstelik bu fark ayarların açıklamasında da göze çarpıyor.
 14. 14. Dijital Pazarlamada Yöneticilerin Dikkat Ettiği 5 Metrik Konu dijital pazarlama olunca, dijital pazarlama uzmanının elinde analiz edebileceği onlarca metrik olur. Web sitesi ziyaretleri, web sitesine gelen kaynaklar, sosyal medya paylaşımları, e-mail tıklamaları ve çok daha fazlası. Patrona bütün bu metrikleri sunmak çok vakit alır ve detaya girer. Bu yüzden şirket için önemli olan metrikleri hap şeklinde göstermeniz gerekir. Patronların dijital pazarlamacıdan beklediği önemli metriklerden bazıları: Kaynak bazlı pazarlama maliyetleri ve ziyaretler: Dijital pazarlama deyince ilk akla gelen pazarlama maliyetleri ve karşılığında gelen ziyaretçi sayıdır. Müşteri edinme maliyeti (customer acqusition cost – cac): Bu metrik şirkete yeni gelen bir müşteri için ortalama ne kadar pazarlama bütçesi harcanmasıyla ölçülür. Yatırım Getirisi (Return on Investment – ROI): Yaptığınız reklamlar sonucunda elde edilen kârı gösteren bir metrik. Özellikle dijital pazarlamada gösterilen performansı ölçmek için en önemli metriklerden biri. Müşteri Yaşam Boyu Değeri (Customer Lifetime Value): Web sitenizi ziyaret eden bir kullanıcının müşteri olduktan sonra bütün hayatları boyunca şirket için olan değeri. Yeni Müşteri Edinme Sayısı: Bu metrik adı üzerinden rapor sunulan periyotta gelen yeni müşteri sayısı. Bu metriği önceki dönemlerle birlikte sunmak pazarlamanın ne kadar etkili olduğunu gösterir.
 15. 15. Facebook, büyük sayfalar için doğrulama sürecini değiştiriyor Facebook yetkilileri cuma günü yaptığı açıklamada, büyük işletmelerin sayfaları için böyle bir doğrulama sürecinin gelecek olmasını “ABD dışındaki insanların, iç politika gibi konularda hileli yayınlar yapmasını engellemeye yönelik bir hareket” olarak tanımladı. Facebook’ta siyasi reklam satın alan herkesin kimliğinin doğrulandığını da belirtelim. Facebook, yeni doğrulama işleminin yalnızca takipçisi fazla olan sayfalar için geçerli olacağını belirtirken, az takipçili sayfaların bundan etkilenmeyeceğini söyledi. Doğrulama, kişinin gerçek kimliği ile Facebook bilgilerinin örtüşüp örtüşmediğini ve Facebook’taki adresin gerçek olup olmadığını ortaya çıkaracak olan “gerçek posta” yoluyla gerçekleşecek. Facebook’taki adrese içinde bir kod olan mektup gönderilecek ve o kodun platformdakiyle uyuşup uyuşmadığına bakılacak. Geçen yıl Facebook, 100 milyondan fazla insan tarafından görülen yayınlar oluşturabilecek 500’e yakın sahte sayfa tanımlamıştı. Ruslar, silahlılar ve din gibi ABD halkını bölen ve hatta gerçek hayattaki gösterileri teşvik eden sayfalar oldukları içinde haklarında suç duyurusunda bulunulmuştu.
 16. 16. Rötarlı Uçuşların Yarattığı Eziyete Son Veren Hizmet: Havalimanı Oteli Özellikle uzun mesafelerde uçakla seyahat etmek, diğer seyahat türlerine göre seyahat süresinin çok daha kısa olması nedeniyle yolculara büyük bir kolaylık sağlıyor. Ancak bu büyük avantajına rağmen, uçak seyahatlerinin önemli bir dezavantajı da var: Rötarlı uçuşlar. Uçuşlarda yaşanan gecikmeler bazen o kadar uzuyor ki, uçakla seyahat etmek tam bir eziyete dönüşüyor. Özellikle ülkemizde birçok insanın bu konudan muzdarip olduğu bir gerçek. Business Insider’ın yaptığı habere göre, Japonya’nın çeşitli bölgelerinde ve şehirlerinde şubeleri bulunan Nine Hours’un bir şubesi de Narita Uluslararası Havalimanı’nın içerisinde yer alıyor. Bu sayede uçuşlarında rötar yaşanan yolcular, bu süre zarfında havalimanın içerisinde çaresiz bir şekilde uçuşlarını beklemek yerine bir kapsül kiralayarak birkaç saat boyunca dinlenebiliyorlar. Bunların yanı sıra her bir Nine Hours oteli, oldukça sade bir tasarıma sahip. Oteldeki resepsiyon masası, duvarlar, yerler ve kilitli dolapların hepsi beyaz renkte. Ayrıca havalimanındaki yabancı uyruklu yolcular düşünülerek otelde yönlendirme amacıyla herhangi bir yazıya verilmemiş. Bunun yerine yerde bulunan yönlendirme işaretleri, konukların istedikleri yere ulaşmalarına yardımcı oluyor.
 17. 17. Foursquare, girişimler ve KOBİ’ler için yeni konum API’nı yayınladı Gelirini üç yıl üst üste yüzde 50 oranında arttıran Foursquare, şimdi de girişimler ve küçük işletmeler için konum API’nı yayınladı. Özellikle uygulama geliştiriciler, girişimler ve KOBİ’ler için piyasaya sürülen bu API, konum bazlı verilere erişim ve gerçek zamanlı olarak kullanıcıların konumlarını takip etmeyi sağlıyor. Girişimler için Konum API‘ı şirketlerin konum arama ve konum paylaşımı gibi özellikler oluşturmasını sağlıyor. İşletmeler aynı zamanda API sayesinde kendileri hakkındaki detayları da ekleyebiliyor. Yeni API ile birlikte Foursquare kullanıcılarının oluşturduğu fotoğraflar, ipuçları ve değerlendirmeler gibi içerikler de uygulamaya aktarılabiliyor. 105 milyon işletmeye ait “canlı müzik” ve “kredi kartı geçiyor” gibi bilgilerin de verilere dahi olduğunu belirtelim. Bu arada bu yeni hizmet günlük olarak sınırsız API sorgu kapasitesine sahip.
 18. 18. Bakan duyurdu! Fenomenlere kötü haber Maliye Bakanı Naci Ağbal, sosyal medya hesapları üzerinden ürün tanıtımı yaparak gelir elde eden kişilere yönelik önemli bir açıklama yaptı. Anadolu Ajansı'na konuşan Bakan Ağbal, söz konusu kişiler tespit edilerek vergi mükellefi yapacaklarını aktardı. Maliye Bakanı Naci Ağbal, konuyla ilgili yaptığı açıklamada ''Bir kişi internette ister kendi sayfasına reklam alsın, isterse video çekerek twitler atıp oradan gelir elde etsin. Her para kazanan nereden kazanırsa kazansın vergisini ödeyecek." dedi. 'Vergi mükellefi olmanın yaşı yok' diyen Ağbal, ''Kazanç doğuran faaliyetleri bu ortamlarda yürütenler ya kendiliğinden gelip mükellef olacak ya da onları biz tespit edeceğiz ve resmen mükellef yapacağız. Vergi mükellefi olmanın yaşı yok. 18 yaşın altındaysa kanuni temsilcisi kimse onun adına beyanname verecek" ifadelerini kullandı.
 19. 19. Zuckerberg’e özel Messenger mesajlarını silme aracı herkese açılıyor Geçtiğimiz hafta Mark Zuckerberg‘ün şimdiye kadar Messenger mesajlarını gönderdikten sonra dahi geçmişe dönük olarak silme özelliğine sahip olduğu ortaya çıktı. Bu özelliğin basına sızmasıyla birlikte Facebook bu gizlilik aracının herkese açılacağını duyurdu. Geçtiğimiz Cuma günü sadece Mark Zuckerberg ve diğer yöneticilere açık olduğu fark edilen bu özellik, yeni tartışmalara da yol açmış oldu. Zuckerberg ile mesajlaşan üç farklı kaynak, mesaj kutularındaki mesajların kaybolduğunu da doğruladı. Silinen mesajlar sohbet kayıtlarında görülmediği gibi Facebook’un Bilgilerinizi İndirin aracında da görülmüyor. Facebook’un iddiası ise bunun bir güvenlik önlemi olduğu yönünde. 2014 yılında gerçekleşen Sony hacklenmesini gerekçe olarak gösteren şirket, yöneticilerin kişisel iletişimlerinin sızmaması için bu güvenlik önlemini aldığını söylüyor. Facebook aynı zamanda bu yönetici özelliğinin önümüzdeki aylarda herkese açacağını da belirtti. Bir Facebook sözcsünün bu konuda bir e-posta üzerinden yaptığı açıklama şu şekilde: Şimdi daha geniş bir mesaj silme özelliği hazırlayacağız Bu biraz zaman alabilir. Ve bu özellik hazır olana kadar, artık yöneticilerin mesajlarını silmeyeceğiz. Bunu daha erken yapmalıydık ve yapmadığımız için üzgünüz.
 20. 20. HAVELSAN’dan yerli iletişim platformu: İletee Ankara Bilkent Otel ve Konferans Merkezi’ndeki 2. Kamu Siber Güvenlik Zirvesi‘ninde açıklamalarda bulunan HAVELSAN Genel Müdürü Ahmet Hamdi Atalay, milli ve kriptolu bir mesajlaşma ve görüşme platformu üzerinde çalıştıklarını açıkladı. WhatsApp benzeri bir çözüm sunacak olan İletee adındaki platform, güvenlik konusuna odaklanacak. İletee ile WhatsApp’ın özelliklerinden daha fazlası sunmayı hedefleyen HAVELSAN, mobil iletişim platformlarının sunucularının Türkiye’de olacağını da belirtti. Söz konusu platformun cep telefonunun içindeki güvenli bir alanda donanıma gömülü bir işletim sistemi üzerinden çalışacağını anlatan Atalay, dışarıdan cep telefonu ele geçirilse ya da hacklense dahi haberleşmenizin güvenli hale geleceğini belirtti. Ürünün prototipinin hazır olduğunu, yıl ortasında tanıtılacağını ve yıl sonunda ise kullanıma sunulacağını da ekleyelim.
 21. 21. Facebook Türkiye’deki kullanıcılarını uyardı Facebook, Türkiye’deki 50 milyondan fazla kullanıcısını kötü amaçlı uygulamalara karşı uyardı. Milyonlarda kullanıcının kişisel bilgilerin çalınmasının ardından Facebook güvenlik önlemlerini artırdı. Mercanoğlu, veri skandalından sonra Facebook, kullanıcılarının kişisel verilerinin çalınmasını önlemek üzere çeşitli önlemler almaya başladığını hatırlatarak, “Türkiye’deki 50 milyondan fazla kullanıcısının Haber Kaynağında bilgi metinleri göstererek, ‘Uygulamalar’ sekmesine yönlendirdi ve zararlı uygulamalar varsa kontrol edilmesi gerektiği yönünde uyardı” diye konuştu. Mercanoğlu, Facebook Haber Kaynağı’nda gösterilen uyarı metninde şu ifadelerin yer aldığını söyledi: “Verilerini güvende tutmanın ne kadar önemli olduğunu anlıyoruz ve hangi uygulamalarla bilgi paylaştığını kontrol etmeni kolaylaştırıyoruz. Facebook’u kullanarak giriş yaptığın uygulamaları ve internet sitelerini görmek istediğin zaman ayarlarının Uygulamalar ve İnternet Siteleri kısmına gidebilirsin. Artık Facebook’a bağlı olmasını istemediklerini de kaldırabilirsin.”
 22. 22. Instagram’dan yüze odaklandıran yeni özellik Popüler sosyal medya ağı Instagram, Hikayeler özelliğini geliştirmeye devam ediyor. Yeni nesil akıllı telefonlarda ister potre, ister herhangi bir nesne olsun arka fonu flulaştıran efektlere imkan tanıyan bokeh özellikleri çok revaçta. Bundan çok önce DSLR fotoğraf makineleri ile gerçekleştirilebilen bu estetik sonuç, artık donanımdan çıkarak yazılımsal bir hal almaya başlıyor. Instagram’ın son güncellemesi ile sunduğu yeni Odak formatı da buna dair en ilgi çekici örnekler arasında. Instagram, Hikayeler modunda portre çekimlerine özel yeni Odak formatını kullanıma sunduğunu duyurdu. Bu yeni format sayesinde ön kamerayla “selfie” veya arka kamerayla portre çekimlerinde kamera doğrudan kadraja giren yüze odaklanıp, arka planı hafifçe bulanıklaştırıyor. Diğer tüm Hikayeler kamera formatlarında olduğu gibi, Odak modu ile çekilen fotoğraflara da filtre, çıkartma ve yazı eklenebiliyor.
 23. 23. Google E-Tablolar’a artık makrolar kaydedilebilecek Google, kullanıcıları için kolaylık sağlayacak Google E-Tablolar için yaptığı büyük yeniliği duyurdu. Google E-Tablolar’a artık makrolar da kaydedilebilecek. Google’ın üretkenlik paketlerinde var olan ve Google E-Tablolar için bir eksiklik olarak adlandırılan bu özellik, G Suite’te de bulunmuyordu. Araçlar menüsünde yer alan yeni “kayıt makroları” özelliği, yapmayı düşündükleriniz için büyük kolaylık sağlıyor. Makro özelliğini kullanmak için yapmanız gereken tek şey kayda başlamak oluyor. Daha sonra her zamanki adımları geçiyorsunuz ve işiniz bittiğinde bu adımları tekrarlamak için tek yapmanız gereken makroyu çalıştırmak oluyor. Bundan sonra bir kere daha aynı e-tabloyu tekrar tekrar biçimlendirmek için vakit harcamanıza gerek kalmıyor. E-Tablolar makroyu arka planda komut dosyası koduna dönüştürüyor ve isterseniz size komut dosyasını düzenleme seçeneği de sunuluyor.
 24. 24. Facebook ve Twitter’da Sahte Hesaplar Kapatılıyor Webtekno’nun haberine göre, Negev Ben-Gurion Üniversitesi ve Washington Üniversitesi araştırmacılarının ortak çalışması sonucu Facebook ve Twitter gibi mecralardaki sahte hesapları tespit etmenin yolu bulundu. Social Network temelli bu anlaşma, sahte hesapların ağlarındaki diğer kullanıcılarla olanaksız bağlantılar kurmaya eğilimli olduğu varsayımına dayanıyor. Bu yeni geliştirilen algoritmaya göre 2 kullanıcı arasındaki bağlantılar ve ortak olarak lanse edilebilecek ilgi alanları tespit edilebiliyor. Özetle bu iki kişi arasındaki bağın ne olabileceği sistem tarafından tahmin ediliyor, eğer çıkan sonuçlar tutarsız ise diğer bağı olan kullanıcılar ile de karşılaştırılıp hesaba dair bir sonuca ulaşılıyor. Şuan için bu algoritmanın test sürecinde oldukça başarılı sonuçlar verdiğini belirten uzmanlar. Bu konu üzerindeki titizliklerini de “Kullanıcı gizliliğini korumak adına yaşanan başarısızlıklar, insanlara dayatılan rahatsız edici sahte haberler ve Rusya’nın seçimleri etkilemek için sosyal medyayı hedef alması gibi konular bugünlerde sahte kullanıcıları kökünü kazımamız için oldukça geçerli bir sebep” cümlesi ile açıklıyor.
 25. 25. Instagram ‘Yeni Gönderiler’ Butonunu Test Etmeye Başladı Sosyal medya devleri arasında bulunan fotoğraf ve video paylaşma aplikasyonu Instagram, kullandığı algoritmada bir takım değişiklikler yaparak, kullanıcıların yeni paylaşımları görmesini kolaylaştıracakları açıkladı. Instagram’ın ana sayfası olarak da tabir edebileceğimiz ‘Akış’ sekmesi, şu anda test aşamasında olan ‘Yeni Gönderiler’ butonu ile, kullanıcının istediği zamanda yenilenebilecek. Butona basılmadığı takdirde ise, kullanıcılar akışa kalınan yerden devam edilebilecekler. Kullanıcı geri bildirimlerine dayanarak test aşamasına alınan ‘Yeni Gönderiler’ butonu hala gelişmekte olan bir özellik. Instagram, üzerinde çalıştığı bu özellik ile akışa daha yeni hissedilecek bir hava katmayı ve kullanıcıların gönderilen içerikleri kaçırmamasını planlıyor.
 26. 26. Twitter, Paylaşılan Canlı Videoları Belli Bir Yerden Başlatma Özelliği Getirdi ‘Timestamps’ özelliğiyle, paylaşılan canlı videoların izleyiciler tarafından kaçıncı dakikadan itibaren izlenmesi gerektiği belirlenebiliyor. Twitter’ın yeni özelliği ‘Timestamps’, canlı video tweet’leyen ya da yayınlar yeniden oynatıldığında videoların tam olarak nereden başlaması gerektiğini belirlemeyi sağlıyor. Bu özelliğin platforma eklenmesi, kullanıcıların paylaştıkları videolu tweet’lerde takipçilerine ‘Şu dakikadan itibaren izleyin’ şeklinde notlar iletmesi. Timestamps’i kullanmak için yapmanız gereken canlı bir video paylaşım butonuna basmak, açılan ekrandan kullanıcıların videoyu izlemeye başlayacağı zamanı belirlemek ve ardından istediğiniz şeyleri yazdıktan sonra videoyu paylaşmak. Video, paylaşıldığında belirlenen yerden başlayacak ve herkeste bu şekilde görünecek. Eğer canlı yayın devam ediyorsa, kullanıcılar “canlı” butonuna basıp o an neler yayınladığınızı görüntüleyebilecek.
 27. 27. Dijital TV’ler markalar için neler vadediyor? Elidor’un Blu TV ‘de yayınlanan “Bu Kızın Öyküsü” projesinin konuşulduğu oturumda markalı içeriklerin dijital platforma konumlanması sürecine değinildi. Bu konu hakkında Haymi Behar, daha sorumlu bir reklamcılık dönemine girildiğini vurgulayarak sosyal medya ve dijitalleşme ile birlikte markaların kullanıcılarla çift yönlü bir iletişim geliştirdiğini ifade etti. Markaların artık ürün tanıtmasının ötesinde daha farklı adımlar attığını belirten Behar, bunun önemli bir adım ve önemli angajman olduğunu da ifade etti. Her ülkede belli açmazlar var ve sorunlar olduğunu söyleyen Behar, markaların ürün tanıtımı yapan reklamların yerine insanların hayatına katkı yapan toplumsal konulara değinmesi gerektiğini belirtti. Bu anlamda markaların sadakat kazanabileceğini de ifade etti. Markalı içerik konusunda ise Blu TV’nin YouTube gibi bir platform olmadığını söyleyen Behar, yayın platformu olarak projelerin ötesinde ciddi prodüksiyonlara yer verdiklerinin altını çizdi. Markalı içeriklerdeki çalışma prensibinin ajans, marka ve BLU TV’nin birlikte ilerlemesi üzerine olduğunu söyledi.
 28. 28. Facebook bu kez yüzleri tanıyacak Facebook, Avrupa Birliği ülkelerindeki kullanıcıları yüzlerinden tanıyacak. Yeni teknolojiye ilişkin kullanıcıların onay vermesi gerekiyor. ABD'li bir yargıç bu uygulamayla ilgili toplu dava açılması gerektiğini söylemişti. Facebook, Avrupa Birliği'ndeki (AB) kullanıcıların fotoğraf ve görüntülerde otomatik olarak tanınması için yüz tanıma teknolojisini kullanıma sundu. Kullanıcılarının veri gizliliğini ihlal etmekle suçlanan Facebook, şimdi de yüklenen fotoğraflardaki yüzlerin tanınmasını sağlayacak uygulamayı hayata geçiriyor. Ancak, bu özellikten yararlanmak isteyen Avrupalı kullanıcıların sosyal ağa izin vermesi gerekiyor. Sosyal medya şirketinin 2011'de ABD'de başlattığı "etiketleme önerisi" özelliği, oluşturulan yüz veritabanının yardımıyla kullanıcının yüklediği fotoğrafta olabilecek kişilerin etiketlenmesini sağlıyor. Öte yandan, dün ABD'nin California eyaletinde bir federal yargıç, yüz tanıma teknolojisini kullanma yöntemi nedeniyle Facebook'a toplu dava açılması gerektiğine hükmetmişti. Davanın şikayet dilekçesinde, Facebook'un, kullanıcıların izni olmadan biyometrik bilgilerini topladığı iddia edilmişti.
 29. 29. Instagram Stories’e Çoklu Video Ve Fotoğraf Paylaşma Özelliği Geldi! nstagram, yaptığı bir dizi güncellemeyle kullanıcıların paylaşım yapmasını kolaylaştırmak ve hızlandırmak için Stories’e çoklu video ve fotoğraf ekleme özelliği getirdi. Bugünden itibaren Instagram kullanıcıları, Story’lerine aynı anda birden çok fotoğraf ve video ekleyebilecek. Sosyal ağ, şimdiye kadar tek seferde yalnızca bir video ya da fotoğraf eklemeye izin veriyordu. Bu güncelleme, Stories akışının daha kolay kontrol edilmesini sağlayacak ve kullanıcıların paylaşım sürecini hızlandıracak. Aynı anda birden fazla fotoğraf ve video yüklemek isteyen kullanıcılar, medya yükle kısmına girdikten sonra sağ üst köşedeki yeni carousel ikonunu görecek. Çoklu yükleme, kullanıcının Story’de paylaşmak üzere bir seferde 10 fotoğraf ya da video seçmesine izin veriyor. Düzenleme ekranında, paylaşımların nasıl görüneceğine ilişkin bir ön gösterim yer alıyor. Her bir fotoğraf ya da video sticker’lar, metin, emoji ya da konum bilgisiyle zenginleştirilebiliyor.
 30. 30. Facebook Stories’e Artırılmış Gerçeklik Çizimleri Ve Boomerang Eklenebilecek Stories’in daha fazla kişi tarafından kullanılmasını isteyen Facebook, özelliği bu kez artırılmış gerçeklik çizimleri ve Boomerang’la güncelliyor. Facebook kamerasını kullanarak çektikleri fotoğraflara artırılmış gerçeklik teknolojisini kullanarak notlar ve çizimlerin yanı sıra Instagram’daki Boomerang GIF’lerini ekleyebilecek. Çoğu artırılmış gerçeklikle çizim özelliğinde olduğu gibi telefonunuzu, dış dünya üzerine çizim yapmak için kullanabileceksiniz. Kameranızı hareket ettirseniz bile çizdikleriniz yerinde kalacak. Bunu yalnızca size görünür olan uçup giden bir graffiti olarak değerlendirebilirsiniz. Fotoğrafa eklemek istediğiniz çizim ya da notları video kaydetmeden önce de yapabileceksiniz. Şimdilik yalnızca pastel renklerde çizim yapılabilecek olsa da Facebook daha fazla renk seçeneği ve fırça eklemek istiyor. Stories’deki Döngüsel GIF özelliğinin yerini ise Instagram’daki Boomerang özelliği geçecek.
 31. 31. Amazon’un Türkiye’ye Gelmesine Sevinmemizin 4 Nedeni Amazon’un Türkiye’de faaliyet göstermeye başlayacağının haberi ilk olarak ortaya çıktığında, halihazırda Amazon müşterisi olan Türkiye’de birçok kişi, bu habere çok sevindi ve sabırsızlıkla Amazon’un Türkiye pazarına gireceği günü beklemeye başladı. Peki, insanların bu habere bu kadar çok sevinmesinin sebebi neydi? Amazon’un Türkiye’de hizmet verecek olmasının online alışveriş kullanıcıları açısından avantajları neler? 1. Uygun Fiyat 2. Hızlı ve Sorunsuz Teslimat 3. Müşteri Memnuniyeti 4. Yurt Dışından Alışveriş Kolaylığı
 32. 32. Instagram, Yeni ‘Ücretli Ortaklık Etiketini’ Test Ediyor Yeni algoritmasıyla daha ticari bir yapıya dönüşen Instagram, bu konudaki atılımlarına hız kesmeden devam ediyor. Mart ayı itibariyle Instagram platformunda yer almaya başlayan sponsorlu içeriklerde daha fazla şeffaflık sağlamak için, şirket yeni bir özelliği test ediyor. Instagram, ‘Ücretli Ortaklık Etiketi’ olarak adlandırılan seçeneğe dair yeni raporlar yayınladı. Instagram’ın resmi blogundan yayınlanan detaylara göre; şirket net olarak ücretli yayınlar ve İnternet fenomenleri arasındaki şeffaflığı arttırmayı planlıyor. Böylece sponsorlarla çalışan Instagram kullanıcıları, paylaşımlarında ve hikayelerinde markayı etiketleyebilecek. Eğer etiketlenen marka bu ortaklığı onaylarsa görsellerin üzerinde “ücretli ortaklık etiketi” yer alacak. Şu an için Dünya’nın belli bölgelerinde yalnızca birkaç marka ve fenomen ile test edilen özellik, Instagram kullanıcılarına daha şeffaf bir paylaşım ortamı sağlayacak. Kişiler, organik içerik yayınlarında ve Instagram Hikayeleri‘nde “Ücretli ortaklık” etiketi kullanarak, markalarla olan ortaklıklarını her zamankinden daha kolay bir şekilde ifşa edebilecek ve bu içerikler tümüyle orijinalliğini koruyacak.
 33. 33. Facebook, Messenger’da Paylaşılan Tüm Mesajları Okuyor Mark Zuckerberg, verdiği röportajda, kullanıcıların Messenger’da birbirlerine gönderdikleri tüm mesajları “kendi iyilikleri için” taradıklarını açıkladı. Messenger’da birbirimize gönderdiğimiz hiçbir mesajın mahremiyeti yok. Çünkü Facebook’un kuralları arasında içeriklere müdahale etme gibi bir hakkı bulunuyor. Facebook, kullanıcıların Messenger konuşmalarını taradığını itiraf etti. İnsanların birbirlerine gönderdikleri metin mesajları, fotoğraflar ve linkler “kurallar dahilinde” taranıyor. CEO Mark Zuckerberg, Vox’tan Ezra Klein’la yaptığı röportajda Myanmar’daki etnik temizlik konusuyla ilgili bir soru üzerine, sistemin insanların neler konuştuğunu tespit ettiğini ve Messenger’da birbirlerine sansasyonel mesajlar göndermesini engellediklerini söyledi.
 34. 34. Snapchat, Spectacles’ın yeni versiyonunu piyasaya sürdü Geçtiğimiz yıl satılamayan Spectacles gözlükleri yüzünden neredeyse 40 milyon dolar kaybettiğini açıklayan Snapchat, henüz Spectacles macerasından vazgeçmiş değil. Şirket, dün paylaştığı bir blog gönderisinde Spectacles’ın ikinci versiyonunu piyasaya sürdüğünü duyurdu. 150 dolardan satışa sunulan olan yeni Spectacles, stil sahibi duruşu ve kullanışlı yapısıyla ilk sürümü hafızalardan silmeye hazırlanıyor. Yeni Spectacles’ın özelliklerine baktığımızda yeni şarj kutusunun bir öncekine kıyasla 3’te 1’i oranında küçüldüğünü görüyoruz. Böylece Spectacles’ın taşınmasını kolaylaştıran Snap, gözlük kabının içine dört ekstra şarj ünitesi de yerleştirerek işlevselliği öne çıkarıyor. Gözlük kabında olduğu gibi donanımda da değişiklikler mevcut. Yeni versiyonda şarj girişi gözlüğün yan tarafına taşınırken, şarj kapasitesi de unutulmamış. Yeni Spectacles’ta normal bir şarj ile bir haftada 70 video kaydı ve transferi yapılması mümkün. Gözlüğün 70 videoluk hafızaya sahip olması da etkileyici özellikler arasında yerini alıyor.
 35. 35. Twitter üçüncü parti uygulamaların fişini çekiyor iOS ve macOS‘te yer alan en iyi 3. parti Twitter uygulamaları olarak gösterilen Tweetbot ve Twitterrific uygulamaları, yapılacak son değişiklik ile kullanılmaz hale gelecek. Bu uygulamalara olan destek ise 19 Haziran 2018 tarihinde sonlanacak. Bu tarihten itibaren Twitter’ın yayın hizmetleri bölümüne olan API erişimi kesilecek. API erişiminin kesilmesi ile üçünü parti Twitter uygulamalarının, ana akışı görüntüleme, mesajlara ulaşma ve Tweet gönderme gibi özelliklerini elinden alınacak. API desteğinin sonlandırılmasının açıklamasından sonra yüz binlerce kullanıcıya sahip olan Twitter uygulaması geliştirenler, olayı protesto etti. Ancak Twitter’ın şimdilik geri adım atmaya niyeti yok gibi görünüyor. Twitter, zaten üçüncü parti uygulamalara kısıtlı bir API desteği sunuyordu. Anket düzenleme, Tweet serileri, GIF arama ve kalite filtresi gibi bildirim özelliklerinin yer aldığı API’lar, üçünü parti uygulamalarda bulunmuyordu. Twitter’ın yapacağı son hamle ile bu uygulamalar ana akışı görüntüleme ve tweet gönderme gibi temel işlevlerden de mahrum bırakılacak. Twitter’ın bu hamleyi reklam gelirlerinde yaşanan düşüş için de yapmış olabileceği söyleniyor. Çünkü üçüncü parti uygulamalarda sponsorlu reklamlar gösterilmiyordu.
 36. 36. Snapchat, Lensleri Satın Alma Deneyimiyle Birleştirdi Snapchat, “Shoppable AR” özelliğiyle, uygulamadaki lenslerle satın alma deneyimini kolaylaştırdı. Snapchat, 2015 yılında Sponsored Lens özelliğiyle selfie’leri reklamlara dönüştürmüştü. Uygulama, şimdi de Shoppable AR özelliğiyle lensler üzerinden direkt olarak ürün satışına başladı. Artık markalar, kullanıcıları Snapchat uygulamasında tutarken bir yandan da alışveriş döngüsü yaratabilecek. Shoppable AR ile bir lense direkt olarak kullanıcıların daha fazla bilgi alabilmek için ziyaret edebileceği web sitesi linkine ya da ürün satın almaya yönlendiren buton eklenebiliyor. Diğer seçenekler arasında uygulama yüklemek için link verme ve uzun formatta video tanıtımı yer alıyor. Bunların hepsi, uygulama içinde gerçekleştirilebiliyor.
 37. 37. Coca-Cola Zero’nun Twitter Hesabıyla İlgili Paylaşılan Sahte Görüntü Viral Oldu Nedeni bilinmeyen bir şekilde, şu sıralarda Coca-Cola Zero’nun resmi Twitter hesabı korumalı hale getirilmiş durumda ve dün akşam saatlerinde Twitter’da bu durumla alakalı ilginç bir olay yaşandı. MashAllPotatoes isimli bir Twitter kullanıcısı, Coca-Cola Zero ya da diğer ismiyle Coke Zero’nun resmi Twitter hesabından alınmış iki adet ekran görüntüsü ile birlikte “@CokeZero iyi mi?” şeklinde bir tweet attı. İlk ekran görüntüsünde, Coke Zero’nun önce “Bana Coke Zero ve Diet Coke arasında hiçbir fark olmadığını söyleyen bütün trollerden bıktım usandım. Coke Zero’yu anlamak için çok hassas bir damak zevkine sahip olmanız gerekir.“ şeklinde bir tweet attığı, bir sonraki tweet’te ise “Biliyor musunuz? Bütün bunları s*ktir edin, ben artık yokum.“ dediği görülüyordu. İkinci ekran görüntüsünde ise Coke Zero hesabının korumalı hale getirildiği görünüyordu. MashAllPotatoes isimli kullanıcının yaptığı bu paylaşım, çok kısa bir süre içerisinde viral haline geldi. MashAllPotatoes’in yaptığı bu paylaşımdan yaklaşık 5 saat sonra, Coca-Cola resmi Twitter hesabından bu paylaşıma şu şekilde cevap verdi: “Bu değiştirilmiş görüntüyü biz hazırlamadık. Lütfen #CokeZeroSugar hakkındaki resmi güncellemeler için @CocaCola’yı takip edin.“
 38. 38. Facebook'tan yeni itiraf! Hesabı olmayanların da... Verilerin yasa dışı kullanımı skandalıyla ilgili itiraflarına devam eden Facebook, hesabı olmayan ama siteye giren kişilerin de bilgilerine eriştiğini açıkladı. Geçtiğimiz hafta CEO Mark Zuckerberg, Facebook'un, kullanıcıların profillerinde paylaşımlarının ötesindeki verilerin toplandığını açıklamıştı. Facebook Ürün Yönetim Müdürü David Baser, sosyal ağ bloğundaki bir gönderide, "Hizmetimizi kullanan bir siteyi veya uygulamayı ziyaret ettiğinizde, giriş yapmasanız veya bir Facebook hesabınız olmasa bile sizin hakkınızda bilgi alıyoruz" dedi. Baser, çok sayıda web sitesinin ve uygulamasının reklam ve tanıtımları için Facebook hizmetlerini kullanığını açıkladı. Baser'in açıklamalarına göre kullanıcılar, bu sitelere girmek için "Facebook aracılığıyla" bağlanıyor ve söz konusu internet siteleri kişinin bilgilerine ulaşarak hedefleme reklamcılık yapabiliyor. Baser, Google ve Twitter gibi şirketlerin de aynı şeyi yaptığını vurguladı ve "Çoğu web sitesi, her ziyaret ettiğinizde aynı bilgileri birden çok şirkete gönderir" dedi.
 39. 39. Facebook’un Reklamsız Versiyonu Mu Geliyor? Amerika Birleşik Devletleri Kongresi’nde ifade veren Facebook CEO’su Mark Zuckerberg, “Facebook’un her zaman ücretsiz bir versiyonu olacak” dedi. İnternetteki çoğu şey gibi Facebook da kullanıcılar için ücretsiz fakat hedef kitle reklamlarıyla destekleniyor ve markaların platformda kendilerini tanıtarak potansiyel müşterilere ulaşmasını sağlıyor. Son dönemde kişisel gizliliğin ihlali konusuyla gündemden düşmeyen ve 87 milyon Facebook profilinin analiz firması Cambridge Analytica ile izinsiz paylaşıldığı iddiasıyla Amerika Birleşik Devletleri Kongresi’nde ifade vermeye çağırılan Zuckerberg’in ücretli ve reklamsız bir Facebook versiyonuna sıcak baktığı görülüyor. Profillerin Facebook denetimi dışında analiz şirketi tarafından kullanıldığını belirten Zuckerberg, bunun büyük bir hata olduğunu, daha sıkı denetim yapmaları gerektiğini, Facebook’un üstüne düşen görevi bütünüyle yerine getirmediğini söyledi ve yaşanan skandaldan dolayı özür diledi.
 40. 40. Facebook Messenger Artık 360 Derece Fotoğraf Ve HD Videoları Destekliyor Facebook Messenger’a gelen küçük bir güncelleme, platformu fotoğraf ve video paylaşımı için daha verimli hale getirdi. Facebook Messenger, artık 720p videoları ve 360-derece fotoğrafları destekliyor. Ancak, 720p videolar, uygulama içinden direkt olarak yakalanıp paylaşılamayacak. Çünkü belli olmayan bir nedenden dolayı, Facebook Messenger kamerasını düşük çözünürlüklü tutmaya devam ediyor. Fakat kullanıcılar, daha önce telefona kaydettikleri ya da News Feed’de yayınladıkları yüksek çözünürlüklü videoları paylaşabilecek. Messenger ayrıca 360-derece fotoğrafları da artık destekliyor. Bu tür fotoğrafları kullanıcıların yine Messenger dışında çekmesi gerekiyor. Fakat 360-derece fotoğraflar uygulamayla paylaşılabiliyor. Facebook, bir süredir 360-derece fotoğrafları destekliyor. Bu özelliğin neden daha önce Messenger’da kullanılmadığı ise bilinmiyor.
 41. 41. Artık Ünlü Markaların Logolarında Kullanılan Yazı Tiplerini Biliyoruz Eğer grafik tasarımcıysanız, yaptığınız işlerde hangi yazı tipini kullandığınız sorusu size birden fazla kez sorulmuştur. Aynısı İtalyan tasarımcı Emanuele Abrate’nin de başına geldiğinde, soranlarla sadece kendi kullandığı yazı tiplerinden bir tık daha fazlasını paylaşmaya karar verdi: Ünlü markalarının logolarının yazı tiplerini! Bir logoyu güçlü hale getiren nedir? Markanın da anlatacağı hikayeye göre yapılmış bir renk seçimi, belki güzel bir ikon ve karşı tarafa nasıl görünmek istediğine göre seçilen bir yazı tipi. Sert, kararlı, arkadaş canlısı, yumuşak… Tüm bu detayları seçtiğiniz rengin yanı sıra yazı tipi ile de yansıtabilirsiniz. Emanuele Abrate’de “Logofonts” ismini verdiği kişisel projesinde ünlü ve hepimiz tarafından sıklıkla kullanılan bazı markaların logolarına biraz daha yakından bakmak istemiş. Marka ismini markanın kendi logosunda kullandığı yazı tipi ile değiştirerek çalışan Abrate, markayı tüketiciye taşıyan bu yazı tiplerin arkasındaki sır perdesini aralamış.
 42. 42. Snapchat’e Grup Video Sohbet Özelliği Geldi Snapchat, arkadaşlarla sohbet etmeyi daha eğlenceli hale getirmek için grup video sohbet özelliğini yayınladığını duyurdu. Snapchat’in grup video sohbet özelliğiyle aynı anda 16 arkadaş, yalnızca “Group Chat” kısmında yer alan video kamera ikonuna basarak bir araya gelebiliyor. Grup sohbete davet edilen arkadaşlara, davetle ilgili bir bildirim gönderiliyor. Kendilerini nasıl ifade edeceklerine ise yalnızca kullanıcılar karar veriyor.
 43. 43. Amazon’dan araç içine paket teslimat servisi: Amazon Key In-Car E- ticaret devi Amazon rekabeti yüksek perakende sektöründe yine güçlü bir adım attı. Teknoloji şirketi, hali hazırda ev içi teslimatı ve anahtarsız misafir girişini sağlayan hizmet Amazon Key ile müşterilerinin artık bir ürünü araç içine teslim alabileceklerini duyurdu. Amazon Key In-Car ismini alan servis, uyumlu araçlara sahip olan Prime üyeler için tasarlandı. Üyeler, paketlerini genellikle evlerinin veya işyerlerinin bulunduğu yerdeki halka açık alanlara park edilmiş araçlarının içine teslim alabilecekler.
 44. 44. Google, Fast Food Restoranları Aracılığıyla Yol Tarifi Yapıyor Bilmediğiniz bir yere gittiğinizde adres bulmak bir soruna dönüşebilir. Gerçi artık Google Haritalar vb. uygulamalar sayesinde her telefon bir navigasyon cihazı görüyor ve bu imkandan yararlandığınız takdirde, herhangi birine adres sormak bile zorunda kalmıyorsunuz. Ancak Google adres bulmayı daha da kolaylaştırmak için ilginç bir yöntemi test ediyor. TechRadar’ın yaptığı habere göre, ABD’li teknoloji şirketi şehirdeki belirli mekanları referans noktası olarak kullanarak adres tarif etmeye başladı. Bir örnek vermek gerekirse, bu özellik sayesinde size adres tarif ederken Gençlik Bulvarı’na doğru sağa dönmenizi söylemek yerine, Domino’s’ Pizza’dan sonra sağa dönmenizi söylüyor. Bu da özellikle araba kullanırken Google Haritalar uygulamasından adres tarifi alan kişilerin yol üzerindeki bu mekanlar sayesinde yollarını daha kolay bulmalarını sağlıyor.
 45. 45. Yeni Snapchat filtreleri sadece iPhone X’da! iPhone X’daki TrueDepth kamera sistemi sayesinde; yüze daha iyi oturduğu ve yüz hareketlerinize göre diğer filtrelere göre daha iyi uyum sağladığı söylenen filtreler, nihayet kullanıma sunuldu. Mardi Gras, Ölüler Günü filmi ve altın kaplamalı göz maskesi olarak isimlendirilen bu filtreler şimdilik sadece iPhone X sahipleri tarafından kullanılabiliyor. Android kullanıcılarının maalesef ki yararlanamayacağı bu filtreler, OTA üzerinden sunuluyor. Eğer iPhone X sahibiyseniz ve yeni filtreleri kullanmak istiyorsanız, Snapchat’in son sürümünü App Store‘dan yüklemeniz gerekiyor.
 46. 46. Instagram, Kullanıcıların Verilerini İndirmesine İzin Verecek Instagram, şirketin kişisel gizliliğin korunması hakkındaki eleştirilere yanıt olarak veri taşıma aracı geliştiriyor. Kişisel verilerin korunması ve gizlilik dünya çapında büyük bir sorun haline gelmeye başladı. Özellikle Instagram gibi sosyal ağlar, kullanıcıların paylaştığı bilgileri korumak zorunda. İngiltere’de yürürlüğe girecek olan Veri Koruma Yasası, şirketlerin kullanıcı verilerini bir hizmetten başka bir hizmete kolayca geçirebilecekleri şekilde düzenlenmesini öngörüyor. Bu bakış açısıyla hareket eden Facebook’un sahibi olduğu Instagram, TechCrunch’a yeni bir veri taşıma aracı geliştirdiğini açıkladı. Kullanıcılar, söz konusu aracı kullanarak Instagram’da paylaştıkları fotoğrafların, videoların ve mesajların bir kopyasını bilgisayarlarına indirebilecek.
 47. 47. Mükemmel Müşteri Deneyiminin Ardındaki Gerçekler Müşteri deneyiminin, müşteriye sunulan hizmet ile müşteri beklentisinin arasındaki fark olduğunu belirten Dr. Michael Wu, günümüzde müşteri beklentisinin artmasından ötürü hayal kırıklığının da arttığını ifade etti. Bununla birlikte Michael Wu, müşteri beklentisinin her geçen yıl arttığını ifade ederken müşteri deneyiminin müşteri beklentisiyle alakalı olduğunu söyledi. Tüketici yolculuğunun fark etme, araştırma, satın alma, kullanma, destekleme ve paylaşma olmak üzere beş farklı aşamadan oluştuğunu söyleyen Wu, “Müşteri deneyimi sadece bir kişinin işi değildir, herkesin işidir.” dedi. Bununla birlikte müşterinin deneyimsel yolculuğu sırasında tüketici yolculuğunun her noktasına temas edilmediğini de sözlerine ekledi. Bunların yanı sıra geleneksel (fiziksel ve elektronik), dijital (dijital ve sosyal) ve mobil kanalların birleşiminden oluşan bağıntılılık sisteminden de bahseden Dr. Michael Wu, bağıntılılık sisteminde atlanan herhangi bir noktanın deneyimsel boşluk yaratabileceğinden ve bunun da müşteri beklentisinin karşılanmamasına neden olabileceğine vurgu yaptı. Son olarak müşteri hizmetlerinin, aynı zamanda bir pazarlama türü olduğunu dikkat çeken Wu, bu nedenle iyi bir müşteri hizmeti almayan müşterilerin bir daha o markadan alışveriş yapmasının pek mümkün olmadığını ifade etti.
 48. 48. YouTube’da 300’den fazla markanın reklamlarının uygunsuz kanallarda yer aldığı ortaya çıktı CNN’in soruşturmasıyla ortaya yeni bir iddia atıldı. Adidas, Amazon, Hershey, Netflix, Under Armour, 20th Century Fox Film gibi 300’den fazla büyük markanın reklamlarının Nazileri, Kuzey Kore propogandasını, pedofilileri destekleyen kanallarda yer aldığı ortaya çıktı. CNN’nin verdiği örnekler, pedofiliyi savunan bir kanalın çocuk oyuncakları reklamlarına yer verebildiğini, Neo Nazi kanallarının videolarında The Friends of Zion Museum reklamlarının yer alabildiğini gösterdi. Örneklere baktığımızda “devlet reklamları” olarak nitelendirilen “Sağlık Kontrol Merkezi”, “Gümrük ve Sınır Devriyesi” ile “Ulaştırma Bakanlığı” reklamlarının ise Kuzey Kore propaganda videolarında kendine yer bulabildiğini görüyoruz. YouTube, reklam verenler tarafından boykot edilmişti. Reklam politikalarıyla ilgili sürekli sorun yaşayan YouTube, daha önce bu sebeplerden dolayı boykot edilmişti. Çocuklara yönelik videolar şiddet içerdiği için birçok defa eleştirilen platforma yönelik olarak reklam verenler, bu sorun çözülünceye kadar Google ve YouTube’a reklam vermeyecekleri açıklanmıştı. Benzer olaylar tekrar gerçekleşiyor ve yine büyük şirketler YouTube üzerindeki reklamlarını askıya alıyor. Bunun sonucunda, olayla hiçbir ilgisi olmayan YouTube kanalları algoritma tarafından “uygunsuz” olarak işaretleniyor ve gelirlerini kaybediyorlar.
 49. 49. Mark Zuckerberg, ABD Senatosu’nda Günah Çıkardı Son haftalarda bütün dünya gündemini en çok meşgul eden konuların başında Facebook geliyor. 87 milyon Facebook kullanıcısının verilerinin izinsiz bir şekilde kullanıldığı Cambrigde Analytica skandalının ortaya çıkmasıyla başlayan ve bazı markaların Facebook üzerindeki bütün faaliyetlerini durdurmasıyla devam eden gelişmeler sırasında, sosyal medya devi sadece iki gün içerisinde yaklaşık olarak 50 milyar dolar değer kaybetmişti. Olayların yavaş yavaş durulmasını beklerken geçtiğimiz günlerde Facebook cephesinden “Neredeyse bütün kullanıcıların herkese açık profil verileri ele geçirilmiş olabilir.“ şeklinde bir açıklama geldi. Olayların son olarak geldiği noktada ise Facebook CEO’su Mark Zuckerberg, dün ABD Senatosu’nda Cambrigde Analytica skandalı, kullanıcıların kişisel verilerinin depolanması ve satılması ve Rusya konuları da dahil olmak üzere tartışma yaratan birçok konu ilgili olarak ifade verdi. Zuckerberg, ABD senatörlerinin sorduğu birçok soruya cevap verdi ve birçok merak edilen konuyu açıklığa kavuşturdu.
 50. 50. WhatsApp AB'de 16 yaşından küçüklere yasaklanacak Mesajlaşma uygulaması WhatsApp, Avrupa Birliği (AB) ülkelerinde 16 yaşından küçüklere yasaklanacak. Şu anda WhatsApp'ın AB ülkelerindeki kullanım yaşı 13, ancak şirket AB'nin yeni veri mahremiyeti kurallarını gelecek ay uygulamaya koymasından önce kendi kullanım koşullarını değıiştirdi. Facebook'un sahibi olduğu uygulama, önümüzdeki birkaç hafta içinde yeni kullanım koşullarını onaylamasını istediğinde, kullanıcılardan 16 yaşından büyük olduklarını doğrulamalarını talep edecek. Yeni yaş sınırının nasıl mecbur tutulacağı konusunda ise bir açıklama yapılmadı. AB Genel Veri Koruma Kuralları (GDPR) 25 Mayıs'ta uygulamaya girecek ve insanlar şirketlerin kişisel bilgilerini nasıl kullanabileceği konusunda çok daha fazla denetim sahibi olacak. İstedikleri takdirde bilgilerinin silinmesini isteme hakkı da verilecek. Yeni kurallarda çocukların kişisel verilerinin pazarlama ya da kullanıcı hesabı açmak için toplanmasını önlemeye yönelik düzenlemeler de var.
 51. 51. LinkedIn’de mesajlara GIF özelliği geliyor LinkedIn, her ne kadar iş odaklı bir sosyal ağ olsa da açılımını genişletmeye dönük stratejilere de uzak durmadığı biliniyor. Bu kapsamda daha çok ‘standart’ sosyal ağlarda görülen GIF formatlı görüntüler, LinkedIn’deki mesajlaşma bölümünde kullanıma sunulmaya hazırlanıyor. Google tarafından satın alınan GIF kütüphanesi Tenor tarafından yapılan duyuruya göre durum tam olarak mesajlaşmalarda işlev sağlayacak bir dizi GIF’in kullanımı şeklinde kullanıcıları karşılayacak. LinkedIn’de GIF özelliği sürpriz bir özellik oldu.Bazı teknoloji uzmanları ise LinkedIn’in daha ‘profesyonel’ bir ağ olduğunu, GIF formatının gerekli olmadığını savunarak çeşitli görüşlerini öne sürdüler. Özetle LinkedIn kullanıcıları iş odaklı platformda mesajlaşırken Tenor tarafından sağlanacak hareketli resimleri de birbirlerine gönderebilecekler. Bu şekilde daha samimi bir iletişimin kurulabileceğini öngörmek zor değil. Bununla birlikte gelişmenin LinkedIn için Facebook ya da Twitter benzeri bir ağa dönüşümü yönündeki ilginç adımlar arasında gösterilebilir.
 52. 52. Uzmanlardan “Profilime Kim Baktı” Tuzağı Uyarısı Sosyal Medya hesaplarında, “Profilime kim baktı?”, “Hangi ünlüye benziyorsun”, “50 yaşında kime benzeyeceksin?”, “20 yıl sonra nasıl görüneceksin?” gibi uygulamalara izin veren Sosyal Medya kullanıcıları farkında olmadan özel bilgilerini başkalarıyla paylaşarak, veri güvenliğini riske atıyor. Çeşitli uygulamaları onaylayarak, başka kullanıcılarının sosyal medyadaki arkadaş listesine, açık profil bilgilerine kullanıcı adına paylaşım veya beğenide bulunmasına ve şifre bilgilerini değiştirmesine “bilmeden” izin veren sosyal medya kullanıcıları, akıllı cihazlarda bulunan kameralara erişme mikrofon dinleme, rehbere ulaşma, mesajları okuma ve telefon görüşmelerini dinleme gibi tehlikelerle kalabiliyor. Sosyal medya ve siber güvenlik uzmanları, genelde “Arkadaşım yüklemişse güvenlidir” düşüncesiyle internette hızla yayılan bu tür zararlı uygulamalar için vatandaşları dikkatli olmaları konusunda uyarıyor.
 53. 53. Facebook’un Yakın Takibinden Kurtulmanın Yolları Sosyal Medya platformu Facebook, hayatınızda yaptığınız her şeyi adım adım takip ediyor. Facebook siz fotoğraf veya konumunuzu belirtmeseniz de yaptığınız her şeyi adım adım takip ediyor. Facebook uygulamasını mobil cihazlardan her kullanışınızda sizi takip edip yaptığınız her şeyi kayıt altına alıyor. Yapmış olduğunuz işlemlerden hangi görüşte olduğunuzu, nerede tatile gittiğinizi ne zaman döndüğünüzü, satın almak istediğiniz şeyleri, internette ziyaret ettiğiniz sayfalardan size hangi reklamı gösterilmesi gerektiğini biliyor. İşte Facebook’un sizin hakkınızda neler bildiğini öğrenmek ve size gelen reklamları kontrol altına almanız için yapmanız gereken yöntemler için görsele tıklayınız.
 54. 54. Facebook haber kaynağında özel paylaşım istemlerini ve diğer 12 API’yi kapatıyor Facebook, yazılım geliştirici platformunda kullanıcı güvenliğini ve veri gizliliğini önceliklendirmeye başladı. Dün Facebook ve Instagram yazılımcıların izin almadan verilerinizi ve arkadaşlarınızın verisini çekmesini önlemek için bazı API’ları kapattığını ve değiştirdiğini duyurdu. Bu izin almama kapsamına içerikleri zorla herkese açık hale getirmek ve sizi paylaşım yapmak için kandırmak da dahil. Bu yapılan değişikliklerin bazıları dün yürürlüğe girdi ancak diğerleri 1 Ağustos’ta aktif hale gelecek. Böylece şirket, yazılım geliştiricilere uygulamalarını düzenlemeleri için 90 günden fazla bir süre tanımış oluyor. Bu kapsamda öne çıkan değişikliklerden biri de uygulama geliştiricilerinin, bir kullanıcının adına Haber Kaynağı’na yayınlama yeteneği istemek için standart Facebook paylaşım iletişim kutusunu kullanmaya başlamak zorunda kalması. Çünkü artık yazılımcılar, özel bir paylaşım istemi tasarlamalarına izin veren, yayınlama işlemleri API’sını kullanamıyor.
 55. 55. Pre-roll reklamlar Facebook’ta daha fazla yerde gösterilmeye başlıyor Geçtiğimiz yıl Pre-Roll reklam modelini video platformu Watch‘ta devreye alacağını duyuran Facebook, paylaştığı bir blog gönderisinde bu reklam modelini video platformu dışında da göstereceğini belirtti. Uzun süre boyunca Facebook CEO’su Mark Zuckerberg tarafından tercih edilmeyen Pre-roll reklamlar, platformun bir çok farklı alanında gösterime girmeye hazırlanıyor. Genellikle içerik üreticilerin gelir modeli olarak görülen pre-roll reklamlar, geçen yıldan beri Facebook Watch’ta medya şirketleri ve gösteri programı stüdyoları tarafından test ediliyordu. Facebook, medya ortaklarına para kazandırmak için mid-roll reklamları yayına alarak, pre-roll’un sinyalini vermeye başlamıştı. Medya ortaklarının mid-roll yerine pre-roll tercih etmesinin nedeni ise reklam görünürlüğü. Zire reklamlar, videonun ortasına yerleştirildiğinde, izleyiciler o kısma gelmeden videodan çıkmış olabiliyor. Ancak pre-roll, video başlamadan reklamı göstermiş oluyor. Facebook bu yeni güncelleme ile birlikte “preview trailers,” isimli bir özelliği de yayına almaya hazırlanıyor. Bu özellik sayesinde ise Watch videolarının kısa tanıtımları yapılarak daha fazla kullanıcının programları izlemesi amaçlanıyor.
 56. 56. Rusya'dan mesajlaşma uygulaması Telegram'a yasak Rusya'nın başkenti Moskova'da bir mahkeme Rusya'da mesajlaşma uygulaması Telegram'ın yasaklanması kararı aldı. Karar, Rusya Federal Bilgi Teknolojileri ve Kitle İletişimi Denetleme Kurumu'nun (Roskomnadzor) şikâyeti üzerine geldi. Kurum, mesajlaşma uygulamasının şifre kodlarını Rusya Federal Güvenlik Servisi'yle (FSB) paylaşmadığı için Telegram'ı mahkemeye vermişti. Telegram'ın kurucusu Pavel Durov, gizlilik yasası uyarınca şifre kodlarını istihbarat teşkilatına vermenin anayasanın ihlali olacağını söylüyor. Rus güvenlik birimleri ise, 'potansiyel teröristler'e erişmeleri gerektiği gerekçesiyle mesajlaşma uygulamasına erişim hakkı talep ediyor. Mahkemenin Telegram'a koyduğu yasağın, birkaç hafta içinde, temyiz süreci tamamlanınca yürürlüğe gitmesi bekleniyor.
 57. 57. Dijitalde 12 yıl 110 marka 400 proje Yönetilen milyonlarca TL pazarlama bütçesi Londra ve İstanbul ofisleri thedigital.agency

×