Successfully reported this slideshow.
We use your LinkedIn profile and activity data to personalize ads and to show you more relevant ads. You can change your ad preferences anytime.

Ratio and Unit Rates

530 views

Published on

Published in: Education, Technology, Business
  • Be the first to comment

  • Be the first to like this

Ratio and Unit Rates

  1. 1. Ratio, Rate & Unit Rate <ul><li>Rate or ratio – a comparison of two items Ex. The ratio of smiley-faces to hearts is: </li></ul><ul><li>2) Unit rate or cost – when one of the numbers equals 1 Ex. 2:1 </li></ul>
  2. 2. Ex 1: Find the unit rate or unit price. A) B) = 25 mi/hour = $.60/can
  3. 3. Find the total amount using the unit rate. <ul><li>$5.25 per hour for 7 hours </li></ul><ul><li>$6.32 per hour for 5 hours </li></ul>5.25 x 7 = $36.75 6.32 x 5 = $31.60
  4. 4. Ex 2: Find the unit rate, then solve. A) A 2 lb. package of candy costs $3.98; a 3 lb. package costs $5.67. Which is a better buy? $1.89/lb. is cheaper than $1.99/lb., so the 3 lb. package is a better buy.

×