Güneş sistemi dış gezegenler

2,890 views

Published on

Published in: Education
0 Comments
0 Likes
Statistics
Notes
 • Be the first to comment

 • Be the first to like this

No Downloads
Views
Total views
2,890
On SlideShare
0
From Embeds
0
Number of Embeds
71
Actions
Shares
0
Downloads
13
Comments
0
Likes
0
Embeds 0
No embeds

No notes for slide

Güneş sistemi dış gezegenler

 1. 1. • Dört dış gezegen ya da gaz devi Güneşin çevresindeki yörüngede dönen kütlenin %99unu oluşturur. Jüpiter ve Satürnün atmosferleri asıl olarak hidrojen ve helyumdan oluşur. Uranüs ve Neptünün atmosferlerinde yüksek yüzdelerde su, amonyak ve metan "buz"u bulunur.Gaz devlerinin dördünün de gezegen halkaları vardır ancak sadece Satürn’ün halkaları Dünya’dan kolaylıkla görülebilir.
 2. 2. Yukarıdanaşağıya:Neptün,Uranüs, Satürn,ve Jüpiter
 3. 3. JÜPİTER• Jüpiter, 71370 km ekvator yarı çapı ile Güneş Sistemi’ndeki en büyük gezegendir ve Güneşe yakınlık bakımından 5. sırada yer alır. Kütlesi yaklaşık olarak dünya kütlesinin 318 katıdır. Bu dev gezegen Güneş çevresindeki turunu 1186 yılda tamamlar. Jüpiterin çevresinde 6500 km genişliğinde ve bir kaç km kalınlığında bir halkası bulunmaktadır.
 4. 4. • Asıl olarak hidrojen ve helyumdan oluşmuştur. Jüpiterin kuvvetli iç ısısı atmosferinde bulut kuşakları ve Büyük Kırmızı Leke gibi yarı kalıcı oluşumlara neden olur. Jüpiterin bilinen altmış üç doğal uydusu vardır. En büyük dört uydusu Ganymede, Callisto, İo, ve Europa yanardağ oluşumu ile içeriden ısınma gibi özellikler bakımından yer benzeri gezegenler ile benzerlikler gösterir.Güneş Sisteminin en büyük doğal uydusu Ganymede Merkürden daha büyüktür.
 5. 5. • Atmosferi ise büyük ölçüde Hidrojenden oluşmuştur.;ayrıca az miktarda helyum, metan, amonyak, etan, su, karbon monoksit, asetilen içerir. Bu atmosferin en dış bölgeleri, üst üste dizilmiş karanlık ve aydınlık kuşaklarıyla yeryüzünden harika bir görsel şölen seyretmemize neden olur. Basit bir teleskopla bile kolayca ayırt edilebilen bu kuşakların nedeni, amonyak kristallerinden ya da amonyak, hidrojen ve kükürt bileşiklerinden oluşan bulutlar ile çok büyük çaplı meteoroloji olaylarıdır.
 6. 6. • Bu 4 Uydu gezegen ile aynı yönde dönmektedir. Fakat daha sonra bulunan küçük ve gezegene daha yakın olan uydular gezegene zıt yönde dönmektedir.
 7. 7. ÖZELLİKLERİ Güneşe Olan Uzaklığı 778.000.000 km• Yarı Çapı 71370 km• Kütlesi 1898 x 10 24kg• Yoğunluğu 1326 kg/m3• Sıcaklığı 110 K°• Güneş Etrafında Dönme Süresi 1186 gün• Kendi Ekseninde Dönme Süresi 99250 saat• Dönme Hızı 13.07 km/sn
 8. 8. SATÜRN• Güneş Sisteminin ikinci büyük gezegeni olan Satürnün yarı çapı 60400 km.dir ve 1.433.000.000 km.lik mesafe ile güneşe yakınlıkta 6. sıradadır. Gezegen teleskopla incelendiğinde yeşilimsi bir renkte görünür ve çıplak gözle görülebilen en uzak gezegendir. Neredeyse tümü gazlardan oluşan bu gezegenin yoğunluğu çok küçüktür. Ortalama 700 kg/m3 yoğunluğu ile Güneş Sisteminde en küçük yoğunluğa sahip olan gezegendir. Güneşe olan uzaklığı nedeni ile yüzey sıcaklığı yaklaşık olarak -150 Cº dir. Satürn görkemli halkası ile güneş sisteminin harikası olarak bilinir.
 9. 9. – Satürn, geniş halkaları ile tanınır ve atmosferik içeriği gibi çeşitli noktalarda Jüpiter ile benzerlik gösterir. Satürnün kütlesi çok daha azdır.(95 Dünya kütlesi)Satürnün altmış bilinen ve üç tane doğrulanmamış doğal uydusu vardır. Bunların ikisi Titan ve Enceladus buzdan oluşmalarına rağmen volkanik etkinlik gösterir. Titan, Merkürden daha büyüktür ve Güneş Sisteminde önemli bir atmosfere sahip olan tek uydudur.
 10. 10. Titan (uydu)• Dünya dışında, yüzeyinde kararlı sıvı bulundurduğu kanıtlanan tek gökcismidir. Titandaki büyük su kütleleri gibi görünen bu okyanusların, metan gazının sıvı hali olduğu görülmüştür.• Satürnün uydusu olan Titan, Güneş Sistemi’ndeki ikinci en büyük uydur. Titan da,Ganymede gibi Merkür’den biraz daha büyüktür. Titan’ın büyük oranda azottan oluşan ve Güneş sistemindeki öteki uyduların hiçbirinde böylesine kalın olmayan atmosferinin, Dünya’nın ilk zamanlarındaki atmosferine benzediği düşünülmektedir.Titan, 8.Güneş Sisteminde(bizimkisi)Dünyadan başka -canlısı olabilen bir gök cismi olabileceği düşünülmüştür.
 11. 11. Titan , Satürnün en büyükuydusudur. Hacmi Merkürün hacminden fazladır.
 12. 12. Satürnün Halkaları• Satürn halkaları, gezegen atmosferinin bulut tabakalarının çok az üzerinden ( yaklaşık 0,1 Rs - Satürn yarıçapı) başlayıp, en az 16 uydunun yörüngesini de içine alarak Satürnün merkezinden 480.000 km. uzaklığa (8 Rs) kadar yayılırlar. Kalınlıkları ise büyük bir bölümünde birkaç yüz metreyi geçmez. Halkaları oluşturan küçük parçacıkların her biri, Kepler yasalarına uygun olarak kendi yörüngesini izler. Böylece halkaların gezegene daha yakın iç bölümlerini oluşturan parçacıklar daha hızlı bir dolanma ile kısa devirli elipsler çizerken, dış yörüngedekiler daha yavaş hareket ederler.
 13. 13. • Satürn halkası A dan G ye kadar olan harflerle adlandırılmıştır.Halka sisteminin parlaklığı en fazla ve ışık geçirgenliği en az olan üyesi B halkasıdır. Daha dıştaki A halkası yoğunluk sıralamasında onu izler. B halkasının tek başına tüm halka kütlesinin en az dörtte üçünü oluşturmaktadır. A ve B halkalarını ayıran Cassini bölümünün ise mutlak bir boşluk değil, halka materyalinin çok düşük yoğunlukta bulunduğu bir alan olduğu içinden geçen güneş ışınları ile aydınlanmasından anlaşılmıştır. B halkası, Cassini bölümü ve A halkasının Cassini bölümüne komşu iç kesimlerinin 5 cm.den küçük boyutlu parçacıklardan görece yoksun oldukları sanılır. A halkasının dış kesimleri ve C halkası ise küçük boyutlu parçacıklardan zengindir.
 14. 14. • En içteki D halkası çok daha siliktir ve kütlesi küçüktür. A halkasına göre daha dışta bulunan F halkası çoğunlukla duman olarak nitelendirilebilecek mikrometre boyutunda parçacıklardan meydana gelir. Onu izleyen G halkası çok daha az yoğunlukta ve yüzlerce kilometreyi aşan kalınlıkta, seyrek bir bulut yapısındadır ve büyükçe parçacıklardan oluşur. En dıştaki E dalgasının uydu Enceladus ile yakın ilişkide olduğu ve olasılıkla Enceladus üzerindeki geyzerlerden kaynaklanan sudan oluştuğu düşünülür.• Halkaların sıcaklığı 70 - 90K (-200oC -180oC) arasında ölçülmektedir
 15. 15. URANÜS• Uranüs Güneş Sisteminin Güneşten yakınlık sırasına göre 7. gezegenidir. Çap açısından Jüpiter ve Satürnden sonra üçüncü, kütle açısından bu iki gezegen ve Neptünün ardından dördüncü sırada gelir. Buz devleri sınıfına girmektedir.• Yörünge • Uranüs, Güneş çevresinde bir devrini 84 yılda tamamlar. Hafifçe eliptik olan yörüngesi boyunca, Güneşe uzaklığı 18-20 Astronomi birimi(Yaklaşık olarak 2.842.400.000 kmdir.)arasında değişir.
 16. 16. • Fiziksel Özellikler • Uranüs’ün kütlesi Yer’inkinin 15 katı, hacmi ise 100 katıdır. Uranüs’ün çevresinde ince, keskin hatlı ve koyu renkli 10 halkanın olduğu tespit edilmiştir. Halkaların tümü, yaklaşık 1 m çapında koyu renkli kaya benzeri parçalardan oluşmaktadır. Uranüs, kutbu güneşe bakacak şekilde tekerlek gibi döner. Böylece etrafındaki halkalar da dik olarak onunla birlikte döner.
 17. 17. • Uranüs’te,Dünya’nin ve Satürn’ün çevresindekilerle karşılaştırılabilecek ölçüde manyetik alan vardır.Gezegenin dönme periyodu yaklaşık olarak 17.5 saattir ve dönme ekseni olağan dışıdır. Uranüs’ün eriyik halde bulunan ağır bir çekirdeği vardır. Çekirdeğin çevresinde ise su, metan ve amonyaktan oluşan birkaç bin derece sıcaklığında ve binlerce km kalınlığında bir manto yer alır. Bu aşırı sıcak mantonun, üzerindeki atmosferin ağırlığından kaynaklanan devasa basıncın etkisiyle kaynayamadığı ve buranın elektriksel olarak iletken olduğu, gezegenin manyetik alanını sınırladığı düşünülmektedir.
 18. 18.         Uydular • Uranüs’ün 27 uydusu bilinmektedir. Jüpiter ve Satürn’den sonra en fazla uyduya sahip olan gezegendir. Beş büyük uydusunun ( Miranda,Umbriel, Ariel (uydu), Oberon (uydu) ve Titania) çapı 500– 1600 km arasında değişir.
 19. 19. NEPTÜN• Neptün, Güneş Sisteminin sekizinci ve Güneşe en uzak gezegenidir.Çapına göre en büyük dördüncü, kütlesine göre ise en büyük üçüncü gezegendir. Dünya nın 17 katı kütlesiyle ikizi sayılabilecek Uranüsten çok az büyük, ve daha yoğundur.Güneşe olan uzaklığı ortalama 30 Astronomik birim(AU)dir.• Neptünün yapısı Uranüse çok benzemektedir, bununla beraber bu ikisi, daha büyük gaz devleri olan Jüpiter ve Satürnün yapısından biraz farklıdırlar. Neptünün atmosferi, Jüpiter ve Satürnün atmosferi gibi ağırlıklı olarak hidrojen ve helyum, ve az miktarlarda hidrokarbonlar ve azottan oluşmakla beraber, görece yüksek miktarlardaki su, amonyak ve metan buzları ile onlardan ayrılmaktadır.
 20. 20. Uranüs ve Neptüne bazen buzdevleri denmesinin nedeni de işte bufarklılığı vurgulamaktır.Neptünün içkatmanları, Uranüse benzer şekildeağırlıklı olarak buz ve kayaçmalzemelerdenoluşmaktadır.Atmosferinin üstkatmanlarında bulunan metan,gezegene mavi görüntüsünüvermektedir.
 21. 21. Neptün ve Dünya boyutlarının kıyaslaması
 22. 22. Neptünün içyapısı:1. Üst atmosferve bulutlar2. Hidrojenihelyum vemetandan oluşanAtmosfer katmanı3. Su, amonyakve metanbuzlarındanoluşan manto4. Kayaç çekirdek(silikatlar, demirve nikel)
 23. 23. • Neptün, Güneşten ortalama 4.5 milyar km(yaklaşık 30AU) uzaktadır ve Güneş çevresinde bir turunu 164.79 yılda tamamlamaktadır. 12 Temmuz 2011 tarihinde Neptün, 1846daki keşfinden sonra henüz ilk turunu tamamlamış olacak.
 24. 24. • Neptünün bilinen 13 uydusu vardır.Bunların içinde açık farkla en büyüğü;Neptünün keşfinden sadece 17 gün sonra gözlenen, Neptün etrafında dönen toplam kütlenin %99.5ini oluşturan ve ayrıca küresel şekle sahip olabilecek kadar kütleye sahip tek gök cismi olan, Tritondur.

×