Патріотична Лірика Шевченка

9,512 views

Published on

Published in: Education
0 Comments
1 Like
Statistics
Notes
 • Be the first to comment

No Downloads
Views
Total views
9,512
On SlideShare
0
From Embeds
0
Number of Embeds
19
Actions
Shares
0
Downloads
15
Comments
0
Likes
1
Embeds 0
No embeds

No notes for slide

Патріотична Лірика Шевченка

 1. 1. Патріотична лірикаШевченкаВеликі поетичні полотна
 2. 2. І. Я. Франко про Тараса Шевченка “Він був селянський син і став князем в царстві духу. Він був кріпак і став великою силою в громаді людських культур. Він був простак і відкрив професорам і вченим новіші і свободніші степені. Він терпів десять літ від російської воєнщини, а зробив більше для свободи Росії, ніж десять побідних армій. Доля переслідувала його ціле життя, та не покрила іржею золота його душі, не обернула його любові до людства в ненависть, ані його віри - в розпуку. Та найкращий, найцінніший дар доля дала йому аж по смерті - невмирущу славу і вічно нову насолоду, яку дають... його твори мільйонам людських сердець.”І. Я. Франко
 3. 3. Період ранньої творчості Тараса Шевченка Першу збірку своїх поетичних творів Шевченко видав у 1840році під назвою «Кобзар». До неї ввійшло 8 поезій: «Думи мої»,«Перебендя», «Катерина», «Тополя», «Думка», «ДоОсновяненка», «Іван Підкова», «Тарасова ніч». Окремимивиданнями вийшли поеми «Гайдамаки» (1841) та «Гамалія»(1844). Вірші Шевченка справили на українське суспільство великевраження. У своїй творчості він відобразив саме ті думки інастрої, які були важливими в житті українців його часу. Про те,що його творчість знайшла відгук у серцях людей, свідчить те,що в другій половині XIX і на початку XX ст. чи не єдиноюкнижкою у більшості сільських хат України був «Кобзар», вірші знього вчили напамять, за ним училися читати.
 4. 4. Період ранньої творчості Тараса Шевченка Поетичним вступом до «Кобзаря» (1840) був вірш «Думи мої, думи мої», у якому, висловлюючи свої погляди на відношення поезії до дійсності, Шевченко підкреслив нерозривну єдність поета зі своїм народом.
 5. 5. Період ранньої творчості Тараса Шевченка Думи мої, думи мої, «Думи мої, думи мої» Лихо мені з вами! Нащо стали на папері (1840) Сумними рядами?.. Чом вас вітер не розвіяв В степу, як пилину? Чом вас лихо не приспало, Як свою дитину?..
 6. 6. Період ранньої творчості Тараса Шевченка Героїчне минуле України привертає увагумолодого поета не саме по собі, а як дійовийпобудник сучасного становища народу, якзасіб для піднесення патріотичногопочуття. Шевченкові герої - це люди кровнозвязані з батьківщиною. Це подвижники, дляяких немає вищого почуття, ніж гаряча любовдо стражденної матері-вітчизни. Такимипатріотами були вожді народних повстань -Наливайко, Тарас Трясило, БогданXмельницький, Богун, Залізняк, Гонта.
 7. 7. Період ранньої творчості Тараса Шевченка «Бідна моя Україно, Стоптана ляхами! Україно, Україно! Ненько моя, ненько! «Тарасова ніч» Як згадаю тебе, краю, Заплаче серденько... Де поділось козачество, (1838) Червоні жупани? Де поділась доля-воля? Бунчуки? Гетьмани? Де поділося? Згоріло? А чи затопило Синє море твої гори, Високі могили?..
 8. 8. Творчість Тараса Шевченка періоду «Трьох літ» Нові думки і нові образи приходять до Т. Шевченкау період «Трьох літ». Але це не означає, що йогопоезія тепер не має зв’язку з попередніми періодами. У вірші «Розрита могила» (1843) поет звертаєтьсядо образу матері - України і традиційного дляукраїнської поезії першої половини XIX ст. образумогили. Нове прочитання цих образів у ТарасаШевченка — в узагальненнях: страждання Україниобумовлені не тим, що її діти невдячні, а тим, щовони підрядилися в супрягу до визискувачів.
 9. 9. Творчість Тараса Шевченка періоду «Трьох літ» Дніпро, брат мій, висихає, Мене покидає, І могили мої милі Москаль розриває... «Розрита могила» Нехай риє, розкопує, Не своє шукає, А тим часом перевертні Нехай підростають (1843) Та поможуть москалеві Господарювати, Та з матері полатану Сорочку знімати. Помагайте, недолюдки, Матір катувати.
 10. 10. Творчість Тараса Шевченка періоду «Трьох літ» Своєрідним продовженням вірша «Розрита могила» є поетичний твір «Чигрине, Чигрине» (1843). У вірші протиставляються два плани: історична доля славної козацької столиці, занапащеної та забутої, й активна позиція ліричного героя, зусилля якого спрямовані на те, щоб розбудити славне минуле, повернути «правду безталанну».
 11. 11. Творчість Тараса Шевченка періоду «Трьох літ» За що ж боролись ми з ляхами? «Чигрине, Чигрине» За що ж ми різались з ордами? За що скородили списами Московські ребра?? Засівали, І рудою поливали... І шаблями скородили. (1843) Що ж на ниві уродилось??! Уродила рута... рута... Волі нашої отрута.
 12. 12. Творчість Тараса Шевченка періоду «Трьох літ» Роздумуючи про долю народу, Шевченко висловлює гіркий докір своїм сучасникам, які примирилися з таким становищем, понуро схиляють голови перед панами. У вірші «Гоголю» яскраво відбито тяжкий душевний стан Шевченка в ті роки. Поетові боляче, що «всі оглухли, похилились в кайданах», що нікому стати «за честь, славу, за братерство, за волю Вкраїни».Гоголь Микола Васильович
 13. 13. Творчість Тараса Шевченка періоду «Трьох літ» За думою дума роєм вилітає, «Гоголю» Одна давить серце, друга роздирає, А третяя тихо, тихесенько плаче У самому серці, може, й Бог не бачить. (1844) Кому ж її покажу я, І хто тую мову Привітає, угадає Великеє слово?
 14. 14. Творчість Тараса Шевченка періоду «Трьох літ» До Шевченка ніхто ще так не говорив з народом. Українська література не знала ще такого зльоту поетичного натхнення такого пафосу в утвердженні патріотичних ідей. Любов Шевченка до природи, милування красою рідної землі становлять характерну рису його патріотизму. "Нема на світі України, немає другого Дніпра!.." - з захопленням проголошує поет. В художніх творах Шевченка образи рідного пейзажу, картини природи є неперевершеними зразками живопису слова.
 15. 15. Творчість Тараса Шевченка періоду «Трьох літ» А ти, моя Україно, «Сон» Безталанна вдово, Я до тебе літатиму! З хмари на розмову. (1844) На розмову тихо-сумну, На раду з тобою: Опівночі падатиму Рясною росою.
 16. 16. Творчість Тараса Шевченка періоду «Трьох літ» Збірка «Три літа» завершується знаменитим «Заповітом» («Як умру, то поховайте…»), що його Т. Шевченко написав у грудні 1845 року. У цьому вірші висловлюється палка любов до трудящих, до рідної землі, віра в те, що пригноблені повстануть, порвуть кайдани і побудують нове суспільство.
 17. 17. Творчість Тараса Шевченка періоду «Трьох літ» Як умру, то поховайте Мене на могилі Серед степу широкого На Вкраїні милій, Щоб лани широкополі, «Заповіт» І Дніпро, і кручі Було видно, було чути, Як реве ревучий. Як понесе з України (1845) У синєє море Кров ворожу... отойді я І лани і гори — Все покину, і полину До самого Бога Молитися... а до того Я не знаю Бога.
 18. 18. Творчість Тараса Шевченка періоду «Трьох літ» Період «Трьох літ» має знаковий характер у творчості Т. Шевченка. Саме в цейперіод відбувається зміцнення його поетичних сил, а слово стає особливо метким,гострим, твердим. У «Заповіті» звучать нотки суму, але їх перекриває гордість заприйдешнє, яке буде завойоване повсталим народом. Для поезії характерне поєднання особистого і суспільного. Ці мотиви непротистоять один одному, вони нерозривно поєднані, поет відчуває, що вніс і своючастку в боротьбу за краще майбутнє і сподівається, що потомки згадуватимуть його«незлим тихим словом».
 19. 19. Вплив Шевченка на розвиток української літератури Патріотичні ідеї Шевченка мали величезний впливна формування і розвиток передової української «Він перший за свою любовлітератури. Його творчість була високим повчальним Тяжкі дістав кайдани,прикладом для кращих діячів української культури. Марко Але до скону їй служив без ради, без омани.Вовчок і Панас Мирний, Старицький і Карпенко-Карий, Усе знесла й перемоглаМикола Лисенко і Васильківський, Грабовський і Франко, Його любові сила.Леся Українка і Коцюбинський, Стефаник і Васильченко Того великого вогню і смерть не погасила.»формувалися і утверджувалися як діячі українськоїкультури, зігріті полумям патріотичних ідей Шевченка. Леся Українка «На роковини», 1921
 20. 20. Вплив Шевченка на розвиток української літератури

×