Bjordi

982 views

Published on

0 Comments
0 Likes
Statistics
Notes
  • Be the first to comment

  • Be the first to like this

No Downloads
Views
Total views
982
On SlideShare
0
From Embeds
0
Number of Embeds
2
Actions
Shares
0
Downloads
3
Comments
0
Likes
0
Embeds 0
No embeds

No notes for slide

Bjordi

  1. 1. Nr. 11 3 Botim i PA N O R A M A GROUP E SHTUNE, 12 NENTOR 2011 FALAS Suplement i përjavshëm i gazetës “Panorama” Redaktor përgjegjës: Ermira Shpëtimi, fotograf Erdi Mara SELDI e-mail: panoramaplus06@yahoo.com KINEMABjordi dhe Çiljetapërzgjidhen për të luajtur 7 e1në një film italian faq PERSONAZHE faqe 21 “Fansat s’më imagjinojnë “Fansa ansat imagjinojnëMirjeta e “BB” pasdështimit me meshkujt, Hoxhën” dot pa Sinan Hoxhën”tani po joshet nga femrat Ajo është bërë e njohur në reality show “Big Për shkak të një femre, Javës që kaloi, ka ndodhur një gjë që mund të duket e zakonshme për ata që janë mësuar të lex-Brother” si një vajzë që vinte nga emigracioni,por shumë natyrë e lirshme dhe pa paragjykime.Nuk ngurroi t’i shprehë e para dashurinë Mar- rrihet për spital Ledri Vula ojnë faqet e kronikës së zezë. Ne shpesh lexojmë për dhunë të ushtruar mes të rinjve, e madje disa raste degjenerojnë në atë masë sa dikush mundjelit duke krijuar një lidhje me të, por menjëherë edhe të humbë jetën. Ka raste që dhuna shkakto-pas daljes nga shtëpia, lidhja e tyre mori fund si e het sepse sherri niset prej një femre. Një rast ipapëlqyer nga prindërit e Marjelit. Më pas, Mir- ngjashëm pak ditë më parë i ka ndodhur edhejeta preferoi që verën ta kalonte kryesisht në Sh- rep-këngëtarit të njohur, Ledri Vula. Sipas infor-kodër, ku aty krijoi një lidhje dashurie me një macioneve tona, Ledri Vulaj është rrahur në Ku-djalë shkodran. Sapo erdhi vjeshta, Mirjeta u rik- manovë nga një grup i panjohur, duke e katandi-thye në Londër, duke vijuar jetën e saj. Ajo lidhet sur në një gjendje shumë të rëndë shëndetësoreme të gjithë miqtë e rinj që njohu gjatë qëndrimit dhe menjëherë është transferuar në spitalin e Ku-të saj në Shqipëri, kryesisht nëpërmjet Facebook, manovës fillimisht, ndërsa më vonë është trans-ku ndan me ta momente interesante nga jeta e portuar edhe në Prishtinë. Thuhet se konfliktisaj londineze. Një nga fotot më provokative që mes tij dhe grupit që ka rrahur reperin, ka ardhurajo ka postuar këto ditë, është kjo që po pub- si pasojë e një femre me të cilën Ledri kishte fil-likojmë edhe ne. Mirjeta duket që është diku në luar një lidhje intime. Ai me mikun e tij Visarinnjë lokal nate duke u zbavitur dhe, për çudi, duket kishin qenë për një koncert në këtë qytet, porpak si e mërzitur. Ka një qëndrim disi të sh- gjërat nuk shkuan aq mirë për shkak të inciden-kujdesur me këmbë të hapura, edhe pse ka ve- tit që ishte krijuar pas mbarimit të mbrëmjesshur minifund. Por, për t’ia bërë pamjen edhe muzikore. Reagim nga reperi ende nuk ka pasurmë seksi, ka menduar një tjetër vajzë, e cila i ka për rastin në fjalë, edhe pse tentuam të kontak-kthyer të prapmet dhe ka ngritur fustanin që gjith- tojmë, por nuk ia arritëm që të mësojmë të vërtetënsesi e ka shumë të shkurtër. Kushedi se ç’pamja nga vetë Ledri.ka pasur përpara Mirjeta!
  2. 2. PANORAMA p u 16 ls E SHTUNE 12 NENTOR 2011 SUPLEMENT“Miss Universe”, Xhesika Këngëtari u paraqit në festival me një këngë të kënduar më parë në MaqedoniBerberi realizon foto të reja Ajo kryesonte listën e kandidateve në konkursin “Miss Adrian Gaxha largohet nga konkurrimi i “Kënga Magjike”Universe”, por nuk arriti të fitojë ndonjë çmim, e as tëfutet në konkurrencën më të ngushtë të finalisteve.Megjithatë, ëndrra e saj për të prekur atë skenë të madhedhe të shfaqë para botës bukurinë shqiptare, është real-izuar. Xhesika Berberi tashmë ka filluar të nënshkruajë Gaxha: Vendimin e morëm bashkë me Gjebrenëkontratat e para si modele për disa agjenci mode në botë,por ende nuk i ka konkretizuar si definitive, pasi taniështë duke realizuar disa sete me fotografi tek Fadil Ber-isha. Këto fotosesione do ta ndihmojnë Xhesikën, ashtusiç i kanë ndihmuar shumë modele të tjera si Zana Kras- BLERAND REXHEPIniqi e Marigona Dragusha, për të fituar kontrata të ma-jme dhe për të bërë një jetë luksi në Shtetet e Bashkuaratë Amerikës. Madje, Zana vendosi të jetojë për disa vite “Vendosa vetë të largo-në Amerikë, pasi bëri pauzë në karrierën si modele. Fati hem nga konkurrimi. Kami Xhesikës është në duart e saj, pasi për popullaritet dhe biseduar me Arditin dhepara ajo mbase duhet të ndjekë rrugën e Angela Mar- vendosëm që më mirë tëtinit, duke bërë skandale për të qenë në shtypin ameri- largohem vetë nga konkur-kan. 20-vjecarja është e njohur në qarqet e modës dhe rimi tek festivali dhe të mosbukurisë në Shqipëri, sepse ka vite që merr pjesë nëpër futem në finale. Edhe ba-sfilata dhe aktivitete të ndryshme. bai im bisedoi me Arditin dhe ashtu vendosëm për të mirën tonë. Kam shumë projekte të tjera për të real- izuar dhe nuk mendoj që ësh- gjë. Por mua nuk më ka kri- të fundi i botës për mua. Më juar asnjë problem për shkak Kënga “Me ty” u shumë vendosa për shkak të se me këtë gjë nuk mund të këndua dhjetë reagimeve të të tjerëve, sepse më prishin karrierën, nuk e shoh të udhës që të ketë përkundrazi mua akoma më ditë para skualifikim nga festivali. Ka shumë më shtyjnë të punoj paraqitjes te dhe shumë gjëra të tjera të në karrierën time dhe të mos “Kënga Magjike” rëndësishme që duhen të shi- ndalem aspak”, tregon më tej hen e jo vetëm tek unë të anal- Adriani, i cili dukej pak i in- në një festival në izohen të gjitha gjërat në de- dinjuar për faktin se kënga Maqedoni, ku taj”. Kështu ka rrëfyer Adri- ishte pëlqyer shumë nga an Gaxha gjatë një bisede që publiku dhe performanca e kënga këndohej realizuam me të për shkak të tij zgjoi interes të veçantë te në maqedonisht, largimit nga festivali “Kënga fansat e tij. Gjatë bisedës tele- por muzika si dhe Magjike”. Lajmi se Gaxha fonike që realizuam me është duke konkurruar në dy Adrianin, ai tregon se këtë paraqitja festivale me të njëjtën këngë, gjë nuk e kishte bërë me skenike mori dhenë në disa media dhe qëllim, por për vetë faktin se ishin të kënga këndohej në maqedon- për këtë shkak drejtuesi i fes- ishte krijim personal nga isht, por muzika si dhe para- tivalit, Ardit Gjebrea, vendo- studioja e tij në bashkëpunim njëjta qitja skenike ishin të njëjta. Por si të marrë masa ndaj Adri- me Robert Bilbilov. “Unë sipas kontratës së pjesëmar- anit. “Këtë lajm e di kush e ka përderisa e punoj vetë duhet të prezantohet një art- rjes te “Kënga Magjike”, kën- dhënë në media, e di që është këngën me bashkëpunëtorin ist në skenë dhe ashtu siç e ga që sillet për konkur- një i afërm imi, emrin e të cilit tim Robertin, asnjëherë nuk ndiej veten më së miri kur jam rim duhet të jetë një krijim i ri, nuk dua ta përmend dhe nuk mendoj që kam thyer ndonjë në skenë. Mua nuk më duket i paprezantuar më parë në dua t’i bëj reklamë, por nuk regull, sepse veç unë e di se problem nëse një këngë e asnjë kompeticion, madje as e di qëllimin për çfarë e ka si jetoj për atë këngë dhe këndoj në dy vende. në ndonjë bar ku këngëtarët bërë, sepse ka shumë këngë punoj ditë e natë me muzikën, Kënga “Me ty” u këndua mund të ndiqen nga një të njëjta të cilat konkurrojnë me orkestrimin, me ko- dhjetë ditë para paraqitjes numër i kufizuar njerëzishRevista zvicerane shpall nëpër festivale të ndryshme reografi me styling, me gjithç- tek “Kënga Magjike” në një dhe kurrsesi të konkurrojë në dhe për to nuk shkruhet as- ka, ashtu siç unë mendoj që festival në Maqedoni, ku një festival tjetër.pretendent Valton h Erinela Bitri, ish-banorja eKrasniqin për “Eurosong” o naz “Grande fratello”, e gatshme për p er s “Nga Baseli në Baku”. Kështu titullohet artikulli nënjë revistë zvicerane, që i është kushtuar këngëtarit tënjohur Valton Krasniqi, për të cilin tashmë kemi infor-muar se është në garë për të përfaqësuar Zvicrën në edi- martesë me David Baroncinincionin e ardhshëm të “EuroSong”, që do të mbahet nëAzerbajxhan. Artikulli tek revista “Trend Magazin” thotë Vajza me origjinë shqiptare e cila u bë e famshme në Itali falë pjesëmar-kështu: “Dy talente nga qyteti i Baselit prezantojnë rjes së saj në edicionin e kaluar të “Grande fratello”, version i “Vëllait tëkëngën për Eurovizion Contest 2012 për Zvicrën. I pari madh”, bëhet gati për martesë. Këtë lajm e bëjnë të ditur mediat italiane, tëështë Valton Krasniqi, i cili me këngën e tij të zhanrit cilat e kanë kapur Erinelën së bashku me të dashurin e saj, David Baronci-pop-hous, të titulluar ”Turn off ligths”, këngë kjo shumë ni, duke shëtitur nëpër rrugët e Milanos dhe duke zgjedhur unazën e mar-e bukur, pritet të vlerësohet si një nga më tesës. Të dy janë njohur gjatë përvojës në “Grande fratello”, edhe pse askush të mirat në garë, pas suk- nuk besonte që ata të dy do të lidheshin seriozisht. Thuhet se çifti ka ngri- sesit që ka pasur Valtoni tur kohët e fundit shtëpi së bashku në Milano, në afërsi të Porta Romana, në paraqitjet e tij nëpër ndërsa në Milano të dashuruarit ishin fotografuar në dyqane bizhuterish, televizione zvicerane. Pra, ndoshta edhe për të zgjedhur unazat ai pritet të jetë një nga fi- e tyre të martesës. nalistët. Madje, në sh- Hipoteza e fantazisë së krimin në fjalë Valtonin mediave ialiane shkon e krahasojnë edhe si tal- deri aty se çifti mund të ent së bashku me yllin e jetë martuar tashmë, ba- Star Academy, që gjith- zuar në deklaratat e Bar- ashtu është në konkurim oncinit dhënë së fundi: për festivalin e madh eu- "Unë kam një shoqe me ropian për të përfaqësuar të cilën mund ta parash- Zvicrën, Kay Aston. Ky i ikoj të ardhmen”. Erine- fundit do të paraqitet me la dhe David mund të këngën “Romeo & Zhul- jenë çifti i dytë i krijuar jeta”, një këngë roman- nga ky spektakël, pas tike me të cilën rikthehet lidhjes që krijuan Ascan- në muzikë pas një kohe io Pacelli dhe Katia të gjatë. Pedrotti të cilët tashmë janë bërë burrë e grua.
  3. 3. SUPLEMENT E SHTUNE 12 NENTOR 2011 17 p u PANORAMA ls h Bjordi dhe Çiljeta përzgjidhen o n a z për të luajtur në një film italian pers Në film është ftuar edhe mbreti i filmave erotikë ,Tinto Brassë me Gjebrenë Ai priti ditën kur vajza që ka zgjedhur si shoqe jete të fikë 25 qir- Para xhirimeve Çiljeta çmend Dibrën, në inj mbi tortë, duke shtyrë pak në kohë edhe një projekt që e ka fort koncerte bën fushatë për PD-në për zemër dhe po e ëndërron prej kohësh. Bjordi Mezini, djali Pasi u përfol për shkak të pjesëmarrjes në një paradë që ishte tërheqës që bëri për vete shumë organizuar në Shtetet e Bashkuara të Amerikës, e cila thuhej se ishte fansa falë pjesëmarrjes së tij në re- organizuar nga Aleanca, këngëtarja e njohur Çiljeta Xhilaga në një ality show "Big Brother" e më pas intervistë dhënë gazetës “Panorama” kishte reaguar, duke thënë se në “Dancing with the stars”, duket ajo këndon për parti tjetër dhe nuk e tradhton PD- se po nxjerr nga sirtari një nga një në, ndërsa organizatori i të gjitha ëndrrat e tij. Pasi ka kri- mbrëmjeve që kishte ftu- juar një lidhje të stabilizuar me ar Çiljetën, tregoi se atë Adelën, me të cilën ka punuar edhe paradë nuk e kishte orga- në disa projekte mediatike, tashmë nizuar as Aleanca e as PD- po kërkon të kthejë në realitet ja, por ishte organizuar dëshirën e tij për t’u marrë me ki- nga një shoqatë e pavarur nematografi. Dhe ia ka dalë... Nuk që ishte jofitimprurëse bëhet fjalë për një projekt dosido, dhe se ai kishte dërguar por për një film që do të realizohet Genta Ismajlin dhe Çilje- në Itali, ku në kastë do të ketë ta Xhilagën me qëllim që regjisor shqiptar dhe italian, aktorë ajo shoqatë të mbledhë italianë si dhe tre shqiptarë, ndër disa fonde. Nga Amerika, të cilët edhe Bjordi. Djali që kaloi këngëtarja e njohur vazh- rreth 20 vite të jetës së tij në Itali, e doi me koncerte, ndërkohë ka fare të natyrshme këtë përshtatje, që fundjavën e kaluar ish- për arsye të njohjes së gjuhës dhe te e ftuar në një pub të Di- ambientit, ndërkohë që pasioni për brës (Maqedoni) ku pas filmin i shemb çdo pengesë. Por le performancës së jashtëza- konshme që dha për publikun të mësojmë më në detaje rreth këtij atje dhe pasi i çmendi ata, Çiljeta nuk përtoi të fotografohet me fansat projekti. e saj, madje me disa ka preferuar të mbajë përpara flamurin e PD-së, për të treguar se ende i takon atij formacioni politik, ose ndoshta për NJË TRILLER I FORTË të mbuluar “gabimin” që thuhej se ishte bërë gjatë qëndrimit të saj PSIKOLOGJIK KU BJORDI në Amerikë. Çiljeta si zakonisht, e veshur shumë bukur, me gjoksin e LUAN NJË DJALË AUTIK saj seksi, ka çmendur të gjithë ata që kishin ardhur për të ndjekur Duket një projekt mjaft impen- performancën e saj në një disko të Dibrës. Më pas është nisur drejt jativ, po të mendosh se bëhet fjalë Italisë për xhirimin e filmit. për një film me metrazh ta gjatë, një gjini shumë të vështirë siç ësh- të trilleri dhe vështirësia shtohet, kësaj here roli i saj do të jetë më im- NË FILM, PJESËMARRËS EDHE sepse Bjordi luan rolin e një djali penjativ, pasi bëhet fjalë për një trill- DY PROTAGONISTËT E "LE me autizëm. Në lojë janë shtatë per- Foto nga xhirimet e filmit er psikologjik dhe aktorët janë më IENE" sonazhe të cilët që në fillim së shumti italianë, por edhe per- "Le iene" është një nga programet të filmit paraqiten në jetët sonazhet duhet të flasin në italisht. më të ndjekura në kanalet e “Medi- e tyre, më saktë duke sh- aset,” i tëri me karakter investigativ, kuar secili për hesap të vet BJORDI PËRZGJIDHET PËR por edhe zbavitës. Kjo është dhe ar- në të njëjtin supermarket, ROLIN MË TË VËSHTIRË syeja përse gazetarët e këtij programi Të luash rolin e një të riu me çr- janë kaq të famshëm në Itali, madje por që janë të panjohur për Çiljeta në film ka rolin e regullime të autizmit, është një njëri-tjetrin. Këtu një punë- kanë fituar edhe çmime mjaft prestig- tor mirëmbajtjeje i super- një baristeje, ajo është sipërmarrje mjaft e vështirë. Mjaf- joze. Pikërisht dy nga këto personazhe marketit, me sa duket me shtatzënë diku në ton të kujtojmë se një rol të ngjas- do të kenë disa role episodike në film- hëm ka luajtur gjiganti i kine- in ku marrin pjesë Bjordi dhe Çiljeta. probleme mendore apo i muajt e fundit dhe matografisë botërore, Dustin Hoff- mbingarkuar me dëshira Madje, thuhet se ekipi realizues është paksa të çuditshme, kishte është një nga man, tek filmi "Rain Men", së bash- duke biseduar për të pasur në një rol vendosur të bënte një rreng personazhet ku me Tom Cruiz. Por mbase kjo të tillë episodik edhe regjisorin e fam- për një grup blerësish që do mund të jetë edhe një gjë e mirë, sepse shëm të filmave erotikë, Tinto Brass. që gjendet e në këtë rast ne do të mund të sho- Filmi do të marrë pjesë në disa ko- gjendeshin brenda një ash- ensori. Dhe janë pikërisht mbyllur në him nëse Bjordin e lidh thjesht pa- mpeticione kinematografike, si dhe do këto shtatë personazhe që ashensor sioni me filmin apo edhe talenti. të shfaqet në Tiranë. gjenden në këtë ashensor, i cili në një moment të caktu- ar bllokohet me dashje nga punëtori. Brenda kësaj “kutie” të vogël dhe asfiksuese zhvillohet gjithë ngjarja e filmit, e cila përfun- Toros i “BB4” fiton studimet don me një vrasje, por që ne nuk kemi arritur të mësojmë se cili per- për Juridik si i përndjekur politik sonazh do të vritet. Edhe pse qëndroi vetëm 22 ditë në “Big Brother 4”, konkurrenti nga Durrësi ishte SURPRIZA, NË FILM LUAN një ndër banorët më protagonistë në lojë, dhe që pas përfundimit të spektaklit ishte EDHE ÇILJETA NË ROLIN E ai që i mblidhte të gjithë konkurrentët së bashku duke vazhduar në një farë mënyrë NJË VAZJE SHTATZËNË “Big Brother” jashtë kamerave. Me një jetë plot aventura në Itali e vende të tjera të Pak javë më parë, ne kemi shk- botës, tashmë ai është rikthyer në Shqipëri për një fillim të ri. Dhe natyrisht që në ruar se këngëtarja e njohur Çiljeta këtë fillim ndryshe në Shqipëri, synimi i tij i ri ishte nisja e studimeve të larta për kishte në projektet e vjeshtës edhe Juridik, që nuk kishte pasur mundësi t’i ndiqte më parë. Ashtu siç e shprehu në xhirimin e një filmi me kastë italo- prezantimin e tij para se të hynte në “Big Brother”, një nga hobet e tij përveç sporteve, shqiptare, por tani kemi mësuar se ishte politika dhe drejtësia, ndaj dhe u angazhua në fushatën e Lulzim Bashës për ajo merr pjesë tek i njëjti film ku do Bashkinë e Tiranës. Dhe, pas kaq vitesh, Toros ka fituar të drejtën e studimeve në të luajë edhe Bjordi. Çiljeta në film degën e Juridikut pranë Universitetit Shtetëror të Tiranës, një e drejtë që i është ka rolin e një baristeje, ajo është dhënë me statusin e ish të përndjekurit politik. Ai pohoi se “Fillimi i studimeve të shtatzënë, diku në muajt e fundit larta kishte qenë ëndrra e tij, dhe tashmë ai do të vazhdojë jetën si student. Nuk dhe është një nga personazhet që dihet se ç’do të bëjë me hobin që ka për televizionin, duke e përmendur dhe ekranin gjendet e mbyllur në ashensor. Çil- si ambicie të tij pas daljes nga loja. Pas eksperiencës së BB, ai pohoi se synimet e tij jeta ka luajtuar edhe herë të tjera nuk kishin përfunduar ende. “BB ishte vetëm fillimi, pasi loja vazhdon jo vetëm në role sekondare, si psh tek filmi "Ish- BB4, por edhe jashtë tij në çdo fushë”, tha Toros. te kohë për dashuri", por mbase
  4. 4. PANORAMA p u 18 ls E SHTUNE 12 NENTOR 2011 SUPLEMENT“Kënga magjike” në javën “Fale zemrën”, klipi 5e fundit; Ja pretendentët mijë euro që rikthenpër të hyrë në finale Ervinin dhe Sabinën Kjo e diel do të jetë e fundit për prezantimin e këngëve Ai ka një karrierë të gjatë në muzikë, ajo është në hapat epjesëmarrëse në Festivalin “Kënga Magjike 2011”, që do të parë, por kanë provuar një bashkëpunim dhe u ka dalë përkurorëzojë me çmime këngëtarët në natën finale, që është mbarë. “Jeta në dy pjesë” është kënga që solli në duet Ervincaktuar të mbahet më 19 nëntor në skenën e Pallatit të Kon- Bushatin, një këngëtar që ka shumë vite në skenë dhe Sabi-greseve në Tiranë. Deri tani, nga java në javë janë prezan- na Danaj. Dueti u pëlqye shumë, kështu që këngëtarët ven-tuar mjaft këngë, të cilat kanë mundësi të testohen edhe në dosën ta provojnë përsëri. Me një realizim nga “Max Pro-bazë të dëgjueshmërisë në Youtube. Kështu, vetëm duction”, këto ditë po jepet në kanalet televizive kënga “Falekëngëtarët pjesëmarrës nga Shqipëria, Kosova e Maqedonia zemrën”, ku klipi bie në sy për një cilësi mjaft të lartë dhe idepas prezantimit të këngëve në programin “E Diela sh- të realizuara shumë bukur. Ne u interesuam për çmiminqiptare” kanë pasur mundësi të bëjnë dhe një baraspeshim dhe na thanë që ky është një nga klipet më të shtrenjta që katë pëlqyeshmërisë në publik nga numri i klikimeve të regjis- kapur vlerën e pesë mijë eurove. Ndërkohë, Ervini po men-truara në Youtube. Ndërkohë që presim me kuriozitet se don t’u rikthehet festivaleve pas shumë vitesh, ku synimi icilët do të jenë finalistët e Festivalit “Kënga Magjike 2011”, tij është “Top Fest”, pasi preferon të këndojë live. Koncertetne kemi bërë një listë të bazuar në ndjekjen në Youtube për brenda dhe jashtë vendit kanë qenë të shumta për këngë-pretendentët. Producenti dhe moderatori i festivalit “Kën- tarin, ndërkohë që në dhjetor pritet të dalë albumi i tij më i ri.ga Magjike”, Ardit Gjebrea, këtë vit ka menduar të sjellë një Për sa i përket jetës private, ne e dimë që Ervini ka preferuarkonkurrencë të egër mes këngëtarëve, të cilëve do t’u duhet të krijojë familje në moshë të re. Ai sot ka dy djem, njërintë sfidojnë jo vetëm kolegët e tyre, por në disa raste famil- gjashtë dhe tjetrin tre vjeç. Një tjetër angazhim i tij ështëjarët dhe miqtë e afërt. Duke bërë një parashikim, ne kemi edhe puna tek Qendra e Kulturës, e Medias dhe e Botimeverenditur një listë të emrave pretendentë për të arritur qëllimin të Mbrojtjes, ku shërben si specialist duke dhënë kurse muz-e tyre, të këndojnë në finalen e Festivalit. Edhe pse Ardit ike dhe pianoje për fëmijët e ushtarakëve.Gjebrea nuk ka zbuluar ende detaje të show-t, ne paraqesimkëtë listë emrash të këngëtarëve si fillim: Redon Makashi Devis Xherahu Pas një kohe të gjatë, Rezarta Shkurta Besa Ermal Mamaqi Flaka Krelani rikthehet Olta Boka Noizy me videoklip Rosela Gjylbegu Ronela & Visari “Jam duke përgatitur këngën më të re, të cilën jam duke e Eranda & Aldo punuar në bashkëpunim me reperin Mc Kresha dhe me Big Basta & Anxhelo këngëtaren Emi Abdyli. Është një këngë mjaft e mirë, e cila Era Rusi besoj do të pritet mirë e pëlqehet nga publiku ynë. Jemi duke Kejsi Tola punuar me përkushtim të madh që të tre, në mënyrë që gjithç- Rozana & Mc Kresha ka të shkojë mbarë”. Kështu kishte deklaruar kohë më parë Jonida Maliqi këngëtarja e njohur, Flaka Krelani, për disa media në Kos- Miranda dhe Visari ovë, teksa ishte në përgatitjet e para të një kënge të re. Kjo Adelina Tahiri këngë ka filluar tashmë transmetimin nëpër kanalet muz- ikore, pasi është finalizuar edhe me videoklip. Për shkak të PIRRO&VEDATI, GRETA, ALBËRIE, DR FLORI DHE angazhimeve në mbrëmje muzikore, Flaka ka qenë e detyru- LEONORA JAKUPI KËNDOJNË TË DIELËN ar të shtyjë publikimin e këngës dhe klipit. “Përveç an- Ndërkaq, bëhemi kureshtarë të dëgjojmë këngët e fundit gazhimit për këtë këngë, prej disa ditësh jam duke kënduar bërë nga produksioni ‘Entermedia’ dhe jemi ndarë shumë tëqë pritet të prezantohen këtë të diel në programin “E Diela nëpër mbrëmje të ndryshme muzikore. Kam angazhime të kënaqur”. E përbetuar në muzikën rok, Flaka thekson se nukShqiptare” në “Tv Klan”. Pirro Çako dhe Vedat Ademi ndryshme muzikore. Kam angazhime të shumta pothuajse heziton të pranojë ftesa për bashkëpunime të ndryshme. “Jamvijnë në një duet së bashku, dhe pritet që këtë javë të lançojnë në të gjitha qytezat e Kosovës”, ka thënë ajo. Ndonëse an- e përbetuar për rok, është e vërtetë, por kur vjen një ofertëkëngët e tyre Greta Koçi, Albërie Hadërgjonaj, Leonora Jak- gazhimet e saj aktuale sillen rreth të kënduarit live, këngëtarja bashkëpunimi, unë jam gjithmonë e gatshme të them ‘po’, eupi dhe Dr. Flori. Këto këngë do të kenë dhe më pak kohë në Flaka Krelani dhe dy bashkëpunëtorët e saj në këngën e re, sidomos për këngëtarët e rinj, të cilët mendojnë të hyjnë tëdispozicion për t’u testuar në Youtube, gjithsesi ato të jenë Mc Kresha dhe Rina Abdyli, tashmë kanë lançuar klipin e sigurt në skenën shqiptare”. Kënga titullohet “Si bass” dhekëngët që do të mbeten në kujtesë si të fundit që prezanto- tyre më të ri. “Kanë përfunduar filmimet e klipit më të ri të është një përzierje e dy zhanreve të muzikës, hip-hop dhehen. këngës, të cilën e kemi realizuar në bashkëpunim me Mc asaj rok, që i përshtatet kështu stilit të muzikës që e këndon Kreshën dhe këngëtaren Rina Abdyli. Xhirimet e klipit janë treshja e përmendur. Alban Skënderaj, Juliana tek kompania “Emotion life- style agency”, ka vendosur që Pasha dhe Pandi Laço të mos bëjë më jetën e një beqari. Zemrën e tij e ka vjedhur bukuroshja Vitjola bashkë në një panel Viso, vajza me të cilën këngë- tari i njohur ka vendosur të vazhdojë pjesën tjetër të jetës. Alban Skënderaj, Juliana Pasha dhe Pandi Laço janë Xhani dhe Vitjola janë në tre emrat e vendosur deri tani për t’u bërë trajnerët e tal- lidhje prej disa vitesh, teksa enteve, që do të zbulohen në spektaklin “X Factor Alba- mediat kanë shkruar mbi nia”, që pritet të nisë transmetimin në muajin janar. Pan- këtë fakt, por tashmë ata kanë eli përbëhet nga katër persona, por deri tani është rënë vendosur të fejohen. “Për dakord vetëm për Skendërajn, Pashën, dhe Laçon, i cili lidhjen tonë është folur në ndërkohë prezanton dhe spektaklin “100 këngët e botës”. disa media, por një rrëfim të Spektakli do të nisë në fillim të janarit për të vazhduar plotë ende nuk e kemi bërë, deri në qershor, që korrenspondon dhe me mbylljen e pasi presim ta bëjmë në mo- sezonit televiziv. Spektakli me producente Vera Grabock- mentin e kryerjes së cere- ën dhe Alketa Vejsiun është parashikuar të nisë me pesë monisë së fejesës”, thekson spektakle të konceptuara nga audicionet nëpër rrethe me Xhani. Teksa e pyetëm se kur të rinjtë, për të vazhduar me 16 net finale e për të mbërri- mund të ndodhë fejesa e tyre, tur te nata e fundit, ku do të debutojnë 12 finalistë. Vera Grabocka dhe Alketa Vejsiu rikthehen sërish bashkë në një projekt të ri televiziv në “Tv Klan”. Pas shkëputjes së Xhani Shqerra: Fejesa ai nuk ishte në gjendje të na jepte ndonjë datë dhe kohë të caktuar, por vetëm tregoi se bashkëpunimit në edicionin e dytë të “Dancing with the stars”, për shkak të shtatzënisë së dytë të Alketës, përga- ime me Vitjolën do të është mjaft i hapur por me tradita dhe se fejesa e tij do të titen për një tjetër program në një tjetër ekran. Kanë lënë pas një verë të gjatë dhe sapo janë kthyer në Shqipëri për jetë tradicionale jetë shumë tradicionale. “Jam shumë i hapur, por me tradi- ta”, tha në fund Xhani Shqer- kërkimin e talenteve në gjithë Shqipërinë, për programin botëror “X-Factor Albania”. Vera Grabocka dhe Alketa Lidhja e tyre daton kohë shumë shpejt, por ndonjë datë ra, i cili ende nuk ka përgati- Vejsiu vijnë si producente artistike, të talent/show-t “X më parë, por tani kanë ven- të caktuar ende nuk ka nga tur ndonjë këngë të re për Factor Albania”, që realizohet si produksion i “TV Klan”, dosur që ta zyrtarizojnë këtë çifti. Xhani Shqerra, i njohur publikun e tij, ndërkohë që ku Grabocka do të jetë edhe regjisore e spektaklit, ndërsa histori dashurie edhe me si këngëtar me një vokal është paraqitur disa herë Vejsiu prezantuese e tij. fejesë, e cila do të ndodhë melankolik si dhe president nëpër festivale.
  5. 5. SUPLEMENT E SHTUNE 12 NENTOR 2011 22 p u PANORAMA ls Balkanika shpall Adelina Ismailin artisten e javës, mposhtet Inna dhe Lepa Brena të madh të Ballkanit me seli surprizë interesante në këtë Rikthimi me këngën “I në Sofje të Bullgarisë, Adeli- listë të gjatë prej 11 artistëshlove you more” i ka sjellë na është shpallur artiste e vërehet një rënie e madhe eAdelina Ismailit një fat të pa- javës pikërisht me këngën e votave në adresë të pop yllitparë. Pasi u lançua vetëm në re “I love you more”. Me një nga koha e ish-JugosllavisëYoutube, në televizionin më mijë vota në epërsi, Adeli- Fahreta Jahiç, apo e njohur na ka lënë mbrapa shumë me emrin e artit si Lepa Bre- këngëtarë të njohur nga tre- na, e cila është një yll që vat e Ballkanit, përfshirë mbush sallat nëpër koncerte këtu grupin maqedonas në qendrat më të mëdha në DNK, bullgaren Emanuela, vendet e ish-Jugosllavisë. serbin Nenad Ceranic, Brenën e ka mundur Adeli- turkun Sinan Akcil, kroat- na me 200 vota, si dhe Elena en Antonija Sola, ndërsa si Alexandra Apostoleanu apo super të njohurën, këngëtaren rumune Inna, me 155 vota. Ky është një suk- ses i madh për Adelinën, e cila ende nuk ka filluar pro- movimin e klipit, dhe pa pro- movim, pa asnjë reklamë dhe pa asnjë paralajmërim, listën e artistëve të paktë, si shpall si artiste të javës, pasi Proeski, Hadise, Akcent, Zel- kjo këngë është pëlqyer shqiptarja e parë nga Ball- javë më parë këtë vend e kanë jko Jaksimoviç, Emina Ja- shumë. Adelina futet në kani që ky televizion e fituar këngëtarë si Tose hoviç dhe Morandi. Lorik Cana në pishinë me Albanën Një rubrikë televizive ndryshe nga të tjerat, që i shtyn person- azhet të hyjnë në pishinë për hir të formatit të ri të programit “E diell” në “Top Channel”. Personazhi i radhës, pas disa personazheve VIP, si: Adelina Tahiri, Ingrid Gjoni, Arjan Konomi, Robert Aliaj etj., kësaj here pritet të jetë futbollisti me famë, Lorik Cana. Në rubrikën e Albana Osmanit në pishinë, presim të na rrëfehet djali simpatik Cana, i cili nuk do të futet në pishinë si ish-e dashura e tij Adelina Tahiri, e cila u shfaq me rroba plazhi, por do të japë intervistën, i veshur me një rodbëshambër blu. Albana ka postuar këtë foto në profilin e saj në Facebook, ku njofton se së shpejti i intervistuari i saj në një mo- ment intim është i preferuari i shumë vajzave, pikërisht Cana. Edhe pse karriera e Canës e shpërndarë mes Francës (PSG-ja dhe Marse- ja), Anglisë (Sandërlend) dhe Turqisë bashkë me pagesën e lartë që merr tek Lacio (1,7 milionë euro) ka qenë e diskutuar së fundi, duke e komentuar se mungojnë provat pozitive të lojtarit, në këtë intervistë më shumë sesa për futbollin, ai pritet të rrëfejë për botën e tij të brendshme shpirtërore. Kështu, të gjitha vajzat që e adhurojnë, do të kenë mundësi të zbulojnë se nëse pas pamjes së bukur të futbollistit fshihet një djalë rebel apo i ndjeshëm. Vëllezërit Endri & Stefi Aktorët e “Portokallisë” argëtohen bashkë edhe pas spektaklit bëjnë bashkë stafet rivale Janë jo vetëm kolegë të një stafi humori, por me sa duket të “TCH” dhe “Tv Klan” edhe miq jashtë skenës, përderisa preferojnë të argëtohen së bashku, pasi kalojnë stresin e shfaqjeve të fundjavës në Prezenca e tyre në të dyja ekranet këto kohë, nga skenën e “Portokallis”-së. Nuk mungon në këto argëtime njëra anë në programin e të dielave “E diell” në “Top moderatori i show-t të të dielave në “Top Channel”, Salsano Channel”, dhe paralelisht në spektaklin “100 këngët e Rrapi, i cili preferon të kalojë momente të bukura me miqtë e botës” në “Tv Klan”, u ka krijuar mundësinë që të tij aktorë gjatë kohës së lirë. Siç e shihni në foto, në këtë rast frekuentojnë miq nga të dyja stafet e televizioneve ri- i ka mbledhur festa e ditëlindjes së Lori Hoxhës, vajzës së vale. Kështu që edhe për natyrën e tyre popullore ata madhe të presidentit të ndjerë të “Top Channel”, Dritan kanë mundësi t’i bëjnë bashkë kolegët e tyre për t’i Hoxhës. Po ashtu nga kjo foto mund të dallojmë dhe miqësitë argëtuar në club-in e ri që kanë hapur në Tiranë dhe ku e aktorëve jashtë spektaklit, se si grupohen ata përtej ambi- këndojnë live. Kështu, siç e shihni nga fotot, në fund- entit të punës. Kështu, si staf pune, pavarësisht karakterit javë vëllezërit korçarë Stefi dhe Endri Prifti kanë pasur gjithë humor të profesionit të aktorëve të këtij spektakli, edhe shumë klientë VIP në lokalin e tyre, si nga TCH, ashtu ata kanë miqësitë e tyre të ndara brenda stafit “Portokalli”. dhe nga Tv Klan. Nuk kanë munguar për të pirë një gotë e për të shijuar muzikën e tyre Aleksandër Fran- gaj, Pandi Laço, Xhemi Shehu dhe Arbana Osmani me Pandi Laço në ekstazë me një bionde bashkëshortët e tyre, apo shumë prej aktorëve të spek- taklit “Portokalli”. Përveçse po i shohim tashmë çdo të diel në TCH, spektakli “100 këngët e botës” që ka për autorë dy vëllezërit Pandi dhe Bledi Laço, i ka bërë edhe Skenaristi dhe prezantuesi i disa spektak- më shumë prezent në ekran vëllezërit Prifti. leve që mbajnë firmën e tij, Pandi Laço, këto kohë duket se ka qenë më shumë i ngarkuar me punë sa duhet, dhe ndaj mund t’i tolerojë vetes argëtime si këto. Pas përfundimit të natës greke të spektaklit “100 këngët e botës” në “Tv Klan”, ku ai është dhe prezantuesi i show- t muzikor, Pandi është fotografuar në club-in “Skena 3” në Tiranë, të dy vëllezërve korçarë Stefi dhe Endri Prifti, duke kërcyer si rrallëherë. Pandi, i cili profesionin e tij të gaze- tarisë më së shumti e ka ushtruar në emision- in “Histori pa zhurmues”, në këtë natë argëti- mi duket se ka dalë disi nga vetja, pasi shqu- het për natyrë të përmbajtur dhe serioze. Ai ka kërcyer gjithë qejf me përkthyesen e gre- qishtes, që ishte e pranishme në spektaklin “100 këngët e botës”. Pandi e ka shijuar këtë natë në maksimum me pak alkool dhe kër- cim, pa e vrarë shumë mendjen për blicin e aparatit që e ka fotografuar.
  6. 6. PANORAMA p u 20 ls E SHTUNE 12 NENTOR 2011 SUPLEMENT Big Mama fryn buzët, zbulohen fotot Kur të gjithë i fshehin ndryshimet estetike që bëjnë në pamjen e tyre, ne të paktëm kemi një personazh karizmatik dhe pa komplekse që gjithmonë atë që bën, e ndan me publikun me natyrshmërinë dhe sinqeritetin më të madh. Këtë radhë ne ju sjellim lajmin jo vetëm me fjalë, por edhe me foto. Big Mama ka fryrë buzët. Kjo gjë mund të shihet dhe vërtetohet nga fotot ekskluzive që i kemi siguruar nga klinika. Për këtë ndryshim estetik në pamjen e saj dhe për të pasur një palë buzë të reja, Bigi ka sjellë në Tetovë një mjek shumë të njohur turk të kirurgjisë estetike, Hayati Akbas nga klinika FBM Lazer Estetik Plastik Cerrahi, me seli në Samsun të Turqisë. Zmadhimin e buzëve Big Mama e ka realizuar në një studio parukerie dhe estetike të një miku të saj, teksa mjeku i njohur Akbas ka qëndruar vetëm disa ditë në Maqedoni, kurse më herët ai kishte qëndruar për disa ditë edhe në Prishtinë. Sipas informacioneve tona, në duart e tij ka kaluar edhe një këngëtare tjetër për të cilën ende nuk jemi informuar, por me kalimin e kohës do të bëhet publike gjithçka. Ne kemi shkruar më herët për suksesin e Bigut në Turqi me realizimin e projektit të parë atje, madje kemi shk- ruar edhe për ndërhyrjet kirurgjike që ka realizuar atje për të larguar peshën. Por Big Mama ka vendosur përsëri të lar- gojë disa kile të tjera nëpërmjet operacioneve në Turqi. Ne e përgëzojmë për guximin që ka. Largohet nga Youtube klipi “Rina, Rina” i NRG Band me 2 milionë klikime Ardit Roshi: Në “Pop channel” jap Një këngë që vazhdon të kryesojë majat e toplistave në shumë televiz-iove, si në Kosovë, Shqipëri e Maqedoni. Një grup i suksesshëm, që menax- lajme për ironikët dhe cinikëthojnë një karrierë që ua kanë zili të gjithë. NRG Band këto ditë janë sul- Një edicion special lajmesh i tëmuar nga hakerët, të cilët me sa duket kanë xhelozi suksesin e tyre. Kën- shtunave në orën 23:00 në “Topga dhe klipi “Rina, Rina” ishte një nga këngët favorite edhe gjatë festi- Channel”, ku prezenca serioze evalit “Top fest”, ku edhe u shpërblye me çmimin “Top Albania Radio”, si Ardit Roshit në një studio plotkënga më e dëgjuar dhe më e kërkuar. Të njëjtin sukses kjo këngë e kishte drita njëkohësisht shkon paraleledhe në internet, ku klikimet kishin kaluar shifrën prej më shumë se 2 me ironinë dhe sarkazmën që bënmilionë. Por kjo video, e cila kishte këto klikime, po të bëni tani një kërkim, me lajme të zgjedhura nga Sh-nuk do ju shfaqet, pasi është larguar nga dikush! Ndoshta suksesi i qipëria dhe bota. Që të kuptoshgrupit ka penguar ndokënd dhe, pas ankesave tek stafi i Youtube, kjo çfarë thuhet ekzaktësisht në pro-këngë është larguar nga faqja. gramin “Pop Channel”, së pari duhet të njohësh shqipen me shumë kuptime. Folësi i lajmeve jo të zakonshme në “Top Chan- nel” tregon për eksperiencën e re, ku realiteti dhe fantazia plotë- sojnë njëra-tjetrën. Ardit, tashmë çdo të shtunë shfaqesh në “Top Channel” me programin e ri Ke ndonjë model prezantimi të këtij formati, cili është prezan- tuesi që ti dëshiron t’i ngjash? Nuk mendoj se kam pasur ndonjëherë qëllim t’i ngjaj njeriu. “Publiku” në jetën tonë të përdit- shme, ashtu si edhe ai që na nd- jek nga ekrani, kërkon individu- alitete, as stampa dhe as kopje të ndokujt. Te paktën kështu mendoj Agnesa Vuthaj, fushatë kundër unë... kancerit të gjirit Si djali i një profesionisti, që është regjisori Roland Roshi, cili Vajza, e cila asnjëherë nuk ngurron të bëhet pjesë e fushatave të ndry- është komunikimi artistik qëshme humanitare, nuk mund të jetë tjetër veçse Agnesa Vuthaj. Kjo buku- keni mes jush?roshe ka sprovuar veten gati në të gjitha sferat, që nga rrëmbimi i kurorave Grindemi shumë, diskutojmëtë bukurisë, në politikë, shoqata joqeveritare e deri tek fushatat e ndry- shumë gjëra, por nuk takohemishme humanitare, të cilat realizohen në Kosovë, por dhe jashtë saj. Dek- shumë shpesh këto kohë, sepse imlarata për adoptimin e një fëmije nga Haiti, pas tërmetit katastrofal që atë është duke vënë në skenëndodhi në atë shtet, zgjoi debate të mëdha në mediat shqiptare. Pas “Pop Channel”. Përse do na i kudo, në çdo cep të Shqipërisë ka “Monseratin” në Teatrin e kësaj deklarate, Agnesa Vuthaj sugjeroje lajmet e tua, çfarë humor, ironi, sarkazëm dhe Prizrenit në Kosovë. është bërë pjesë e fushatës kundër mund të besojmë dhe çfarë jo në cinizëm, ndaj i përfshin të gjithë Ndërkohe, je dhe tekstshk- kancerit në gji. Agnesa nuk do të to? dhe nuk përjashton askënd. rues këngësh e regjisor spektak- largohet drejt Londrës, siç kishin Besojini të gjitha, ose asnjërën! Është ky formati yt i preferu- lesh. Të pëlqen më shumë të shkruar disa media të vendit. Në të vërtetë, gjithsecili e ka në ar, si ndodhi që u bëre pjesë e shfaqesh në ekran, apo të jesh pas Bukuroshja kishte shkruar një sta- dorë të besojë çfarë të dojë. Le të projektit? kuintave? tus të saj në Facebook, ku thuhej: themi që lajmet tona nuk janë “të Le të themi që është diçka ndry- Vështirë të ngjasojnë me njeri- “Do vendosem në Londër për të zakonshme”. Gjithsesi, çdo lajm she, një sfidë e re, të cilën nuk e tjetrin këto profile. Le te themi që jetuar në 8 muajt e ardhshëm”, yni nuk besoj se ka nevojë për kisha hasur ndonjëherë më parë tekstshkrues u gjenda aksidental- ndërkohë që ky status i saj zgjoi ndonjë koment të madh. Ne dhe me pëlqeu. isht, dhe u bë kohë pa shkruar interes të veçantë për të mësuar se përpiqemi që çdo gjë të flasë për Cilat janë komentet që ke mar- këngë. Regjia është magjia e nëse vërtet Agnesa do të zhven- vete. Dhe të gjithë si staf besoj se rë pas edicionit të parë të lajmeve televizionit, e kinemasë, e teatrit doset të jetojë në shtetin anglez. do ia dalim më së miri. (nëse do i quanim kështu), po dhe ka një vend të sajin shumë të “Nuk do të shkoj në Londër, Në siglën hyrëse citohet që vërejtja që të ka prishur pak qe- veçantë tek unë. Sigurisht që edhe thjesht është një fushatë kundër “programi i dedikohet një pub- jfin? të dalësh në ekran ka avantazhet e kancerit të gjirit, që po shpërnda- liku specifik, situatat dhe per- Si gjithmonë, ishin të mira. veta, me sa thonë të paktën. (Qesh) het në Facebook nga gjinia sonazhet janë fiksionale”. Ti si Vështirë të ndodhë të bësh ndon- Pak me sipër përmende femërore pa e ditur meshkujt, por folësi “serioz” në këtë rast, çfarë jëherë program të dobët dhe të “gjysmën tënde më të mirë”... më detyruat ta them”, thekson publiku specifik ke parasysh? tjerët të ta thonë. Një vërejtje që Përtej ftohtësisë që shfaq një spik- Agnesa pasi e kontaktuam. Fus- Publiku është realisht shumë më bëri gjysma ime më e mirë, ish- er lajmesh, ti mund ta thuash nëse hata kundër kancerit të gjirit, siç specifik. Ka një rregullë të pashk- te vetëm një “mirë ishte”, por që je i dashuruar? tregon Agnesa, është duke u re- ruar dhe shumë të rëndësishme unë e marr si sfidë për të përmirë- Pooo. Pafundësisht! Do të shtoj alizuar përmes Facebook me sta- për këtë program, dhe që është suar çdo gjë të mundshme. Ama vetëm diçka që është vetëm për një tuse të ndryshme, ku arrin të përf- “Duhet të dish shqip!”. Realisht, programi në tërësi është i mirë dhe vajzë në botë, pikërisht gjysmën shijë shumë gra dhe vajza. programi është për të gjithë, pasi na jep kënaqësi të gjithëve. time më të mirë, 11/11.
  7. 7. SUPLEMENT E SHTUNE 12 NENTOR 2011 21 p u PANORAMA ls SESI Qalliu:dot pa Sinanin tel ev i zio n i Seldi imagjinojnë Fansat nuk më t Fansat nuk i imagjinojnë që tashmë prek i vetëm “Sapo kemimë të ndarë që pas famës që skenën e festivalit “Kën-morën si duet i suksesshëm ga Magjike” dhe nuk di- realizuarme dy klipet e tyre të fundit, het pse. Në komentet klipin më të“Adrenalina” dhe “Biondi- mediatike pas lançimit ri, që do tëna”. Duke iu referuar impa- të këngës së tij të dielënktit në duet të Sinan Hoxhës e kaluar në programin jetë goditjadhe Seldi Qalliut, dalja në “E diela shqiptare” në jonë më eskenë e Seldit i vetëm në “Tv Klan”, thuhet se fortë në tregun“Kënga Magjike 2011” u këngëtari Seldi Qalliushoqërua me komente të tip- këtë herë e ka “tradhtu- muzikor eit: “Seldi ‘tradhton’ Sinanin, ar” Sinan Hoxhën, duke kësaj here kënga nuk i dedikohet ndonjëpra këndon i vetëm kësaj realizuar këtë këngë zeshkaneje apo biondeje, por titullohethere”. Por ndërsa Seldi i rik- solo. Ai është pranuar nëthehet për herë të tretë këtë festival për të kënd- “Kuq e zi” dhe do të karakterizohet ngakonkurrimit te “Kënga uar një këngë me titull nota të forta patriotike.Magjike”, me një krijim plot “Kno”, që ishte natyrisht Bashkë me ta, në klipin e riatmosferë të shkruar nga El- krijim plot ritëm, ashtugit Doda, nga disa është ko- siç është profilizuar Sel- që do të lançohet për festën ementuar thjesht një test ar- di të shfaqet në të gjitha 28 Nëntorit, këndon dhetistik, apo një truk për të parë këngët e tij solo. Seldi ka këngëtari shumë i paguar nëreagimet e publikut, ndërsa sqaruar gjithashtu sejemi mësuar t’i shohim gjith- “Tashmë dihet suksesi Kosovë e diasporë, Meda.”monë bashkë dy këngëtarët ynë në duet me dy këngëtsë fundi. I pyetur nga gaze- “Adrenalina” e “Biondi-ta “ Panorama” se përse ven- na”, dhe për këtë arsye ne Shqipëri, por edhe në vende vende të Europës. Ky popu-dosi të këndojë i vetëm në do vazhdojmë të kën- të ndryshme të Europës. llaritet i ri bëri që dhe page-“Kënga Magjike”, Seldi po- dojmë bashkë. Sapo kemi Koncerti më i suksesshëm sa e tyre për koncerte të jetëhon se “Arsyeja është vetëm paguar në Kosovë e di- muzikore dhe Youtube arri- ishte ai në diskotekën e njo- më e shtrenjtë. Kështu, sipas realizuar klipin tonë të ri, qëse Sinani është i profilizuar asporë, Meda. ti të regjistrojnë plot 3 mil- hur të Zvicrës “Rinora 4”, miqve të tyre këngëtarë, thu- do të jetë goditja jonë më enë gjininë e tij muzikore, dhe ionë e 200 mijë klikime, duke ku Sinani dhe Seldi arritën het se Sinani paguhet për një fortë në tregun muzikor es’mund të konkurrojë në një SINANI DHE SELDI, u klasifikuar si kënga më e të mbledhin 3 mijë veta në koncert 2500 euro, ndërsa kësaj here kënga nuk i dedi-festival si “Kënga Magjike”. ÇIFTI MË I PAGUAR NË klikuar shqiptare në inter- një natë të vetme. Seldi edhe pse shumë i ri në kohet jo ndonjë zeshkanejeNga ana tjetër, mediat e KONCERTE net. Por ky ishte vetëm filli- Dueti ka qenë një nga këtë treg, ka arritur të marrë apo biondeje, por titullohetkanë komentuar Seldin si mi, sepse pas komenteve në “boom-et” e dy këngëtarëve, për një koncert deri në 1500 “Kuq e zi” dhe do të karak-djaloshi i cili u bë i njohur Një vit më parë, ata arritën faqet e gazetave për miqës- duke shkaktuar impakt euro. Pagesat e tyre të majme terizohet nga nota të fortanë “Big Brother”, dhe që më të tërhiqnin vëmendjen inë e tyre, ata morën një vë- direkt në publik dhe duke nuk i kanë penguar që të re- patriotike. Bashkë me ta, nëpas i ndodhi të ishte super i direkt pas publikimit të mendje tjetër duke përfituar rritur interesin e organiza- alizojnë klipe të shtrenjta, që klipin e ri që do të lançohetpërfolur me historinë e me- këngës “Adrenalina”, një për sa i përket karrierës së torëve të ndryshëm për t’i kanë kapur shifrën 10 mijë për festën e 28 Nëntorit, kën-diatizuar dhe këngët luk- klip që vetëm në dy muaj nga tyre. Kështu filluan kon- pasur në koncertet e tyre, që eurove. don dhe këngëtari shumë isoze me Sinan Hoxhën, por lançimi i këngës në kanalet certet e shumta jo vetëm në organizohen në shumë në Rovena Stefa: Dua një ALMA MILE Festivali i 50-të; Këtë vit burrë që të më komandojë Pesëdhjetëvjetori i Festivalit të Këngës në RTSH do të mund gara do të jetë mes këngëtarëve meshkuj Big të konsiderohet si gara e këngëtarëve meshkuj të karri- “Ushqehem siç mendoj se është më mirë, preferoj shumë gjëra të shëndetshme për erës. Ndërkohë që në të njëjtëntrupin tim, bëj palestër dhe mundohem të mbaj trupin në formë”, kështu ka thënë në një kohë rikthen edhe një herë nëintervistë dhënë në televizionin Alsat-M, këngëtarja e njohur Rovena Stefa, e cila ishteatje për të promovuar këngën dhe klipin e saj më të ri, të titulluar “Kanagjegji”. Rovena skenë brezin e “vjetër” të ko- Rikthehet pas shumë vitesh Alibali mpozitorëve shqiptarë. Lejlagjithashtu ka treguar se për momentin me motrat e saja jeton në Prishtinë, ku kanë marrëme qira një apartament atje dhe po punojnë në fushën e muzikës, Rovena dhe Irva si Agolli, Shpëtim Kushta, Fla- mur Shehu, Ilir Dangëllia, Këngëtarëtkëngëtare, kurse Elisa luan rolin e menaxheres së motrave. E pyetur se nëse e motra e saj Luan Zhegu etj., janë disa nga Irva e ka më të lehtë realizimin e kar- emrat e krijuesve që do të ngji- Altin Goci rierës muzikore në krahasim me ko- sin këngët e tyre në skenën e fes- Bashkim Alibali hën kur ajo ka filluar, Rovena ka tivalit të dhjetorit. Në konfer- Bojken Lako thënë se tani Irva e ka shumë më të encën për shtyp që u zhvillua Claudio la Regina lehtë për shkak se ajo dhe Elisa kanë në ambientet e Radio-Televiz- Dr. Flori krijuar rrugën në muzikë dhe së bash- ionit Publik Shqiptar të enjten, Elhaida Dani ku me miqtë e tyre do e ndihmojnë u bë i njohur gjithë stafi orga- Elton Deda Irvën për të krijuar një karrierë të nizator i këtij aktiviteti, që këtë Endri dhe Stefi Prifti bukur artistike, pasi Rovena kur vit mbush plot 50 vjeç, si dhe Entela Zhula kishte filluar karrierën e kishte pa- këngëtarët e krijuesit që do të Evans Rama sur pak më të vështirë. Këngëtarja e speriencave. Kështu, krahas Frederik Ndoci garojnë. Fundviti do të ofrojë Bashkim Alibalit e Frederik njohur Stefa gjithashtu ka treguar katër net festivali dhe 28 këngë Goldi Halili dhe për këngën e saj më të re, të real- Ndocit, do të këndojë edhe Ma- Gerta Mahmutaj pjesëmarrëse, të cilat konkur- riza Ikonomi e Rona Nishliu, izuar edhe me klip “Kanagjegji”, që rojnë për çmimin e parë, që do Herciana Matmuja është një këngë me tipare të vjetra Bojken Lako, Elton Deda, deri Iris Hoxha të na përfaqësojë në pranverën tek më të rinjtë, si: Sindi Ber- shqiptare, ku ka dashur të përshkru- e vitit të ardhshëm, në Festiva- Kamela Islamaj ajë një lidhje dashurie mes një vajze isha e Toni Mehmetaj. Nga em- Kujtim Prodani lin Europian. Sipas drejtorit të rat e krijuesve e këngëtarëve, nga Shqipëria dhe një djali nga Koso- Festivalit, Martin Leka, ky edi- Mariza Ikonomi va. Kjo këngë është pëlqyer shumë nga kuptohet se festivalit nuk do t’i Marjeta Billo cion do të zhvillohet 100 për mungojë larmia, që nga baladat fansat e saj, kurse Rovena mban ve- qind live. Edhe herët e tjera ësh- Marsida Saraçi shur një kostum tepër special që është pop e rrok, tek R&B etj. Gjatë Orinda Huta të premtuar diçka e tillë, pa ar- dy netëve të para do të prezan- realizuar për të, ndërsa klipi është ritur të realizohet, megjithatë Rona Nishliu xhiruar në Krujë, tek Kalaja e Skënder- tohen të gjitha këngët pjesëmar- Rudina Delia Leka siguron se jo vetëm rëse, nata e tretë do të jetë një beut. Mes të tjerave, Rovena është pye- këngëtarët do të këndojnë live, Saimir Braho tur edhe për jetën e saj private, ku ajo gala e këngës së lehtë, ku sipas Samanta Karavello por edhe orkestra e RTSH-së e Martin Lekës do të vijnë për ka ngurruar të flasë më shumë, por një bandë orkestrale që do të Sindi Berisha vetëm ka thënë se burrin e do gjeneral publikun 26 krijime, të cilat Toni Mehmetaj drejtohet nga udhëheqësi artis- kanë fituar çmime të para në vite. që ta komandojë atë, ashtu siç e ka dhe tik i edicionit të sivjetshëm, Xhensila Myrtezaj një këngë me titull “Gjenerali”. Rove- Një pjesë e tyre do të interpreto- Shpëtim Saraçi. Mësohet se fes- hen nga të njëjtët këngëtarë që i na së fundi ishte pjesë e spektaklit tivali është konceptuar në 4 net. “Zhurma Show” ku së bashku me kanë interpretuar dikur, ndërsa ara. Ndërsa nata e katërt është Sa u takon këngëtarëve, ata i të tjera nga këngëtarë të rinj. ajo që do të nxjerrë edhe fitues- Irvën rrëmbyen tri çmime. përkasin të gjitha brezave e ek- Këngët do të vijnë të riorkestru- in. Tanimë puna kanë nisur.

×