Işık ve Ses / Slayt

7,809 views

Published on

0 Comments
1 Like
Statistics
Notes
 • Be the first to comment

No Downloads
Views
Total views
7,809
On SlideShare
0
From Embeds
0
Number of Embeds
50
Actions
Shares
0
Downloads
19
Comments
0
Likes
1
Embeds 0
No embeds

No notes for slide

Işık ve Ses / Slayt

 1. 1. IŞIK VE SES FEN VE TEKNOLOJİ 4. SINIF
 2. 2. IŞIKGörme Işık kaynağı Enerji türüdür. Aydınlatma Doğal ışık kaynağı Yapay ışık kaynağı Teknoloji Maliyet kirlilikGüneş Ampul Çevre tYıldızlar Mum Göz sağlığıŞimşek Gaz lambası
 3. 3. Işıksız Görmeyi Dene• Akşam olunca lambayı neden yakarsınız?• Akşam yemek yerken elektrikler kesildiğinde ne yaparsınız?
 4. 4. Karanlık ortamlarda net birşekilde göremeyiz.Görebilmek için ışığaihtiyacımız vardır. Işığın insanlar için önemiolduğu kadar zararları davardır. Kuvvetli ışık yayanvarlıklara doğrudan bakmamızgöz sağlığımızı olumsuzetkileyebilir.
 5. 5. IŞIK KAYNAKLARIDOĞAL IŞIK KAYNAKLARI YAPAY IŞIK KAYNAKLARI
 6. 6. Doğal ışık kaynakları Yapılarından dolayı sürekli ışıkyayabilen kaynaklardır. Güneş, yıldızlar, şimşek ve ateşböceği doğal ışık kaynaklarınaörnek olarak verilebilir.
 7. 7. Yapay ışık kaynakları Bu kaynaklar ışık yaymak içinbaşka bir kaynağa ihtiyaç duyarlar. Mum, ampul, floresan lamba, gazlambası örnek olarak verilebilir.
 8. 8. Ay ışık kaynağı mıdır?
 9. 9. Güneşten yansıyan ışığı dünyamıza gönderen ay bir ışık kaynağı değildir.
 10. 10. Işık Bir Enerji midir?Güneşin yaydığı ışık dünyayı aydınlatmanın yanında bir de dünyanın ısınmasını sağlayarak canlılara hayat verir. bu nedenle Güneş temel enerji kaynağımızdır.Günümüzde güneş enerjisinden bir çok alanda yararlanılmaktadır.

×