Kokon a trzon. o2.pl 2005-2010

1,152 views

Published on

Prezentacja z Bootstrapa 8.11

Published in: Business
0 Comments
2 Likes
Statistics
Notes
  • Be the first to comment

No Downloads
Views
Total views
1,152
On SlideShare
0
From Embeds
0
Number of Embeds
327
Actions
Shares
0
Downloads
13
Comments
0
Likes
2
Embeds 0
No embeds

No notes for slide

Kokon a trzon. o2.pl 2005-2010

  1. 1. Kokon a trzon. o2.pl 2005-2010 Autor: Michał Brański
  2. 3. Rynek 2009-2010 1) REKLAMA: a) DISPLAY: - intensywna konkurencja, - zabo/lokowane share'y, - walka o zmianę share'ów przez nowe duże podmioty, - kompletność dużych graczy (każdy temat + skala + gwarancje). b) SEARCH/ADSENSE: - istotny spadek CPM-ów, - mniejsza gęstość, gorsze dopasowania, - koniec z "krowami", - nie taka znowu odporna, bo tutaj budżety są cięte z tygodnia na tydzień..., - uchodzi za najbardziej efektywną i mierzalną formę, ale nie jest mierzalna, jeśli klienci nie są podpięci i nie mierzą efektów.
  3. 4. Rynek 2009-2010 2) AFILIACJA + POŚREDNICTWO: Up! Up! Up! => Nowe produkty (które zastąpią kredyt hipoteczny): - ubezpieczenia, - dostawcy prądu, - content wideo, - software, - nowe segmenty + coraz mniejsi gracze (szkoły językowe, dentyści, kosmetyczki, biura księgowe, ...) 3) E-COMMERCE TOWARÓW: Zonk! Zonk! Zonk! => Na tę chwilę: "Nikt nie zarobi, a każdy się narobi." => Błogosławieństwo dla konsumenta, ale bez wygranych po stronie podaży.
  4. 5. Rynek 2009-2010 4) MNIEJ REKLAM, ALE WIĘKSZE FORMATY => Zobojętnienie na terror „aktywistów” i fałszywą tezę, że nadmiar reklamy zabija serwisy. Dobre serwisy się obronią. Koniec z paraliżem. => Branża dojrzała do solidarności. I nie będzie miał kto z nią konkurować. => Będziemy konkurować formatami z TV, prasą i radiem. Halfpage, intromercial, surround, ... 5) AKWIZYCJE => MP out, monetyzacja in. => Zamrożenie akwizycji i inwestycji przez większość podmiotów. Trzymanie gotówki.
  5. 6. NADZIEJA WINNI I CI, KTÓRZY MOGĄ NAS Z TEGO PODNIEŚĆ (Niezależnie od czynników makro.) (Powiązane z afiliacją/pośrednictwem.) => Udrożnić kanały sprzedaży , potrzeba nowoczesnych menedżerów. Być może rekrutujących się spośród ludzi, którzy teraz marzą o sukcesie w stylu N-K czy fotki. (Dużo fajnych „startupów” ludzi, którzy zęby połamali na marketingu / planowaniu mediów. Sales More Tomka Kozarzewskiego, ostatnia inwestycja Xevin Inv., Novem, ACR, Codemedia Sławka Kornickiego, ...; to wszystko w jakiejś mierze czempioni marketingu i afiliacji.) => Animowanie koncernów medialnych do tego, aby przenosiły do sieci aktywa. o2.pl jako „frenemy” mediów tradycyjnych. Konkurujmy, ale i sprzedawajmy ich treści. Kończmy z okopywaniem się. => Czekamy na software, który pozwoli zwiększyć skalę rynku afiliacji. => Badania efektywności reklam.
  6. 7. CO ZE STARTUPAMI? (Oczywiście, będą możliwe i sukcesy w innych segmentach rynku, ale tam już nie sięga moja ekspertyza/horyzont zainteresowań.) 1) GRY HAZARDOWE 2) MOBILE 3) SOFTWARE DLA BIZNESU: a) contact center + CRM-y, b) kontrola pracowników, c) telekonferencje + praca zespołowa, d) optymalizacja marketingu poza Internetem. 4) POŚREDNICTWO 5) PREMIUM CONTENT (ale nie model producenta, lecz platformy)
  7. 8. KONIEC / DZIĘKI ZA UWAGĘ => Sail Fund / Jesteśmy dobrzy. IT + marketing + sprzedaż reklamy + prawo. Mamy za sobą sukcesy i porażki. => Działajcie zespołami. Arogancja ludzi z wiedzą z zakresu IT/internet. => Bardzo się liczą... - specjalistyczna wiedza branżowa, - business networking, który pozwala znaleźć pierwszych klientów, a także przekonać media do wsparcia. Michał Brański [email_address] http://vxel.pinger.pl Sail Fund - www.sailfund.org

×