SlideShare a Scribd company logo
1 of 2
Download to read offline
Основна школа
Наставник
Разред и одељење
Датум и време
Наставни предмет
Наставна целина
Наставна тема
Наставна јединица
Број и тип часа
Циљ часа
Задаци часа
а) образовни
б) васпитни
в) функционални
Наставне методе
Наставни облици
Наставна средства
Наставна помагала
Литература
Стандарди
постигнућа ученика

„ Прва војвођанска бригада“ , Нови Сад
Бранислава Недић
II3
8. 11. 2013. 9,55 -10,40
Свет око нас
Природа
Где човек живи
Рељеф и воде у месту и околини
19. утврђивање
Утврђивање знања о облицима рељефа и водама у месту и околини
Обнављање и утврђивање знања о облицима рељефа: равница, брежуљак,
брег, брдо, планина, делови узвишења, текуће и стајаће воде, делови реке
(извор, ток, ушће), заштита вода и животне средине.
Развијање одговорног односа према себи, другима и природном окружењу.
Развијање пажње, концентрације, логичког мишења и закључивања.
Уочити последице људског деловања на окружење и потребе његове заштите.
Изграђивање критичког става и свести о својој улози у очувању природе.
Вербално- текстуална (усмене речи – дијалог, писане речи – текст као
илустрација); Метода самосталног рада ученика; Демонстративноилустративна ( демонстрација фотографијама)
Фронтални и индивидуални
Мултимедијална презентација, радни листићи
Рачунар, пројектор, пројекционо платно
* проф. др Грдинић, Бранислав, мр Бранковић, Наташа (2005), Методика
познавања природе и света око нас у наставној пракси, Култура, Бачки
Петровац
1ПД1.6.1.

1ПД2.6.1.

Ток часа

Уводни део часа
(5 минута)

Кратка упутства о начину рада и подела наставних листића.
Мотивациону припрему изводим решавањем ребуса на првом наставном
листићу.
Провера урађеног путем мултимедијалне презентације. СЛАЈДОВИ од 1-6.
Најава наставне јединице
Приказивање мултимедијалне презентације.
Понављање и утврђивање знања о рељефу наше околине и рељефу уопште.
Појам рељефа, шта чини рељеф, делови узвишења. СЛАЈДОВИ од 7-14.

Централни део
часа
(30 минута)

Утврђивање знања ученика у вези вода:
препознавање и разликовање текућих вода, СЛАЈДОВИ 15, 16.
делови реке (извор, ушће, ток, обала), одређивање обале реке (десна и
лева обала) СЛАЈДОВИ од 17-21.
разлике између планинске и равничарске реке, СЛАЈД 22.
препознавање и разликовање стајаћих вода, СЛАЈД 23.
познате баре и језера наше околине, СЛАЈД 24.
посебна удубљења у земљишту (котлине и клисуре), СЛАЈД 25.
заштита и очување вода, СЛАЈД 26.

Завршни део часа
(10минута)

Подела наставних листића, сачињених у виду кратког теста знања, са
понуђеним (алтернативним) одговорима.
Питања са понуђеним (алтернативним) одговорима су на СЛАЈДОВИМА од
27-36.
Ученици на листићу треба да заокруже слово испред одговора који сматрају
тачним.
Провера тачности решења путем СЛАЈДОВА 37 – 47.

More Related Content

What's hot

Priprema za tematski dan Zlo je ko ne zna , a učiti se ne da
Priprema za tematski dan Zlo je ko ne zna , a učiti se ne daPriprema za tematski dan Zlo je ko ne zna , a učiti se ne da
Priprema za tematski dan Zlo je ko ne zna , a učiti se ne daOsnovna škola "Sveti Sava"
 
Jesen
JesenJesen
Jesenva014
 
Napredovanje ucenika u toku godine i
Napredovanje ucenika u toku godine   iNapredovanje ucenika u toku godine   i
Napredovanje ucenika u toku godine iGordana Janevska
 
вежбање за контролни српски
вежбање   за контролни српскивежбање   за контролни српски
вежбање за контролни српскиTanja Krpović
 
Portfolio za-ucenike
Portfolio za-ucenikePortfolio za-ucenike
Portfolio za-ucenikeMilanPancic
 
Prirucnik za-planiranje-i-pisanje-iop-a-neredigovana-ver
Prirucnik za-planiranje-i-pisanje-iop-a-neredigovana-verPrirucnik za-planiranje-i-pisanje-iop-a-neredigovana-ver
Prirucnik za-planiranje-i-pisanje-iop-a-neredigovana-verLjiljana Rehner
 

What's hot (20)

"Тражим поштовање" Владимир Андрић
"Тражим поштовање" Владимир Андрић"Тражим поштовање" Владимир Андрић
"Тражим поштовање" Владимир Андрић
 
Primer sveske deo
Primer sveske deoPrimer sveske deo
Primer sveske deo
 
Pripreme zacasove
Pripreme zacasovePripreme zacasove
Pripreme zacasove
 
Пролеће, Воја Царић
Пролеће, Воја ЦарићПролеће, Воја Царић
Пролеће, Воја Царић
 
17. 21.11.
17. 21.11.17. 21.11.
17. 21.11.
 
BiH prirodne i društvene odlike
BiH prirodne i društvene odlikeBiH prirodne i društvene odlike
BiH prirodne i društvene odlike
 
Licni plan su_juric
Licni plan su_juricLicni plan su_juric
Licni plan su_juric
 
Atribut
AtributAtribut
Atribut
 
2.prezentacija biljke.-ii-raz
2.prezentacija biljke.-ii-raz2.prezentacija biljke.-ii-raz
2.prezentacija biljke.-ii-raz
 
Fizika 6 uvod test
Fizika 6 uvod testFizika 6 uvod test
Fizika 6 uvod test
 
Priprema za tematski dan Zlo je ko ne zna , a učiti se ne da
Priprema za tematski dan Zlo je ko ne zna , a učiti se ne daPriprema za tematski dan Zlo je ko ne zna , a učiti se ne da
Priprema za tematski dan Zlo je ko ne zna , a učiti se ne da
 
Jesen
JesenJesen
Jesen
 
Napredovanje ucenika u toku godine i
Napredovanje ucenika u toku godine   iNapredovanje ucenika u toku godine   i
Napredovanje ucenika u toku godine i
 
Оријентација у времену: Календар
Оријентација у времену: КалендарОријентација у времену: Календар
Оријентација у времену: Календар
 
вежбање за контролни српски
вежбање   за контролни српскивежбање   за контролни српски
вежбање за контролни српски
 
Pedagoski profil
Pedagoski profilPedagoski profil
Pedagoski profil
 
Objekat (S. Karapavlović)
Objekat (S. Karapavlović)Objekat (S. Karapavlović)
Objekat (S. Karapavlović)
 
Rijeke Bosne i Hercegovine
Rijeke Bosne i Hercegovine Rijeke Bosne i Hercegovine
Rijeke Bosne i Hercegovine
 
Portfolio za-ucenike
Portfolio za-ucenikePortfolio za-ucenike
Portfolio za-ucenike
 
Prirucnik za-planiranje-i-pisanje-iop-a-neredigovana-ver
Prirucnik za-planiranje-i-pisanje-iop-a-neredigovana-verPrirucnik za-planiranje-i-pisanje-iop-a-neredigovana-ver
Prirucnik za-planiranje-i-pisanje-iop-a-neredigovana-ver
 

Viewers also liked (6)

Oblici reljefa
Oblici reljefaOblici reljefa
Oblici reljefa
 
Reljef
ReljefReljef
Reljef
 
Lisica i gavran obrada
Lisica i gavran obradaLisica i gavran obrada
Lisica i gavran obrada
 
44382041 prirucnik4r
44382041 prirucnik4r44382041 prirucnik4r
44382041 prirucnik4r
 
Рељеф Србије
Рељеф     СрбијеРељеф     Србије
Рељеф Србије
 
Reljef Srbije
Reljef SrbijeReljef Srbije
Reljef Srbije
 

Similar to Reljef i vode

Similar to Reljef i vode (10)

Svetski dan vode
Svetski dan vodeSvetski dan vode
Svetski dan vode
 
Tehnicka skola Zagubica Svetski dan voda
Tehnicka skola Zagubica Svetski dan vodaTehnicka skola Zagubica Svetski dan voda
Tehnicka skola Zagubica Svetski dan voda
 
Flora i fauna Srbije, čas upoznavanja sa biologijom
Flora i fauna Srbije, čas upoznavanja sa biologijomFlora i fauna Srbije, čas upoznavanja sa biologijom
Flora i fauna Srbije, čas upoznavanja sa biologijom
 
Saobracaj
SaobracajSaobracaj
Saobracaj
 
Saobracaj
SaobracajSaobracaj
Saobracaj
 
припрема
припремаприпрема
припрема
 
Pripreme zacasove 5.logos
Pripreme zacasove 5.logosPripreme zacasove 5.logos
Pripreme zacasove 5.logos
 
Digitalni cas putovanja kroz izvore znanja, 2015
Digitalni cas   putovanja kroz izvore znanja, 2015Digitalni cas   putovanja kroz izvore znanja, 2015
Digitalni cas putovanja kroz izvore znanja, 2015
 
Slano kopovo terenski rad
Slano kopovo terenski rad Slano kopovo terenski rad
Slano kopovo terenski rad
 
инклузија како је приближити наставнику у редовној школи
инклузија како је приближити наставнику у редовној школиинклузија како је приближити наставнику у редовној школи
инклузија како је приближити наставнику у редовној школи
 

Reljef i vode

  • 1. Основна школа Наставник Разред и одељење Датум и време Наставни предмет Наставна целина Наставна тема Наставна јединица Број и тип часа Циљ часа Задаци часа а) образовни б) васпитни в) функционални Наставне методе Наставни облици Наставна средства Наставна помагала Литература Стандарди постигнућа ученика „ Прва војвођанска бригада“ , Нови Сад Бранислава Недић II3 8. 11. 2013. 9,55 -10,40 Свет око нас Природа Где човек живи Рељеф и воде у месту и околини 19. утврђивање Утврђивање знања о облицима рељефа и водама у месту и околини Обнављање и утврђивање знања о облицима рељефа: равница, брежуљак, брег, брдо, планина, делови узвишења, текуће и стајаће воде, делови реке (извор, ток, ушће), заштита вода и животне средине. Развијање одговорног односа према себи, другима и природном окружењу. Развијање пажње, концентрације, логичког мишења и закључивања. Уочити последице људског деловања на окружење и потребе његове заштите. Изграђивање критичког става и свести о својој улози у очувању природе. Вербално- текстуална (усмене речи – дијалог, писане речи – текст као илустрација); Метода самосталног рада ученика; Демонстративноилустративна ( демонстрација фотографијама) Фронтални и индивидуални Мултимедијална презентација, радни листићи Рачунар, пројектор, пројекционо платно * проф. др Грдинић, Бранислав, мр Бранковић, Наташа (2005), Методика познавања природе и света око нас у наставној пракси, Култура, Бачки Петровац 1ПД1.6.1. 1ПД2.6.1. Ток часа Уводни део часа (5 минута) Кратка упутства о начину рада и подела наставних листића. Мотивациону припрему изводим решавањем ребуса на првом наставном листићу. Провера урађеног путем мултимедијалне презентације. СЛАЈДОВИ од 1-6. Најава наставне јединице Приказивање мултимедијалне презентације. Понављање и утврђивање знања о рељефу наше околине и рељефу уопште. Појам рељефа, шта чини рељеф, делови узвишења. СЛАЈДОВИ од 7-14. Централни део часа (30 минута) Утврђивање знања ученика у вези вода: препознавање и разликовање текућих вода, СЛАЈДОВИ 15, 16. делови реке (извор, ушће, ток, обала), одређивање обале реке (десна и лева обала) СЛАЈДОВИ од 17-21. разлике између планинске и равничарске реке, СЛАЈД 22. препознавање и разликовање стајаћих вода, СЛАЈД 23. познате баре и језера наше околине, СЛАЈД 24. посебна удубљења у земљишту (котлине и клисуре), СЛАЈД 25.
  • 2. заштита и очување вода, СЛАЈД 26. Завршни део часа (10минута) Подела наставних листића, сачињених у виду кратког теста знања, са понуђеним (алтернативним) одговорима. Питања са понуђеним (алтернативним) одговорима су на СЛАЈДОВИМА од 27-36. Ученици на листићу треба да заокруже слово испред одговора који сматрају тачним. Провера тачности решења путем СЛАЈДОВА 37 – 47.