Successfully reported this slideshow.
We use your LinkedIn profile and activity data to personalize ads and to show you more relevant ads. You can change your ad preferences anytime.

Лялька мотанка

12,099 views

Published on

Слайд-супровід до майстер-класу, що проходив у читальній залі відділу обслуговування користувачів Млинівської ЦРБ

 • Login to see the comments

Лялька мотанка

 1. 1. -Лялька-Лялька –мотанка–мотанка одвічнаодвічна берегиняберегиня родуроду
 2. 2. Мотанка – це й іграшка, й оберіг. Вона з’явилася з тих пір, як почали вирощувати льон. Секрети виготовлення ляльок передавалися в родині від матері до дочки. Обов'язкова умова - іграшка повинна бути хрестоподібної форми, щоб не нагадувати собою реальної людини…
 3. 3. Перші мотанки не мали рук, ніг і тулуба. Виразною була лише голова. Обличчя «пусте» або з хрестом, вишитим різнокольоровими нитками.
 4. 4. Обличчя, як такого, у ляльки-оберегу немає: люди остерігалися пов’язувати її з конкретною людиною бо вважалося, якщо ляльці зробити обличчя, а особливо очі, в них може влетіти дух живої істоти.
 5. 5. Хрест на обличчі має символічне значення, адже це знак сонця, знак духовного єднання неба та землі, чоловічого та жіночого начала. Тому такі ляльки - оберіг для сім’ї.
 6. 6. бавовну, льон, вовну, дерево, збір трав. Спосіб простий - перекручування й перев'язування тканини. Для виготовлення ляльки-мотанки використовують тільки натуральні матеріали: Прикрашали мотанку народними орнаментами та вишивкою.
 7. 7. ЗначенняЗначення матеріалівматеріалів
 8. 8. Потужну захисну силу мають ляльки, виготовлені з натурального конопляного полотна – це універсальний родинний оберіг від нещастя і хвороб.
 9. 9. Значення кольорів зелений – колір здоров’я та багатства; червоний – колір життя, вогню, кохання; жовтий – колір сонця, пшениці, землі, фізичного світу; синій – колір творчості та саморозвитку; фіолетовий – колір мудрості; золотий – колір Божої любові.
 10. 10. Якщо лялька робиться на добробут та здоров’я родини – для одягу підбираються червоно-зелені відтінки
 11. 11. Для щастя у коханні чи подружньому житті – підбирають червоні, рожеві, помаранчеві кольори
 12. 12. Для успіху в творчості – використовують блакитні кольори.
 13. 13. Велику силу має вишивка, особливо, якщо це вишивка старовинна, яка несе в собі древню символіку і позитивну енергію багатьох поколінь.
 14. 14. спідниця символізує землю, сорочка позначає три часи – минулий, теперішній і майбутній; вишиванка та намисто, які уособлюють достаток. Також повинен бути головний убір – очіпок, стрічка чи хустка – що символізує зв’язок з небом. Всі елементи одягу є оберегами:
 15. 15. Лялька-мотанка втілює ідею оберегу- захисту від злих сил. Народна лялька зроблена власноруч сповнена позитивної енергії, любові та тепла..
 16. 16. Вузликова – лялька таку назву лялька отримала тому, що під час її виготовлення елементи та деталі не тільки міцно примотуються ниткою, але нитку ще зав’язують на вузлик.
 17. 17. Лялечка-круп'яничка (зерновушка) всередині наповнюється крупою (зерном). Вважалося, що вона приносить в дім достаток, благополуччя, допомагає досягти успіхів у роботі. Раніше робити ці амулети починали восени і використовували зерно з зібраного врожаю. Заборонено застосовувати подрiблену крупу або пластівці, обов'язково лише ціле зерно: пшеницю, перловку, гречку, пшоно, горох… Використані матеріали: льон, бавовна, гречка, пшоно. Висота цих лялечок - 10 см.
 18. 18. Лялька – Багаторучиця Свою назву лялька отримала за наявність великої кількості рук (п`ять пар рук). Таку ляльку полюбляли господині, її підвішували над прялкою чи піччю для того, щоб господиня встигала робити всю хатню роботу. А лялька допомагала їй у цій справі.
 19. 19. БерегинюБерегиню зображують із руками,зображують із руками, піднятими вгору впіднятими вгору в молитовному жесті або змолитовному жесті або з опущеними вниз.опущеними вниз. Коли рукиКоли руки підняті вгорупідняті вгору –– Богиня закликає небоБогиня закликає небо допомогти засіяти ниву,допомогти засіяти ниву, зачати нове життя на землі.зачати нове життя на землі. Коли рукиКоли руки опущені внизопущені вниз –– Богиня благословляє землюБогиня благословляє землю на народження, принесенняна народження, принесення плодів, дарів.плодів, дарів.
 20. 20. Лялька-наречена захищала дівчат від пристріту (переляку) і підтримувала їх. Цю ляльку багато одягали і прикрашали, так як вона символізувала придане нареченої і привертала багатого нареченого.
 21. 21. Нерозлучники  дарували молодим під час весілля з побажаннями любові та злагоди, а ще звичайно, щоб молоді завжди були в парі і міцно тримались один одного все своє життя. В тому місті, де з’єднуються дві ручки, примотаний зроблений з ниток кутасик, який символізує кохання молодят та їхню майбутню дитину.
 22. 22. Нерозлучники “На щастя, на долю” Нерозлучники “Цвіт кохання”
 23. 23. Нерозлучники “Лебеді кохання”
 24. 24. Весільну ляльку вбирали в український стрій, як молоду, робили великий віночок, чи корону на голову. До ляльки – молодої обов’язково робили пару – молодого.
 25. 25. Наречена і нареченийНаречена і наречений
 26. 26. Коли ж дівчина виходила заміж, то в родині чоловіка дозволялось, допоки в молодят немає діток, гратись лялькою, і чим більше, тим швидше, і тим здоровіші будуть діти. А коли вже народжувалась дітвора, то, звісно, лялька віддавалась їй.
 27. 27. Мотанка-матуся – одна з найдобріших і найулюбленіших майстринями ляльок. Вона символізує головне призначення жінки - дати життя новій людині, піклуватися, захищати та оберігати малюка все своє життя.
 28. 28. Мати з дитиноюМати з дитиною нагадує іконописний образ Богородиці. Її дарують новоствореним сім'ям. Ганчіркову ляльку – берегиню, вироблену власними руками, мати дарувала донечці перед весіллям, благословляючи таким чином на щасливе заміжжя. Гості теж дарували ляльок з побажанням, щоб в них народилося багато діточок.
 29. 29. При народженні дитини українці виготовляли ляльку-немовляти - закрутка виконана у вигляді немовляти в пелюшках. Її укладали в ліжечко поряд з дитиною для охорони її сну та здоров'я.
 30. 30. Молитва матеріМолитва матері
 31. 31. МатеринствоМатеринствоДоню, я завжди зДоню, я завжди з тобоютобою
 32. 32. Мати зМати з немовлямнемовлям ТрипільськаТрипільська Матір - БерегиняМатір - Берегиня
 33. 33. Благословення матеріБлагословення матері
 34. 34. РодинаРодина
 35. 35. Добре в тій родині, де усі єдиніДобре в тій родині, де усі єдині
 36. 36. Козацькому роду – нема переводуКозацькому роду – нема переводу
 37. 37. Молитва за ріднихМолитва за рідних
 38. 38. Віра.Віра. Надія.Надія. Любов.Любов.
 39. 39. Баба-берегиня допомагала оберігати достаток сім'ї. У середину ляльки вкладали монети, зерно, вовну для збереження домашнього тепла, отримання хорошої вовни овець та грошового достатку.
 40. 40. - це ляльки до свят: Великодня голубка (вона червоного кольору); Вербниця (до Вербної неділі); на Івана Купала (лялька на один день), яку разом з віночками пускають в річку, загадавши бажання.
 41. 41. Ляльки-Спасівки уособлюють давнє народне свято - свято Преображення Господнє, або Спаса. ЩедродараЩедродара
 42. 42. ВітанаВітана ВіталінаВіталіна
 43. 43. Осінь - це пора збирання врожаю... Найурочистіша та найвідповідальніша пора в житті кожного хлібороба!
 44. 44. Файна господарочкаФайна господарочка
 45. 45. ЩастимираЩастимира
 46. 46. Пасли ягнята за селомПасли ягнята за селом
 47. 47. Великодні лялькиВеликодні ляльки Хати - мов писанки барвисті, І писанки - на рушнику. Світ у вербовому намисті Та у вишневому вінку. Великий день, теплом написаний, З дзвіниці дзвінко пролунав. І сонце котиться, мов СвятодараСвятодара
 48. 48. КатеринКатерин аа НадіяНадія
 49. 49. СофіяСофія ХристинаХристина
 50. 50. Ангели-Ангели- хранителіхранителі
 51. 51. Ангел - хранительАнгел - хранитель
 52. 52. Ангел -Ангел - надіїнадії АнгелАнгел заповітнихзаповітних мріймрій
 53. 53. Ангели з квітамиАнгели з квітами
 54. 54. Ангел з ключами від щастяАнгел з ключами від щастя
 55. 55. Ангели з квітами і чистим серцемАнгели з квітами і чистим серцем
 56. 56. Різдвяні ангелиРіздвяні ангели
 57. 57. Берегиня роду Ангел охоронець
 58. 58. Ангел стереже дітейАнгел стереже дітей
 59. 59. Ангел ялинкиАнгел ялинки новорічноїноворічної Маланка та ВасильМаланка та Василь
 60. 60. КолядникиКолядники
 61. 61. Молюсь заМолюсь за тебе, Україно!тебе, Україно! Слава Україні!Слава Україні!
 62. 62. ЦІКАВО ЗНАТИЦІКАВО ЗНАТИ • Найважливіші деталі ляльки- оберегу, дотепер виготовляються без застосування голки. • Раніше в Україні ляльку- мотанку робили і для того, щоб викликати або припинити дощ, змінити погоду, залагодити сварку в родині, забезпечити добру подружню пару дівчині чи хлопцеві.
 63. 63. • Львівську ляльку виконали у традиційній вузловій техніці, із солярними знаками- хрестовинами на обличчі. • На одяг ляльки пішло 10 метрів лляної тканини, шість мотків ниток загальною довжиною 1,5 кілометра. • Найбільшу ляльку-мотанку зробили (3 метри) у Львові 30 квітня 2011року.
 64. 64. Лялька-мотанка - це пам'ять поколінь! Завдяки нашим дорогим бабусям цей унікальний пласт народної іграшкової культури не загубився у віках, а зберігся з усіма його етнічними ознаками.
 65. 65. Українська народна лялька є втіленням добра і лагідності. Це оберіг людської душі і долі, символ предків. Це символ Великої Матері, яка створила все суще і береже до цих пір народжені нею душі!
 66. 66. Козачук Світлана ВіталіївнаКозачук Світлана Віталіївна
 67. 67. Дякуємо за увагу!

×