Successfully reported this slideshow.
We use your LinkedIn profile and activity data to personalize ads and to show you more relevant ads. You can change your ad preferences anytime.

The Dijital Trend Raporu - 2018 Haziran

145 views

Published on

www.thedigital.agency

Published in: Internet
 • Be the first to comment

The Dijital Trend Raporu - 2018 Haziran

 1. 1. Haziran - 2018 The Digital Agency Trend Raporu
 2. 2. İnternet kullanıcıları Anneler Günü’ne daha fazla ilgi gösteriyor Geçtiğimiz haftalarda kutladığımız Anneler Günü ve Babalar Günü kapsamında tüketicilerin Anneler Günü ve Babalar Günü alışkanlıklarını araştıran Related Digital, internet ve sosyal medya kullanıcılarının Anneler Günü’ne daha fazla ilgi gösterdiğini buldu. Bu iki özel günde e-posta üzerinden yapılan dijital pazarlama kampanyalarını değerlendiren Omnichannel pazarlama otomasyonu platformu Related Digital, Anneler Günü için yüzde 66 oranında daha fazla kampanya yapıldığını belirledi. Markaların Anneler Günü’nde müşterilerine yüzde 130 oranında daha fazla e-posta gönderdiğini saptayan Related Digital, elindeki verilere göre tüketicilerin Anneler Günü kampanya mesajlarını Babalar Günü’ne oranla yüzde 11 daha fazla okuduğunu belirtiyor. Gelen kampanya mesajlarına tıklama oranındaki fark yüzde 140’a ulaşırken, Anneler Günü için düzenlenen kampanyalarda hedef kitleden alınan geri dönüşlerin yüzde 150 daha fazla olduğu görüldü.
 3. 3. Google Adwords tarih oldu, yeni adı Google Ads Google’ın reklam platformlarından sorumlu kıdemli başkan yardımcısı Sridhar Ramaswamy geçtiğimiz gün yaptığı bir basın toplantısıyla reklam ve pazarlama platformlarının yeniden markalaşması sürecine dair açıklamalarda bulundu. Google’ın ana gelir kaynaklarından olan reklam platformuna dair yapılan bu yeniliğin temel nedenlerinden birinin düzenli olarak aldıkları geribildirimler olduğunu belirten Sridhar Ramaswamy “sürekli olarak satın aldığımız yeni platformların da etkisiyle kullanıcılarımızda kafa karışıklığına yol açabildiğini görüyoruz” dedi. Temel olarak bir isim değişikliği gibi görünse de kafa karışıklıklarının önüne geçebilmek ve ileriye yönelik Google’ın nasıl bir yol izleyeceğini de gösterebilmek adına bu değişikliklerin hayata geçtiği belirtiliyor. İleriye yönelik olarak Google reklam ürünleri 3 ana markaya ayrılıyor. İlk olarak Google Adwords olarak bilinen platform Google Ads‘e dönüşüyor. Ramaswamy’in açıklamasına göre bu platform Google’ın sahip olduğu herahangi bir alanda reklam yapılabilmesine imkan verecek. Arama motoru reklamcılığından Youtube reklamlarına, uygulama marketi reklamlarından haritalardaki reklamlara kadar geniş bir alanı kapsayacak.
 4. 4. YouTube kanallarının para kazanması için tanıtılan 3 yenilik YouTube‘daki içerik oluşturucular geleneksel reklamcılık dışındaki videolardan gelir elde etmek için bir dizi yeni araç geliştiriyorlar. Anaheim, Kaliforniya’daki VidCon konferansında duyurulan yeni özellikler ile video oluşturucular takipçilerine daha kolay yoldan ulaşabilecekler. Bu yenilikler, FameBit üzerinden kanal üyeliklerinin, ticari satışların, pazarlama ortaklıklarının ve önceden kaydedilmiş, düzenlenmiş video ve canlı akışına bir orta zemin sunan “Prömiyerler” lansmanını içeriyor.
 5. 5. Alibaba, e-ticaret platformu Trendyol’a yatırım yaptı Dünyanın en önemli online ve mobil ticaret şirketlerinin başında gelen Alibaba, ülkemizden bir yatırım haberi ile karşımızda. Şirket tarafından yapılan açıklamaya göre Alibaba, ülkemizin önemli e-ticaret platformlarından olan Trendyol‘a yatırım yaptı. Yapılan yatırımın miktarı ile ilgili ise herhangi bir bilgi bulunmuyor. 2010 yılında Demet Mutlu tarafından kurulan Trendyol’un, kadınlara en çok hitap eden moda alışveriş sitelerinden biri olduğunu hatırlatalım. Yapılan yatırımla birlikte Trendyol’un yeni stratejik partneri olacak olan Alibaba, Trendyol’un mevcut finansal yatırımcılarının hisselerini de satın alacak.
 6. 6. Instagram Öne Çıkan Hikayeleri haber kaynağına taşıyor Geçen hafta piyasaya sürdüğü IGTV, yenilenen keşfet sekmesi ve Grup video sohbet özelliği ile Instagram, özellikler bakımından her geçen gün biraz da genişliyor. Buna rağmen şirket, daha önce yayına aldığı özelliklerin gözden kaybolmaması için yeni stratejiler de geliştiriyor. Bu kapsamda Öne Çıkan Hikayeleri haber kaynağına taşıyan Instagram, bunun için kullanıcıların haber akışında yeni bir sekme oluşturdu. Böylece Öne Çıkan Hikayeler’in platformda kaybolup gitmesine mani olan Instagram, aynı zamanda izlenme sayılarını arttırmanın yeni bir yolunu da test etmiş oluyor.
 7. 7. Yandex Map Editor ile kullanıcılar kendi mahallelerinin haritalarını düzenleyebiliyor Yandex, Rusya’dan sonra ilk kez Türkiye’de kullanıma sunduğu Yandex Map Editor sayesinde haritalarını kullanıcılarıyla birlikte geliştiriyor. Yandex’in yeni ürünüyle isteyen herkes harita üzerinde düzenlemeler yapabilecek ve haritaya mahalle, yol, bina, kurum bilgisi ekleyebilecek. Günlük hayatta, gelişen teknolojiyle birlikte haritalar ve konum sistemleri kişilerin hayatlarını büyük çapta kolaylaştıran unsurlardan olmaya devam ediyor. Yandex ise harita altyapısını geliştirmek için tanıttığı yeni ürünüyle, kullanıcılarını internet üzerinde harita çizen gönüllü kartograflar olmaya davet ediyor ve bu ortak çalışma sayesinde mahallelerden, sokaklara ve kapı numaralarına kadar bütün detaylarıyla en güncel haritaları oluşturmayı hedefliyor.
 8. 8. Facebook Hikayeler’e ifadeler geliyor Geçtiğimiz ay 150 milyon günlük kullanıcıya ulaşan Facebook Hikayeler, etkileşimi arttırmak için Facebook ifadeleri plaformuna taşıyor. “Beğen”, “Muhteşem”, “Haha”, “İnanılmaz”, “Üzgün”, “Kızgın” ifadelerini Haber Kaynağı’ndan Hikayelere taşıyan Facebook, ifadeleri hızlı cevapların yanına yerleştiriyor. Facebook aynı zamanda Hikayeler’e alev ve kahkaha atan smiley olmak üzere iki interaktif çıkartmayı da yayına alıyor. Bu çıkartmaları Hikayelerinize ekleyebildiğiniz bu çıkartmalara bir arkadaşınız bastığında ise küçük bir titreşim ile beraber size bildirim geliyor.
 9. 9. Google’ın yeni iç iletişim önergesi: Kişilere lakap takmak tolere edilemez Teknoloji şirketi Google, dünyanın en iyi iş verenleri arasında yer alsa da şirket son yıllarda yaşanan talihsiz olaylarla gündemdeydi. Google içinde cinsel, din, politik nedenlerden dolayı yapılan ayrımcılık iddiaları 2015 yılında eski bir çalışanın Google’a karşı açtığı davada patlak vermişti. Yine geçtiğimiz yıl teknoloji devinde yazılım mühendisi olarak çalışan James Damore isimli bir çalışanın biyolojik farklılıklar nedeni ile kadınların teknoloji alanında ve üst düzey pozisyonlarda daha az yer almasının normal olduğunu paylaşması büyük tartışmalara neden olmuştu. Bu talihsiz olayların ardından şirket içinde bir takım düzenlemelerin getirilmesi gerektiğini farkeden Google, iç iletişime yönelik yeni bir yönerge yayınladı.vBusiness Insider’da yer alan bilgilere göre, şirket çalışanlarının hem dijital hem de bire bir ilişkilerde saygı çerçevesinde kalmaları isteniyor. Buna göre çalışanlar iç iletişimin dijital platformlarında da aldıkları tutum ve davranışlardan sorumlular. Şirket, çalışanlarına, dijital ortamda kötü davranış sergilemeleri durumunda disiplin cezası alma hatta işten atılabileceğini söyleyen yeni yönergeyi yayınladı.
 10. 10. Instagram, sessiz sedasız Lite versiyonunu piyasaya sürdü Yakın zamanda aylık 1 milyar aktif kullanıcıya ulaşan Instagram, sessiz sedasız Lite versiyonunu yayınladı. Instagram Lite için herhangi bir duyuruda bulunmayan şirket, bu uygulama ile kapılarını daha fazla kullanıcıya aralamaya hazırlanıyor. Google Play Store’da yer alan ancak henüz ülkemizde aktif olmayan uygulamanın açıklama kısmında ise şu ifadelere yer verilmiş durumda: “Bu uygulama çok az yer kaplar ve hızlı bir şekilde indirilebilir.” İndirme boyutu 573 kilobayt olan Instagram Lite, 32 megabaytlık ana uygulama Instagram’ın 55’te biri boyutunda. Buna rağmen Instagram Lite kullanıcıları, fotoğraflara filtre uygulayarak paylaşabiliyor gönderi ya da Hikaye olarak paylaşabiliyor. Hikayeleri de izleyebilen kullanıcıların, Keşfet sayfasında bir gezintiye çıkabildiğini de belirtelim. Ancak Lite’da video paylaşımı ya da mesajlaşma seçenekleri mevcut değil.
 11. 11. Facebook, Haber Kaynağı’nda istenmeyen kelimeleri sessize alma özelliğini test ediyor Facebook, geçtiğimiz yıl aktif ettiği takip ettiğiniz kişileri ve sayfaları sessiz alma özelliğinden sonra şimdi de istenmeyen kelimeleri sessize alma özelliğini test ettiğini açıkladı. Gündemden sıkılanlar, izledikleri dizinin spoiler’ını öğrenmemek için canla başla mücadele edenler için gerçekten etkili olacağını düşündüğümüz bu özellikte, bir anahtar kelimeyi ertelemek için öncelikle o kelimeyi içeren bir yayın bulmanız gerekiyor. Akıllardaki soru da tam bu noktada devreye giriyor. Çünkü herhangi bir yayını engellediğinizde oradaki bütün kelimeleri de engellemiş oluyorsunuz. Örneğin; “Almanya, Dünya Kupası’ndan elendi” haberini sessize aldığınızda “Almanya”, “Dünya”, “Kupası” ve “elendi” kelimelerini ayrı ayrı sessize almış oluyorsunuz. Fakat Facebook yetkilileri, bu problemin de çözümünün olduğunu, istediğiniz kelimeyi engellemeyi kaldırabileceğinizi söylüyor.
 12. 12. Google Takvim’e “Ofis Dışında” özelliği geliyor Google ürünleri her geçen gün yenilenmeye ve kendini geliştirmeye devam ediyor. Son olarak Google Takvim‘e “Out of Office” yani “Ofis Dışında” adlı yeni bir özellik eklendi. Google Takvim’in yeni özelliği, çalışma saatleri dışındaysanız veya müsait değilseniz karşı tarafa bildirimler gönderiyor ve Google Takvim’in bu saatler dışında sizin adınıza toplantıları otomatik olarak reddetmesine izin veriyor. Kullanmaya yeni başlayanlar, webde Google Takvim ile bir etkinlik oluştururken seçebilecekleri yeni bir “Ofis Dışı” takvim giriş türü olduğunu görecekler.
 13. 13. Araba satışında görüntülü görüşme devri: Arabam.com’dan “bi`görelim” özelliği Otomotiv pazaranın önemli oyuncularından olan Arabam.com, yeni özelliği ile karşımızda. Arabam.com’un kullanıcılarına uzak mesafe gitmeden önce aracı ve sahibini görme imkanı sunan “bi`görelim” özelliği, görüntülü görüşme kullanılarak gerçekleştiriliyor. Bi`görelim özelliğinin oldukça kolay bir şekilde kullanılabildiğini de ekleyelim. Öncelikle araç arayan kullanıcıların “ bi`görelim” özelliğine sahip olan ilanları direkt olarak filtreleyebiliyor. Bu ilanlar içerisinde beğendikleri aracın sahibini, ilan detay sayfasındaki “iletişime geç” butonuna tıkladıktan sonra iletişim seçeneklerinden “bi`görelim”i seçerek arayabiliyorlar.
 14. 14. Facebook, kripto para ve ICO reklam yasaklarında geri adım attı Ocak ayında kripto para ve ICO reklamlarını yasaklayan Facebook, bu kararını yeniden değerlendirerek geri adım attı. Yaşanan birkaç uyarı sonrasında bu yasağı yeniden değerlendiren şirket, platformda önceden onaylanmış reklam verenlerin ilgili içeriklerinin ve reklamlarının yayınlanmasına izin verecek. Yine de Facebook ikili yatırım borsa reklamlarına ve ICO’lara izin vermeyeceğini belirtiyor. Reklam yasağını ocak ayında yayına alan şirket kripto paraların, ikili yatırımların ve ICO’ların reklamını yapan ancak bu konuda iyi niyetli davranmayan birçok şirket olduğunu belirtmişti. O dönemde bu reklam ilkesinin oldukça geniş kapsamlı olduğunu söyleyen Ürün Yönetimi Direktörü Rob Leathern bunun özellikle yapıldığını da vurgulamıştı. Zira Facebook’un bu yasakla birlikte amaçladığı şey; kripto paraları, ikili yatırımları ve ICO’ları içeren yanıltıcı veya aldatıcı reklamların tespitini iyileştirmek için çalışmaya devam etmekti.
 15. 15. Google masaüstünde Pinterest tarzı görsel aramayı test ediyor Google masaüstünde yapılan görsel aramalarında dikey hizlama sonuçlarını test etmeye başladı. Yapılan aramalarda gelen sonuçlar eskiden yatay olarak sıralanırken artık dikey bir hizalamaya sahip ve bu görünümüyle Pinterest‘in görsel sonuçlarına oldukça benziyor. Üstelik benzerlik sadece sıralama ile de sınırlı değil. 2017 yılı Temmuz ve Ağustos aylarında görsel aramada bir çok yeniliği hayata geçiren Google o dönemlerde arama sonuçlarında videolara yer vermeye ve bir görsel arama sonucunda çıkan yemek/tatlı tarifinin detaylarını da göstermeye başlamıştı. Artık arama sonuçlarında görsellerin üzerinde küçük bir ikon ve yazı ile çıkan sonucun video mu yoksa sitede satılan bir ürün mü olduğunu da göstermeye başlıyor.
 16. 16. Facebook, güneş enerjisiyle çalışan drone projesi Aquila’ya devam etmeyeceğini açıkladı Facebook, interneti havadan kitlelere yayma fikri çerçevesinde üzerinde çalıştığı drone projesi Aquila‘yı durdurma kararı aldığını açıkladı. Şirket, bundan sonra güneş enerjisiyle çalışan uçak inşa etme hayalini sürdürmeyecek. Şirketin kodlama alt sitesinde yayınlanan bir habere göre, Facebook’tan Yael Maguire, kendi uçaklarını bundan böyle tasarlamayacaklarını ya da inşa etmeyeceklerine karar verdiklerini açıkladı. Facebook, Bridgewater’daki tesisi de kapatmaya karar verdi. Şirket, Aquila gibi “yüksek irtifa platform istasyonlarını” (HAPS) ilerletmek için Airbus gibi ortaklarla çalışmaya devam edecek.
 17. 17. Japonlar tarafından üretilen yapay zeka odaklı güvenlik kamerası, hırsızlığın önüne geçiyor Gelişen teknoloji ile güvenlik kameraları, her geçen gün daha fazla kullanılmaya ve kendilerini geliştirmeye devam ediyorlar. Japonlar tarafından yeni üretilen ve odağına yapay zekayı alan güvenlik kamerası ise her işi kendisi hallediyor. Japon telekom devi NTT East ve yeni kurulan Earth Eyes Corp. tarafından inşa edilen yeni kamera, “AI Guardman” olarak adlandırılıyor ve Japonya’daki mağaza sahiplerinin potansiyel satış mağazalarına ulaşması için tasarlanıyor. Kamera, Carnegie Mellon University tarafından geliştirilen canlı video akışlarını taramak ve görebileceği herhangi bir organın pozlarını tahmin etmek için geliştirilen açık kaynak teknolojisini kullanıyor. Sistem daha sonra bu poz verilerini önceden tanımlanmış şüpheli davranışlarla eşleştirmeye çalışıyor ve dikkat çekici bir şey görürse, bağlı bir uygulama aracılığıyla dükkan sahiplerini uyarıyor. Earth Eyes tarafından yayınlanan teknolojinin prototip versiyonunun bir demo videosunu aşağıdaki bağlantıdan izleyebilir ve kameranın çalışma sistemini görebilirsiniz.
 18. 18. Google Haritalar’ın yenilenen “Keşfet “sayfası, birçok kolaylığı beraberinde getiriyor Google Haritalar‘da kısa bir zaman sonra aktif edilecek olan güncelleme ile “Keşfet” kısmı yeni bir tasarıma kavuşuyor. Yeni güncelleme, restoranlar ve ziyaret edilecek diğer yerler için öneriler bulmayı kolaylaştıracak. Yenilenmiş tasarımda, kahve dükkanları, barlar, canlı müzik mekanları, popüler restoranlar, yaklaşan etkinlikler ve müzeler hakkında daha fazla bilgi edinmek isteyebileceğiniz kategorileri bulabileceğiniz alanlar bulunacak. Güncelleme ayrıca yerel restoranlar hakkında bir haber akışı gibi görünen bir “Sizin İçin” sekmesini aktif edecek. Google restoranları, beğeneceğinizi düşündükleri konuma göre puanlanmış şekilde karşınıza çıkaracak. Bir yere dokunduğunuzda, artık bir eşleşmenin ne kadar yakın olduğunu öğrenebileceksiniz ve daha fazla görmek için tıklarsanız size tüm detayları gösterecek. Çoğu insan, Google Haritalar’da restoranları derecelendirmediğinden, ziyaret ettiğiniz restoran türlerine göre öğrenmek zorunda kalıyor. Bu yüzden eşleşme özelliği, yerinde bir hareket diyebiliriz.
 19. 19. Instagram Direct’e grup video sohbet geldi, keşfet sekmesi yenilendi Bir süre önce Direct’i ayrı bir uygulama olarak piyasaya süren Instagram, bu mesajlaşma uygulamasına yeni özellikler kazandırmaya devam ediyor. Mayıs ayında düzenlenen F8’de Instagram için görüntülü sohbet özelliğinin yakın zamanda aktif edileceğini duyuran şirket, özelliği yayına aldı. Instagram’ın bu özelliği ilk olarak Mart ayında uygulamanın kodunda yer alan dosyaların keşfedilmesiyle gündeme gelmişti. Dosyalar, Instagram’a görüntülü ve sesli arama desteği geleceğini gösteriyordu. iOS ve Android işletim sistemlerinde artık yayında olan bu özellik, Instagram Direct üzerinden 4 arkadaşa kadar grup video sohbet araması yapmanızı sağlıyor.
 20. 20. Facebook Oculus TV ile dijital yayıncılığa adım attı Facebook geçtiğimiz Mayıs ayında düzenlediği F8 etkinliğinin ilk gününde yeni Oculus Go VR başlığıyla birlikte Oculus TV özelliğini de yayına alacağını duyurmuştu. Dün paylaştığı bir blog gönderisiyle Oculus TV’yi yayına aldığını duyuran Facebook, dijital yayıncılığa yeni bir perspektif kazandırıyor. Oculus TV’de yayınlanan programlar, Oculus Go deneyimi ile kullanıcılara sunulmuş oluyor. Özellikle Hulu ve Showtime abonelerinin kolayca yararlanabileceği bu yeni dijital yayın deneyimi, spor yayını olarak Facebook Watch üzerinden beybol maçlarını canlı olarak yayınlayan MLB Live games gibi sayfaların içeriklerini de kapsıyor. Bu arada Oculus TV’de yayınlanan dizilerin, programların ve maçların, gerçek hayatta 180 inç TV’ye denk gelen sanal bir ekran üzerinden aktarılacağını da belirtelim. Bu yayınların Oculus Go üzerinden izlenebilmesinin en büyük avantajı ise taşınabilir olması.
 21. 21. Yeni AirPods gürültü engelleme özelliğine sahip olacak Geçtiğimiz Şubat ayında AirPods’un ikinci jenerasyonunun yeni özellikler kazanacağını ve 2018 yılında karşımıza çıkacağını sizlere aktarmıştık. Bugün ise Bloomberg tarafından paylaşılan haberlere göre ikinci jenerasyon AirPods, gürültü engelleme özelliğine sahip olacak. Paylaşılan rapora göre yıl içinde karşımıza çıkacak olan AirPods modeli suya karşı dayanıklı olacak. Fakat bu suya karşı dayanıklılığın sadece ter ve yağmur gibi sıvılara karşı dayanıklı olacağını da ekleyelim. Kısacası AirPods’larınız ile birlikte yüzmeye gidemeyeceksiniz. İkinci jenerasyon AirPods’a biyometrik sensörler de ekleyecek olan Apple, kablosuz kulaklığa aktivite ve sağlık takibi özellikleri kazandıracak. Yeni bir şarj kutusuna da sahip olması beklenen AirPods’un sahip olduğu kutu Apple’ın kablosuz şarj pedi AirPower ile de çalışabilecek. Hatırlatmak gerekirse AirPods 159 dolarlık bir fiyat etiketine sahip. Gelecek olan yeni modelin tıpkı diğer Apple ürünlerinde de olduğu gibi daha yüksek bir fiyat etiketine sahip olması bekleniyor. Apple’ın yeni bir HomePod ve üst düzey ses kalitesine sahip olan başka bir kulaklık üzerinde çalıştığını da ekleyelim.
 22. 22. Google’dan mobil ölçüm uygulaması: Measure Her geçen gün daha da popüler bir hale gelen artırılmış gerçeklik uygulamaları karşımıza çıkmaya devam ediyor. Hatırlatmak gerekirse 4 Haziran tarihinde Apple’ın iOS 12 işletim sistemi ile birlikte ölçüm uygulaması olan Measure’ı tanıttığını sizlere aktarmıştık. Benzer bir haberle karşımıza çıkan Google, artırılmış gerçeklik destekli ölçüm uygulaması Measure‘u kullanıma sundu. Sadece Android platformu için kullanıma sunulan Measure, ücretsiz olarak indirilebiliyor. Sadece ARCore teknolojisini destekleyen Android telefonlar tarafından kullanılabilen Measure uygulaması, istediğiniz herhangi bir alanı veya nesneyi ölçmenize olanak tanıyor. Hem uzunluk hem de yükseklik ölçmenize imkan veren uygulama oldukça kolay bir kullanıma sahip. Uygulamayı kullanmak için ölçüm yapacağınız alanı belirledikten sonra uzunluk veya yükseklik seçeneklerinden birini seçmeniz yeterli. Uygulama içinde yer alan ölçüm birimlerini değiştirebileceğinizi de ekleyelim.
 23. 23. Kurumlara özel arama motoru: PrimeSearch Özel bir web arama motoru olarak hizmet veren PrimeSearch, 2012 yılında KOSGEB destekli bir araştırma projesi olarak yola çıktı. Mehmet Ali Erdal ve Barış Yoluç tarafından kurulan PrimeSearch, yaklaşık 6 yıla yayılan inişli çıkışlı Ar-Ge ve tasarım çalışmaları ile bugüne ulaştı. Metaform‘un Ar-Ge projesi olarak başlayan ve sonrasında bir hizmet haline gelen PrimeSearch, satış, pazarlama, Ar-Ge, insan kaynakları, satın alma veya yönetim karar verme süreçlerinde kurumların kendi ihtiyaç duydukları alanlara özel olarak geliştirildi. PrimeSearch özellikle farklı alanlarda araştırma yapan birimleri olan şirketler için biçilmiş kaftan. Örneğin 3 ayrı spesifik alanda araştırma yapan birimlere sahipsiniz. PrimeSearch sayesinde bu birimler dikey veya daha spesifik tematik alanları detaylı bir şekilde tanımlayabilir.
 24. 24. YouTube kanallarının para kazanması için tanıtılan 3 yenilik YouTube‘daki içerik oluşturucular geleneksel reklamcılık dışındaki videolardan gelir elde etmek için bir dizi yeni araç geliştiriyorlar. Anaheim, Kaliforniya’daki VidCon konferansında duyurulan yeni özellikler ile video oluşturucular takipçilerine daha kolay yoldan ulaşabilecekler. Bu yenilikler, FameBit üzerinden kanal üyeliklerinin, ticari satışların, pazarlama ortaklıklarının ve önceden kaydedilmiş, düzenlenmiş video ve canlı akışına bir orta zemin sunan “Prömiyerler” lansmanını içeriyor.
 25. 25. Facebook çeviri önerileri Messenger’da yerini aldı Mayıs ayında düzenlediği F8 konferansında Messenger’a çeviri özelliği geleceğini duyuran Facebook, bu hafta Messenger’ ın çeviri önerileri özelliğini ABD ve Meksika’daki kullanıcılara açtı. Şimdilik İngilizce ve İspanyolca dilleri arasında çeviri yapan Messenger, bu özellik için kapatılan sanal asistan uygulaması M’den destek aldı. Messenger uygulaması üzerinde kullanılabilen çeviri özelliği, kullanıcılar uygulamada kullandıkları dilden farklı dilde bir mesaj aldığında devreye giriyor. Farklı dilde atılan mesajla birlikte Messenger, kulanıcılara bu mesajı çevirmeyi teklif ediyor. Eğer kullanıcılar bu teklifi kabul ederse, mesaj hali hazırda kullanılan dile çevriliyor. Bu arada kullanıcıların istediği zaman bu özelliği kapatabileceğini de belirtelim. Aynı şekilde bu özelliği devre dışı bırakan kullanıcıların ihtiyaç halinde özelliği tekrar aktif hale getirmesi de mümkün.
 26. 26. Twitter, kötü kullanım karşıtı teknoloji sağlayıcısı Symte’i satın aldı 2014 yılında eski Google ve Instagram mühendisleri tarafından kurulan Symte, online tacizi ve spam’i durdurmak, kullanıcı hesaplarını korumak için araçlar sunuyor. Bugün de yapılan bir açıklamayla Twitter‘ın Symte’i kendi bünyesini dahil ettiğini söyleyebiliriz. Anlaşmanın şartları henüz açıklanmadı, ancak bu satın alma, Twitter’ın Aralık 2016’da tüketici mobil işletim sistemi olan Yes, Inc.‘i satın aldığından bu yana ilk satın alma işlemi. İnternet üzerinden yapılan online söylemlerin giderek daha fazla nefret dolu ve taciz edici hale gelmesinden dolayı, online taciz son aylarda özellikle Twitter gibi sosyal platformlar için endişe verici bir hal almaya başladı. Şirket, bu sorunla, nefret söylemi, şiddet içeren tehditler ve tacizinin azaltılmasına odaklanan yeni politikalarla mücadele etmeye çalışmış olsa da henüz sorunun çözüme yakın bir yerde olmadığını söylemek doğru olacaktır. Zira her gün Twitter’daki içerikleri okuduğumuzda şiddet ve tehdit içeren çok fazla yazı ile karşılaşıyoruz.
 27. 27. Instagram IGTV’ye detaylı bakış Instagram, dün yeni mobil video uygulaması IGTV’yi tüm dünyada kullanıma sundu. Artık kullanıcılar, Instagram’ın içinde yer alan IGTV uygulamasıyla süresi 1 saate kadar çıkabilen dikey videolar izleyebilecek. Aynı zamanda 1 milyar kullanıcıya ulaştığını açıklayan Instagram, IGTV ile diğer platformlardan farklı olarak yeni bir mobil video deneyimi sunmayı amaçlıyor. IGTV’nin mobil öncelikli olduğunu belirten şirket, kullanım kolaylığına ve kaliteli içeriklere de önem veriyor. Bu noktada IGTV’yi tasarlarken insanların mobil kullanım alışkanlıklarını dikkate alan Instagram’ın, tam ekran ve dikey videolar için tasarladığını hatırlatalım. Aynı zamanda kullanıcılar uygulamaya girdiğinde, videolar otomatik olarak oynatmaya başladığı için herhangi bir arama yapmayı da gerektirmiyor. Instagram’ın IGTV kapsamında içerik üreticilerle iş birliği yapmasına da yazılarımızda sıkça yer verdik. IGTV Instagram ağı üzerinde kurulduğu için, bu platformdaki kanallar da Instagram’daki içerik üreticiler olarak konumlandı. Dolayısıyla kullanıcılar halihazırda takip ettikleri hesapların videolarını izleyebiliyor ve yeni videoları kolayca keşfedebiliyor.
 28. 28. IGTV’de kanal oluşturma ve video yükleme nasıl yapılır? Bir IGTV kanalı nasıl oluşturulur? IGTV’ye içerik yüklemeden önce platformda bir kanal oluşturmanız gerekiyor. IGTV’yi tasarlarken kullanım kolaylığına ve kaliteli içeriklere öncelik veren Instagram kullanıcılara aynı kullanım kolaylığını kanal oluştururken de sunuyor. IGTV kanalı oluşturmak için ilk etapta IGTV uygulamasına giriş yapmanız gerektiğini belirtelim. Ardından karşınıza çıkan ekranın ayarlar kısmına basarak kanal oluştur seçeneğini tercih etmeniz yeterli. IGTV’ye nasıl içerik yüklenir? Bu adımın sonrasında ise sağ tarafta yer alan ikona basarak oluşturduğunuz kanala gitmeniz gerekiyor. Kanala gittiğinizde profilinizde yer alan bio’nun IGTV’ye aktarıldığını göreceksiniz. Bu ekranın aşağısında yer alan “video yükle” kısmından telefonunuzun galerisine ulaşarak videonuzu yükleyebilirsiniz.
 29. 29. Instagram’ın yeni video platformu IGTV markalara ne vadediyor? Instagram‘ın bu hafta tüm dünyada kullanıma açtığı IGTV, geleceğin televizyonu imajıyla YouTube’un rakibi olarak konumlandı. Andy Warhol’un deyimiyle herkesin 15 dakikalığına ünlü olmasını sağlayacak olan bu platform, markaların göz bebeği olmaya aday. Gelin IGTV’nin markalara vadettiklerini birlikte inceleyelim. Influencer Marketing Bu hafta 1 milyar kullanıcıya ulaştığını açıklayan Instagram, platformunda bulundurduğu “Influencerlar” ile hali hazırla markaların gözdesi olmuş durumda. IGTV’nin Instagram’daki Influencerların daha çok öne çıkmasını sağlayan bir platform olduğunu düşündüğümüzde, markaların IGTV üzerinden yapacağı Influencer Marketing çalışmalarının daha fazla görünürlük kazanacağını söylemek mümkün. IGTV’nin daha kaliteli görüntüye sahip daha uzun videolara yer vermesi ise markaların Influencerların üreteceği marka içeriklerinin de basit ürün tanıntımı gönderilerinin çok daha ötesine geçebilmesini sağlıyor. Daha uzun videolar Sosyal mecralarda video içeriğin yadsınamaz popülerliği markaları da ister istemez video türünde içerikler üretmeye yöneltiyor. Markalar, IGTV sayesinde artık 60 saniyeden uzun video içeriklerini, Instagram takipçilerine ulaştırabilecek. Bunun yanı sıra daha uzun videoların platformda yer bulması markaları daha yaratıcı video içerikler üretmeye yönlendirebilir. Görsel anlamda daha kaliteli içerikler IGTV’de yayınlanacak olan içeriklerin 4K kalitesine sahip olması, kullanıcılarına görüntü kalitesi yüksek içerikler sunmayı tercih eden markalar için ciddi bir fırsat. Bu durum markaların platformda daha etkileyici videolar yayınlamasının da yolunu açıyor. Mobil Kullanım Kolaylığı Kullanıcıların mobil alışkanlıklarını gözeterek tasarlanan IGTV, aynı nedenle videoların dikey formatta olmasına özen gösterdi. Bu anlamda hali hazırda Snapchat’in ya da Instagram Hikayeler’in dikey formatına alışan kullanıcıların IGTV’yi de hızlıca benimsemesi sağlanıyor. Bunun yanı sıra IGTV’nin dikey videoları tam ekran olarak oynatma özelliğiyle de kullanıcılara yeni bir alternatif sunulmuş oluyor.
 30. 30. Facebook’un “Influencer Marketing” arama motoru Brand Collabs yayında! İlk olarak Mayıs ayında incelediğimiz Facebook’un “Influencer Marketing” arama motoru, bugün Brand Collabs ismiyle piyasaya sürüldü. Brand Collabs Manager, daha önce de aktardığımız gibi reklam verenlerin, kanaat önderleriyle iletişime geçmesini sağlıyor. Reklam verenler bu araç sayesinde kanaat önderlerinin geçmiş çalışmalarının yanı sıra hayranlarının demografik niteliklerini, istatistiklerini de görebiliyor ve onlarla iletişime geçebiliyor. İçerik üreticiler, Facebook Sayfaları ile portfolyolarını ilişkilendrierek yeni marka anlaşmalarına imza atabilecek. Markalar ise içerik üreticilerinin popüler oldukları ülkeleri ve hedef kitle istatistiklerini aratarak onları bulabilecek. Hedef kitle istatistiklerinin, ilgi alanlarını, cinsiyeti, ilişki durumunu, önemli olayları ve mülk sahibi olma durumunu kapsadığını da belirtelim.
 31. 31. YouTube yeni reklam araçlarıyla markaları kendine çekmek istiyor Geçtiğimiz yıldan beri yaşadığı içerik moderasyon problemleri nedeniyle platformundaki markaları yavaş yavaş kaybetmeye başlayan YouTube, yeni reklam araçlarıyla markaları yeniden kendine çekmek istiyor. Şirket, dün markaların ve ajansların reklamları test etmesini, aynı reklamın özelleştirilmiş versiyonu için spesifik hedef kitleler seçmesini ve reklam serileri ile hikaye anlatmasını sağlayan yeni araçları tanıttı. Markalara farklı araçlar ile yeni bir reklam deneyimi sunan YouTube’un bu yeni araçlarla markaları geri kazanması olası.
 32. 32. Kişiselleştirilmiş emoji iletişimde yeni çağ: Avatarlar İletişim şeklimiz her geçen gün değişiyor. Teknolojinin ise bunun üzerinde şüphesiz olağanüstü bir etkisi var. Sabit telefonlar, cep telefonları, mesajlaşma, sosyal ağ uygulamaları derken iletişim modelimiz “Avatarlar” ile sessiz sakin birkaç tık öteye taşınıyor. Sanal dünyanın kişiselleştirilmiş kahramanları avatarlar geleceğin dünyasında kararlı bir şekilde yerlerini almaya hazırlar. Berlin’de düzenlenen Tech Open Air’de ( TOA 2018) BitSprips’in CEO’su ve Kreatif Direktörü Jacob Blackstock sahne aldı. Konuşmasına iletişimin evrim geçirdiğine yönelik sözleri ile başlayan Blackstock, geleceğin dünyasında daha fazla Avatar’ ın yer alacağını söyledi. Avatarlar vasıtasıyla kişilerin kendilerini daha net ifade ettiklerini belirten Blackstock, düşünülenin aksine buradaki sanal dünyanın sadece çocuklara özel olmadığını söyledi. Sanal platformlara tüm ailenin dahil olduğunu belirtirken, dünyanın farklı ülkelerinde yaşayan insanların birbiri ile tanışıp hatta bir hayat başlattıklarnı belirtti.
 33. 33. Twitter’daki “flood” içerikleri okumanın kolay yolu: Thread Reader Twitter, yıllardır anlatmak istediklerinizi arkadaşlarınız haricinde kişilere de rahatlıkla ulaşabileceğiniz bir platform olmaya devam ediyor. Twitter’daki 280 karakter sınırı ise anlatacaklarımız için çoğu zaman yeterli olmuyor ve bu yüzden “flood”, diğer adıyla Tweet Dizisi paylaşımları tercih ediyoruz. Tweet Dizisi’ni tek bir tweet içine sığmayan bir metnin birden fazla tweet ile birbirini takip edecek şekilde sıralanması olarak açıklayabiliriz. Kısacası bir blog yazısında, bir Facebook paylaşımında uzun uzun yazılan içeriğin birden fazla tweet olarak paylaşılması anlamına geliyor. Son dönemde sıkça karşımıza çıkan, okurken kimi zaman bizi sinirlendiren, kimi zaman eğlendiren Flood’lar yer yer bilgilendirici içerikler olarak da karşımıza çıkıyor. Şimdi aradığınız herhangi bir konuda atılan thread’e ulaşmanız ise “Thread Reader” ile daha kolay hale getirildi.
 34. 34. Facebook, Messenger’da otomatik oynatılan video reklamları yayına aldı Günden güne ticarileşen sosyal medya platformları, kişilerin özel mesajlaşma alanlarına bile müdahale etmeye başladı. Kullanıcılarının verilerini daha iyi koruyacaklarını söyleyen platformlar, hiç beklemediğimiz anda karşınıza reklamlar çıkarabiliyorlar. Facebook ise bunu bir tık daha ileriye taşıyarak otomatik başlayan video reklamları Messenger’da devreye soktu. Facebook’un Messenger reklamları, bildiğiniz üzere kullanıcıların arkadaşlarının ve diğer kişilerin mesajlarının bir listesini göreceği, gelen kutusu bölümünde görünüyor. Bu reklamlara ek gelen otomatik başlayan video reklamlar ile bir kullanıcı bu alana dokunduğunda video reklamlar otomatik olarak çalışmaya başlayacak. Bu da Haber Kaynağı ve Instagram dahil olmak üzere Facebook özelliklerinde bulunan video stilinin bir taklidi diyebiliriz. 1,3 milyar aylık aktif kullanıcıya sahip olan Messenger’a yavaş yavaş tanıtılan reklamların tüketici üzerindeki etkisi de Facebook tarafından izleniyor. Facebook, kullanıcıların reklamları almayı bırakmasına izin vermeyecek, ancak kullanıcılar üç noktalı bir simgeye dokunarak bu reklamları gizleyebilecekler. Facebook, gelecekte hangi tür reklamların gösterileceğine karar verirken bu eylemi dikkate aldığını da belirtiyor.
 35. 35. Logolardaki Renklerin Psikolojik Yansımaları: Yeşil ● “Logolardaki Renklerin Psikolojik Yansımaları” başlıklı serimizin beşinci bölümünde yeşil rengini ele alıyoruz. ● Genel olarak insanların aklında doğa çağrışımı yapan yeşil rengi, aynı zamanda parayı simgeler. ● İnsan gözünün en hassas olduğu renk yeşildir ve insan gözü en çok yeşilin tonlarını ayırt edebilir. ● Çevre ile ilgili bir iş yürüten birçok marka logolarında yeşili kullanmayı tercih ediyor. Zenginlik ile ilişkili olmasından ötürü, birçok finans şirketi de logolarında yeşile yer verir. WebPageFX isimli web tasarım ve pazarlama şirketinin bu konuda hazırladığı infografiğe göre, yeşil insanlar tarafından sıklıkla doğa, sağlık, iyi şans ve kıskançlıkla ilişkilendirilir. Sağlık ve huzur teşkil eden yeşil rengi, aynı zamanda parayı simgeler. Çoğu kişinin aklında ilk olarak doğa çağrısımı yapan bir renk olan yeşil, bununla birlikte depresyonu hafifletir. Bunların yanı sıra yapılan bir araştırmaya göre, yeşil bir ortamda çalışan kişilerin daha az karın ağrısı yaşadıkları gözlemlenmiştir. Gece görüş gözlüklerinde de yeşil rengi kullanılır, çünkü insan gözünün en hassas olduğu renk yeşildir ve insan gözü en çok yeşilin tonlarını ayırt edebilir. Bununla birlikte yeşil, yeni büyümeyi de temsil eder.
 36. 36. Silolama Nedir? Web Silolama SEO İçin Hâlâ Gerekli mi? Silolama, arama motoru optimizasyonu (SEO) için uzunca bir süredir kullanılan ve gelişen trend haline dönüşmüş, web sayfalarının arama motorundaki sıralamasını ve görünürlüğünü önemli ölçüde geliştiren içerik kategorizasyon yaklaşımı olarak tanımlanır. Silo kavramı aslında tarımda, aynı tahıl ürünlerinin depolanarak korunduğu büyük dairesel yapılara verilen isimdir. Buradan esinlenerek adlandırılan SEO veya Web Silolama da benzer içerikleri aynı kategori altında toplayarak yapısal bir bütünlük oluşturmayı ve böylelikle arama motoru sonuçlarında kullanıcı deneyimini de artırarak SERP’lerin ön plana çıkmasını hedefler. Nereden Başlamalı? Başlarken ilk olarak yapılması gereken ana sayfaya birinci derecede bağıntılı Silo sayfalarının neler olacağının belirlenmesidir. Silo sayfaları; altında birbiriyle benzer konuları barındırabilecek ve yeterince içerik oluşturmaya müsait ana kategori sayfası niteliğinde olmalıdır. Belirli seviyede içerik oluşturulamayan sayfaları arama motorları tarafından fark edilecek ve bu sanal yapılanma arzu edilen sonuçlar getirmeyecektir. Özellikle e-ticaret ya da pazaryeri (marketplace) sitelerinde bu yapıda yer alan web silo mantığı net bir şekilde görülebilmektedir.
 37. 37. Türkiye Sosyal Medya Üzerinden Canlı Video İzlemede Birinci Sırada 21 ülkeden 18 yaş üstü 4 bin 200 kişi baz alınarak hazırlanan rapora göre, Türkiye’nin sosyal medyadan canlı video izlemede birinci sıraya oturduğu belirlendi. Ajans Press, sosyal medya üzerinden canlı video izlenme oranları üzerine yapılan araştırmayı inceledi. Ajans Press’inInteractive Advertising Bureau (IAB) verilerinden ve medya yansımalarından derlediği bilgilere göre, Türkiye’nin 21 ülke arasında sosyal medyadan canlı video izlemede birinci sıraya oturduğu belirlendi. Avrupa’da ise kullanıcıların yüzde 70’i günde en az bir kere video izlerken, ülkemizde kullanıcıların yaklaşık 3’te 2’sinin günde en az bir kez video izlediği görüldü. Reklamlardan rahatsızız Araştırma kullanıcıların video izlerken reklamlarla etkileşime geçtiklerini de ortaya koyarken, reklamların daha az rahatsız edici olması gerektiğini vurgulandı. Katılımların yüzde 52’si reklamlarda desteklenmiş ücretsiz videoları izlerken, yüzde 64’ü de reklama tıklama, web sitesi ziyaret etme, arama motorlarında ürünü arama, ürün veya reklam hakkında yorum yapma gibi etkileşimlerde bulunduğu belirlendi. Türkiye’deki kullanıcıların ise yüzde 73’ünün canlı video izlerken görülen reklamlarla etkileşime geçtiği saptandı.
 38. 38. Markaların Sosyal Medyada Yaptıkları En Büyük 5 Gaf Her ne kadar sosyal medya, markalar için son derece önemli bir mecra olsa da, aynı zamanda büyük bir risk barındırıyor. Bu zamana dek tek bir sosyal medya paylaşımı yüzünden birçok markanın başı ağrıdı. Son yıllarda birçok marka sosyal medyada çeşitli gaflara imza attı, ancak bazı markaların yaptığı gaflar diğerlerini gölgede bırakır nitelikteydi. Son yıllarda sosyal medya, markalar için önemli bir pazarlama aracı haline gelse de, bu mecrada herhangi bir paylaşım yaparken çok dikkatli olmak gerekiyor. Zira düşüncesiz ya da dikkatsiz bir sosyal medya yöneticisinin yaptığı bir paylaşım, koca bir markanın imajının zedelenmesine neden olabiliyor. Bu zamana kadar yaşanan bu tarzlar olaylarda, birçok markanın sosyal medyada eleştiri yağmuruna tutulduğuna ve marka açısından telafisi zor durumların yaşandığına şahit olduk. ABD merkezli iş dergisi Forbes, bazı büyük markaların sosyal medyada yaptıkları en büyük gafları derledi.
 39. 39. Instagram Videoları 60 Dakikaya Çıkacak Instagram’dan YouTube’a meydan okuyan bir hamle geliyor. Bugüne kadar 60 ve 15 saniyelik video formatları kullanan Instagram, 1 saatlik video özelliğini uygulamaya alabilir. The Wall Street Journal’da yer alan yeni rapora göre, fotoğraf paylaşım uygulaması kullanıcıların 1 saat uzunluğunda videolar paylaşmasını sağlayacak bir özellik yayınlamaya hazırlanıyor. Journal’a göre uzun video formatı dikey olabilir. Henüz bu özelliğin nasıl olacağı veya ne zaman uygulamaya geçeceği ile ilgili kesin bir bilgi yok. Wall Street Journal dışında bunu doğrulayan da henüz çıkmadı. Ancak Instagram bu uygulamayı insanların uygulamada daha fazla zaman geçirmeleri için getirebilir. Instagram’ın hikaye özelliği, geçen Kasım ayı itibariyle 300 milyonu aşkın aktif kullanıcıya sahipti. Instagram’ın genelde ise 800 milyondan fazla kullanıcısı var.
 40. 40. Küçük İşletmelerin Sosyal Medya Pazarlamasında En Sık Yaptığı 4 Hata KOBİ’lerin yüzde 77,6’sı pazarlama stratejilerinde sosyal medyayı kullandığını ve KOBİ’lerin yüzde 32’sinin sosyal medya pazarlamasına ciddi yatırım yaptığını söylüyor. Küçük işletmeler sosyal medya hesabı açmak ile sosyal medya pazarlamasını karıştırabiliyor. Bu durumda kullanıcı çekemiyorlar ve yaptıkları kampanyalar boşa gidiyor… Sosyal medya pazarlaması bütçe ve kolaylık anlamında cazip gelse de büyük hatalara ve bütçe kayıplarına sebebiyet verebiliyor. Sosyal medya kullanımının tüm dünyada büyük bir hızla artması markaların ve işletmelerin de reklam stratejilerini oraya kaydırmaları zorunluluğunu doğurdu. 2017 anketine göre, KOBİ’lerin yüzde 77,6’sı pazarlama stratejilerinde sosyal medyayı kullandığını ve KOBİ’lerin yüzde 32’sinin sosyal medya pazarlamasına ciddi yatırım yaptığını söylüyor. Ancak bu noktada küçük işletmelerin yaptığı bazı önemli hatalar var. Örneğin reklamınız her mecraya uygun olmayabilir. Doğru mecrayı belirlemek yerine hepsine yatırım yapmak garanti gibi gözükse de aslında daha risklidir. Sosyal medya pazarlaması bütçe ve kolaylık anlamında cazip gelse de büyük hatalara ve bütçe kayıplarına sebebiyet verebiliyor. İşte o hatalardan en önemli 4 tanesini Digital Doughnut derlemiş:
 41. 41. Instagram, Hikayelerine Müzik Ekleme Özelliği Getiriyor ● Instagram, 400 milyon kullanıcısının her gün Instagram Hikayeleri kullandığını açıkladı. ● Instagram bununla beraber kullanıcıların önemli anlarını paylaşmalarında büyük bir yeri olan Instagram Hikayeler için yeni bir özelliği de duyurdu. ● İlgili yazı; Instagram 1 Saate Çıkan Videoları Yayına Aldığı IGTV Uygulamasını Duyurdu Instagram’ın yeni özelliği sayesinde kullanıcılar hikayelerinde paylaştıkları fotoğraflar ve videolara rahatlıkla müzik ekleyebilecek. Instagram, seçili video ve fotoğraflara müzik eklemek için çıkartmalar seçeneği kullanacağını duyurdu. iOS için yeni bir video veya fotoğraf çekerken, Boomerang ve Superzoom gibi kamera formatlarına ek olarak müzik formatı da kullanılacak. Kullanıcılar müzik eklenen bir hikaye izlediğinde, müzik otomatik olarak başlayacak aynı zamanda şarkı ismi ve sanatçının belirtildiği bir çıkartma görecekler.
 42. 42. User testing in 2 hours
 43. 43. Google Spotlight Stories
 44. 44. 8 Fresh Stats About Social Video Marketing
 45. 45. CANNES LIONS 2018: Winners, Shortlists and Talks
 46. 46. The Shopper Marketing Debrief
 47. 47. The Future of Retail
 48. 48. Dijitalde 12 yıl 110 marka 400 proje Yönetilen milyonlarca TL pazarlama bütçesi Londra ve İstanbul ofisleri thedigital.agency

×