Programimi në Windows Phone 7 dhe Windows 8

875 views

Published on

Prezantim i mbajtuar në Fakultetin e Inxhinierisë Elektrike dhe Kompjuterike në Universitetin e Prishtinës, më 05 Qershor 2012. Mysafir i prof. Blerim Rexha.

Published in: Technology
0 Comments
0 Likes
Statistics
Notes
 • Be the first to comment

 • Be the first to like this

No Downloads
Views
Total views
875
On SlideShare
0
From Embeds
0
Number of Embeds
44
Actions
Shares
0
Downloads
12
Comments
0
Likes
0
Embeds 0
No embeds

No notes for slide
 • Metro, design guideline languagesWP7 disakoncepteWin8 disakoncepte
 • Programimi në Windows Phone 7 dhe Windows 8

  1. 1. Programimi nëWindows Phone dhe Windows 8 Betim Drenica @betimdrenica
  2. 2. Unë? betimdrenica - wordpress - twitter - facebook - foursquare
  3. 3. Kush? Çka?Windows Phone 7- Sistem operativ për mobile- I ridizajnuar komplet- Jo Windows Mobile (5,6)Windows 8- OS për Tablet, Laptop &PC- Unik
  4. 4. Metro design languageGjuhë e bazuar në shenjaE bazuar në 5 principe- Pride in craftsmanship- Be fast and fluid- Authentically digital- Do more with less- Win as one
  5. 5. Metro – mit?Jo vetëm Windows Phone (apo Windows 8)Vizion i Microsoft
  6. 6. Windows Phone 7SDK (XAML + C# / VB)Silverligt & XNAVeglat falas – - Visual Studio Express - Expression Blend - EmulatorDreamspark – program përstudentët
  7. 7. Windows Phone 7 koncepte3 hardware buttons (HSL)Live tilesLaunchers / ChoosersNotificationsApplication bars & MenusPanoramic apps (and pivot)
  8. 8. Windows 8WinRT – Jo më Win32Dy lloje të aplikacioneveMetro / Desktop ambientetMarketplace *shans i mirë Paisjet e para – Q3/4 ‘12
  9. 9. Windows 8 Arkitektura
  10. 10. Windows 8 - WinRTAPI i ri për Metro-style appsWin32, i vjetër, i komplikuar, ndërtuar përC/C++WinRT, i ri, i thjeshtë, i pavarur nga gjuhaAPI për storage, networkingdhe shumë më shumëMë shumë se 100 namespaces, mijëratipeI/O është asinkronik (> 50ms)C# await shprehjaJavaScript promises (then)
  11. 11. Metro ambienti
  12. 12. Desktop ambienti
  13. 13. Navigation - Gestures
  14. 14. Charms & Sharing
  15. 15. Marketplace
  16. 16. Informatë shtesë09 Qershor 12, e shtunëICKALNUG – Dedikuar WEB-itOrchard, Dotnetnuke,Backbone, Web Platform InstallerHAJDENI >>> :D

  ×